Over „ploegen biggenprijzen en zwarten handel - F R ^n boeren met een ruim geweten die clandestien boter verkoopen en daarvoor ook nog woekerprijzen nemen. Met graan Is het evenzoo gesteld en af en toe hoort men ook van clandestiene slachtingen door boeren, alhoewel dergelijke slachtingen meestal bij anderen dan boeren zullen worden verricht. In elk geval is het een feit dat er nog veel sluikhandel wordt gedreven en dat boeren daarvoor de grondstoffen leve ren. Dat is zeer te betreuren. We schreven er reeds vaker over. Daardoor wordt degene die het niet beta len kan en alleen op de distributie is aangewezen, ernstig gedupeerd. We vinden het noodzakelijk dat hier zware straffen tegen de overtreders worden geëischt. Hoe dat in Duitscjiland geschiedt, lazen we dezer dagen in het Algemeen Handelsblad. We ontleenen aan dit dagblad het volgende bericht: Benoemingen bij den Landstand De Landstand in Zeeland vrijdag 7 mei 194s I DE LANDSTAND rag. 2 Indrukken en Gedachten (XXXVI) ^Onverantwoordelijke elementen hebben ge- tracht ons volk en ook ons nuchtere boerenvolk het hoofd op hol te brengen. Verschillende „heeren" heb ben daarvoor reeds geboet met hun leven, andere hetsers zjjn weer als voorheen schuilevink gaan spelen. Over het algemeen kan steeds gezegd worden, dat de ballade van Werumeus Buning „en de boer ploegde voort", overeenkomstig de werkelijkheid is. De boer ploegt in den regel voort onder alle omstandigheden. Er zijn dit keer uitzonderingen geweest. Helaas! Ook boerenmenschen hebben zich laten verleiden tot het doen van dingen, die geheel tegen hun eigen geestes gesteldheid ingaan en waarvan zy later spyt hebben. Wie zich verzet tegen de maatregelen der overheid, loopt de kans daarvoor te worden gestraft. Wie het doet, kan er op rekenen, dat hij zwaar gestraft wordt. En wat bereikt men er mee? Dat ook degenen die de wetten naleven worden gedupeerd. Wat bereikt men er mee als men ergens saboteert? Als er bijv geen melk aan de fabriek wordt geleverd, zal er minder boter kunnen worden gemaakt; en minder boter betee- kent minder vet van eigen bodem voor ons volk, ter- wyl wy reeds door onze buren worden geholpen. En door de vet voorziening door sabotage nog bovendien te stagneeren zullen daar alleen de eigen volksgenooten door worden gedupeerd. Het is begrijpelijk, dat de bezettende macht niet met zich laat spotten. De afkondiging van het Politie- standrecht en de plaats gevonden hebbende ter dood veroordeelingen bewijzen dat. Leent toch niet het oor aan alle oncontroleerbare ge ruchten die de ronde doen, geruchten, die op aansto ken van de heeren die naar Engeland gevlucht zijn, door sommige onverantwoordelijke elementen verspreid worden. Houdt U aan de gegeven voorschriften. Gij voorkomt daardoor erger, want het gezag zal zeker gehandhaafd worden. Boerenvolk, blijft nuchter en „ploegt" voort! "I ET feit, dat. met ingang van S Mei de veemarkten weer geopend zijn, zal in bóerenkringen met instempilng zyn begroet. De handel zal echter slechts op aankoop vergunningen mogelylt zijn. In hoeverre thans de vee- pryzen eenigszins redelijk zullen worden, moeten we afwachten. I N een der vorige nummers wezen we op de vastge stelde maximumprijzen voor biggen op 4.per week. Deze prys is vastgesteld door den Gemachtigde voor de pryzen. We nemen het dezen Gemachtigde niet kwalijk, dat hy niet op de hoogte is van honderd en één zaken, waar voor maximumprijzen worden vastgesteld. En dus be- grypen wij, dat hy ook voor het vaststellen van big- genprijzen adviezen noodig heeft. Wie echter in deze gelegenheid advies heeft uitgebracht, weten we niet, maar zeker is, dat het MENSCHEN ZIJN GEWEEST, DIE NIET OP DE HOOGTE VAN DE PRAKTIJK ZIJN. In de eerste plaats is een prijsvaststelling PER WEEK fout, omdat daardoor geen betaling naar kwaliteit mogelijk is. Het komt nog wel eens voor, dat een big van zes weken meer waard is dan een exemplaar van 12 weken. Biggen en biggen zyn nu eenmaal zeer verschillend en worden niet gelyk pakjes boter