Stierenkeuring te Alkmaar Kopziekte PAS. 9 DE LANDSTAND Yltl.lDAG 7 -Ml.I 1943 Rika's Oké en Frederik. Op hen volgde Wodan (Giietjes Bert-Bert) van A. B. Uyterlinde te Zoetermeer. Een sterk gebouwde stier van Frieschen vader met iets fijne beenen. Vierde plaats werd bezet door Dirk 28 (Jantjes Karel-Karel 40) van „Hoornaars Tweede", een beste iets lang gebouwde bul met goede beenen. Tweede premies ontvingen achtereenvolgens: Gerar- dus (Grietjes Bert) van Stierenver. Barendrecht; Harmkes Johan (Johan-Deyne Optimist) van Bonda's Proefboerderij, Wassenaar; Karelzoon 5 (K. v. d. Hoef-Alfred Kuilsburg), eig. Fl. van Meeteren, Noor deloos; Carlos (Imperator-Ridder) van Johs. Huisert. Numansdorp en Nammele Kolonel-Alof) van P. Piek te Hekelingen. Derde premies waren voor Arend van T. Herweyer Jz., Dubbeldam; Iroke's Frans van Gebr. Scheer e.a., Stol wijk en Sire v. d. Olifant van Fok- en Contr. ver. „Verbetering" te Groot-Ammers. ROOSJES KAKEL (V. K. v. <1. Hoef», ei*.: C. Blokland. Noordeloos, fokker: D. de Jong:. Hoornaar. Ie der jonge stieren (eerste groep) te Rotterdam. Foto: Warburg Jr. De twee-jarigen. In deze rubriek werden zeven stieren waardig gekeurd voor een eerste premie. Het zijn achtereenvolgens de Groninger Idzard Theodorus II-Heracles n, eig. A. A. Schep e.a., Langerak; Herman 2, eign-fokker T. L. Pons. Zwijndrecht; Emir's Heridon (Emir-Korengar- ster 42) een Zuidhollander met veel Groningsch bloed, eigs. „Vol Moed", Noordeloos; Jan Optimist (Chris- tiaan-Deyne Optimist), 'n Zuidhollander met Drenthsch bloed, eig. C. Pons, Pernis; Kooistra's Imperator (Im perator-Ridder), een Groninger van W. Boer te Bode graven; Jakob (Frans 158-Koren^arster 44) van „Verb, zij ons Doel" te Hoornaar en Kuurdje's Herman (Herman-Roosjes Athleet) van C. Veth, Papendrecht. Tweede premies: Dolik 37 (Herman), G. Kruithof, Dubbeldam; Brinio, L. P. de Jongh de Leeuw, Dubbel dam; Karei (Mannes), J. Huyzer Tz. e.a. te Krimpen a.d. Lek; Nico (De Verwachting), P. Blaak, Zuid- land; Willy Overkerk (Gert), J. Groeneveld, Heer- jansdam; Carlo, eig. G. M. van Baaien, Asperen; Maaike's Herman, eig. A. en P. van Woerden, Loos duinen: Kekke's Bert van Stierh. Samenwerking, Nieuw Helvoet; Sientje's Adolf Hendrik, eig. W. C. A. Ammerlaan, Schipluiden; Bart, eig. J. Schoon, Nieu- wenhoorn en Victor, eig. G. Baan, Oud-Alblas. Derde premies. Twee twee-jarigen ontvingen een derde premie, t.w. Leo van „Vol Moed", Noordeloos en Karei van G. v. d. Neut, Haastrecht. De jonge stieren. Deze werden in verschillende groepen ingedeeld. Van de eerste groep kwam aan den kop Roosje's Karei (K. v. d. Hoef-Alfred Kuilsburg), gefokt in Hoornaar, eig. C. Blokland, Noordeloos; een sterke stier met matige horens; tweede werd Koenraad (Leo 2-Hera- cles 2), eveneens een Zuidhollander met geïmporteerd bloed, eig. A. de Haan, Bleskensgraaf. De derde en laatste hoogste premie ontving Grietje's Verwachting (De Verwachting), eig. Pons, Bolnes en de Raadt te Ysselmonde. Tweede premies ontvingen: Lagerwoude's Optimist van Gebr. Klok Az., Oostvoome; Bertus van W. Kra nenburg, Rotterdam: Dirk van J. v. d. Broek e.a., Stolwijk; Huibert van W. de Jong, Streefkerk. Derde premies waren voor: Kees van P. de Winter, Leidschendam; Daan van D. de Vor, Hogestein; Harmkes Adema, eig. A. Stehouwer, Dubbeldam; Wilfried van J. L. Uyterlinde, Barendrecht. Tweede groep. In deze groep werd geen eerste prémie toegekend. Tweede premies ontvangen Gerrit 2, eig. J. Boon, Molenaarsgraaf; Marinus,, eig. F. Kool, Hei- en