Boekbesprekingen Officieele meeledeelingen Vonkjes FAG. 9 DE LANDSTAND VRIJDAG 21 MEI 1943 Kunstraat voor bijen Een imker vraagt mij, hoe hij aan kunstraat moet komen, dat hij noodig heeft om zyn byenstand uit te breiden. Daar hij nog maar met een gering aantal volken begon, heeft hy geen was om in te leveren. Omdat beantwoording van deze vraag voor meerderen van belang is doe ik het op deze plaats. Aan alle bijenhouders is indertijd door de afdeeling Handel van de Vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Ne derland bericht gezonden, dat men, ter verkrijging van kunstraat, zooveel mogelijk oude was moest inzenden. Men kreeg dan aan kunstraat 25 pet. minder dan het ingezon den geviicht aan was. En met dit 25 pet zouden dan zooveel mogelijk imkers geholpen worden, die als beginner* geen was hadden kunnen inzenden. In ieder geval is de voorraad kunstraat zeer beperkt en dienen we er dus zeer zuinig mee om te gaan. Het ideaal i natuurlijk in onze raampjes volle bladen kunstraat te zetten. Kan dit met het oog op de beschik bare hoeveelheid thans niet. dan gaan we noodgedwongen zuiniger te werk. We snijden ieder blad kunstraat door volgens een diagonaal en zetten elke helft vast in een raampje, den breeden kar* naar achteren. Op die manier voorzien we tweemaal zooveel raampjes als anders. Moeten we nog zuiniger zijn, dan geven we ieder raampje slechts een reepje voorbouw van een paar centimeter hoogte. Bloeimaand is voor de bijen de echte bouwmaand; ze zullen, als het volk sterk genoeg is, het raampje weldra vol bouwen met eigen was. Natuurlijk lette men er op, dat niet te veel darrencellen worden gebouwd: darrenraat snijden we weg en verkrijgen zoo een hoeveelheid was. Stel nu eens de mogelijkheid, dat we in het geheel geen kunstraat kunnen bemachtigen en toch een nieuwe kast moeten bevolken. Hoe dan te handelen? Zonder bepaalde voorzorgen zou eert bijenzwerm, geplaatst in een kast met leege raampjes,' hierin wellicht zeer wille keurig gaan bouwen, waardoor het waswerk later niet uitneembaar zou zijn. Dan hadden we ons doel van ..lossen bouw" voorbijgeschoten Nu hangen was bouwende bijen zich in risten op in het bovendeel van een bouwraampje, aan een uitstekend ge deelte. b.v. een reep kunstraat. Hebben we dit echter niet, dan kunnen we een smal strookje triplexhout in den spleet van de toplat van ons raampje bevestigen. De bijen gaan aan dit houten lijstje hangen en beginhen er hun raat te bouwen, die dan toch midden in het raampje komt. Een andeie manier is nog, den onderkant van de toplat van het raampje taps te laten toeloopen, dus met een scherpe onderzijde. Hieraan gaan dan ook de bouwende bijen hangen en vullen ons raampje eveneens met een normale wasraat. Natuurlijk geven we liever volle bladen kunstraat, maar bovenstaande aanwijzingen kunnen ons helpen in tijden van schaarschte. Wie niet sterk is, moet slim zijn Chr. H. J. RAAD. Vuurwapenen voor de bestrijding van vogelschade Namens den secretaris-generaal van het Departement van Justitie brengt de wnd. directeur-generaal van politie het navolgende ter kennis van belanghebbenden: Ingevolge het bepaalde by de beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming van 31 December 1942 no. 7313, 1. af deeling-K. W is aan de hoofden van plaatse lijke politie de bevoegdheid verleend om, in gevallen van ernstige schade door onbeschermde vogels, vergunningen af te geven tot het door middel van vuurwapenen dooden van deze vogels. Daar de vraag is gerezen, welke soorten vuurwapenen daarbij mogen worden gebruikt, wordt medegedeeld, dat voor dit doel in den regel slechts vergunningen ingevolge de wapen verordening tot het onder zich hebben van Flobert geweren kunnen worden verleend. lierbij worden onder Flobertgeweren verstaan, geweren waarvan het kaliber niet