Oekraïne, land der zwarte aarde Het Nieuws van den Dag MOLESTVERZEKERINGEN 8.500.000.000 "j ET is noodzakelijk, dat de steunpuntleider in vertrouwelijke verhouding komt te staan tot de voor zitters van de kolchozen. Zij toch zijn het, die van alle aangelegenheden van het bedrijf of> de hoogte zijn en die derhalve waardevolle gegevens kunnen verschaffen. Want wil de steunpuntleider zijn taak naar behooren verrichten, dan is het vooreerst noodig, de bedrijven, die onder zijn steunpunt vallen, grondig te leeijen kennen. Vonkjes Wat Land en De Courant Volk" brengt PAG. 5 DE LANDSTAND VRIJDAG 7 MEI 1943 V. Een Nederlandsche boer vertelt van zijn ervaringen in Rusland voor Gebouwen, Inboedel», Inventa* rissen, vaartuigen, ent. Bedrijfsschade en huurdervlng, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en pre- ciosa. Halfjaarlijksche Schaderegeling! Totaal werd reeds verzekerd voor ruim GULDEN Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij uw Assurantie bezorger I Mooie taak voor den steunpuntleider De steunpuntleider richt zijn werk zoo in, dat de voorzitters elke week op een vastgesteld uur reken schap afleggen van den arbeid der afgeloopen dagen; eveneens kan op dit tijdstip worden vastgesteld welke maatregelen ten aanzien van het bedrijf en de arbei ders dienen te worden genomen in de komende week. Een belangrijk thema vormt hierbij de indeeling van het werk van de Kolchosleden. Deze leden hebben namelijk door „de nieuwe agrarische verordening voor de Oekraïne" weer land voor eigen baat toegewezen gekregen. De verordening houdt o.m. in, dat de kol chozen mettertijd zullen verdwijnen en de bekwame boeren door vlijt en kennis weer in het bezit van hun vroegere landerijen zullen worden gesteld, mits zij toonen dit waard te zijn. Uiteraard gaat de verandering van Kolchoze tot privaatbezit zeer langzaam. In de eerste plaats omdat deze toestand de laatste jaren zoo is gegroeid en daardoor nieuwe verhoudingen in het agrarisch appa raat zijn ontstaan; Jn de tweede plaats, omdat de terugtrekkende Sovjet-legers zooveel mogelijk bruik bare machines, landbouwwerktuigen en paarden heb ben meegenomen, zoodat men voor een goede bodem bewerking nu noodgedwongen samen op moet trekken. Men heeft hier dus hetzelfde beeld als in Nederland, waar ook bij gebrek aan paarden of ander materieel de boeren elkaar hulp verleenen of in bepaalde ge vallen bij zaaien, ploegen of oogsten gezamen lijk dan bij den een en dan bij den ander het werk aanpakken. In de Oekraïne is de steunpuntleider de man, die deze zaken regelt. Hij weet hoeveel land de kolchoze heeft en ook, wat ieder van de leden van de kolchoze aan gepacht land bezit. Hij kan dus berekenen hoe lang een bepaald werk met het beschikbare materieel en de voorhanden zijnde werkkrachten duurt. Over het algemeen wordt aan de leden, die zelf land heb ben, twee dagen in de week toegestaan op hun eigen bedrijf te werken en de overige dagen op het gemeen schapsbedrijf. Er zijn natuurlijk allerlei mogelijk heden op dit gebied, die echter door den steunpunt leider zelf onder eigen verantwoordelijkheid kunnen worden geregeld. Hoofdzaak is, dat de productie op de kolchoze onder zijn maatregelen niet lijdt. Ofschoon de Oekraïners een goedaardig en gewillig volk zijn, schuilen er altijd ondei, die zich niet aan de voorschriften houden. Streng optreden is dan als afschrikwekkend voorbeeld voor anderen noodig. Zoo is het voorgekomen, dat een lid, wien een stuk land werd toegewezen, niet meer op de kolchoze wenschte te werken. Herhaalde waarschuwingen baatten niet, hij bleef slechts den eigen akker bewerken, hoewel dit werk de geheele week niet volmaakte. De andere leden van de kolchoze, die onder dezelfde verhoudin gen wel op de kolchoze werkten, protesteerden heftig en verzochten den voorzitter den steunpuntleider hiervan in kennis te stellen. De