Nieuws uit het gewest T.B.C.! Zitdagen Bureau Pacht PAO. S DE LANDSTAND VRIJDAG 7 WKI )94:i n Nieuwerkerk hield dezer dagen de Coöp. Boeren leenbank haar Alg. Vergadering in Café „De Later". Aanwezig waren 64 leden. Voorzitter dhr. C. J. van Westen. De rekening over 1942 sluit met een bedrag van ƒ2.167.200,83 in ink. en uitg. De balans met ƒ427.590,23 in actief en passief. Dhr. A. J. Steendijk als voorzitter van den Raad van Toezicht adviseerde de rekening, welke door dezen is gecontroleerd, goed te keuren, waartoe m_a.st. wordt besloten. De gemaakte winst zal in het reservefonds worden gestort. Uit het jaarverslag van den kassier blykt, dat het aantal leden 254 bedraagt. De omzet bedroeg ƒ4.273.070,03; spaargelden ƒ192.714,33, ingelegd ƒ75.454,93, rente ƒ5.171,55, totaal ƒ273.340,80. Terugbetaald werd ƒ55.577,17, in omloop zijn 569 boekjes. Aan voorschot, ten werd verstrakt ƒ99.454; afgelost werd ƒ31.904,50, nog in omloop 22 voorschotten tot een bedrag van ƒ67.549,50. Ingeschreven staan 121 rekeninghouders. In rekening-courant is ontvangen ƒ2.012.144,69, uitg. ƒ2.083.020,82. De winst over 1942 bedraagt ƒ2101,64. De omzet ia^-met ruim ƒ1 millioen toegenomen. De 'rentevoet over 1943 blijft ongewijzigd, doch de rente van spaargelden boven de ƒ5000 wordt gebracht van 1.5 pCt. op 1.44 pCt. Dhr. J. A. Gaanderse werd met 54 stemmen herkozen. In den Raad van Toezicht werd Dhr. W. Flikweert Az. herkozen. Tot plaatsvervangend bestuurslid werd Dhr. M. Krabbe herbenoemd. De Bietenbond Groede en Omstreken vergaderde in Hotel „De Drie Koningen" te Groede onder voorzitter schap van Dhr. J. B. Becu-De Hullu. Na breedvoerige besprekingen werd met groote meer derheid van stemmen besloten de door de leden in 1943 te telen suikerbieten te verkoopen aan de Coöp. Suikerfabriek te Dinteloord. Te Axel werd een algemeene ledenvergadering ge houden van de vereeniging van Zeeuwsche Fokkers. De onlangs in een bestuursvergadering nieuwgekozen voorzitter, Dhr. M. A. B. Puijlaert, burgemeester van Zuiddorpe, herdacht btf de opening den overleden voorzitter, Dhr. P. J. J. Vael, die zeer veel voor de paardenfokkerij en de V.V.Z.F. heeft gedaan Zijn nagedachtenis zal dan ook steeds in dankbare her. innering bij de vereeniging blijven voortleven. Na de notulen, welke werden goedgekeurd en de in gekomen stukken, volgden het verslag van de finan. cieele commissie. Uit de rekening en verantwoording over 1942 bleek, dat er een batig slot was. Vastgesteld werden de begrooting voor 1943 en het aandeel van ieder I'd in het vermogen*der vereeni ging. By de bestuursverkiezing werden de aftredende heeren A. L. Stallaert, Herm. de Regt en Jac. de Putter her kozen. In de vacature van wijlen Dhr. P. J. J. Vael werd gekozen diens zoon, Dhr. G. Vael. De periodiek De eerste wenk door den Landstand aan de veehouders ge geven, luidt. Laat uw vee ten spoedigste onder zoeken op T.B.C. (tuberculineeren). Uw veearts geeft U hiervoor alle nadere inlichtingen. Gy weet dan of er onder Uw vee al dan niet tuberculeuse dieren zyn. Laat vooral het tuberculineeren regelmatig HERHALEN! Dit is van het grootste be lang. Voor alles dient U echter te bedenken: Eendracht maakt macht, ook in de T.B.C.