T.B.( Brieven van Bram uut den Braekpolder Nieuws uit het gewest PAG. 3 DE LANDSTAND VRIJDAG 80 APRIL 19' Wy vestigen de aan- dacht van de Zeeuw- sche Veehouders op de in de volgende tien no.'s van „De Landstand in Zee land" verschijnende f,Wenken voor de veehouders". In deze wenken zullen U eenige maatrege len genoemd worden, welke van belang zUn voor de T. B. C. bestrijding. Voor alles dient tJ te bedenken: Eendracht maakt macht, ook in de T. B. C.-bestrüding Daarom, sluit U aan by de Vereeniging tot Bestrijding van de Tuberculose en andeje ziekten onder het Rundvee in Zeeland. U kunt zich als lid opgeven by Uw Vee- ^rts of bij den Secretaris, A. CAPPON, Cornells Eversdykstraat 2, te Goes. Goes Naar men zich zal herinneren werd onlangs te Goes een commissie geïnstalleerd die tot doel had, een provinciale regeling voor te bereiden volgens welke de keuring op t.b.c. van melkgevend rundvee verplichtend zou worden gesteld. Wrj vernomen tharis, dat een provinciale regeling op onoverkomelijke bezwaren zal stuiten. De commissie heeft haar werkzaamheden voorloopig gestaakt, mede in afwachting van de landelijke regeling, die reeds in een vergevorderden staat van voorbereiding is. De ingelanden van de breede watering bewesten Yerseke vergaderden in de Prins van Oranje te Goes onder voorzitterschap van den dijkgraaf, den heer P. J. J. Dekker. Aanwezig waren 84 leden, uitbrengende 184 stemmen. Medegedeeld werd o.a. dat volgens de laatste kascontróle 92.281 in kas was. Klappers en zeewier werden verkocht voor 1200, zonder schade voor de zeewering. De ombouw van het gemaal te Kattendijke zal Augustus gereed zyn. De 3chade van de zeewering dit jaar is begroot op pl.m. 65.000. Ingekomen is een verzoek om salarisver- hooging van de ambtenaren. Na een bestuursvoorstel werden de salarissen met 5/95 verhoogd en weid een kindertoeslag vastgesteld. Bij de behandeling der begrooting '43'44 deelde de voorzitter mede dat het bestuur nader besloot de groote kosten direct uit de inkomsten te dekken. Na een opmerking van den heer C. Philipse die een ver hooging van blijvenden aard ontraadde, met het oog op de verwachte samenvoeging van polders, werd tot een extra heffing besloten van 7.op de schatbare gronden, vroonen en vrijlanden. De begrooting werd aldus goedgekeurd, sluitende met 928.479, w.o. een post onvoorzien van 10.720. Na een opmerking van den heer P. Oele werd be sloten tot het prov. bestuur het verzoek te richten ook de heffing op den gebouwden eigendom te mogen ver- hoogen. Het bestuur werd gemachtigd tot een ver vroegden aankoop van materiaal. Het bestuursvoorstel om eventueel met de spoorweg- my. Zuid-Beveland een procedure aan te gaan, werd ingetrokken omdat medegedeeld was dat de provincie zelf stappen zou doen om voor gemeenten, water schappen èn polders verlaging van subsidie te ver krijgen. Ten slotte werden nog drie aanbevelingen opgemaakt waarbij de aftredende gezworenen J. C. v. 't Westeinde en Joh. de Groene weer als no. 1 aanbevolen werden, terwijl in de plaats van den heer W. van Liere, die niet herbenoemd kon worden, zijn zoon, de heer M. van Liere no. 1 geplaatst werd. De voorzitter betuigde nog zyn specialen dank aan den heer F. C. van Dissel, die reeds 6 jaar deel uit- rhaakt van de financieele commissie. Oudelande I>ezer dagen vergaderden de ingelanden van het wa terschap Baarland. Medegedeeld werd o.a., dat de jaarwedde der vaste arbeiders met ingang van 1 October 1942 is vastgesteld op ƒ1100. In verband met de uitgevoerde werken, oeververdediging, werd het dijkgeschot van den ongebouwden eigendom ver hoogd van ƒ17.op ƒ22.per ha., dat der vroonen