w ELKE conclusie valt hieruit te trekken? Naar onze meening deze, dat een juiste ordening voor alle landgenooten zooveel mogelijk op een zelfde basis moet Handel in vrouwelijk rundvee boven 250 K.G. Wat Lancl en Volkbrengt De Landstand in Zeeland VRIJDAG SO APRIL 194S DE LANDSTAND PAG» 2 Zooals bekend, is met ingang van 19 April de handel in jongvee beneden 250 kg. en stieren toegestaan. Van 27 April af is nu ook de handel in vrouwelijk rundvee van 250 kg. of zwaarder op zeer beperkte schaal mogelijk gemaakt. Geleidebiljetten voor koeien, vaarzen, e.d. worden n.l. afge geven, indien de verkooper een aankoop vergunning ten name van den kooper kan overleggeifi Aankoopvergunningen voor deze dieren, welke in beperkte mate be schikbaar worden gesteld, kunnen worden uitgereikt aan: a. pasbeginnende veehou ders e.d.; b. vetweiders (contracten gel den n.l. tegelijkertijd als aunkoopvergun- ning); c. in bijzondere gevallen ter beoordeeling van den Provincialen Voed- seleommissaris. Een aparte regeling is ge troffen voor het inscharen van vee en voor boeldagen. Belanghebbenden kunnen zich tot den P. B. H. wenden. De mark ten blijven voorloopig gesloten. IX DE WEEK VAX 3 TOT EX MET MEI 1343 Z*ndag - Mei van 88.13 uur H. I en II vragen wy speciaal de aan dacht van de jeugd. In de serie ,,De sin van het boer z(jn" heeft Dirk van de Bospoort zijn gedach ten gewijd aan hen, die in de lente staan. Wie zjjn dat eigenlijk wel, die in de lente staan? Luis tert U maar eens hoe Dirk van de Bospoort hierover denkt. Van 13—13.15 uur H. II worden In de serie: „Wie en wat waren onze voorouders?'* vragen van luisteraars beantwoord. 18.45—1» uur H. II: „Als ik het voor het zeggen hadzoo komt Dirk v. d. Hul onze huiskamer binnenstappen. Hij zal U van avond wel het noodige vertellen over den zoo vaak miskenden arbeid en U zult het ten slotte met hem eens stfn, dat werken een eer Is. Maandag 3 Mei: Natuurlek gaan we van 12.3012.45 uur over H. II weer even een kijkje nemen bij de Fam. De Boer. Niet dat U alleen het boerenleven in Drenthe wat nader leert kennen, U hoort verder ook nog technische land bouwvoorlichting. Er wordt n.l. gesproken over het voor en tegen van goedgekeurde poters en over het voorkiemen van pootaard- appelen. Van 19.55—20 uur H. II: Deze v^jf minuten z\jn weer voor den boer en tuinder. Dinsdag 4 Mei: van 12.30—12.45 uur H. II: U boort een causerie door den dierenarts R. P. Sybesma over het opfokken van veulens. Het is weer Me) en in deze pe riode worden de meeste veulens geboren. Het spreekt vanzelf, dat aan deze jonge veulens veel zorg moet worden besteed. De heer Sybesma zal U hierover het een en ander vertellen. Van 19.55—20 uur H. II; Nieuws en wenken voor boer en tuinder. Woensdag 5 Mei van 12.3012.45 uu?/ H. II: U hoort reportageflitsen over een bezoek aan een groote boerderij in deze - eerste dagen van Mei. U hoort het een en ander over het werk op de boerderij en de boer zal nog het een en ander vertellen over den bedrijfsvorm en hoe veelzijdig de ontwikkeling van een boer wel moet zijn, om een groot bedrijr te kunnen voeren. Van 18.45—19 uur H. II: In de serie „Wat de Directie van den Landbouw doet" hoort U een re portage over de nieuwe inzichten in de runderhorzelbestrijding. De Inspecteur van den Veeartsenij- kundigen Dienst in Groningen en Drenthe geeft ons een nadere uiteenzetting over de verbeterin gen in deze bestrijding, terwijl we verder een bezoek brengen aan een boerderij, waar deze nieuwe methode wordt toegepast. Donderdag 6 Mei van 12.3012.45 uur H, II trekken