Nieuws uit het gewest T.B.C.! Luctor et emergo PAO. S DE LANDSTAND VRIJDAG 14 MEI 1943 EDERE Zeeuw kent deze oude wapenspreuk: ,,Ik worstel en ontzwem". We kennen den gigantischen strijd, die door de eeuwen heen is gestreden tegen onzen aartsvijandde zee. Wanneer deze oorlog voorbij zal zijn gaat men overal in vrede verder aan den opbouw en gaan we weer zaken doen met diegenen, die eenmaal onze vijanden waren, in den strijd gedreven door gewetenlooze lie den, die aan den oorlog konden verdienen. Eenmaal is de vijandschap tusschen de menschen voorbij. Onze oer-oude vijand het water, blijft. Die kent geen vrede. Altijd ligt hij op den loer, om ons te vernietigen. Wij Zeeuwen weten dat de strijd tegen het water blijft be staan. Dit neemt niet weg dat de balans te dien opzichte actief is. In de laatste eeuwen is het de zee, die het onderspit moest delven. Duizenden hectaren zijn meer ontworsteld dan verloren gingen. Toch, zoo nu en dan toont de zee dat ze nog niet geheel ver slagen is. Het werd een guerilla-oorlog. Ten opzichte van dijkvallen is er zoo weinig preventief werk te doen. De vorige voox*zitter van het waterschap Schou wen, mr. A. J. F. Fokker, waarlijk geen onbekende op het gebied van het polderwezen, die reeds in de tachtiger jaren promoveerde tot doctor in de rechten op een proefschrift: „Het oude polden echt van Schou wen", zei altijd: „Een val komt altijd op een plaats, waar niemand hen verwacht". Naast de dijkvallen hebben we rekening te houden met oeverversehuivingen, die in de meeste gevallen door tijdig ingrijpen kunnen worden voorkomen en niet het minst met den storm, die het water opzweept tot een hoogte van tusschen de één en twee meter boven gewoon hoog water. Iedere Zeeuw houdt zijn hart vast bij de gedachte: zou de stormvloed nog niet hoo- ger komen dan de hoogst geregistreerde Vast staat, dat we er niet op vooruit gaan. Het is nog een puzzle of het ligt aan het zinken van den Zeeuwschen bodem, of aan het rijzen van de zee, maar het nadeelig ver schil ten opzichte van b.v. 100 jaar terug, blijft be staan. Vele waterkeerende polders hebben dit ingezien en hun dijken verhoogd in beton of grond, in meer dere gevallen zonder daarbij het dijklichaam te ver zwaren, hetgeen gewenscht en in sommige gevallen noodzakelijk is. De storm van 9 April heeft dit weer bewezen. Veel schade is toegebracht aan de dijken door dezen storm, direct of indirect in het bijzonder op Zuid-Beveland. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied toonde zijn belangstelling en zond den heer Ernst, Referent voor Agrar Politik naar Zeeland, om dit alles in oogenschouw te nemen. We gingen met hem en Boerenleider Van Gorsel 20 April op stap en kwamen eerst aan den Karelpolder, een vrijen water- keerendten polder van 85 ha., waarvan 67 ha. schot- baar ingedijkt in 1878 en sedert twee maal gevloeid Polderlasten: ƒ48.per ha. Over een lengte van 600400 meter is de beton- glooiing (systeem-De Muralt) totaal uit elkaar ge slagen, met veel grondverlies. De zware betonmuur, die op de smalle dijkskruin rust, is op meerdere plaat sen in elkaar gestort. In onzen eersten wenk zeiden wij U: Laat Uw vee op T. B. C. onderzoe ken (z.g. tuberculi- neeren). (iy weet dan welke dieren er besmet zyb, gü kent dus de „rea- geerders" en kunt nu gebruik maken van onzen tweeden wenk: BLOKKEERT DE REAGEERDERSÜ Want een reageerder wordt vaak al gauw een open lijder en vormt dan een gevaar lijken besmettingshaard. Beschikt I' slechts over één stal, dan gaat dit apart zetten der reageerders vaak niet gemakkelyk, qiaar zet ze in elk geval onder in den stal, zoodat het drinkwa ter in de voedergoot de vrije dieren niet kan besmetten. Vóór alles dient ge te bedenken: Eendracht maakt macht, ook in de T.B.C.