Otticieele merledeelin^en üfficieele Landbouw- mededeelingen Handelsberichten VRIJDAG 7 M£I 1943 DE LANDSTAND e.\tï. 10 midden in den zomer by sterken grasgroei op zwaar- bemeste weilanden. Dit wijst er op, dat de overgang van stalvoeding op grasvoeding geen allesbeheerschende rol speelt, maar meer het plotseling opnemen van onbeperkte hoeveel heden eiwitrgk jong gras betreft. De rundveehouderij heeft zich de laatste tientallen jaren bediend van tal van eiwitrijke krachtvoeder- middelen zonder voldoende rekening te houden met de natuurlijke voeding van het dier. Ook de fokkerij heeft zich steeds meer toegelegd op een hooge vet en melkproductie. Tevens kwam hier nog bij, dat men door groote giften kunstmest de weilanden tot een geweldigen en vaak onnatuurlijken grasgroei kon prikkelen. Met al deze zaken is het geen wonder, dat stoornissen optraden, die wij het eerst bij ons hoog veredelde melkvee hebben kunnen opmerken. Wel weet men de onaangename gevolgen van deze onnatuurlijke handelingen, door mineraal- en vitamine toegiften veel te beperken Men moet echter niet denken dat de mensch door zijn wetenschap <3e natuur kan forceeren en volkomen in de hand heeft en dit allemaal in voldoende mate kan corrigeeren. Zoo is het ook bij de kopziekte, die van de laatste tientallen jaren dateert en een echte stofwisselings ziekte is. Ook speelt de constitutie van de dieren een rol Sommige en vaak de beste, meest veredelde melkkoeien krijgen, jaar op jaar kopziekte, terwijl andere dieren van denzelfden stal niet den meesten last ondervinden. Het is gebleken, dat de ziekedieren een sterk ver laagd calcium en magnesium gehalte van het bloed hebben De dierenarts spoot dan ook bij de zieke koeien een oplossing van calciumchloride er magnesium chloride in het bloed en verkreeg daarmee in verreweg de meeste gevallen een frappant succes. De krampen van het dier hielden op en de koe stond soms na enkele minuten weer en was genezen. Met opzet heb ik hier gezet „verkreeg", want in de laatste jaren is de ziekte hardnekkig geworden en was het soms noodig meerdere malen in te spuiten, aangezien na byv. een dag, de koe weer kwam te liggen met een nieuwen aanval, evenals bij melkziekte het geval is tegenwoordig. Ook dit lijden is de laatste jaren hard nekkiger geworden, door de steeds verder gaande onnatuurlijke krachtvoertoediening en eredeling. Over de precieze oorzaak van kop- en melkziekte is het laatste woord nog lang niet gesproken, want het is niet uitsluitend een kwestie van laag mineraalgehalte in het bloed. De ziekte treedt niet alleen veel vaker, maar ook heftigei op dan vroeger. Zonder behandeling zouden zeker 50 pCt. der koeien sterven. Zij komt nog steeds het meest voor in de eerste twee weken van den weidetijd. omdat de dieren dan plotseling komen in jong geil gras. De ziekte begint meest met wat minder melk en minder eetlust. Daarna komen schrikachtig- Heropening rundveemarkten Met ingang van 3 Mei kunnen weer geleidebiljetten worden afgegeven voor het vervoeren van rundvee naar en van de gebruiksmarkten. Geleidebiljetten voor het vervoer van vrouwelijk rundvee met een gewicht van 250 kg. of zwaarder van een markt af, worden in het algemeen alleen afgegeven onder overlegging van een aankoopvergunning. Uitzonderingen hierop worden gemaakt voor runderen, welke niet verkocht worden en van een markt teruggezonden moeten wor den naar het bedrijf van den eigenaar. Steun uitkeering voor b-boeren De Directie van den Landbouw heeft aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat de groep b-boeren boven 66-jarigen leeftijd en weduwen van b-boeren uit sluitend