Boekbesprekingen Zittingsdagen afd. Agrarische inzet van den Nederl. Landstand Vonkjes De Landstand in Zeeland Wat Land en Volk 9 brengt VRIJDAG 28 MEI 194S DE LANDSTAND TAG. 2 Dinsdag 1 Juni, Goes 1219 uur, Gr. Markt 28 Woensdag 2 Juni, Den Haag, 1012 en 1417 uur, Anna Paulownastraat 36. Vrijdag 4 Juni, Rotterdam, 912 en 1415.30 uur. Westersingel 46. Maandag 7 Juni, Den Bosch, 1417 uur, Oranje Nassaulaan 14. Dinsdag 8 Juni, Maastricht, 912 uur, Capu- cijnenstraat 69. Donderdag 10 Juni, Amsterdam, 1015 uur, Heerengracht 538. Donderdag 17 Juni, Alkmaar, 1116 uur, Ken- nemerstraatweg 23. Dinsdag 29 Juni, Goes, 1217 uur, Groote Markt 28. deren bevestigden, dat er pry/.en van honderd tot hon derdvijftig gulden voor biggen betaald worden, alhoe wel men OFFICIEEL niets te weten kan komen van de prijzen op de markten. Booze tongen fluisteren dat de biggenpr(jzen zoo enorm hoog zijn doordat tal van dikke biggen „zwart" worden verkocht. Daarom wordt er van deskundige zijde op aangedrongen, het verhandelen van biggen die zwaarder zyn dan 15 kg. te verbieden, behoudens voor volbloed biggen, rechtstreeks van bedrijf naar bedrijf vervoerd. Indien het een feit is dat dikke biggen clan destien geslacht worden, kan dat ook oorzaak z(jn van het nog steeds geringe aanbod en in elk geval van de abnormaal hooge pryzen. Nu is de vraag naar biggen sterk toegenomen, door de bekendmaking van de rege ling voor de huisslachtingsvarkens en in verband daar mee voor het mesten van contractvarkens. Tal van boeren die thans geen varken meer in het hok hebben moeten twee of drie contractvarkens mesten, willen ze ook een varken voor het eigen gezin kunnen slachten. Dsiar is in verschillende boerenkringen een storm over opgestoken, omdat ten eerste de biggen zoo verschrik kelijk duur zijn, ten tweede de prijzen der contract- varkens veel te laag en ten derde het beschikbaar komende voer voor de contractvarkens niet voldoende om ze van big tot 160 pond te brengen. Nu is het be schikbare voer voor contractvarkens er op berekend dat deze dieren met ruwv^er, met afvalproducten van boerdery en weidegang tot ongeveer 100 pond worden gebracht, om ze daarna met krachtvoer er bij tot het gewenschte gewicht te brengen. De eerste moeilijkheid is echter thans, dat we bijna de maand Juni te pakken hebben en het. aanbod van biggen nog ver beneden de vraag ligt, terwijl de tijd van mesten korter en daar door moeilijker wordt. Mogelijk heeft de zwarte handel daar mede schuld aan, gelijk we reeds betoogden. Het lager stellen van het gewicht waarop biggen nog ver handeld mogen worden en scherpere controle, zullen hierin wellicht verbetering kunnen brengen, terwijl an derzijds door de meedere aanfok het aanbod o.i. spoedig zal toenemen. Cijfers daaromtrent ontbreken ons helaas. Dat alles zal de abnormaal hoogen biggenprys doen dalen. Mochten onze verwachtingen niet uitkomen dan is er geen andere weg dan de biggen door het Bedrijfs- schap Vee en Vleesch te laten innemen tegen een vast gestelde n prys per pond levend gewicht. In dat geval is het Bedryfschap o.i. verplicht ook by een eventueel overcompleet aan biggen in den herfst alles tegen den vastgestelden pr\js af te nemen. Althans dit jaar, nu aan het fokken van biggen altyd nog voorwaarden ver bonden z(jn. Aan een dergelijke regeling zitten groote bezwaren, zoodat het niet zoo gemakkel(jk is als som mige briefschrijvers wellicht denken. Wij laten hier verder buiten beschouwing hoeveel geld de nester toe moet leggen op het mesten van contract- varkens by aankoop van biggen tegen redelijke pryzen. laat staan tegen de huidige hooge pryzen. Daarover schreven wij reeds vroeger en dit verlies moet men alleen noodgedwongen dragen, omdat er aan het huis- slachten andere voordeelen zitten. Of de lage pryzen der contractvarkens echter redelijk zyn? Wij hopen nog altyd dat de bevoegde instanties de onredelijkheid dezer pryzen zullen inzien. Een andere vraag is of de verdeeling der contractvar kens over de verschillende bedrijven juist is geweest. W'e ontvingen van de zijde der groote bedryven daar omtrent klachten, maar we zouden willen vragen: wan neer er een bepaald aantal contractvarkens moet worden geleverd en de landarbeiders en kleinste boeren worden daarvan vrijgesteld, hoe wil men dan een andere, betere, verdeeling toepassen? AN de varkens stappen we