Brieven van Bram uut den Braekpolder 8.500.000.000 Zitdagen Bureau Pacht VRIJDAG 21 MEI 194S DE LANDSTAND PAG. 4 leerlingen. Het- resultaat is verblijdend, n.l. ian 31 leerlingen kan een diploma uitgereikt worden. De heer Butler, daarna het woord verkrijgende, had met genoegen de resultaten van dezen zwingelcursus gezien. Het streven der vlastelers en bewerkers in het algemeen en van de cursisten in het bijzonder, moet er op gericht zijn, een zoo goed mogelijk product aan de markt te brengen. Door het volgen van een cursus is het mogelijk meer uit het vlas te halen dan ctte gewone middelmatige vlasser kan. Uitge reikt zullen worden drie soorten diploma's, n i het diploma le zeer veel vrucht; 2e veel vrucht; 3e met vrucht of voldoende. Geslaagd zijn voor de le categorie; Jan Schoenmaker Jr., Jan Folmer Jz., L. van Klinken (Ouwerkerk); Jan van Klinken, M. Flikweert Jz. en T. Tanis; 2e categorie: M. W. v. d. Maele, Laurens Stoutjesdijk. J. Steenpoorte (Dreischor), J. Heiboer Jcz., G Flik weert. C Kooijman, Mar. Rentier, H. de Valk Jacob Klaasse (Dreischor), M. Flikweert Gz.. Joh. v. d. Male. P Flikweert Wz., M. Flikweert Jacz.. W. Stout jesdijk Mz„ J. de Vlieger en Jac. Sijrier Lz 3e cate gorie: J. van Dijke OosterlandM. Stoutjesdijk Wz.. B van Strien, J P Flikweert, P. van Klinken, A Kik^Jan Rentier, Jan Brouwer en C. Goudzwaard (Dreischor). Niet geslaagd; 7 personen. Namens de beide colleges van B. en W. werden aan 6 personen geldprijzen uitgereikt, n.l. aan Jan Schoen maker, die in 1 uur 6 min. ongeveer 4 kg. untvlas van 12 kg. gebrakeld vlas heeft geproduceerd en verder aan Jan Folmer, L. van Klinken, Martineus Flikweert. J. van Dijke en J. de Vlieger. e Ten slotte melden wij nog den uitslag van de Paarden- keuring te Middelburg. De volgende paarden werden in het keurstamboek ingeschreven: Willy van H. Peper' Aagtekerke; Jans van Wed. J. Blaas, Aagtekerke; Kitty van C. Mesu, Arnemuiden: Cora van J Crucq. Arnemuiden; Lena van P. Schout Gzn., Biggekerke; Nellie van J W. Reijnierse, Bigge- kerke; Desserta van Domburg, van Joh. de Visser, van Domburg; Wille van P. Koster, Grijpskerke; Kenau van Vredenburg, van W. de Buck, Meliskerke; Carla, Meta en Calista van de Linge, allen van A. de Buck. Grijpskerke. Mima van K. Wielemaker, Koudekerke, Flora en Kaira van A. Marijs, Meliskerke. Marie van Gebr Reijnierse, Middelburg; Irma van Trio van M I Verhulst. Nieuwland; Erna en Addie van A Wisse-Vogelaar. Nieuwland; Liena, van P. Kodde, Nieuwland: Nora en Hermine van D. A van Nieuwenhuiize, Nieuwland: Willy van Zeeduin "an J. Maljaars, Oostkapelle; Leonora van J. J. Kiompe, Serooskerke: Coba van Willv, van C. de Visser, Se-, rooskerke: Lien van T. J Castel, Sint Laurens- Lien van S. Kodde. Aagtekerke: Trma van J. H Janse. Kleverskerke; Elza van Wed. A Janse, Kleve-suerke; Lina en Marie van P. Lampert. Biggekerke: Hera Clairona van Molenperk van P J. Abrahamse Se rooskerke: Wilma van J Louwerse, Serooskerke; Flora van H. J. AHaart, Serooskerke; Irene vao Kie- vietshoek van P. de Buck, Serooskerke; Davina van W. A. Kloet, Nieuwland; Elza en Erna van C. Mësu, Nieuwland; Florine van Overslag, van E. Verlare, Nieuwland; Florine van C. Wisse, Ritthem; Mina van de Spaansche Zee van Gebrs. Tange, Ritthern; Elza van S. Lous, Oostkapelle: Elza van Selnisse van A. v. d. Bossche, Middelburg; Mirza van W. Reijnierse Czn., Middelburg; en Nellie en Lotta van P. Wisse, Biggekerke. De jury bestond uit de heeren C. v. Sneep, Breda en H. J. Aernaudts. Sluis. MOLESTVERZEKERINGEN foor Gebouwen, inboedels. Inventa rissen, vaartuigen, enr. Bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en pre- cioso Halfjaarlijksche Schaderegeling! Totaal werd reeds verzekerd voor ruim GULDEN Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij uw pJi Assurantie bezorger I (Ingezonden med'-deeling) Bram uut den Braekpolder Beate Lezers ,,'t Is mae 'n boer". Dat dat gezegde diep in ons volk geworteld is en jammer ge noegd ok onder de boeren zei ft, dat is m'n de leste tied ivè gebleke. Deze weke is '1 er ier in de provincie een nieuwe burgemeester geïnstalleerd, die d ok Streekboerenleider van de Nederland- sche Landstand is. 