een steunuitkering in geld zullen ontvangen, dit beteekent, dat het gedeelte van d^n steun, dat vroeger in natura werd verstrekt, thans ook door een geldelijke uitkeering wordt vervangen. Pootuardappelen voor vermaling Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed heeft thans alle goedgekeurde pootaardappelen van fabrieks aardappelentelers vrijgegeven voor vermaling. Aangifteplicht van veulens 1943 Zooals reeds by afzonderlijk schreven aan de paardenhou- ders bekend is gemaakt, dienen de in 1943 geboren veulens binnen 5 dagen n& de geboorte te worden aangegeven bij den PI Bureatihouder. door middel van aangiftekaarten. welke by de PI. Vertegenwoordigers verkrygbaar zyn ge steld. Ken en ander houdt verband met de omstandigheid, dat de paardenhouders, voordat de veulens een leeftijd van S maanden hebben bereikt, in het bezit dienen te zijn van voor deze veulens afgegeven identiteitskaarten. heid, onrust, loeien, wilde blik, hooge kramperige gang en spierrillingen. Vervolgens waggelen de koeien op de beenen, vallen neer en krijgen meer of minder heftige krampen van ledematen, halsspieren, enz. Het betreft bijna steeds goede oudere melkkoeien en do ziekte staat in geen enkel verband met het kalven. Soms treden de krampen niet zoo op den voorgrond, maar krygt men meer een beeld zooals by melkziekte. Bij spoedige inspuiting kunnen meestal de dieren gered worden. Soms is, ondanks alles, de koe reeds dood, voordat de dierenarts aanwezig kon zyn. Zooals reeds eerder betoogd werd, ligt de oorzaak in de voeding van de dieren en de bemesting van het land. In sommige streken, vooral op goede klei gronden, kom* weinig kopziekte voor. Het aantal dieren dat kopziekte krijgt, verschilt het eene jaar soms sterk met het andere. Nu in dezen oorlogstijd de voeding en bemesting niet meer zoo overdadig zyn, is de kans op kopziekte veel kleiner. Er blijven echter nog steeds melkkoeien die er grooten aanleg voor hebben en zeer gevoelig zijn en die dus in de voorjaarsweide gebracht, aan de ziekte kunnen bezwijken. Men moet met dit over vloedige voorjaarsgras zeer voorzichtig zyn. Ook uit anderen hoofde is het niet verstandig om de koeien volop van dit eiwitrijke gras te laten eten. Uit onlangs genomen proeven is het wei duidelijk gebleken dat het grootste gedeelte van dit kostelijke eiwit zonder eenig nut is voor het dier. Steeds moet bij deze rijke eiwitbron ook aan voldoende zetmeelwaarde gedacht worden. Met minder jong gras, maar met bijvoeding van hooi, stroo of aardappelen zullen de koeien het beter doen. Om dit jonge gras meer rationeel te gebruiken en om tevens kopziekte te voorkomen, kan men ver schillende maatregelen treffen. Het verdient aanbeveling om de koeien eerst op stal gemaaid gras te verstrekken in niet te groote hoeveel heden en de voeding aan te vullen met zetmeelrrjk voeder of met ruw voer. Ook kan men In het begin van den weidetijd de koeien 's nachts op stal halen en ze daar wat buik vulling verstrekken. Verder laat men de dieren liefst niet direct in het volle gras loopen, maar in een reeds gedeeltelijk afgemaaid stuk land of waar het jongvee reeds wat afgeweid heeft. Sommigen veehouders bevalt het heel goed in de weide stroo by te voeren. Het is opmerkelijk hoe gaarne de koeien, ondanks het aanwezige malsche gras, van dit stroo eten. Tevens is dit stroo ook een goede mineralen- bron. De dieren weten blijkbaar wel, wat goed voor ze is. Al naai den aard van het bedrijf is het sterk aan te raden één of meerdere van deze maatregelen in den eersten tijd te treffen, èn om den voorraad eiwit zoo goed mogelijk te gebruiken èn om kopziekte te