grooter is dan 9 mm bij wapenen met een gladden loop en 6 mm bij wapenen met een getrokken loop. Flo bertgeweren met een getrokken loop mogen niet zwaarder zyn dan 2 kg. Vergunningen ingevolge de wapenverorde ning voor jachtgeweren kunnen uitgezonderd ten be hoeve van bezoldigde politieambtenaren, die reeds vóór 31 October 1941 in het bezit waren van een jachtgeweer voor de bestrijding van vogelschade niet worden verleend. Teruggave van ingeleverde en naar elders overgebrachte jacht- en Flobertgeweren is niet mogelijk. Voorts zy er op gewezen, dat aanvragen om vergunningen ingevolge de wapenverordening tot het onder zich hebben van Flobertgeweren slechts in behandeling worden geno men indien de aangerichte vogelschade de algemeene voed selvoorziening dreigt te benadeelen. Aanvragen tot het bekomen van deze vergunningen dienen te worden gericht tot de plaatselijke politiegezagdragers. Namens den secre taris-generaal van het Departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming wordt tot slot de aan dacht er op gevestigd, dat slechts tot uitreiking van vogelvergunning G kan worden overgegaan, indien belang hebbenden in het bezit zijn gesteld van een vergunning ingevolge de wapenverordening, waarbij zij de bevoegd heid hebben verkregen tot het onder ziel. hebben van een vuurwapen. Schapenprijzen Zooals reeds eerder gemeld, mogen na 2 Mei geen onge schoren schapen van de bedrijven worden afgevoerd. Ge- leidebiljetten zijn na 2 Mei alleen geldig voor het vervoer van geschoren schapen. Daar bij de schapenprijzen, die bij levering op de slachtveemarkten voor Mei zijn vast gesteld, tekening is gehouden met levering in ongeschoren toestand, zullen de geschoren schapen, die in Mei op de slachtveemarkten worden aangevoerd, worden overgeno men tegen de prijzen, die voor Juni zijn vastgesteld. Bo vendien vervalt de regeling, dat alle schapen, die vóór 1 Juni in geschoren toestand op de- slachtveemarkten worden aangevoerd, uitsluitend als „kruisschapen" mogen worden overgenomen. Kaasprijzen Aangezien ingevolge de door het Bedrijfschap voor Zuivel gegeven voorschriften de kaas, afkomstig uit de voor reke ning van het In- en Verkoopbureau opgeslagen hoeveel heden, sedert eenigen tijd verkocht en afgeleverd moet zijn en dientengevolge uitsluitend van jonge productie af komstige kaas in circulatie mag zijn, zal met ingang van 22 Mei 1943 geen onderscheid meer mogen worden gemaakt Algemeene Veeteelt II (Gezondheidsleer) door E. J. Dommerhold, 4e druk, uitgave J. B. Wolters, Uitg. M. N.V., Groningen. Groningen. Van a'it deeltje van de Ned. Land- en Tuinbouwbiblio theek, zag kort geleden de 4e druk het 'icht. De noodig gebleken herdrukken binnen een kort tijdsbestek bewijzen voldoende, dat dit werkje in een behoefte voorziet. Het leest vlot, is overzichtelijk samengesteld en heeft een rijken inhoud. Niet alleen als leerboek, doch ook na het behalen van het diploma, zal de inhoud zeker nog geraadpleegd worden Besproken wordt de algemeene gezondheidsleer (o.a. gezondheids- kenmerken, algemeene verzorging, licht, lucht en voe ding), de verzorging van het fokvee, de stal (koe varkens paarden en schapenstal), de hoef, be smettelijke ziekten (besmetting en onvatbaarheid, en tingen, ontsmetting, de veewetziekten), terwijl ten slotte nog uitvoerig stil gestaan wordt bij ie koop vernietigende gebreken. Aan den verkoop van vee zit ten heel wat haken en oogen, zoodat de voorlichting op dit terrein zeker goede vruchten afwerpt Niet alleen worden behandeld de wettelijke bepalingen, doch bij den geheelen gang van zaken, de vee-arr>itrage en de gebreken, genoemd in het arbitrage-regiement, wordt uitvoerig stil gestaan. Driemaandelijksch bericht betreffende de Zuiderzeewerken (laatste kwartaal 1942), uitgegeven door het Departement van Waterstaat. Deze