wij er met den reportagewagen op uit om een oeaoek te brengen aan een imkerij. Verslaggever is D. Hiddinga. Van 19.5520 uur H. II: Nieuws voor Boer en Tuinder. Vrijdag 7 Mei van 12.3012.45 uur hoort u over H. II een causerie doqr Ir. R. G. Anema over de keuze van prima manlijk fokmate- riaal. Alle veefokkers noodigen wij uit even bjj den luidspreker plaats te nemen om te luisteren. Zooals bekend hangt de rendabiliteit van een -melkveehouderij af van de productie-eigenschappen van den melkveestapel. En wanneer men dan de beschikking heeft over stieren wet een beste productie- afstamming, ia men reeds een heel eind op den goeden weg. Van 18.4519.00 uur H. II zitten de plattelandsvrouwen te wach ten op wat de radio haar ditmaal zal brengen. U hoort reportage- flitsen van het Lentefeest der Plattelandsvrouwen in Alkmaar. Van 19.55—50 uur H. II: Wenken voor onze volkstuinders. Zaterdag 8 Mei: Denkt U er aan luis teraars dat van 12.3012.45 uur over H. II de heer Rozendaal het slotpraatje zal houden van de serie: „Het konijnenhouden in dezen tijd". Diengenen, die nog niet in de gelegenheid waren naar deze uitzendingen te luisteren, raden wij aan ditmaal even de radio aan te zetten, als de heer Rozendaal dan het een en ander zal vertellen over het houden van konijnen, wat in dezen tijd nog zeer goed mogelijk is, mits men er maar een beetje moeite voor over heeft enliefde voelt voor de dieren. Van 13.4514 uur H. I. vervolgen we onze wekelijksche wandeling. Met H. P. Wouwenaar komen we op een ouden dijk langs het Naardermeer. Onovertroffen is hier het natuurschoon, alom groeit en bloeit het jonge leven. Vele Juisteraars zullen hun hart kun nen ophalen op deze wandeling in de schoone Mei. Van 18.4019 uur H. II brengen wij een luisterspel van P. Min derhout, getiteld: „Zeeland's Doodendrooro". geschieden. Voor de voeding van dit volk zijn de bodem- producenten onmisbaar, afgezien dan nog van hun cul- tureele taak. Zy dienen dus overeenkomstig den ge middelden levensstandaard zoodanig beloond te wor den dat ieder hoekje cultuurgrond voor de volksvoe ding benut kan worden. Verwerking»- en bewerkings- bedrijven dus industrie heeft alleen beteeken Is, wanneer deze gebaseerd is op grondstoffen, die hier van nature worden voortgebracht. Daartusschen zitten de ambachten, de beroepen, de ambtenaren en zy die de producten distribueeren. We woonden in een huis, waarvan de ineenstorting weliswaar versneld is door den oorlog, maar dat reeds lang op ineenstorten stond. Het huis moet vanaf de fundamenten opnieuw opgebouwd worden. De oorlog is echter nog aan den gang. Nu wordt het huis tydeiyk gerestaureerd, zoodat we er nog in kunnen blyven wonen» totdat het nieuwe huis klaar is. De architec ten hebben de ontwerpen daarvoor reeds klaar. De bouw is al aanbesteed, de grondstoffen styii voer een deel aanwezig. Met de fundamenten is reeds begonnen. Het heeft geen zin, met den bovenbouw aan te van gen, zoolang de kans nog bestaat dat de oorlog alles weer verwoest. Eerst moet de oorlog gewonnen, voor ons huls zal kunnen worden afgewerkt. Het Is niet prettig in een als noodwoning ingericht huls te moeten wonen, omdat de gemakken die het oude huis nog bood, nu ook nog voor een deel zijn weg genomen. De verschillende stutten zyn niet naar onzen smaak; ze zyn nog voor een deel van het oude mate riaal en ze worden voor nieuw aangezien. Toch zullen we ons moeten behelpen niet de vele lange kronkelige en ongerlefeiyke gangen, die niet alleen zyn overgeble ven, maar sonis nog zyn verlengd, totdat de nieuw bouw