voorkomen. Meldt dus steeds tydlg de op uw bedrijf geboren veulens by den PI. Bureauhouder (districtskantoor) zoodat voor signalement-opname kan worden zorggedragen. Slachtpaarden Alle slachtpaarden, dus ook de door de verzekeringsmaat schappijen overgenomen paarden, dienen voorzoover ze niet direct moeten worden geslacht, op de taxatiemarkten te worden aangevoerd. Men houde hiermede terdege reke ning. Mocht op de taxatiemarkten biyken, dat er onder deze paarden zyn, die mogeiyk nog voor het gebruik ge schikt zyn, dan zal door ons voor deze paarden een nadere bestemming worden gezocht. Verstrekken van aankoopvergunning voor paarden Het blijkt, dat een betrekkelijk groot aantal aankoopver- gunningen voo gebruikspaarden wordt aangevraagd, terwijl een paard niet dringend noodig is. Op dergelyke aanvragen moet uiteraard steeds afwijzend worden beschikt. Den georganiseerden wordt dan ook in overweging ge geven eerst dan om een aankoopvergunning te verzoeken, wanneer voor hen de aankoop van een paard t.b.v. een goede bedrijfsvoering dr'ngend noodzakelijk is. Wijzigingen in den paardenstapel Geef tydig. doch steeds binnen 3 x 24 uur by uw Plaatselyken Vertegenwoordiger de wijzigingen in uw paar denstapel op. Dit voorkomt moeilijkheden bij eventueele vordering van paarden. Van paarden, welke over een raxatiemarkt zijn verhandeld, behoeft geen melding by den P.V. te worden gedaan, wèl van sterfte en slachting van paarden ei. van verkoop van fokhengsten en premlepaarden. Verkoop van in 1943 geboren veulens Verkoopt geen veulens beneden den leeftyd van 3 maan den. dit bezorgt U onvermydelyk moeilijkheden. Cursussen voor tractorhouders Door het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten zullen cursussen worden gehouden voor tractorhouders (loonwerkers en telers) ter voorlichting voor de behande ling van tractoren, voorzien van gasgeneratoren. Deze cursussen, welke een duur van 2 dagen zullen hebben, zul len te Goes gehouden worden in de maand Mei of Juni. By voldoende deelname bestaat de kans dat ook in andere plaatsen dergelyke cursussen worden gehouden. De deel name is geheel kosteloos. lederen tractorhouder wordt aangeraden deze cursussen te bezoeken of nog beter hun machinisten hieraan deel te laten nemen. Het is in de practijk voldoende gebleken, dat tractoren, voorzien van gasgeneratoren, een zeer zorg vuldige behandeling vereischen, en dat aan de kennis en ervaring van de machinisten soms nog al het een en ander ontbreekt. Teneinde een overzicht omtrent de deelname te verkrygen worden de tractorhouders (loondorschers, loon- ploegers en telers) verzocht vóór 15 Mei a.s. een opgave van de namen en adressen van de personen, die aan de cursussen deel nemen, te verstrekken aan het kantoor van den P.V.C., Afd. Motorbrandstoffen te Goes. DE WND. PROV. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZEELAND. Dorschen van koolzaad De Wnd. Provinciale Voedselcommissarls voor Zeeland maakt bekend, dat zelidorschers. die hun koolzaad dor schen met eigen generator-tractor hiervoor vaste brandstof dienen aan te vragen o daarvoor bestemde VBl formu lieren. Deze formulieren zyn verkrijgbaar op de Afd. Motor brandstof en moeten vóór 12 Mei a.s. worden ingediend. Vergunning voor het bereiden van schapen en of geitenkaas Het Hoofd van het Bedryfschap voor Zuivel, Afdeeling Zeeland, Groote Markt 28, Goes, maakt bekend dat schapen en/of geitenhouders die schapen en/of geiten kaas produceeren hiervoor een vergunning moeten aan vragen by het bovenstaande adres. In deze aanvraag moet tevens worden vermeld hoeveel melkschapen en/of geiten worden aangehouden