Uit liet leven van de bladluis Aangifte zomer gewassen Het werk van den tuinder in deze week Het boonenland wordt klaargemaakt VRIJDAG 16 APRIL 1943 DE LANDSTAND PAG. 8 Het oogenblik is gekomen, aat de akkers, be stemd voor de boonenteelt, klaar gelegd moeten worden. De grond wordt goed los gemaakt, want de boonen groeien het best in een losse en vochtige omgeving. Verder moet de grond in de bovenlaag voldoende voedingsstoffen be vatten. Het verdient aanbeveling de perceelen, waarop spinazie gestaan heeft, direct na d"en oogst te schoffelen. Men laat een dergelijk veld bijv. week liggen zonder nieuwe beplanting. Dit is beter, omdat daardoor de kans van schade ten gevolge van de wortelwerking der spinazie sterk verminderd wordt. Aan de „Schweizerische Zeitschrift für Obst- und Weinbau" ontleenen wij enkele belangwekkende gegevens over het leven van de appelbladluis, welkewij in verband met onze artikelen over de boomkleurstof fen, niet aan onze lezers meene?i te mogen onthouden. Onder den titel Weitere Untersuchungen über die Wint er sprit zung der Obstbaume" beschrijft Dr. R. Wiesmann in dit blad de conclusies, waar hij by winterbespuitings- proeven by vruchtboomen toe gekomen is. [3 e appelbladluis of Aphis pomi is een insect, waarvan.net eierleggende wijfje vleugelloos en vuilgeel of groenig van kleur is. Mannelijke exemplaren zijn soms wat sciiaarach, met net gevolg, dat het wijfje wel eens niet levenskrachtige eieren legt. De paring vindt plaats, nadat de bladluizen zich van de bladeien hebben teruggetrokken op het hout en kan dooi gaan tot ver in December en ook dat eier- leggen gaat door. Het wijfje is voor geen kleintje vervaard en legt nog eieren brj een temperatuur van 6 gr. C. onder nuL Op de jonge loten zitten de eieren soms met honderden en nog eens honderden bij elkaar, leder wijfje zet er twee tot vier eieren ai. Op net vruchthout zrjn ze minder in aantal, maai ze zitten ook daar soms in kleine hoopjes bij elkaar, aanvankelijk olijfgroen, later bruin en tenslotte glanzend zwart. De vrouwelijke bladluizen nebben geen legboor en zyn dus aangewezen op den buitenkant der twijgen; in spleten van de bast worden de eieren vastgeplakt met een kleverig slijm, dat aan de lucht tot een glas achtige substantie verhardt. Merkwaardig is, dat de eieren van de luis zoo goed tegen alle mogelijke ongunstige invloeden bestand zijn. Ze worden omhuld door een vuesje, dat zelfs niet door een geconcentreerde oplossing van zwavelzuur, zout- zuui of salpeterzuur wordt aangetast, ook niet, wan neer deze zuren beist worden verhit. Dok in natronloog ondergaat het eivliesje geen verandering. Hoogst merkwaaidig is ook de aanwezigheid van een vreemd organisch wezen in net bevruchte ei: daarin bevindt zich nl., behalve de eikern nog een zoogenaamd zwamiichaani, dat gistcellen be vat. De gist leeft m symbiose met de luis en vei schaft naar onontbeerlijke stoffen, welke ze met rechtstreeks uit de plantensappen kan krijgen. Symbiose is net samenleven van twee wezens in organisch verband en #3t wederzydsch voordeel. Van ei tot luis. Zoodia de celdeeling in net bladluizenei begint, wordt het zwart gepigmeuteerde binnenhuiuje tegen het bui tenste eiviies afgezet. Daardoor verandert 't ei van kleur. Nog voor de winter valt neett net iuisje in het ei al wat vorm gekregen. Aanvankelijk zit net opgesloten in een nuidje, dat aan net kopemde voorzien is van een zaagvormigen chitine-kam, een „eitand", waarmee de jonge luis net eiviies verbreekt. Maar voor de luis daartoe in staat is, moet eerst de winterpauze voorbrj zijn, netgeen eind Januari net geval is. veertien dagen voorjaarsweer zijn aan aj voldoende voor de verschij ning der eerste jonge luizen. Maar ook zonder dat zachte voorjaarsweer zit er werking m. Zelfs bij een temperatuur van 2 gr. C. boven nul vmdt het proces voortgang, zoodat het niet behoeft te ver-wonderen, dat de luizen aanstonds in het prille voorjaar weer present zijn. De jonge luis heeft nauwelijks het levenslicht aan schouwd, of ze springt uit haar vel: het eerste huidje met de ei-tand, waarmee het eiviies is opengeschaafd. wordt afgestroopt en blijft als een vormloos en verder nutteloos hoopje achter. De werking van de bestrijdingsmiddelen. De werking van het vruchtboomcarbolineum komt hierop neer, dat de eivliezen, die de jonge luis omgeven door de teeroliën worden doordrenkt, zoodat er geen lucht meer doorheen kan. Het luisje is dan gedoemd den verstikkingsdood te sterven. Hierin vindt men een verklaring voor het sinds lang bekende feit, dat een late bespuiting met vruchtboom carbolineum niet de uitwerking heeft, die met een vroege bespuiting wordt verkregen. Kort voor het uit komen omhult zich het dan volwassen embryo met een belletje lucht, dat de plaats inneemt van het verbruikte reserve voedsel van het ei. Worden dergelijke met lucht gevulde eieren met vruchtboomcarbolineum bespoten, dan hindert het niet of het eiviies al of niet lucht doorlaat. Het luisje leeft er ongehmderd om voort. Zoolang echter nog lucht moet worden opgenomen is de bespuiting voor 100 doodelijk. Een combineering van de winterbespuiting tegen on gedierte en de bespuiting tegen schurft, gelijk die voorheen wel eens werd aanbevolen, komt dus neer op een verkwisting van materiaal: immers wordt daarbij de VBC gebruikt op een moment, waarop de eieren reeds niet meer gevoelig zijn voor den verstikkingsdood. Hoe zich te dien aanzien de in voorgaande nummers bespioken boomkleurstorfen zullen gedragen, is niet bekend. Deze stoffen dringen door de vliezen der eieren heen en oefenen haar doodelijke werking uit door rechtstreeksch contact. Dr. Wiesmann onderstelt, dat de boomkleurstoffen zich derhalve uitstekend zullen leenen voor zeer late, gecombineerde besproeiingen, zoodat wellicht met één keer spuiten beide, insecten en schurft, te bestrijden zijn. Dat dit een belangrijke besparing van tijd en benzine beteekent, behoeft geen betoog. Dr. Wiesmanns verhandeling bevat verder nog twee punten, die ook voor de Nederlandsche fruittelers van belang zijn. Proefondervindelijk stelde hij vast, dat in gebieden, waar de boomen behoorlijk onderhouden zijn en waar regelmatig gespoten is. zoodat aantasting door schadelijke insecten binnen zeer nauwe grenzen is gehouden, de bespuiting wel eens kan worden over geslagen, zonder dat daardoor het optreden der para sieten aanstonds uitgroeit tot een plaag. En verder heeft hij bij laboratoriumproeven met dinitro- orthocresolen vastgesteld, dat ook de spint-eieren bij voldoende bevochtiging der takken voor volle 100 door contactwerking kunnen worden gedood. Blijkt dat ook in de praktijk het geval te zijn, dan worden de boomkleurstoffen eerst recht hèt universeele bestrij dingsmiddel in de fruitteelt, een middel waarmee alle dierlijke parasieten van de vruchtboomen .iegelijk te bestrijden zjjn. Eindles Tuinbouvvwintereursus Te Middelburg werd