Berichten geven steeds belangrijke medf.deelin- gen omtrent den gang en stand van zaken in den Noord Oostpolder en de Wieringermeer. Uit deze pu blicatie blijkt weer, dat niettegenstaande er door de tijdsomstandigheden groote moeilijkheden overwonnen moeten worden, bevredigende resultaten bereikt zijn. Zoo was einde December in den Noord oostpolder het •ntwaterde complex tot ruim 6000 ha. gestegen. Reeds in Juli was men begonnen met het zaaien van winterrogge op terreinen, die stuifgevaar opleverden, maar na den oogst is pas in het groot een aanvang gemaakt met den herfstzaai. Van de vroegst gezaaide wintertarwe is op slempigen grond een gedeelte wel wat traag opgekomen. Hoe zwaarder de grond, hoe beter de stand. De in Juli en Augustus gezaaide win terrogge vertoonde al spoedig een welige ontwikkeling, doch werd sterk aangetast door roest; deze roest- aantasting liep later terug en de stand in October was zoodanig, dat besloten werd om deze rogge te laten staan, hoewel zij normaal gesproken Le weel derig stond. Van de later en in den stoppel gezaaide rogge is de stand over het geheel genomen goed, behalve weer op enkele slempige kavels. Verder is uitsluitend Lembkes koolzaad gezaaid. De vroegst gezaaide kavels lieten een zeer goeden groei zien, hoewel op slempigen grond wel eens waterbezwaar optrad. Het later gezaaide koolzaad heeft cengevolge van den grooten regenval in September, een vee.' ge ringere ontwikkeling, doch staat toch niet onbevre digend. Uit een bijgevoegd kaartje, dat den stand der werkzaamheden einde December 1942 aangeeft, blijkt dat de ingezaaide gebieden zich in hoofdzaak langs de grens van het oude land bebinden: Lemmer - Kuinre Blankenham Blokzijl Vollenhove Kadoelen en zoo tot Scb'kland toe. Voor een groot gedeelte liggen door ceze landen al gereedgekomen wegen. B. tusschen kaas. voorzien van roode of ongekleurde kaas- merken. Alle kaas, ongeacht de kleur van het daarop voorkomende kaasmerk, moet dus van 22 Mei 1943 af wor den verhandeld tegen ten hoogste de prijzen, aangegeven in artikel 7 onder I, II en III van de Prijzenbeschikking 1942 (Zuivelproducten). Dit zijn dus de prijzen, welke gelden voor jonge kaas. Melk moet ook des Zondags verwerkt worden Nu de weersgesteldheid warmere temperaturen gaat bren gen, Wórden, verschillende producten aan spoediger bederf onderhevig. In byzondere mate geldt dit vooi melk. In vorige zomers konden aanzienlijke hoeveelheden melk niet gebruikt worden, doordat de melk zoo zuur was, dat zij voor geen enkel doel meer geschikt bleek en zelfs niet meer als veevoeder kon worden gebruikt. Speciaal was dit het geval met melk, welke bij de leveranties van Zaterdag en Zondag tot des Maandags bleef overstaan alvorens ze naar de fabrieken werd gebracht, of wèl aangevoerd op de fabrieken bleef overstaan alvorens zij voor consumptie of ter verwerking tot producten ,,in be handeling" zou worden genomen. In dezen tijd mag in geen geval ten liter melk onnoodig bederven. Met het oog op den zomer zijn daarom byzondere maatregelen getrof fen. Het Bedryfschap voor Zuivel heeft aan de producenten van zuivel en melkproducten en aSn de standaardisatie- bedryven de verplichting opgelegd tot en met 26 Septembei a.s. ook op Zondag melk te ontvange" te be- of verwerken of af te leveren overeenkomstig de door het Bedrijfschap te geven richtlijnen. Als gevolg hiervan zyn de melkleve- ranciers van genoemde bedrijven eveneens verplicht over hetzelfde tydvak de in hun bedrijven gewonnen melk ook des Zondags aan de fabrieken, resp. het standaardisatie- bedryf af te leveren. Stalmestbewaring gaf in Noord-Holland bij uitspreiding- op een groot oppervlak 38 procent verlies aan stikstof. Bij toepassing van de nieuwe methode, d.w.z. stapelen op klein oppervlak, gevolgd door direct aantrappen, was het