Brieven van Bram uut den Braekpolder Boerengeriefhout Landbouw-coöperatie VRIJDAG 14 MEI 1943 DE LANDSTAND PAG. 4 Bram uut den Braekpolder Beate lezers! Twent a'k 'ier zitte te schrieven, vliege de spetters nubie run rn'n penne. Wat a'k noe toch meegemaekt e, da's toch wè toppunt, 'n Stuit geleje kwam 'k in de stad en k docht zo bie m'n exgt da 'k wè 's 'n rol letje musterddrued mee kon nemeicant daer ek 'n groot gebrek an Af fijn, 'k stappe dae zo'n iezerwienkel in en dae zie 'k Wullem Touwe bie ons ran 't durp mee 'n groote rolle musterddraed ondei z'i. aerm de wienkel uut stappe. Noeik was a blie op zo'n buutenkansje, mae 'k vertrouwde 't eigenlijk toch nie 'ele- maele. want Wullem Touwe was nog a bekend om z'n /uilen en zwart 'andel. Wat d urn kreeg, knegt 'n aore nog nie. 'k Stappe dan die wienkel in en vraege om 'n rolle musterddraed. Dae stieny zo'n snotneus om me 't elpen en die kiekt eerst mae 's 'n stuitje nae den zolder. Einde- lienge kreeg urn inspiratie en ie zei: Mus terddraednee, dat m'n nie mé." 'k Zegge, zo, en daernet gieng Wullem Touwe nog mee 'n groot pakket onder z'n aerm de deure uut. Ja, 't speet um zeer, mae dat was noe toevallig net 't leste wat a ze in de win kel 6. Af fijn. ik zei um vlak in z'n gezicht dat 'n loog en dat as 'k mee 'n stik spek of zo over de brugge was gekomm dat 'r dan wè musterddraed zou weze. Mae Tc- zegge tegen z'n, wacht mè, d'r bin nog andere instanties waer d ze zoiets'op de juuste waerde wete te schatte. Nog vee gepraet, en d'r kwam ok nog zo'n veint uut 't ketoor bie en die beloofde dat 'k ovet een week of wat we 's kanse zou Maer ik d'r allank d genoegd van en ik nae 't bureau van de Priesbe'eersinge. Dae 'ek aolles 'aerfien uut motte legge en ze zone d'r dan werk van maeke. 'n Stuit laeter kreeg 'k 'n brief, d'r was dan inder- daed nog musterddraed en ik most mè 's 'tl rolle komme 'aele. Ik dae mn' knecht op of pest ie rd. Die kwam in de wienkel en vroog netuurlijk om m no ta ddrned. GoesMei 191,3. Dae trok noe die veint wee 't zelfde ver- bgesde gezicht en: Musterddraed! Neen! dat was 't er d lank nie mè! 0} die ok. even stong te liegen! Affijn, m'n knecht zei: 'k weet zeker duf 't er is, want 'k d'r goeie inlichtingen over. Die veint vroeg voo wien of um dun kwam. Noe. zei m'n knecht, as t' er dan gin ts, dan doet 't er ok nie toe voo wien of ik kom. Mee die boodschap kwam m'n knecht thuus en je begriept dat 'k as de weerlicht nae de Priesbe'eersinge liep. Die trokke 'n ver- baesd gezicht mae ze zouè d'r toch 's nae gae xnformere. En noe gistere 'k was zelf nie op d'oeveis 't er eentje wiste zegge dat t an m'n knecht lag die ao 'te pertaol gewist! 'k Most 't noe nog mae 's gae pre- biere. Mee andere ivoorden ik kon wee van voren of an beginne en die dwarskoppen trokken an 't langste ende! Mae uolles bie aolles vraege 'k m'n et ge toch of, waer a mn' dan eigenlijk die pries- b'eersinge voo Want 't komt 't er toch op neer dat as je 'n kilo beuter geeft, krieg je wè musterddraed, geef je dat nie. dan mö je zonder doeê En da's noe nie allenig mien overkomme, mae zo beleve 'k weet nie oe vee boeren 't. En nie allenig mee musterddraed, mae mee aolles, werkhiigen, kleren, schoenen, klom pen affijn letterlijk mee aolles. 'k Ope dd dae noe toch mae 's gauw 'n ende an gemaekt 'oort. 