steunpuntleider stelde een grondig onderzoek in. Het bleek, dat het bewuste lid sinds vijf achtereen volgende weken geen arbeid op de kolchoze had ver richt In overleg met den voorzitter en eenige voor aanstaande leden werd hij nu uit de gemeenschap verdreven en als arbeidskracht aan een staatsgoed toegevoegd. Zijn gepachte land werd in pacht ge geven aan de meest verdienstelijke leden van de kolchoze. Zijn huis werd afgebrokenNiets mocht meer herinneren aan den man, die zijn plicht ver zaakte en ten koste van het algemeen belang, slechts zijn eigen voordeel nastreefde. Hard en onverbiddelijk moeten dergelijke aangelegenheden worden aange pakt. Ziet men hier wat door de vingers, dan is het hek van den dam en heeft dit tot gevolg, dat de steun puntleider zich op den duur niet kan handhaven. Een voordeel van dit strenge optreden is overigens, dat de vlijtige leden zich nog meer beijveren. De besten van hen komen trouwens dagelijks om raad bij den steun puntleider. Zij bemerken in kennis en vaardigheid achter te komen en wenschen op hun eigen bedrijfje dezelfde maatregelen te treffen en dezelfde methoden te volgen, welke door de voor hen vreemde landbouw kundigen op de kolchozen worden toegepast. Op deze wijze ontstaat behalve een wederzijdsch vertrouwen, een wisselwerking van goede gedachten en daden, die voor opvoering van de productie onmisbaar zijn. Het leeren kennen van de leden van de kolchoze, begrip voor hun omstandigheden en kennis van de plaatselijke toestanden, vormen samen weer de grond slag voor een juiste verdeeling van het pachtland. Want ook hiervoor is de steunpuntleider de aange wezen persoon. In elk dorp liggen nog stukken grond, die voor inschakeling in het productie-proces kunnen dienen. Landwegen, die te breed zijn; het onnoodig groote erf van een kolchoze, bouwvallige gebouwen en hui zen, die afgebroken kunnen worden, waardoor de bodem vrijkomt; drassig land, dat door eenvoudige hulpmiddelen drooggelegd kan worden; kortom alles komt in aanmerking. Dit land wordt ter beschikking gesteld van die leden, die door ijver en bekwaamheid hebben getoond, hun tijd te begrijpen. Hun streven naar zelfstandigheid kan op deze wijze worden bedreigd. Zij kunnen weer baas worden op eigen erf, door eigen verdienste steeds hooger klimmen. De steunpuntleider wakkert dit vuur aan. Hij geeft waar noodig, adviezen en steunt en leidt zijn men- schen op den weg naar vooruitgang, want de zwarte aarde zal meer en betere producten opleveren, naar mate de daarop verrichte arbeid in betere banen wordt geleid. Rochatschow, 25-3-'43. J. v. d. B. (Ingezonden mededeeling) De melkafscheiding: staat onder invloed van het zenuw stelsel. Een ruwe behandeling van de melkkoe tijdens het melken, maakt den gemoedstoestand van de koe in de war. Het gevolg hiervan is het ophouden van de melk. Merg kool pl anten moet men na half Juli kunnen poten. Daartoe dient men ongeveer half Mei te zaaien. Voor 1 ha. zaait men op een perceeltje van 7 are 6 7 ons. Rijafstand 20 cm. Konijnen houden evenals elk levend wezen van afwisseling in voer. Zorg er voor, dat ze ook als er voldoende gras is, zoo nu en dan een handje hooi krijgen, een stukje gekookte kroot e.d. Bruine bonnen kunnen in de eerste helft van Mei worden gezaaid. De rassenlijst (uitgegeven bij de N.V. Leiter- Nijpels te Maastricht en verkrijgbaar voor ƒ0.35) noemt de meest aanbevelenswaardige rassen. Rhabarber moet men niet het geheele jaar door oogsten, daar dit de planten te veel verzwakt. Ook moet men om dezelfde reden de bloemstengels wegnemen. Zonnebloemen kunnen in Mei gezaaid worden. Als groen- voedergewas in Augustus geoogst, kunnen z- gemiddeld 11.850 kg. droge stof opbrengen, waarvan 1062 kg. ruw eiwit per ha. Bemesting met 300 kg. kalizout 40 procent komt in kali gehalte ongeveer overeen met een lichte stalmestbemesting van 22.500 kg. per ha. l (Ingezonden mededeeling) J? In de week van 915 Mei Zondag 9 Mei van 88.15 uur over H. 1 en H. II hoort U in de serie „De zin van het boer-zyn", gedachten van Dirk van de Bospoort over het onderwerp „Een mensch is maar een mensch". Van 1313.15 uur over H. II spreekt Dhr. C. Pama in de serie „Wie en wat waren onze voor ouders" over: „Kent U „Sibbe"?'