stikstofverlies slechts 16 procent! Organische niest heeft onder normale omstandigheden het beste effect bij ondiepe onderbrenging. Hierbij blijft de lucht voorziening, die voor de vertering noodzakelijk ie, in orde. Stalmestaanweiiding op grasland in Mei, na de eerste snede moet worden afgeraden. (E. Truninger: Landw. Jahrb. der Schweiz 52) I'hosphorziiur-tekort kan het wegblijven van bronst ver oorzaken. Bevat het weidegras weinig phosphorzuur, dan zijn liksteenen, die phosphorzure voederkalk bevatten zeker aan te bevelen. Vitamine C is voor rundvee en geiten tot één jaar en waarschijnlijk tot op nog ouderen leeftijd uiterst weinig noodig. Kuikens kunnen er ook buiten. Mager mest vee gedijt op de weide doorgaans beter dan dieren, die in goede conditie in het land komen. Het ondervindt geen schade van het zeer eiwitrijke gras. Tweelingen komen by runderen slechts één op de 100 voor. Paarden hebben één, tweeling per duizend. Runderkwenen worden in tweeling met stierkalveren ge boren. Algemeen wordt aangenomen dat de stiertjes uit deze tweelingdrachten wel geschikt zijn voor de voort planting. Witte Leghorns met afwijkende oogkleur (bruingrijs of blauw) hebben een hooger sterftecijfer en een lagere pro ductie, dan de hennen met normale oogen. O Kippen vertoonen vaak geslachtsverandering. Neemt een hen de allures aan van een haan, ruim dan het drer op. Konynen-rammen zijn op een leeftijd van z^s maande* gewoonlijk geslachtsrijp; de gemiddelde leeftijd, Waarop zy fokrijp zyn is ongeveer 912 maanden. Dubbele dekking van fokrype voedsters is geheel onnoodig en beteekent dan ook niets anders dan verspilling van voortpla ntingsvermogen. Vruchtboomen ringen doet men niet alleen om de vrucht baarheid op te wekken of te vergrooten, maar ook om de kwaliteit der vruchten te verbeteren. Tijd: April-Mei tot begin Juni. J. Benoemd tot leden van den Dijkraad voor de waterkeeiing van de calamiteuze polders Onrust c.a., als vertegenwoor digers van den calamiteuzen Jacobapolder, P. Verhulst Az., W. Verhulst, beiden te Wissekerke. Het belang der voedselvoorziening eischt deze maatregelen. De daartoe noodige Zondagsarbeid is derhalve dringend noodzakelijk. Zeker zal dit allerwegen worden beseft. Restanten goedgekeurd pootgoed De Wnd. Voedseleommissaris voor Zeeland maakt be kend, dat het afleveren van goedgekeurde pootaardappelen voor consumptie doeleinden aan het Pr. Bureau V.B N.A. zonder toestemming- is toegestaan. Indien partijen poot goed niet meer als zoodanig geschikt of geschikt te maken zijn, kunnen deze na uitreiking van een veevoederver klaring voor veevoeder worden bestemd. Het boven staande geldt vpor alle rassen, klassen en maten met uitzondering van: Bintjes, klasse A, B en C maat 35/45 en 45/60 m.m. Furore, klasse A. B en C maat 45/70 m.m. In Zeeuwsch Vlaanderen kan ook de Industrie, klasse A, B en C in de maat 45/70 m.m. voorloopig nog niet voor consumptie, of veevoederdoeleinden worden vrijgegeven. Van bovengenoemde nog niet vrijgegeven rassen zal ver moedelijk nog een nepaalde hoeveelheid door de B.E A. II worden aangekocht. Voorts wordt den telers er met nadruk op gewezen, dat deze vrijgave nog geen directe afname door de V.B.N.A. beteekent, voorzoover dit voor consumptie geschikte par- tyen betreft. Indien in verband met de onhoudbaarheid directe afname noodzakelijk is, kunnen de desbeti effende telers zich onder vermelding van hoeveelheid, soort, klasse en maat wei.den tot de landkooplieden V.B.N.A. of tot het kantoor van den P.V.C. Afd. Akkerbouw V. Ter voorkoming van moeilijkheden moeten de telers by aflevering als consumptie of hy vrygave als veevoeder er terdege rekening mede houden, dat zij aan den land- koopman resp. opzichter de klasse van het pm.tgoed op geven.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 9