of gelijk doosjes lucifers als het ware aan den loopenden band gemaakt. In de tweeds plaats is controle op de markt t.a.v. den leeftijd uiterst moeilijk, omdat men aan de big gen niet kan zien hoe oud ze zijn. Men zou kunnen zeggen; hoe zwarter en hoe langer de haren, des te ouder! In de derde plaats is de handel in biggen zoodanig ge organiseerd, dat men zich doodeenvoudig niet aan de officieele prijzen houdt. Een brief uit Noord-Holland is een der zoovele bewijzen voor deze stelling. „Het officieele marktbericht van Ptirmerend geeft de vastgestelde pryzen", zoo schrijft ons een Noord-Hollandsche boer", maar toen ik op de markt kwam om drie biggen te kooj>en a 50-, kon ik er niet één krygen. Beneden 85.- kon ik slechts een heel licht ding koopen; de behoorlyke biggen lagen zelfs in den prys van 135- en 145.. Alleen als ze je vertrouwden, kwam je de prys aan de weet." Het is begrijpelijk, dat déze boeren met hem velen teleurgesteld van de markt huiswaarts is gekeerd zonder biggen. Anderen MBtpen ze echter wel, omdat zij ze willen hebben. We hebben den indruk dat er kooplieden zijn, die bjj den fokker erg schermen met de maximumprijzen, maar niet zoodra hebben ze de biggen in bezit of ze zijn de officieele prijzen vergeten en als de biggen weer verkocht worden, gaan ze bóven de maximumprijzen uit. Controleeren bljjft moeilijkheden geven. Uiteraard zyn ons verschillende vragen gesteld over deze biggenprijzen. Zoo werd gevraagd of er niet van de zjjde van het Bedrijfschap kon worden ingekocht en verkocht tegen maximumprijzen. Zulks dan te regelen door inkoopcomraissies en dergelyke. Het wil ons voor komen, dat de onkosten dan boven het gewin komen en de vrijheid van den boer nog meer zoek is. Op grond van de ervaringen met de paarden, wyzen we dit systeem af. Zoo wilde ee'n ander de pryzen niet per week, maar per pond zien vastgesteld. Ook dat heeft bezwaren, al zijn deze minder erg. Wij willen gaarne ons standpunt uitéénzetten. Voor voldoende contract- en huisslachtingsvarkens zijn er MOMENTEEL inderdaad te weinig biggen. Iedereen wil zoo vlug mogelijk in het bezit zijn van deze varkens om meer tijd te hebben, ze behoorlyk zwaar te krijgen. De vraag is groot en het aanbod is klein, mede omdat er te weinig biggen mochten worden aangefobt in het vorig jaar, maar ook omdat de strenge koude In den vorigen winter vele fokkers dezen winter voorzichtiger heeft doen zijn. Er zyn daarom minder biggen geboren in de wintermaanden. Daarenboven schijnen op verschil lende plaatsen, wellicht als gevolg van gebrek aan vitaminen, kleine .toomen geboren te worden. Daar komt tenslotte nog by, dat in den vorigen herfst het aanbod van biggen een tijdlang aanmerkelijk grooter was dan de vraag, zoodat uiterst lage pryzen geno teerd werden, waardoor de fokkers verlies hebben ge leden, en ook daardoor hun varkensstapel weer inkrom pen tegen den winter. Al is de abnormaal hooge biggenprljs van thans ver keerd, toch ben Ik van oordeel, dat ingrypen beter overwogen moet geschieden en de vorm van thans: maximumprijzen per week in geen geval een juiste oplossing is. Reeds heb ik er voor veertien dagen op gewezen, dat vaststelling van maximumprijzen óók garantie aan de fokkers voor minimumprijzen tot gevolg ,noet heb ben, wil men niet onredelijk zyn. Bovendien wil het my voorkomen, dat de aanvoer van biggen spoedig zal toenemen. Uit dat oogpunt alleen al lykt my ingrypen in de biggenprijzen onnoodig. Door het grootero aanbod zullen de prijzen wel voldoende dalen en bestaat evenals vorig jaar tegen den herfst groote kans dat de biggen weer byna onver koopbaar zyn. Wil men toch maximumprijzen voor de biggen houden, dan is overleg tusschen verschillende instanties o.i. dringend noodzakelijk en dan zal in elk geval een vaststelling per week moeten vervallen. Een prys per pond levend gewicht zou een betere maatstaf zijn, alhoewel ook daarbij nog onvoldoende rekening wordt gehouden met de kwaliteit. Tenslotte zij er nog eens op gewezen, dat de prijs