* Van 18.45—19 uur over H. II vra- ge wij de aandacht van de luiste raars voor een zeer bijzondere uit zending. want het Is vandaag twee jaar geleden, dat Dirk van den Hul zich voor #het serst tot de luiste raars richtte met z\jn praatje „Als ik het voor het zeggen hadHU wil dit feit vandaag niet geheel ongemerkt voorbi' laten gaan, wat ook wel uit den titel van zün praatje blijkt, n.l. „Na twee jaar meepraten". IJ zult dan ook kun nen hooren, wat hij met zijn praat jes heeft bereikt. Maandag 10 Mei. van 12.30—12.45 uur. H. II, gaan we weer op bezoek bij de familie De Boer. Ze zijn druk aan de schoonmaak. Nu het vee in het land is wordt het achter huis totaal emgekeerd, alles krijgt een beurt. Luistert U maar eens goed, waaraan ze wel bezig zijn. Des avonds om vijf minuten voor acht, geeft natuurlijk Iedere boer en tuinder acht en zet hij gauw de radio op H. II. Van 20.4521 uur houdt Jules Verstraete een voordracht in het programma „Dit Neerlands Gou wen", getiteld „Een goedkoop zootje visch. Wat een zeeman be leefde, toen hij visch ging koopen". Een en ander werd samengesteld uit den bundel „Vlissinger Vertel lingen", „Aan den Waterkant" van L. A. Stofkoper. Dinsdag 11 Mei. van 12.3012.45 uur, H. II, geeft in het kwartiertje technische landbouwvoorlichting Ir. M. L. 't Hart aanwijzingen voor het omweldingssysteem. Dat ook omweiden nu van belang is, zult U kunnen hooren. Van 19.55—20 uur, H. II., Actueel Nieuws en Wenken voor Boer en Tuinder. Woensdag 12 Mei, van 12.3012.45 uur, H. II., hoort U reportageflitsen over de Zuid-West Drentsche vee fokkerij. Dat dit een zeer belang rijk fokgebied is en een bekendheid over de geheele wereld geniet, zal I) hieruit blijken. Verslaggever is L. Pol. Van 18.45—19 uur, H. II, brengen wij een bezoek aan de Landbouw- hoogesehool te Wageningen. Dit maal wordt de afdeeling Planten veredeling eens wat nader bekeken, waar Prof. Dorst ons door het gebouw zal rondleiden. Wat Prof. Dorst heeft gedaan voor de ver edeling van aardappelen en vlas, zal U uit deze uitzending blijken. Donderdag 13 Mei, van 12.3012.45 uur, H. II, geeft Dhr. A. J. Her wig aanwijzingen voor de teelt van Brusselsoh lof, tomaten en sla. Dus even opgelet, daar het kwee ken van deze groenten veel zorg verelscht. Van 19.5520 uur, H. II, Nieuws en Wenken voor Boer en Tuinder. Vrijdag 14 Mei, van 12.3012.45 uur, hoort U reportageflitsen over Stadsjeugd als hulp in den landbouw". Boeren en jongelui uit de stad vertellen hun ervaringen. Het zal U uit deze uitzending blij ken. dat er alleen p.aats Is op de boerderij /oor jongelui, wanneer z'J de handen alt de mouw weten te steken, anders kan men heter thuis blijven. Van 19.5520 uur, H. II. hoort U wenken "oor de Volkstuinders. Zaterdag 15 Mei brengen wij in het Visscherijkwartier reportageflitsen van de installatie van de Vis- schersraden n Noord-Brabant en Limburg. Den Visschers, die niet aanwezig konden zijn, raden wij aan hiernaar te luisteren. Deze uitzending indt plaats van 12.30 12.45 uur, H.. II. Van 19.55—20 uur, H. i, trekken wy met een wandelaarster door een Noord-Hollandschen polder. Mevr. M. Kostermolenaar leidt on3 rond in de omgeving van Alkmaar. Wat doet de directie van den Landbouw? De wekelijksche uitzending „Wat doet de directie van den Landbouw?", die tot dusverre des Dinsdags van 12.30 12.45 uur te beluisteren was, zal in den vervolge des Woensdags van 18.45—19 uur over den zender Hilversum II ge schieden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5