gereed Is. Omdat wU geenrevolutiebouw willen, duurt het bouwen ook langer, afgezien nog van den oorlog. We gebruikten een beeldspraak, maar we hopen dat ze duideiyk Is, óók voor onzen briefschryver. De gangen van de eene kamer naar de andere zullen in het nieuwe huls aanmerkelyk korter en practischer moeten worden. Geschiedt dat niet, dan Is de ordening straks als mislukt te beschouwen. Dan hadden we het oude huls wel op dezelfde wy*e weer kunnen opbouwen. door zag men hier alleen naar de takken en de kruin van den maatschappijboom en verwaarloosde men de wortels, die gevormd worden door den boerenstand. Er moet gesnoeid worden, de waterloten moeten er uit. Er moet weer zon kunnen schynen door de kruin van onzen boom, zon en levensvreugde voor allen. Daarvoor is tyd noodig. Moge onze Friesche medestrij der en velen met hem dat bedenken! ENEINDE eventueel wantrouwen voor de toekomst weg te nemen, moge ik hier nog een uitspraak van den Führer laten volgen, n.l. een passage uit zyn boek „Mein Kampf", waarin wc het volgende lezen: „Reeds de inogelykheid tot het behoud van een gezonden boerenstand als fundament der geheele natie kan nimmer hoog genoeg gewaardeerd wor den, Veel van ons tegenwoordig lyden is alleen het gevolg van de ongezonde verhouding tusschen land- en stadsvolk. Een sterke en tajryke stand van kleine en middelmatig groote boteren bleek nog steeds de beste bescherming tegen de vele sociale ziekten waaraan vvy tegenwoordig lyden. Dit is echter ook de eenige oplossing die in staat is, om-te maken, dat de nationale economie bet dagelyksch brood van ons volk kan voortbrengen. Industrie en handel moeten bun leidende plaats welke zy ten koste van het algemeen© welzyn innemen, afstaan en herkrugen hun normale plaats binnen het algemeene bestel van een nationale economie, die de voorziening in de behoeften en het scheppen van evenwicht in de handels- en betalingsbalans tot taak heeft." Wat hier geschreven staat, heeft natuurlijk betrekking op Duitschland, maar geldt thans ook voor geheel Europa, dus ook voor ons land en het wil ons voorkomen dat hetgeen wU boven schreven bU deze uitspraak van Adolf Hitler volkomen aansluit. Men overdenke dat alles rustig en trekke daaruit de eenige consequentie die er uit te trekken valt, n.l. me» t© bouwen aan het werk van den Landstand, tot heil van boerenstand en volk. TER HAAR termijn orde op zaken wordt gesteld tot heil van onze samenleving?" Prof. van Vuuren heeft het jaren geleden zoo juist ge steld,* toen hij zei, dat niet alleen In ons land, maar ook elders In de wereld de belooning van de voort brengers, dus van hen, die in de primaire productie werkten, veel te laag was en er daardoor veel men- schen vluchtten in de secundaire productie, In de ver werking en de distributie. Deze foute ordening heeft, In het eene land meer, In het andere minder, er toe geleid dat het economisch leven topzwaar werd. De primaire productie elscht veel handenarbeid; het afhankelijk zijn van weersomstan digheden en het omgaan met levend materiaal elscht daarenboven lange werkdagen en geeft veel teleur stelling. De gemakzucht, aangekweekt door menschen die tot een ras behooren, dat werken als een vloek en niet als een zegen beschouwt, steunde het streven naar korte werkdagen, minder villi werk enz. Daarenboven brachten verschillende omstandighede'n mee vooral èen betere organisatie en na 1918 een daardoor afdwin gen van looneisehen dat In doorsnee In de secun daire productie betere loonen werden' betaald dan In de primaire. Gevolg hiervan was