'k Docht d aoüe boeren wè nuchter en kalm zouë bluuve, ok a kwam d'r 'n bitje beroering mac de feiten m'n in 't on- geliek gesteld, 'k e van boeren ge'ore die d de melk in de dulve smete! En dan bin d'r meestal dan ok nog die over de rechten van de boer de mond vol Maer over plichten oor niet gepraet! Neen, da's wè 'n bitje fout. Ziezo, m'n arte is wé 's^n bitje opgelocht. Mensen, 't bexteb den een hartelijk woord van dank, waarin hij zoowel het leerarencorps als de ouders betrok. De Raad van Toezicht, het schoolbestuur en de concierge der school, werden niet vergeten Met den wensch, dat nog vele jonge boeren op deze school hun opleiding /uilen mo gen ontvangen, besloot d'e heer van Akker zijn har telijke toespraak. Hierna sprak de heer Dekker namens de ouders der oud-leerlingen, enkele woorden van dank. Burgemeester Vercauteren sloot de bijeenkomst. Uit Verseke meldt men ons: De Jagermeester van de Duitsche Weermacht vpor het gebied Zuid-Beveland, voert momenteel een beringing van alle soorten ogels. meer in het byzonder jachtvogels, door met ringen van de Vogelwacht Helgoland" Den inwoners van Yerseke. Wemeldinge *en Kapelle wordt verzocht bij het vinden van doode vogels, voorzien van de ringen, deze in te zenden aan de Vogelwacht te Helgoland. Afdeeling Rijks Biologisch Instituut, dan wel de vogels of alleen de ringen in te leveren bij den Jagermeester der Duitsche Weermacht te Yer seke. Eventueel gemaakte onkosten worden gaarne vergoed. Het moedwillig dooden van beringde vogels is straf baar. De beringing der vogels en het terugoezorgen van de ringen is in het belang van de wetenschap. Te OosteiTand wérd in de op 28 April gehouden vergadering van Stembevoegde Ingelanden van het Wa terschap Ooster en Sint Jansland. ua opening en het lezen der notulen van de vorige vergadering, door den voorzitter medegedeeld, dat bij den laatsten storm geringe schade is ontstaan. Verder, dat alle posten van het Dijkgeschot, zoowel ongebouwd als gebouwd over het dienstjaar 1942-1943 zijn voldaan. Na mededeeling van verschillende ingekomen stuk ken werd overgegaan tot behandeling van de begroo ting voor het dienstjaar 1943-1944, welke in ont vang en uitgaaf werd vastgesteld op 51892.39, waarbij het dijkgeschot ongewijzigd bleef. Na vaststelling van enkele pensioengrondslagen en een opwekking aan Ingelandén om zooveel mogelijk mede te werken tot het schoonhouden van zijlen en stooten. wat zeer in het belang is van den afvoer van het polderwater. werd de vergadering daarna door den voorzitter gesloten. Tenslotte wordt ons uit Zeeuwsch-YTaanderen bericht, dat in de daartoe door de regelingscommissie gehou den vergadering is besloten da jaarlijksche algemeene vergaderingen van cfe polders en waterschappen dit jaar te houden op: Dinsdag 18 Mei: Absdale, Riet- en Wulfsdijk. Zaterdag 22 Mei Proesperpolder Vpd Ge deelte; Woensdag 26 Mei: Melo, Willem Hendriks en Klein Kieldrecht; Donderdag 27 Mei: Koningin Emma; Zaterdag 29 Mei: van Alstein; Zaterdag 5 Juni; Clinge; Dinsdag 8 Juni: Catharina; Woensdag 9 Juni: Groot- en Nieuw Kieldrecht; Donderdag 10 Juni Ser Paules; Vrijdag 11 Juni: Sint Jansteen en Wildelanden; Woens dag 16 Juni: Oude Graauw en Langendam; Zater dag 19 Juni: Groot- en Klein Ferdinandus: Maandag 21 Juni: Stoppeldijk; Dinsdag 22 Juni: Havik en Hul- sternieuwland; Woensdag 23 Juni Lamswaarde c.a. Stalmest, om het andere jaar in het begin van Augustus over grasland gestrooid, zorgt er voor. dat de kruimel structuur wordt bewaard, mits de kalktoestand in orde is. Slechte hewortellng der grassen, tengevolge van slechte bodemstructuur, maakt, dat de koeien kleine graspolletjes uit den grond trekken en ze daarna wegens de onsmake lijkheid weer laten liggen. De waterbehoefte van konijnen is vrij hoog. Het voer bevat vaak \oldoende vocht. Het blijft echter gev enscht om watertekort te voorkomen, den dieren steeds de beschikking te geven over schoon water. Omtrent de productie van geiiefhout en het betrekken daarvan door de belanghebbenden als landbouwers, tuinders, visschers enz. wordt het volgende ter kennis gebracht: a. Door dunning en velling op bevredigende