en welke hoeveelheid van de gewonnen melk voor het bereiden van deze kaas wordt gebruikt. Zooal3 bekend is de stremsel vanaf 15 Maart j.L gedistribueerd. In verband hiermede lal aan iederen schapen- en/of geitenhouder die de boven staande aanvraag indient en aan wier een vergunning wordt uitgereikt voor het bereiden van kaas, een stremseltoewijzing worden verleend. VEEMARKTOVEKZICHT Even plotseling als de sluiting is de heropening der veemarkt. Was er sinds 27 April handel in jongvee mogelijk van bedrijf tot bedrijf, met ingang van 3 Mei worden er weer geleidebiljetten afgegeven voor het vervoeren van rundvee van en naar de gebruiks- veemarkten. Dat beteekent dat vanaf 3 Mei het mark ten en aankoopen van vee via de veemarkt weer mogelijk is ^worden. Het verschil van vóór de sluiting met de nu weer mogelijk gemaakte omzetting van rundvee via de vee markt is, dat er momenteel bij een aankoop een aan- koopverguiining noodig is. Het is daardoor niet moge lijk dat een ieder, zooals dit voorheen wel mogelijk was, een koe kan aankoopen; men zal als veehouder in de termen moeten vallen om een aankoopvergun ning te bekomen. Momenteel worden deze nog zeer schaarsch uitgereikt. Dinsdag maakten wij de eerste markt weer mee te Rotterdam. Het aanbod was nog zeer beperkt, het bleef nog maar bij enkele veehandelaren, welke enkele stuks hadden aangeboden; over 't geheel wilde men eerst eens zien hoe het loopen zou. Het bezoek van veehouderszyde was ook nog zeer beperkt, terwijl mede veehouders met aankoopvergunningen gering ver tegenwoordigd waren. Het vee dat geplaatst werd bleef nog tamelijk aan den prijs. Een goede melkkoe gold van 1000 tot 1300 gld., een guiste koe van 650 tot 900 gld, hetgeen beide nog zeer hoog is. We verwachten echter dat deze prijzen geleidelijk zullen dalen, hoewel er o.i. momen teel nog iets aan hapert. Men zal de zaak weer op gang moeten helpen, door den veehandelaar iets meer in te schakelen. Immers bekend is dat de veehandel eenigen voorraad heeft (zij het dit jaar ook klein); zoo hij dezen voorraad nu aan de veehouders verkoopt via de veemarkt dan komt hij zelf zonder vee te zitten en daar zal men terecht voor passen. De oplossing hiervoor is dat men ook aan den handelaar eenige aankoopvergunningen uitreikt, automatisch zal dan ook het vee weer aangeboden worden. Te Rotterdam was er nog zoo goed als geen jongvee aangeboden, we hebben er maar een paar gezien, deze werden echter zeer duur verkocht. Voor de weiders is de mogelijkheid tot vrijen aankoop in 't vervolg uit gesloten, alles gaat via contracten. De contract bon nen golden van 1,02 tot 1,05. VEEMARKT DELFT, 29 April. Aanvoer: runderen 51 stuks; biggen 62 stuks; schapen 32 stuks; geiten 212 stuks. PURMEREND. 5 Mei 1943. 67 stuks runderen totaal. 18 vette koeien voor de leve ring: 25 gelde koeien van ƒ260 tot 350 per stuk, handel matig; 587 st. nuchtere kalveren voor de slacht en de fokkerij; voor de slacht: voor de levering: voor de fokkerij: 100 st. k ƒ145 p. stuk; 175 st biggen voor de levering: 46 st. schapen, taxatieprys; 574 st. bokken, taxatieprys; 10 st. lammeren van ƒ42.— tot ƒ50.— per st. KAASMARKT. PURMEREND. 5 Mei '43. 1 stapel kleine boeren 40-?-. ƒ54 50 per 50 kilo. Gewicht 154 kg. Handel vlug. Paarden zijn kieskeurig dieren. De eetlust en het vlotte eten worden sterk benadeeld, als de kribben niet zuiver zijn Bestrijk de kribben af en toe met kalkmelk. Chloorbeschadiging zal vrij zeker optreden, als men nu nog kalizout 20 of 40 procent toedient 'an aardappelen. Op gras land kan het nog wel worden aangewend.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 10