-bestrijding Daarom: Sluit U aan bij de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose en andere ziekten onder het rundvee in Zeeland. Secretaris: A. Cappon, Cornelis Eversdyk- straat 2, Goes. Volgens dijkgraaf Krijger bedraagt de schade plm. ƒ200.000! Achter dit kleine smalle poldertje, dus met een lange kustlijn, ligt veilig het waterschap Krabbendijke, be staande uit de polders Monniken- en N. Krabben dijke, met een kadastrale grootte van 450 ha., met een dijkgeschot van 7.per ha. We meenen dat hier iets niet in orde is en dat gebroken moet wor den met het huidige systeem van heffen van, dijkge schot, hetzij door combineeren of op andere wijze Denkt er om, er is gebeld De Karelpolder is een deel van Zeeland en als zoo danig moet hij blijven. Stellen we ons eens voor dat deze polder werd prijs gegeven, dan werd het water schap Krabbendijke hier direct waterkeering en zou de 7.lasten spoedig tot het verleden behooren. Ook de polder Nieuwelande en de Oostpolder zullen o.i. in de portemonnaie moeten tasten. Men gevoelt ie Mid delburg veel voor het combineeren van polders, welnu, hier is werk aan den winkel. Vandaar voerde onze reis naar het waterschap „De Breede Watering", bewesten Yerseke, waar vooral in de omgeving van Yerseke en Wemeldinge, ook weer de J>eton-glooiing, systeem-De Muralt, het moest ont gelden. Volgens Dijkgraaf Dekker bedraagt de schade plm. 65.000.De stuk geslagen beton-glooiing zal worden vervangen door bazalt. „De Breede Watering", een waterschap van 9.713 ha., met een dijkgeschot van 15.per ha., kan deze schade gemakkelijk dragen. De Dijkgraaf vertelde ons, dat het in de bedoeling ligt de kosten van deze storm schade te betalen door een extra-dijkgeschot van ƒ7.per ha. Vooral in dezen tijd verdient dit alle aanbeveling. We vervolgden onze reis naar den Wilhelminapolder, we mogen wel zeggen: den trots van Zeeland. Ofschoon onze landgenooten in den regel van het platteland niets weten of niet willen weten, kennen de meesten toch den Wilhelminapolder. Ik ontmoette in 1922 zelfs te Praag een landbouwkundige, die me vol bewondering vertelde van zijn bezoek aan den Wilhelminapolder. Vleugellam, ligt hij er bij neer. Wil nog altijd vooruit, maar het moeten heeft hem den weg versperd. Een troostelooze aanblik vormt thans dit altijd zoo mooie landschap. Een geweldigde dijkval vernietigde een gedeelte van dezen polder, ingedijkt in 1809. ter grootte van 1559 ha. Over een lengte van meer dan 100 m. was geen dijk meer te bespeuren en stroomt met elk getij het water den polder in of uit. Dijkgraaf Minderhout vertelde ons dat 19 April ook de noodwaterkeering het had begeven en op meerden plaatsen was doorgebroken met als gevolg, dat thans plm. 450 ha. in het water De Provinciale Commissie ter bevordering van Rijks wege van de Veefokkerij besloot de keuringen voor stieren en vrouwelijk rundvee in 1943 als volgt vast te stellen: Dinsdag 18 Mei: Souburg, Ritthem, Middelburg, N. en St. Joosland; Woensdag 19 Mei: St. Laurens, Se- rooskerke, Oostkapelle; Donderdag 20 Mei: Heir.kens- zand, Kruiningen, Yerseke; Vrijdag 21 Mei; Borsele, Oudelande, Kwadendamme; Dinsdag 25 Mei: orijps- kerke, Gapinge; Woensdag 26 Mei: Aagtekerke, Me- liskerke; Doncterdag 27 Mei: Wolf aartsdijk, Wisseker- ke, Kamperland: Vrijdag 28 Mei: 's-Heer Arendskerke, Goes (Fokdag): Maandag 31 Mei: Noordgouwe, Noord- welle, Burgh: Dinsdag 1 Juni: Kerkwerve, Zierikzee, Nieuwerkerk; Woensdag 2 Juni: St. Annalana Sta- venisse. Sint Maartensdijk, Poortvliet; Woensdag 9 Juni: Kloosterzande, Graauw, St. Jansteen; Donder dag 10 Juni: Zaamslag, Axel, Hoek; Vrijdag 11 Juni: Zuiddorpe, Philippine; Donderdag 24 Juni: Centrale keuring voor Walcheren te Middelburg. De keuring te Goes op 28 Mei is een combinatie van keuringen, die voorheen in de omliggende ge meenten werden gehouden. De keuring te Middelburg op 24 Juni is een centrale keuring van op Walche ren bekroonde stieren. Deze heide keuringen belo ven zeer belangrijk te worden. Op 2en Paaschdag is te Sluis onder groête belang stelling een Paardensportdag gehouden. Onder de zeer vele belangstellenden waren o.m. de Commissa ris der provincie mr. P. Dieleman en de burgemeester en wethouders van Sluis. Het programma werd vlot afgewerkt. De L. R. „De Oranjeruiters" uit Axel onder leiding van instruc teur C. de Feijter, voerde dezen middag den boven toon. De leden toondén hoeveel men van eer» paard gedaan kan krijgen. Fraaie staaltjes van dressuur, Inhoud 