wijze is er belangrijk meer geriefhout ter beschikking gekomen dan zich oorspronkelijk liet aanzien. b. In verschillende gevallen, waarin boschbezitters na latig zijn gebleken, werden door den Productie-Commis saris voor Hout de gewenschte maatregelen getroffen. Hierdoor konden reeds belangrijke partijen geriefhout ter beschikking van directe verbruikers worden gesteld, terwijl ongetwijfeld nog meerdere hoeveelheden ter be schikking zullen komen. c. Vooi bepaalde streken, waarin geen geriefhout ver krijgbaar was, wordt door den Productie-Commissaris door middel van transport uit produceerende streken in de behoefte voorzien, resp. zal daarin alsnog ten spoedigste worden voorzien. d. Op verschillende plaatsen in ons land heeft het Staatsboschbeheer dermate belangrijke partijen gerief hout aangeboden, dat niet alles aantonds kon worden afgezet. Inmiddels werden deze restanten elders als geriefhout ter beschikking gesteld. e. Het Rijksbureau voor Hout heeft een bericht aan de erkende naaldhoutvergunninghouders doen uitgaan, waarbij deze, onder bepaalde voorwaarden, de bevoegd heid hebben verkregen dus zonder voorafgaande nadere goedkeuring van bedoeld Rijksbureau tot aflevering van afrasteringspalen aan de directe ver bruikers tot een éénmalige maximale hoeveelheid van 75 palen per afnemer. f. Waar de verbruikers hun geriefhout niet hebben kunnen betrekken op de wijze als in voorafgaande jaren (dus bijv op plaatselijke veilingen of bij plaatselijke, thans niet erkende, handelaren) kunnen zij zich wenden tot een of meer der erkende naaldhoutvergunninghou ders in hun omgeving De Boerenleider der betreffende provincie is in 'het bezit van de lijst van alle erkende geriefhout- en mijnhoutvergunninghouders. Men zal dus goed doen zich in voorkomende gevallen hetzij direct, hetzij door tusschenkomst van den plaatselrjken Buurt- boerenleider tot deze instantie van den Nederlandschen Landstand te wenden. g. Boschbezitters, welke uit dunning of velling over boerengeriefhout beschikken zijn bevoegd, indien geen generatorhout moet worden geleverd, dit geriefhout, onder ver-wijzing naar de kapvergunning, ter beschik king van directe verbruikers te stellen h. Het bovenstaande betreft uitsluitend geriefhout. Aanvragen betreffende timmerhout voor schuien, gier putten. zoomede voor bergen, bruggen enz. dienen langs den tot 'nu toe gebruikelijken weg via den aannemer of timmerman te worden behandeld. i. In gevallen, waarin het bovenstaande niet voorziet, wordt den gegadigden hierbij aanbevolen zich tot de plaatselijke of provinciale instantie van den Nederland schen Landstand te wenden. W. G. NIEUWENKAMP, Afd. Bosch- en Jachtwezen van den Nederlandschen Landstand. Dat de landbouw-coöperatie een zeer uitgebreid ter rein omvat, moge blijken uit de hieronder vermelde cijfers. Van de eerste zes groepen zijn de aantallen bij benadering opgegeven. Bij den Nederlandschen Coöperatieven Raad (N.C.R.) zijn o.m. aangesloten. 1300 Coöp. Boekenleenbanken; 1400 Coöp. Aan- en Verkoopver.; 475 Coöp. Zuivelfabrieken: 225 Coöp. Tuinbouw- en Eierveilingen; 250 Coöp Dorschvereenigmgen; 50 Coöp. Grasdrogerijen; 6 Coöp. Beetwortelsuikerfabrieken; 15 Coöp. Aardappelmeelfabrieken; 9 Coöp. Stroocartonfabrieken; 6 Coöp. Slacht. 9 Coöp. Z.verk.ver.; De Coöp. Stremsel- en Kleurselfabr.; De Coöp. Kunstmestfabriek, De Coöp. Condensfabr. „Friesland"; De Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord"; en nog vele andere coöperatieve vereenigingen zooals: afzetorganisaties van zaaizaad en pootgoed, pootaard- appelbewaarplaatsen, weerbrugvereen., cichoreidroge- rijen, vereen, voor den af zee van wol, fokvereenigingen enz. enz.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4