Boicoop; Dolik van J. C. Tuytel, Alblasserdam. Derde premies kregen: Janus van%J. Biesheuvel,Heke lingen; Louise's Plesman 2 van J. Moerman, Maas land: Adolf, K. Visser Tz; Numansdorp; Gerrit van J. Verhoeven, Bleskensgraaf: Nico 54 van J. Kloek, Peursum; Willem 217 van M. N. Vreugdenhil, Loos duinen; Kleyberger 15 van J. F. de Leeuw, Schoonre- woerd; Adolf van Joh. v. d. Kooy, Maasland. (Wordt vervolgd). In Noord-Holland domineerde jarenlang het Frans- bloed. In de laatste jaren is daar het Athleetbloed naast gekomen door importen ui^. Friesland. Maar ook het Groninger bloed deed in Noord-Holland intrede bij den aankoop van stieren uit den fokstal Oldambt" te Beerzerveld, Mariënberg. De fokker M. Westerdijk paarde hier Groningers en Friezen met Zuid-Hollanders en bouwt hier uit prima mate naai iets eigens. De fokstal van Westerdijk mag gezien worden! Zoo ver huisden o.a. Old. Adema en Old. Gerard 5 naar Noord- Holland. En ze maken het er goed, getuige het feit dat beide stieren resp. 1 en 3 werden in de oudere stieren. Wat echter meer zegt is, dat hun nafok een goed figuur maakt. Zoo kwam een zoon van Old. Gerard 5 in de jongste rubriek aan den kop, nl. Gerard 6 en kwamen 3 zoons van Old. Adema 1 in de midden rubriek der jonge stieren bovenaan, t.w. Blok Adema 2, Blok Adema en Pietje Adema. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er anders geen goede stieren in Alkmaar waren. Er zijn nog goede Fransen en er zijn ook goede stieren van Friesche afkomst. Ongetwijfeld wordt de verdere strijd van het vreemde bloed in Noord-Holland met dat van eigen bodem interessant. Er was in Alkmaar veel belang stelling en er is ook nog al wat verhandeld. We volstaan thans met het vermelden der uitslagen. UITSLAGEN. Éénjarige stieren, geboren na 15 Maart 1942. Aan gevoerd 37 stuks, bekroond 11 stuks, n.l.. 1. Gerard 6 (Old. Gerard 5), eigenaar W. Jimmink Jzn., Schagers- brug; 2. Etje's Constantijn, (Constantrjn van de Waard), eigenaar Gebr. Montsma, Slootdorp; 3. Adema's Frans, (Ymkje's Frans), eig. K. Retjne Kz. te Schagen; 4. Adema 2, (Old. Adema 1). eig. N. Ruyter, Beemster; 5. Gri's Frans, (Frans 247 van Groenh.), eig. J. Wit- FKANS D203:25 G (Fr. v. Groenl».), fok.-eig.: H. Nobel, Barsingeborn. 1ste iler 2-jarige stieren te Alkmaar. ka,mp, Wijde Wormer; 6. Alexander J 4, (Alexander), eig. A. Jonker, Bergen; 7. Franco 35, (Frans 247 van Groenh.), eig. A. Brak, St. Maarten; 8. Frans K2, (Frans 212 van Groenh.), eig. C. Kuiper, Heerhugo- waard; 9. Roland v. d. Tochthoeve, (Roland Frans), eig. G. Wit Jz., Bobeldijk; 10 Juliaantjes Frans 2, (Frans T8). eig. Tn. Groot, Wieringerwaard; 11. Jan, (Pel Roland), eig. N. Schuyt, Wyde Wormer. Éénjarige stieren, geboren tusschen Februari en 16 Maart, 1942. Aangevoerd 54 stuks; bekroond 10. n.l.: Eerste klasse: 1. Blok Adema 2, (Old. Adema 1), eig. C. Stapel, Hoogkarspel; 2. Blok Adema, (Old. Adema 1), eig. C. Stapel. Hoogkarspel; 3. Pietjes Adema, (Old. Adema 1), eig. Gebr. Ruyter, Ooster Blokker; 4. Albert, (Hooglander 302), eig. N. Appel, Schagen. Tweede klasse: 5. Anna's Frans, (Frans 236 v. Groenh.), eig. Jb. Swaan Jb.zn., Schagerwaard; 6. Henk 6, (Henk 2), eig. R. Kwadijk, Beemster; 7. Frans P., (Frans 247 van Groenh.), eig. H. Nobel, Barsingerhorn8. Eek hoorn tje's Frans. (Bontje's Frans), eig. R. Burger, Venhuizen; 9. Hooglander 330, (Dora's Frans), eig. W. v. d. Oord Cz., Barsingerhorn; .10. Frans v. d. Wie- ringermeer, (Frans 257 van Groenhoven), eig. H. Grin, Slootdorp. Stieren geboren voor 1 Febr. 1942. Aangevoerd 17, bekroond 6 stuks, n.l.: Eerste klasse: 1. Luwke's Adema, (Adema), eig. K. Kaper Cz., Zwaagdijk; 2. Lindy, (Simson), eig. Wed. D. N. Mulder, .Wieringen. BLOK ADEMA 2—20705 (Old. Adema 1), tok.