nog even over naar de aardappelen. Dat is niet zoo'n grooten afstand, maar in tyden als deze komen de menschen eerder voor de aardappels in aanmerking dan de varkens. Dat is ove rigens mede de moeilykheid by het mesten van deze dieren. Gelukkig kan op het eind van Meimaand 1943 geconstateerd worden, dat de voorraden consumptie aardappelen by de boeren en elders dermate groot zyn, dat de mindere kwaliteiten reeds worden afgenomen ter bereiding van aardappelmeel. Er is daarby een zeer billijke regeling getroffen, opdat de boeren, die alle moeite hebben aangewend, om hun aardappelen goed door den winter te brengen, toch den consumptieprijs wordt uitbetaald. Ook is dat het geval wanneer de aardappelen op grond van ouderdomsgebreken, maar niet ten gevolge van onvoldoende bewaring, zelfs nog voor de fabriek worden afgekeurd. W'y willen er hier nog even op wyzen, noe de gang van zaken is. Eerste geval: Een boer heeft een party aardappelen zitten. De landkoopman komt ze keuren, vindt ze prima en Iaat ze leveren voor consumptie. Alles is dus normaal. Tweede geval: De landkoopman keurt de aardappelen, vindt ze niet slecht, maar durft het risico niet aan. Hy roept er een opzichter van het Aan- en Verkoopbureau Akkerbouwproducten in ie provincie (voorh. P.I.C.A.) bij. Z(j beslissen tezamen of de aardappelen voor con sumptie weggaan of naar de fabriek. Is de kwaliteit ook daarvoor niet goed genoeg, zonder dat de wijze van bewaring te wenschen laat, dan kunnen de aardap pelen voor veevoederdoeleinden worden geleverd. IN AL DEZE GEVALLEN WORDT ECHTER DE CONSUMP TIEPRIJS UITBETAALD. Alleen indien de aardappe len, TENGEVOLGE VAN DE SLECHTE BEWARING ONGESCHIKT ZIJN GEWORDEN, wordt de veevoe- derprys uitbetaald. Wij zijn van oordeel dat geen boer tegen deze regeling bezwaar kan hebben en dat ze een aansporing is voor hen, ook in het volgende seizoen alles te doen wat mogelijk is om ons volk van voldoen de goede aardappelen t voorzien. TER HAAR. Zoogdier-Intersexualiteit door Dr. G. Krediet. 136 blz. met 30 fig., pr(js 2.40. Uiig. J. Noor- ^uyn en Zn. N.V. te Gorinchem. Dit boekje handelt over intersexen, dieren dus, welker geslacht tusschen mannelijk en vrouwelijk instaat. Zij be zitten kenmerken van beide geslachten en elke combinatie van mannelijke en vrouwelijke eigenschappen is mogelijk. Helaas zyn dieren met geslachtelijke afwijkingen niet zulke groote uitzonderingen, als men wel denkt. In den volks mond noemt men zoo'n dier een kwee t>f kween. Bij het rund komt als eigenaardige vorm van intersexuali- teit voor de runderkwee. Merkwaardig is, dat zulke dieren steeds in tweelingdracht met een stierkalf geboren worden. Deze dieren zyn onvruchtbaar. Uitvoerig wordt besproken de bouw van het geslachtsapparaat, alsmede de ontwik keling er van. Ook de ontwikkeling van de mannelijke geslachtswerktuigen krijgt een beurt. Intersexen, vroeger hermaphrodieten genoemd, zyn by den mensch, het varken, de geit, het schaap, het paard, het rund, den hond, de kat, het konijn, de cavia, de muis, de ree en de giraffe waargenomen. Het aantal bij den mensch bekende gevallen is zeer groot. De schrijver geeft indrukken weer, die berusten op een vyf en twintigjarige studie van dit onderwerp en het is dan ook een buitengewoon leerzaam werkje geworden, dat de plaats in Noorduyn's „Wetenschappelijke Reeks" ten volle verdient. Het hoofdstuk over runderkwenen telt 33 pagina's en is voor den practischen boer zeer interes sant. In het algemeen is echter een vrij behoorlijke algemeene ontwikkeling noodig, om van dit boekje te kunnen ge nieten, hetgeen moge blyken uit den op blz. 34 voorkomen den zin: Door de aanwezigheid der regionale, primaire gono- cyten verandert het peritoeale epitheel aan de binnen zijde der oernier." Het is den schrijver wel gelukt de onderwerpen duidelijk te behandelen. Jammer vinden we het, dat er veel moei lijke woorden in voorkomen en indien uitdrukkingen als: „Conditio sine qua non" (pag. 32) er niet in voorkwamen, zou het werkje ook geschikt geworden zyn voor minder wetenschappelijk gevormden. J. Het weidebedrijf in woord en beeld Vanwege het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farben- industrie Aktiengesellschaft ontvingen wij een aanvulling van 16 pagina's, waarin het hooien als oudste methode om gras te conserveeren op waardige wyze wordt be sproken. Dit