2e Jaargang. No. 19 Vrijdag 14 Mei 1943. Bl(jf boer! j Indrukken en gedachten (XXXVII) 1/2 Achter den ploeg Luctor et Emergo3 Nieuws uit het gewest 3 Brieven van Bram 4 Boerengerielhout 4 Oekraïne, land der zwarte aarde 5 Loonregeling I94'2 5 Tuinbouw 6/7/8 Waarschuwingen van den Plantenziektenkiindi- gen dienst 8 Wenken voor het inkuilen van gras en groen- voeder 9 Het voorweiden van hooiland 9 Officieeie mededeeiingen 9 Officieele landbouwniededeelingen10 Wat „Land en Volk" brengt 1» Handelsberichten 10 staat De schade wordt geschat op plm. een millioen gulden. Plannen zijngemaakt tot het leggen van een nieuwen dijk, waardoor plm. 17 ha. zal worden buiten- gedijkt. Nog steeds was de val niet in rust. Juist op dien middag was weer wat afgebrokkeld. Het betreft hier weer een typisch Zeeuwschen dijkval, wel één van de grootste, waardoor een millioen ma. grond was meegesleurd. Vóór de ramp lagen er nog plm. 200 meter slikken, die ook bijna geheel zijn verdwenen. De storm heeft ook hier .zijn vernietigend werk ge daan, zij het op een andere wijze als in den Karel polder en „De Breede Watering". Doordat de bijzon der hooge vloed een paar uur tegen den dijk, grooten- deels van zand, stond, heeft dit dijk-lichaam zich ge heel vol gezogen en raakte daardoor oververzadigd. Bij de daarop volgende eb is de brei-achtige massa in beweging gekomen en daardoor... het dijk-lichaam in elkaar gestort met het bekende gevolg. De draag kracht van den Wilhelminapolder is voldoende om een en arfder te bekostigen, al zal de ƒ6.— dijkgeschot per ha. zeer zeker flink de hoogte in gaan. Hetgeen we zagen op Zuid-Beveland beteekent voor- vele waterkeerende polders en waterschappen in Zee land een ernstige waarschuwing. Denkt er om: er is gebeld W. G. BOOT Bezitters van een „Ausvveis" vrijgesteld van tewerkstelling elders In verband met den aanmeldingsplicht voor den arbeids inzet deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat zij, die in het bezit zijn van een Ausweis, uitgereikt ter voorkoming van tewerkstelling elders, weliswaar niet ontheven zijn van den aanmeldingsplicht, doch op ver toon van dezen „Ausweis" zullen worden vrijgesteld van tewerkstelling in Duitschland. zoowel individueel als in groepsverband, werden ge demonstreerd. Ook de springnummers verwierven aller bewondering. Het was jammer, dat het aantal deelnemende paar- den niet grooter was De komische nummers, zooals ring rij den, stoeltjesrijden, etc., waaraan slechts- een 5-tal paarden deelnamen, verloren daardoor veel aan bekoring. Na afloop heeft de commissaris van jc pro vincie aan de dames-deelneemsters bloemen -rangeboden. In tegenwoordigheid van een groot aantal belang stellenden vond vorige week de uitreiking piaats van diploma's in de Rk. Landbouwwinterschool te Hulst. Een bijzonderheid was het dit jaar wel, dat de afge studeerde cursus net record-aantal leerlingen telde, rtf. 32, die #ook allen het einddiploma behaalden Burgemeester Vercauteren van Clinge, secretaris van den Raad van Toezicht der school, had de leiding van deze feestelijke bijeenkomst, die des morgens door een openbare les was voorafgegaan. Na zijn openingswoord reikte pastoor-deken P. Rops aan de 32 geslaagden de getuigschriften uit en hul digde de leerlingen voor het behaalde succes, den directeur en de leeraren voor hun arbeid en de ouders voor de opofferingen, die zij zich vaak hebben moeten getroosten, om hun jongens in staat te stellen, den cursus te volgen. Deken Rops herdacht ook den voorzitter, oua-burge- meester J. Truyman, die wegens ziekte niet m de ge legenheid was om de bijeenkomst te leiden. In een geestige toespraak heeft de rector van de school, kapelaan van Eekelen, ouders alswel leerlingen met de behaalde resultaten geluk gewenscht. Daarbij wees de rector er op dat het nu zaak zal zijn. om niet alleen het boerenbedrijf tot-bloei te brengen maar ook den geestelijken en godsdienstigen arbeid voort te zetten en tot ontwikkeling te brengen. De heer B. van Akker sprak namens de gedipiomeer- Houdt al uiv vee vrij van

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3