van 13.op 17.en het percentage van den gebouwden eigendom van 4 op 5.2 De begrooting 1943/'44 werd z.h.st. goedgekeurd met een bedrag aan inkomsten en uitgaven groot 37.141,42 met een post van onvoorzien, groot ƒ1228,86. In de begrooting is o.a. een bedrag van ƒ1259,25 opgeno men voor begrinding van het Stevenswegje. Hierna werd opgemaakt een aanbeveling voor dijk graaf, wegens aftreding van Dh. P. v. Wingen Mz. (niet herkiesbaar) 1. A. J. Bruggeman; 2. A. J. van Nieuwenhuijzen; 3. A. Rijk, allen te Oudelande. Voor gezworene, wegens aftreding van Dh. J. de Dreu (niet herkiesbaar) werd de navolgende aanbe veling opgemaakt: 1. A. J. v. Nieuwenhuijzen; 2. A. Rijk; 3. F. Meeuwse. De Referent voor Agrarpolitik bij het Rijkscommis sariaat, Ulrich Ernst, bracht dezer dagen een bezoek aan Zeeland. Te zamen met den Boerenleider in Zeeland, W. F. v. Gorsel, bezocht hij de getroffen of nog bedreigde polders in onze provincie. O.m. werd een .bezoek ge bracht aan den Wilhelminapolder. Terneuzen Vorige week vond in de Landbouwhuishoudschool te Terneuzen de uitreiking der diploma's plaats. In aansluiting op ons bericht, waarin wij de namen der gediplomeerden opnamen, berichten wij nog verder: De Staf leider van den Nederlandschen Landstand in Zeeland opende de bijeenkomst en heette de moeders der leerlingen> den vertegenwoordiger van den burge meester van Terneuzen, de streekboerenleiders vooi Axel en Hulst, Dhn. Dieleman en Bruggeman. den Dir. der Gew. Arbeidsbeurs te Terneuzen en de Comm. van Toezicht welkom. De directrice, Mej. Dekker, sprak de meisjes toe en deelde mede, dat er voor den nieuwen cursus reeds 47 leerlingen aangemeld waren. De Stafleider feliciteerde daarna de jueisjes en wees op het belang van verdere studie, hetzij voor het volgen van een vervolgcursus, hetzij voor een cursus aan de Boerenschool. Hij wees nog op de Landstandsbibliotheek die gratis aan ieder ter beschikking staat. Hierna werd nog het woord gevoerd door den Streek- boerenleider voor Axel, Dh. H. Dieleman en door den Dir. van de Gew. Arbeidsbeurs te Terneuzen, Dh. Brinkman. Namens de leerlingen werd het onderwijzend perso neel een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden. Waarde In Waarde vergaderde dezer dagen de Landjeugd. Op deze goedbezochte bijeenkomst sprak o.m. de werk- leidster voor de afd. Landjeugd in Zeeland, Mej. F. Waterman, die vertelde over de door haar bijge woonde cursussen aan de Boerenschool en over het Winterwendefeest. Nadat eenige volksdansen uitgevoerd waren, werd besloten dat de nfeisjes een werkvergadering zouden beleggen, waar handenarbeid in beoefend zou worden, terwijl de jongens het pachtvraagstuk zouden be spreken. Inhoud 2e JAARGANG No. 17 VRIJDAG 30 APRIL 19*3 Indrukken en gedachten (XXXV) 1 Wat ,JLand en Volk brengt" 2 Brieven van Bram uit den Broekpolder 8 Nieuws uit het gewest 3 Terugblik over het gegeven landbouwonderwys 4 De dijk val in den Wilhelminapolder 4 Van boomen, bloemen en planten 4 Brief van een Oostlandboer 5 Een emeltenplaag in 1585 5 Tuinbouw 6/7/8/9 Akkerbouw 9 Veehouderij 10 Officieele mededeelingen 11 Officieele Landbouwmededeelingen 11 Handelsberichten 11 Bram uut den Braekpolder Lezers van ,JDe Landstand" Gistere is Menieda's m'n dochter mö je wete, vrom gekomme van de Boereschole. Z'eit een vreet ende motte reize, glad van Rijs, da's in Friesland nae 'ter in de'n Braekpolder. s Ochens om tien uure was ze weg gereisd en 's aevens om tien uure stieng ze op de stoepe. Ze was drie weken vort gewistmae as je noe dienkt dat ze naer 'uus verlangde? O, maer, gelooft 't maer niet! Z' eigenlijk glad gin tied ge'ö om an 'uus te dienken. Mae z'eit 't er goed nae d'r zin ehö. Noe 'oorde 'k venochend zó om 'n uur of zesse aol mae stampe op de'n zolder, en dat 'ieuw mae an, 'k doch noe mo'k toch es gae kieke wat of d'r dae noe an d'and is. En wat dienk je dat 't was f 't Was Merie. Die liep dae over d'n zolder te stuuken, af en toe liet ze d'r eige deu d'r knieën zakke en ze zwaoide mee d'r errnen van 'eb ik joe daer. 