'le is overigens nie d'n enigsten, d'r bin nog ivè meer Landstands- mensen die A burgemeester bin. En ivat zegge de mensen dan tl „Oe kan dat noe, 'oe kan zo'n boer noe burgemeester 'ore6 Wat weet die dae noe van of?'' Kiek mensendae wou 'k 't toch wè 's even over want da's toch 'n glad ver keerde opvatting, 't Is 'elemaele nie nodig dat 'n burgemeester weg weet uut die papieren lawines die a onze gemeente- 'uuzen overstrome. Dae is de secretaris voo, die dae voo geleerd en die weet z'n weetje op dat gebied wè. De burgemeester daerentegen mot eerst en voor aolles burgervader weze. En daevoor is 't nodig dat 'n z'n mensen deur en deur kent. Niet op de kennis van de papieren komt 't an, ma?r op de kennis van de mensen En daevoo 'oef je gin jonkheer of beron te weze, mae 'n boer is daer de aangeweze persoon voo, op de durpen dan aoltied. Want me motte me- kaore goed begriepe, 'k wil noe ok wee nie beivere dat ze n boer b.v. burge meester van Rotterdam motte maeke. Mae de burgemeester mot iemand weze, die voortkomt uut de soort mensen waer a urn an 't 'oofd van komt te staen, die a de mensen begriept, d'r zorgen en noden kent, omdat un ze zelf ok eit ge'ad. En voo 'n durp ;s dat 'n boer. Daerop ze m'r gezeid, ja, noe wil jie 'n boer as burgemeester en nog 'n durps- boerenleider op de koop. As noe de bur gemeester de belangen A be'artigd, wat bluuft 'r dan voor de durpsboerenleider te doen? Braekpolder, Mei 19^3. Kiek 's noe motte me mekaore nie ver keerd gae begriepe. 'n Burgemeester z'n werk leit in 'oofdzaak op 't gebied van best uurszaeken. Tegenover 't gezag treed um dan ok op as vertegenwoordiger van z'n durp, voo bestuursaangelegenheden dan aoltied en zowè voo den boer as voor den werkman en de neringdoenden. Mae de durpsboerenleider eit 'n eel andere taek. Die eit te zurgen voo de angelegen- heden op agrarisch gebied, allenig voo dén J)oer en zijn arbeiders, ulder gezinnen d'r bie inbegrepe. As me noe mè op de durpen én 'n boe- re nburgemeest er én een - durpsboerenleider ebbe za 't ok uut weze mee de wrieving tussen de burgemeester en de durpsboeren leider. Want die wrieving komt meestal 'ier uut voort dat die tweeè nie mee me kaore overweg kunne omdat de burge meester nie tot de bevoljcing be'oort, maar er boven sta et in alle opzichten. Zoo dienke ik daer over. D'r zu d'r wè vee weze, die A 't nie mee m'n eens bin, mae ik bin d'r van overtuugd, dat ok op dit gebied 't ouwe za motte wieke voo 't nieuwe. In de kranten las ik, dat de Prov. T.B.C.- commissie, die a n' stuutje geleje geïnstal leerd is, d'r werk ei neergeleid, omdat 'r binnenkort 'n landelijke regeling te ver wachten is. 