-bestrijding Daarom, sluit U aan bU de Vereeniging tot Bestrijding van de Tuberculose en andere ziekten onder het Rundvee in Zeeland. U kunt zich als lid opgeven bij l)w Vee arts of bij den Secretaris, A. CAPPON, Cornelis Eversdijkstraat 2, te Goes. aftredende secretaris-penningmeester, Dhr. Iz. de Feyter Wzn., werd bij acclamatie herkozen. Tot lid der financieele commissie werd benoemd Dhr. L. W. de Regt te Zaamslag. Van het bestuur was er een voorstel om dit jaar weer een veulenkeuring te houden. Dit voorstel werd aan genomen; de keuring zal worden gehouden in de eer ste week van Juli. Het Polderbestuur van Walcheren kwam te Middel burg in algemeene vergadering bijeen. Nadat het jaarverslag over 1942 voor kennisgeving was aangenomen, vereenigd^.de vergadering zich met verschillende voorstellen van het dagelijksch bestuur. Het meest belangrijke daarvan was, dat, tot het aan gaan van een nieuwe overeenkomst met de gemeente Middelburg betreffende de afwatering van Walcheren door de vesten en de afwatering van het in 1829 inge dijkte havenkanaal van die gemeente. De nieuwe overeenkomst voorziet voor 25 jaren in twee onderwerpen, welke in 1889 voor 50 jaren geregeld werden. Zij stemt in de hoofdzaken met het oude contract over een, doch is aangepast aan de veranderde omstandig, heden en houdt rekening met de sedert 1889 gewyzigde eischen van de afwatering. Voorts werd de kinderbijslagregeling voor- de ambte naren van den polder gewijzigd en een nieuwe regeling van het presentiegeld voor commissarissen vastgesteld, terwijl besloten werd tot het aangaan van enkele pach tove reenkomsten. Tot slot werd de begrooting voor het dienstjaar 1943 vastgesteld, zooals zij door het dagelijksch bestuur was v aangeboden. De gewone ontvangsten en uitgaven van den polder zijn geraamd op ƒ463.047,93, de buiten. -of«won^ on f150.790.05; voor den dienst van de wegen zijn deze cijfers resp. ƒ28477,29 en ƒ9311,31. De raming van de inkomsten ten bate der gebouwde eigendommen bedraagt ƒ74356,41, die van de uitgaven ten laste van de gebouwde eigendommen ƒ66502,03. Het dijkgeschot, dat voor het schotbareland op ƒ22, voor het vrijland op ƒ13.80 per h.a. en voor de ge bouwde eigendommen op ƒ2.50 per ƒ100 belastbare op brengst is bepaald, zal naar raming ƒ433.221,99 op brengen. Te Goes vergaderde de vereeniging van Oud-leer. lingen der Fruitteeltschool te Wilhelminadorp. Verschillende mededeelingen werden gedaan, o.a. een bespreking voor een excursie naar Noord-Brabant. Verder dat voor de leden een cursus wordt gegeven in economische aangelegenheden op het fruitteeltgebied Bijna alle leden gaven zich hiervoor op. Hierna volgde een inleiding door Dhr. P. Abrahamse uit Middelburg over „Loonsproeierij" en door Dhr. J. Ganseman van Kapelle over „Kersenteelt". Hierop volgden geani meerde besprekingen. Volgens een eerder genomen besluit werd het bestuur uitgebreid met twee leden uit Walcheren, n.l. Dhrn. M. Mol te Zuid-Beveland en Wal-Nisse en C. Sanderse te Grijpskerke. Verder is het Bestuur samengf °teld uit Dhrn. A. J. Vermat, 's H. Arendskerke, voorzitter, D. Nieuwenhuizen, *s-Gravenpolder, A. J. van der Guchte, Goes, secr., A. van Oosten, Biezelipge en J. Meloen, Rilland. De leden der Coöp. Weegbruggen „Monsterweg" en „Witte Pauw" te BorsseLe hielden dezer dagen een ver gadering. De rekening sloot met een batig saldo van ƒ40,83. Als bestuurslid werd herkozen* Dhr. Johs. Nieuwenhuize, terwijl tot lid der financieele commissie werd benoemd Dhr. Jac. Steketee. Dezer dagen vergaderde de Tuinbouwvereeniging Kapelle-Biezelinge onder voorzitterschap van Dhr. C. v. d. Vliet. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de moei. lijkheden welke zich in het fruitbedrijf voordoen Uit het jaarverslag van den secr.