een steeds meer vluchten in deze richting. Door kortere werkdagen en hoogere loonen werden de producten voor den con sument duurder en daardoor de levensstandaard hon ger. De bodem lie werkers die, gelijk duidelijk zal zijn, bij uitstek de primaire producenten zijn, moesten dus alles, wat andere groepen hen leverden, duurder koo- pen dan de met hun arbeid verkregen producten opbrachten. Het Is toen wel eens uitgedrukt, dat één uur stedelijke arbeid betaald moest worden met meer dere uren landbouwarbeid. Hoe meer menschen echter vluchtten in de secundaire productie, des te dunner werd daar de spoeling. Bekyken we het alleen voor wat Nederland betreft, dan kan worden geconstateerd, dat In den democrati- schen tijd door middel van loonafspraken e.d. wel een bepaald loonpeil werd verkregen, maar niet alle men schen in het productieproces konden worden ingescha keld. Het product dat werd vervaardigd was dus duur der geworden door dengene, die het moest koopen en toch kon niet iedereen werk vinden. In de bedryven waar geen loonafspraken werden ge maakt, kwam daarthtor uit de groep der werklooze loontrekkers het beste deel, dat niet de hand op wilde houden en daarom In de distributie vluchtte. Zoo werd het aantal sigarenwinkels, groentenzaken, melksiyters, slagers, bakkers en kruidenierszaken steed grooter. Waar vroeger geen slager was, kwamen er geleldeiyk aan drie of meer gevolg was dat de meeaten een noodlijdend bestaan leidden of dat door onderlinge afspraak de producten duurder werden gemaakt. Zoo geraakte het geheele economisch© leven In de war, met alle gevolgen van dien. Het nioge. in hyzonderheden overfcl niet heelemaal zoo gegaan zyn als we boven schetsten, in de groote ltyn is het toch wel op deze manier te schetsen. De geringere koopkracht der bodem producenten maakte, dat *U steeds minder bewerkte en verwerkte producten konden koopen. Daar by moes ten zij hier In ons land eoncurreeren tegen de bodem- producenten In andere werelddeelen die onder geheel andere omstandigheden en een veel lageren levens standaard leefden. Ten einde daaraan te ontkomen werd het aantal uren landbouwarbeid uitgebreid, om dan toch maar meer producten te kunnen ruilen tegen artikelen die men noodig had. F N zy. die daardoor overbodig w orden Zij moeten en kunnen een plaats vinden in dat deel van Europa dat „levensruimte" heet voor onze Germaansche volke ren. Daarheen zullen duizenden kunnen gaan, want daar is werk voor leder die aanpakken wil en hij of zy zullen er zich thuis voelen, omdat er naar eigen aard en wezen gebouwd zal worden: V^Jen trokken ook in vorige jaren de wyd? wereld In en belandden In een ander werelddeel. Thans Is de mogeiykheid daar om in eigen werelddeel te biyven en in denzelfden geèst als hier te-bouwen aan de toekomst van eigen geslacht. Velen willen nog by honk biyven en nog liever armoede lyden, dan zich inspannen voor hun kinderen. Men Ja» reeds veel te veel by moeders pappot gebleven; daardoor zyn er duizen den In de secundaire productie terecht gekomen, daar door is ons economisch leven topzwaar geworden, daar- Redactie-adres: Groot# Markt 28, Goes, Tel 2345 (toestel 05). Uitgave: Uitgeverij „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per m.m., In alle edities 75 Ct. per m.m. Abonnementen: Voor nlet-leden van den Nederland- schen Landstand ƒ5.— per jaar of ƒ1.23 per 3 maanden. Alie briefwisseling betreffende exploitatie, adver tenties en abonnementen, aan postbus 2S1, Den Haag. Telefoon 11.65.88. 0

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 2