-eig.: C. Stapel, Hoogkarspel. Te Alkmaar 1ste der stieren geb. tusschen 1 Febr.16 Maart 1942. OLDAMBTSTER ADEMA 1—19056 S (Old. Luctor), eig. Gebr. Ruyter, O-Blokker, fokker: M. Westerdijk, te Enschede. 1ste prü» oudere stieren te Alkmaar. Tweede .dasse: 3. Cissy's Frans (Frans 23b v. Groenh.), eig. N. D. Kaan en Jan Schenk, Wieringerwaard; 4. Gesar 9, (Cesar), eig. M. Bakker Sz., Wieringen; 6. Victor (Gerlof), eig. T. Bos, Slootdorp; 6. Gerard 2. (Gerard), eig. Wed. D. Ruyter, Nibbixwoud. Tweejarige stieren: geb. voor 1 Mei 1941. Aangevoerd 29, bekroond 15 stuks, n.l.. 1. Frans D. (Fr. 247 van Groenh.), eig. H. Nobel, Barsingerhorn; 2. Lindberg Adema 2 (Bontjes Adema), eig. G. Koster, Schellinkhout; 3. Bertus Adema (Bertus Adema FRS), eig. K. Reyne Kzn. en Jan Blaauboer, Schagen; 4. Willemke's Adema (Bontjes Adema), eig. A. Bakker, Wieringerwaard; 5. Pieter (Old. Socr.), eig. C. Stapel, Den Hout, Hoogkarspel; 6. Cupido v. d. Waard (Tarzan), eig. Kistenmaker e.a., N. Beemster; 7. Lodewijk Frans (Constantrjn Frans), eig. K. Reyne Kzn., Schagen (geb. na Mei 1941); 8. Bleske's Adema (Adema 197) eig. T. Rampen, Burgerbrug; 9 Frans S 29 (Frans 208 v. Groenh.), eig. Gebr. Kat, Westzaan; 10. Hans (Anna's Bertus), eig. C. Donker, Schellink hout; 11. Frans A 79 (Old. Atilla), eig. G. Kant, Bur gerbrug. 12. Klaasjes Frans 5 (Frans 243 van Groenh.), eig. A. Wit, Tolke, Schagen, 13. Frans 10 (Adema), eig. A. Galis Jzn., Zwaagdijk, 14. Frans v. An. Pau- lowna (Bontje's Frans), eig. Stierenver. Assumburg, Uitgeest; 15. Gambrinus (Deyne Peybe), eig. P. Vedder e.a. Bobeldijk. Driejarige stieren: aangevoerd 14, bekroond stuks, nl.: 1. Oldambster Adema 1 (Old. Luctor), eig. Gebr. Ruy ter, O. Blokker (ƒ30.2. Adolf Hendrik 2 (Elsje's Hans), eig. Th. v. Kampen, Hoogkarspel; 3. Oldambster Gerard 5 (Old. Luctor), eig. W. Jimmink Hz. 't Zand (ƒ25.4. Simson (Atlas), eig. K. Tuinman e.a., Wijdenes (ƒ25.5. Frans Constantijn (Frans 212 v. Groenh.), eig. J. J. Posch, Binnenwijzend (ƒ15.6. Andries (Adelbert), eig. J. Druif, Twisk (ƒ15. 7. Dora's Frans (Frans 232 v. Groenh.), eig. W. v. d. Oord Czn., Barsingerhorn (ƒ15. ADOLF HENDRIK 2—17741 (Elsje'» Hun). eig.: Tb. van Kampen, Hoogkarspel, fok.: A. v. d. Linde Ie StrUcn. 2e pr(js oudere stieren te Alkmaar. Foto's: Joh. Kuiper. Nu de tijd aanbreekt dat de melkkoeien weer in de weide komen, zullen al spoedig ook de eerste gevallen optreden van de algemeen bekende en ge vreesde kopziekte. Hoewel zij door de schralere voe ding van de laatste jaren niet meer zooveel voorkomt, is het toch alleszins gewenscht om in den eersten weidetijd maatregelen te nemen ten einde het optreden van de ziekte zooveel mogelijk te voorkomen. Daar mee kan de veehouder de kans op een mogelijk verlies van één of meerdere van zijn beste melkkoeien in be langrijke mate verminderen. De ziekte kwam reeds 40jaar geleden plaatselijk in Nederland voor, vooral in de streek tusschen Utrecht en Leiden. Toen kwam de ziekte vooral voor in den herfst, vermoedelijk door de sterke stalmestbemesting. Nu is het een echte voorjaarsziekte, die zich overal heeft verspreid, waar een intensieve veehouderij wordt bedreven. Maar ook nu komen nog wel gevallen voor in den herfst en

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 9