-penningmeester bleek, dat alles een goed verloop had. De vereeniging telt 142 leden. De financiën waren niet slecht. Het salaris van den secretaris-penningmeester en den con troleur werd vastgesteld zooals het bestuur dit voor stelde. In het bestuur werd de voorzitter herkozen. De secretaris-penningmeester Dhr. J. A. Mol, en Dhr. M. de Jager Az. wenschten voor een herbenoeming niet in aanmerking te komen. In deze vacatures wer den gekozen Dhrn. P. Eversdijk Jacz. en B. de Jager. Als afgevaardigde voor de vereeniging werd benoemd Inhoud 2e JAARGANG No. 18 Vrydag 7 Mei 19^3 Blyf nuchter! j Indrukken en gedachten 2 Nieuws uit het gewest 3 De dorpsgemeenschap 4 Brieven van Bram uit den Braekpolder 4 Oekraïne, land der /Harte aade (V) 5 Wat „Land en Volk" brengt 5 Tuinbouw 6/7/8 Stierenkeuringen K'dam en Alkmaar 8/9 Kopzlekte 9 Offlcleele mededeelingen 10 Off. Landbouwmededeellngen 10 Handelsberichten Hl Dhr. C. van Vliet. Ingewilligd werd het bestuursvoor stel om voor de Bijenteeltvereeniging ƒ50 te voteeren. Op voorstel van den voorzitter werden de oud bestuursleden Dhrn. H. Eversdijk, Chr, Louisse en M. de Jager Az. benoemd tot eere-leden. Dezen hadden van de oprichting af onafgebroken in het bestuur zitting. De voorzitter dankte Dhr. J. A. Mol voor het vele goede als secretaris-penningmeester aan de vereeni ging bewezen. De Coöp. Landbouwvereeniging „Aller Belang" G.A. te Ouwerkerk vergaderde vorige week. Na opening door den voorzitter, Dhi. J. Romeijn C. Oz., volgde de rekening over 1942. Hieruit vermelden we: ontvangsten ƒ23080,75, uitgaven ƒ22593,28, goed slot ƒ487,47. Het goed slot van het vonge jaar was ƒ519,91, zoodat de kas is verminderd met ƒ32,44. Van de Coöp. Aan. koopvereeniging Schouwen-Duiveland is ontvangen voor vergoedftig Administratie 1 pCt. van de afname: ƒ233,18. Uit het jaarverslag blijkt: aantal leden 64; in de comm. van den Raad van Toezicht werd ge kozen in de plaats van Dhr. A. J. A. Bolijn, Dhr. J. W. Romeijn; omzet kunstmeststoffen verminderd met 10 pCt., omzet krachtvoer verminderd met ruim 30 pCt. Van de Coöp. Aankoopvereeniging Schouwen-Duiveland werd betrokken: 213.599 kg. krachtvoer, 115 hl. brand stoffen, 6850 kg. zaaigranen, ruim 1200 kg. be strijdingsmiddelen 486 kg. diversen, plus turfstrooisel, ruiters, tolhouten, palen, enz. Dhr, A. J. Dalebout, periodiek aftredend als bestuurs lid, werd herkozen. Dhr. P. H. Kuijper trad af (niet herkiesbaar) als lid van den R.v.T. In zijn plaats werd benoemd Dhr. J. M. Berje. De contributie werd aan genomen op hetzelfde bedrag als vorig jaar. In de rondvraag werd de musschenbestrijding ter sprake gebracht. Besloten werd deze op denzelfden voet voort te zetten. De boekhouder heeft medegedeeld, dat dooi de leden 305 stuks meer dan het vorige jaar zijn ingebracht. Evenals vorige jaren is de vereeniging geen rente ver schuldigd geweest aan de Coöp. Aankoopvereeniging Schouwen-Duiveland. hetgeen wel bewijst, dat de be talingen vlot geschieden en mag wat dit betreft, een woord van lof aan Dh. Abr. Vijverberg niet onthouden worden. Te Nieuwerkerk werd in de op Dinsdag 20 April ge houden vergadering van Stembevoegde Ingelanden van den Polder de Vier Bannen van Duiveland, na opening door den voorzitter, herdacht het vorig jaar overleden oud-bestuurslid. Dhr. C. van Westen, die van af 1896 zitting heeft gehad en steeds met groote liefde en toewijding de belangen van den polder heeft gediend en in het Bestuur steeds een vraagbaak was. Na mededeeling van verschillende ingekomen stukken, werd overgegaan tot behandeling van de Begrooting voor het dienstjaar 1943 -1944, welke in ontvang en uitgaaf werd vastgesteld op een bedrag van ƒ58454.16 en waarbij het Dijkgeschot werd verhoogd met ƒ2 per ha. én gebracht op ƒ16 per ha. Nog werd goedgekeurd het verleenen van een bijdrage in de kosten van aanleg van proefvelden. BENOEMING Benoemd tot dijkgraaf van den ZonnemairepolderF. van den Bout. Jmz. te Zonnemalre. HULST: Maandag 10 Mei van 1415 uur In Café Brand. THOLEN: Zaterdag 15 Mei van 10.3011.30 uur in Café Wed. Hoek. Houdt cd uw vee vrij van

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3