'k Ope mae dat die gauw komt en dat 'ie goed is. Want de bestrijding van de T.B.Cis een voornaem dieng. Daer ei zowè de vee'ouwer as de consument be lang bie. D'r kan nie genoeg op geweze 'ore, oe gevaarlijk die ziekte is. De schaede die die anbringt, is zowè voo de gezond heid van de bevolking as voo de vee'ouer financieel groot.. Daerom motte me ons daertegen vast aneen sluute. Verder groet e 'k julder aollemael, want de vrouwe roept net voo 't eten. As aoltied julder BRAM. Zondag 23 Mel van 8 00'—8.15 uur H. I en H. II gaan we ons weer even verdiepen in den zin van het boer-zijn. En is daarvoor niet de Zondag de meest geschikte tjjd? Vanmorgen zult U gedachten hooren van Dirk van de Bospoort over: ,,Als het koren stuift". Van 13 0013.15 uur over H II. Wie en wat waren onze voorouders? Ditmaal vertelt de heer Pama het een en ander over: ..Trekkers over de grenzen". Van 18.4519.00 uur H II vraagt Dirk van den Hul weer even de aandacht, Het is Zondagavond, dus U kunt er rustig bij gaan zitten om eens te hooren wat Dirk vap den Hul wel te vertellen heeft. Als titel voor zijn praatje heeft hi.i gekozen: ..Waar mijn brood wast, is mijn vaderland". Maandag 24 Mei van 12.3012.45 uur H II brengen wij U weer flitsen van een bezoek aan de Familie De Boer. De boer leeft niet van den eenen dag in den anderen, doch hij ziet vooruit en hoewel we nog 'n de lepte zijn, neemt hjj al weer voorzorgsmaavoor den a s. winter. Van 19.5520.00 H. II vragen wij even do .•"■ndacht voor het Nieuws voor Boer en Tuinder Van 20 4521.00 uur H. II. Uit Neerlards Gouwen. Ditmaal is de Achterhoek aan de beurt. Dinsdag 25 Mei van 12.3012.45 uur H. II spreekt in het kwartier van de technische landbouwvoorlichting, Ir. D. Bloemsma, Rykslandbouwconsulent over de voor bereiding en teelt van stam- en stokboonen op den kouden grond Van 19.5520.00 uur H. II klinkt het nieuws voor boer en tuinder door den aether. Woensdag 26 Mei van 12.3012.45 uur H. II zal de voor zitter^ van het Centraal Bestuur voor het draf- en renwezen U in een vraaggesprek het een en ander vertellen over de nieuwe maatregelen, die er getroffen zijn om het ren- en drafwezen hier te lande te reorga- niseeren. De heer R. E. Siemens, een bij uitstek des kundige op paardengebied. zal U over een en ander interessante dingen gaan vertellen. Van 18.45—19.00 uur H. II houdt in de serie ,,Wat doet de Directie van den Landbouw?", de Cultuur- consulent Ir. J. C. Pfeiffer een causerie over: „Het belang van den boer by schoon polderwater". Donderdag 27 Mei van 12.3012.45 uur H. II zullen Indien eenigszins mogelijk alle rookliefhebbers zich om hun toestellen scharen, want de heer Herwig zal vandaag spreken over„Tabak uit eigen tuin". Hiernaast vertelt h(j ook nog het een en ander over de teelt van andijvie en postelein. We moeten er echter van deze plaats tegen waarschuwen de groententeelt niet te verwaarloozen, wanneer men liever tabak verbouwt. Van 19.55—20.00 uur H.II. U weet het al: 5 minuten nieuws voor Boer en Tuinder. Vrijdag 28 Mei van 12.30—12.45 uur H. II hoort U een herhaling van de reportage: „Uitwisseling van Neder- landsche en Duitsche Boerenjeugd". Van 19.5520.00 H, II hoort U wenken voor de volks- tuindeis. Van 18.4519.00 H. II brengen wij in het programma „Voor de rijpere Jeugd van het platteland" een luister spel, getiteld: „De drie wenschen". Een Brabantsche boerenschets, door Jan van den Dorf. Zaterdag 29 Mei van 12 30—12 45 uur H. II hoort U in het visscherijkwartier. Mr. Frima een lans breken voor het recht van de Zuiderzeevisschers. Van 13 3013.45 uur H. II trekken wij er met A. Smink op uit, die ons lang^s een heel mooi plekje leidt in de omgeving van Meppel. En dan zijn wij om 18.40 uur al weer aan het eind van de Land en Volk-uitzendingen van deze week gekomen We brengen in Landmans Lust een luister spel „Isaac Hollanders: De duivel in de Krimpener- waard". Een en ander is gemaakt naar den roman van Dr. M. Wagenaar en bewerkt door Karei van Dorp. GOES: Dinsdag 25 Mei, 23 uur, Groote Markt 20. TERXEUZEX: Woensdag 26 Mei, 12 uur Café Centraal, Groote Markt. ST MAARTENSDIJK: Vrijdag 28 Mei, 11—12 uur, Café Bartelson.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4