de eindles gegeven van den twee jarigen tuinbouwwintercursus. Door den Rijkstuinbouw- consulent, ir. De Bakker, werd aan de volgende leer lingen een diploma uitgereikt. J. Abrahamse, W. L. Barendsen, A. A. Brevet, J. de Buysse, L. Schoe te Middelburg;.C. de Kroo, C Joziasse De aangifteformulieren voor zomergewassen zijn aan alle deelnemers, die het vorig jaar zomerge'wassen heb ben aangegeven, verzonden. De aangifte moet geschieden vóór 1 Mei 1943, (Stam- boonen vóór 1 Juni 1943) bij de controleurs of recht streeks bij den Keuringsdienst Zeeland, Landbouw- huis te Goes. Wij verzoeken den aangevers de verschillende kolom men van het aangifteformulier zoo nauwkeurig mo gelijk te willen invullen, terwijl alle certificaten, welke op het aangegeven gewas betrekking hebben moeten worden overgelegd. De aangifteformulieren zrjn in tegenstelling met andere jaren iets gewijzigd. Voor elk perceel dient nu een afzonderlijk formulier te worden ingevuld. Dit for mulier bestaat uit twee gedeelten, zoowel de linker- als de rechterzijde moeten worden ingevuld en onder teekend. Zij die niet in het bezit zijn van aangifteformulieren kunnen deze verkregen bij de controleurs of bij het Secretariaat van den Keuringsdienst Zeeland. Het aangiftegeld bedraagt ƒ5.— per ha. eri wordt be- Afbeelding I: De ontwikkeling van het ei - an «1e bladluis. BU C zien w(j hoe het zwamiichaani met de gistcellen in het weefsel wordt opgenomen. By F zien wty aan het kop- einde van het insect de vorming van de z.g.n. eitand, en bU L de volgroeide luis nog omgeven door het vlies. Afbeelding 2: Hoe de luis ter wereld komt. BU D. Het insect doorbreekt «1» taaie ei/uk. Wy ?ien den kam, waar mee het eiviies wordt doorgeschaafd. By H: verschrompe ling van de eerste huid van de luis, welke by L. als kleine prop is achter gebleven. (Eigen teekening) en D. Joziasse, allen te- Koudekerke; L. Brinnel te Aagtekerke, A. P. Brouwer en Joh. Pouwer te Gapinge; A. Martijn, Veer; A. Groenenberg en K. Groenenberg te Grijpskerke, G. Gabriëlse te Souburg. Liquidatie weegbrug In de vergadering van aandeelhouders in de weegbrug „De Hoop" van het voormalige Lokaalspoor, werd met algemeene stemmen besloten tot liquidatie der weeg brug over te gaan. rekend per are met een minimum van 2.50 per bedrijf. Bij de aangifte van granen en zaden (niet voor aard appelen) wordt een reductie op het aangiftegeld ver leend bij een aangifte van meer dan 10 ha. per be drijf, volgens onderstaand schema. 110 ha. 5.per ha. 1025 ha. 4.p. ha. voor de ha.'s boven 10. 2550 ha. ƒ3.p. ha. voor de ha.'s boven 25. 50 ha. en meer 2.p. ha. voor de ha.'s boven 50 Het aangiftegeld moet tegelijk met de aangifte wor den betaald aan de controleurs of gestort op post rekening 438510 van den Keuringsdienst Zeeland te Goes. Van perceelen granen, zaden en aardappelen welke vóór 15 Mei,' (van perceelen stamboonen welke vóór 1 Juli) worden teruggetrokken, wordt het aangifte geld geheel terugbetaald. Bij afkeuring van een gewas wordt niets terugbetaald. Daar practisch alles gezaaid en gepoot is, behoeft men dit jaar niet tot den laatsten dag te wachten met het inzenden der formulieren, waar nog bijkomt dat, wanneer men een perceel moet terugtrekken, toch het volle aangiftegeld terugbetaald wordt. Wacht dus niet tot den laatsten dag. De controleurs houden zitting van 15 t.m. 30 April. 1943 op de belangrijkste marktplaatsen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 8