'k Zegge wat 4s t'r mee joe an d'and. 'k Doeë ochend gymna stiek zei ze, dat deeë m'n op de Boere schole ok telken ochend. 'k Zegge „Oh Mae noe'oort 't toch tied da je jen eige 's ankleed want 't is naebie 'n uure fietze nae schoole. 'k Ebbe liever da je 'n goed rapport eit as dat je 'ier van die bokke- spronge staet te maeke!" ,Jae, mae", zeit 'eur, „een gezonde geest in 'n gezond lichaam, vaoder, ont'oud dat!" En eigen lijk 'ao ze nog gelieke ok, want as m'n kinders zo stief in d'r botten motte 'oore as ik, dan zulle ze gin „ochendgymnastiqk" mee doeë. Van de weeke ek 'n dag of wat bezig gewist mee de uutreiking van de ,„Aus- weisevoo vriestellinge van arbeid in 't buutenland. Ik bin n.l. Buurtboerenleider van ons dorp. 't Bin 'n paer drukke ochen- den gewist, dat kan je gelove! D'r is zo'n tweehonder vuuftig man op ielken ochend gewist De meeste gevalle waere eenvou dig geoegt maer me binne d'r ok tegen- gekomme dat m'n ons afvrogè: Wat kom- me julder noe eigenlijk 'ier doeë? 't Was of dat aolles en iedereen ineens in de land bouw werkte. Zo kwam d'r een e, daer A m'n an vroege wat of 'n dee. ,,'k Werke Braekpolder, 28 April 19j3 voo de voedselvoorziening" zeit um. Toen d m'n echter es nader ginge informere bleek um klompenmdeker te weze, mae dat dee um d 'n jaer of wat niet mee, omdat 'n nie yemegd opleverde. Daerorn was 't nuie beyonne mee .speelgoed te maeke, dat dee 'n noe d van voo d'n oorlog. Toen d ons um laeter vroge wat of dat speelgoed noe eigenlijk mee de voedsel voorziening te maeken 'ad, toen stieng 'n toch mee z'n mond vol tanden en 't bleef bie 'n bitje .nompelen dat m'n toch zo nauwe nie moste neme enzö. Zokke ge vallen bin men nog we meer tegenge- komme, evenas studentjes, die nog nooit naer d'r vaeders boerdertee omgekeken en noe ineens onmisbaar bleke voo de voed selvoorziening e. In de Landstand van een stuitje terug 'ek 'n stikje yeleze ovei de taek van de durps- boerenleider. 't Was yeschreve den d'n 'oofdredacteur en 'k mo zegge due bin 'k noe 's 'eelemaele mee eens. 't Is allen tg jammer dat d'r nog zo weinig burge meesters bin die d 't ok zo zieë! 't Ziet d'r anders nae/^iut dat ze in de loop van de zeumer. wé noodgedwony6 tot d'erken- ninge zulle motte komme dat de durps- boerenleider het volk uut het durp verte genwoordigd, terwijl um de overheid ver tegenwoordigd. Voo n hele oop belangrieke diengen zal de durpsboerenleider 't te peg gen kriege, nie de Burgemeester. Zo b.v. bie de uutreiking van de vriestellinyen, bie de inschaekeling van arbeiders in de kom- mende oeyst., bie de loonregelinge, bie 't verlenen van uutstel voo d'Arbeidsdienst en zo is 't er nog vee meer Mae 't is net zo as d'oofdredacteur schreef: Noe komme de mensen mee kritiek, want volgens eur is die of die niet geschikt en die 'ebbe m'n w e opgenome in de durpsboereracd en een ander is volgens eur w e geschikt en die ebbe m'n nie opynome. Mae ze ver- gete, dat zolang as ze zelf nie meewerke, ze 't recht op kritiek ok 'eelemaele misse. Daerorn 'oope 'k dat aolle boeren dat arti kel van d'n 'oofdredacteur goed gelezen 'ebbe. En noe aollemaele de groetenisse en tot kammende weeke! BRAM. Houdt al uw vee vrij van "1 i

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3