der contractvarkens nog steeds verliesgevend is, ook by normale biggenprijzen. Ieder die een contract varken mest, heeft, daarop verlies en de'eenige compensatie is, dat men ook een varken voor eigen gezin mag slachten. Dat laatste nu wordt den boer in sommige kringen bijna kwalijk genomen. Men vindt dat zooiets niet te pas komt in dezen tijd. Men oefent daarop kritiek uit, evenals op de telerspremie In het algemeen en deze eritiek is in dén iaatsten tyd verscherpt door de premie In den vorm van spijsolie by de inlevering van suiker bieten. Op deze aangelegenheid hopen we een volgende week terug te komen, want daaraan zitten verschillende kanten, die wel eens duidelijk gezegd mogen worden. De Boerenleider, Hoofd van den Neder- landschen Landstand, heeft met ingang van 1 Mei benoemd tot: Generaal Adviseur: E. Z. OLDENBAN- NING te De Wijk, thans Voorman; Voorman: J. SAAL Kolhorn, thans Boerenleider der Provincies Noord en Zuid-Holland; Hoofd der Hoofdafdeeling I (Volk en Bodem) van het Algemeen Bestuur: P. J. JANSEN te Hoeven, thans Boerenleider der Provincie Noord- Brabant; Hoofd der Hoofdafdeeling If (Voortbren ging) E. J. v. d. VEEN te Hooger- smilde, thans Hoofd der Hoofd afdeeling H der Provincie Drenthe; Hoofd der Hoofdafdeeling UI (Voedsel voorziening) KLAAS DE VRIES JR. Groote IJpolder, thans Hoofd der Hoofdafdeeling II. „Wegens overtreding van de wet op de oorlogs economie werd op het einde van het vorige jaar door de buitengewone rechtbank te Aken een echtpaar gestraft. De man, een vee-pachtboer met 24 ha. land, had 400 kg. boter en een tamelyk groote hoeveelheid eieren, gedeeltelyk tegen te hoo- gen prijs, en in stryd met de bepalingen verkocht. Tot den herfst van 1942 toe had hij bovendien één varken en drie kalveren clandestien geslacht. De man werd veroordeeld tot vijf jaar tuchthuis straf en de vrouw wegens medeplichtigheid tot vjjf maanden gevangenisstraf. De man werd verder nog gestraft met vijf jaar verlies van burgerlijke eere rechten. Na klacht van den landsboerenleider werd boven dien, op grond van de Rjjkspachtbeschermings- wet, het pachtcontract, omdat deze lieden niet langer de juiste personen waren om den bodem te bewerken, onmiddellyk door het pachtbureau ver broken. Aan de overweging van deze beslissingen ontlee nen wy nog via de „Westf. Land. Ztg.", dat dit echtpaar de producten van een aan hen toever trouwd landbouwbedrijf niet in het belang der volksgemeenschap doch uitsluitend te eigen bate had aangewend. Zy hadden bij den verknop ge tracht er zoo hoog mogelyke pryzen uit te slaan, zonder er aan te denken, dat vooral nu, in oor logstijd, de bodemproducten tegen de vastgestelde pryzen in handen van de verbruikers moeten komen. Zy hadden opzettelijk de plichten geschonden, die zy als bewerkers en daardoor als beheerders van den Duitschen grond en de daaruit gewonnen pro ducten, ten aanzien van de volksgemeenschap had den. Zelfs wanneer zij, zuiver landbouwtechnisch bezien, behoorlijk, ja goed hadden gewerkt, dan nog zouden zij ongeschikt zyn om verder Duit schen grond te beheeren. En wanneer nu de onmid dellijke verbreking van het pachtcontract voor hen en hun kinderen zeer ernstige gevolgen zou heb ben, dan hadden zij dat uitsluitend aan hun eigen optreden te wyten. Dit vonnis moge voor oorlogs knoeiers hier te lande een afschrikwekkend voor beeld vormen." Wy hebben aan deze laatste opmerking niets toe te voegen. Laat men eens wat minder denken aan het spekken van eigen zak en wat meer aan onze VOLKS GEMEENSCHAP. TER HAAR Redactie-adres: Groote Markt 28, Goes, Tel 2345 (toestel 05). Uitgave: Uitgeverij „Volk en Bödem", Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per m.m., In alle edities 75 ct. per m.m. Abonnementen: Voor niet-leden van den Nederland- schen Landstand 5.— pe%r jaar of 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, adver tenties 'en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag, Telefoon 11.65.88.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 2