vervolg kan gemakkelijk in het boek worden opgenomen. J. Een van de gevaarlijkste vlasvy'anden is de thrips of blaaspoot, die de „kwade koppen" veroorzaakt. De Plan- tenziektenkundige Dienst gaf de volgende adviezen ter be strijding: het uitvoeren van een intensieve grondbewerking in het vroege voorjaar; het zaaien van bescliermstrooken gerst, haver of rogge; bespuiten of bestuiven met nicotine of derris. Derris is niet meer verkrijgbaar, voor 1943 is nog een kleine hoeveelheid nicotine beschikbaar. Per h.a. vlas heeft men noodig: 1500 liter 0,2 pet. nico- tine-oplossing, dus 3 kg. nicotine van 97 pet. Proeven in Denemarken wezen uit, dat de koeien van de hoogprocentige bieten evenveel kilogrammen kunnen op nemen als van de laagprocentige. Daarom is het aan te bevelen de Barressoorten nog meer te vervangen door Groenkraagtypen. Dit geldt ook voor de goede Zandgronden. Men kan de productie van het grasland yerhoogen door: 1. flinke ontwatering; 2. goede verpleging, vooral een intensieve onkruidbestrij- ding; 3. doelmatige beweiding; 4. een zoo goed mogelijke bemesting; 5. afwisselend hooien en maaien; 6. op tijd en oordeelkundig hooien 7. inkuilen, zoo mogelijk in silo's met zuur. Een hoog polderpeil Is bij vasten waterstand waarschijn lijk voor grasland beter dan een laag. B(j wisselend peil daarentegen prefereeren wij een lagen waterstand. De graslandopbreugst is afhankelijk van grondsoort, lig ging, grasmat en weersgesteldheid. Van meer beteekenis is echter de bedrijfsvoering^ die wordt toegepast dus bemesting, beweiding en winning van wintervoer. Fosforzuurbemesting verhoogt de kwaliteit van het gras land meer dan bemesting met stikstof of kali. Witbol, een minder goede grassoort, kan men den kop indrukken door bekalking. Grondonderzoek moet evenwel hieraan voorafgaan. Redactie-adres: Groote Markt 28, Goes, Tel 2345 (toestel 05). Uitgave: Uitgeverij „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per m.m., In alle edities 75 ct. per m.m. Abonnementen: Voor niet-leden van den Nederland- schen Landstand f 5.— per jaar of 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, adver tenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag, Telefoon 11.65.88. In de week van 30 Mei tot on met 5 Juni Zondag 80 Mei van 8.008.15 uur H. II en H. I zal Dirk van de Bospoort Jn den zin van het boer-zyn spreken over: ,.De zorg voor nu en mor gen". Van 18.4519.00 uur H. II komt in de serie „Als ik het voor het zeg gen hadDirk van den Hul met een praatje over het onderwerp „Moeten is dwang, huilen is kinder gezang". Maandag 31 Mei 12.30—12.45 uur H. II komt de familie De Boer en z(j hou den deze keer een gesprek, waarvan we als titel hebben gekozen „In het veen ziet men niet op een turfje". Van 19 5520.00 uur H. II vragen wy even de aandacht voor de wen ken voor de volkstuinders. Dinsdag 1 Juni begint er voor 1 Juni een nieuw schema. In het algemeen kunnen wij U zeggen, dat wij iede- ren dag komen van 13 00—13 05 over H. I, terwijl de landbouwreportage van den Woensdag van 15 minuten op 10 minuten ls teruggebracht en wel in den tijd van 13 00—13.10 uur H. I Op dezen Woensdag brengen wy dan een bezoek aan een boer derij in de Gcldersche Vallei. De verslaggever is D. Hiddinga. Donderdag s Juni (Hemelvaartsdag) van 8.008.15 uur H. I gaan we luisteren naar den zin van het boer- zijn. Dirk van de Bospoort verdiept zich dezen moigen eens in de betee kenis van aarde en hemel, en het is ongetwijfeld Interessant eens te vernemen hoe z(jn gedachten zyn over den Hemelvaartsdag, die voor vele menschen alleen maar betee- kent een dag vrij, eon dag u't- Van 11.00—12.00 uur H. I zal Jan G, -ïazewinkel ens iets vertellen over de feesten van den zomer. O.a. zal hij ons nog iets zeggen over de Hemelvaarts- en Pinkstergebruiken. Deze lezing wordt omlijst door zo merliederen. die gezongen worden door Geert Dils. Van 14.3014.45 H. I zal een greep worden gedaan uit oude boeken, voorgedragen Joor Reina Jacobs en Jan Lamers. De titel van dit kwar tiertje is ..Van levensvreugd in het boerenland". Vrijdag 4 Juni van 13.00—13.05 H. I is iedere boer en tuinder nieuwsgie rig wat Land en Volk zal brengen. Van 18.45—18 55 H. I vraagt de Di rectie van den Landbouw de aan dacht. U hoort ditmaal een repor tage uit een grasdrogerij. Verslag gever D. Hiddinga. Van 19 1522.00 uur brengen wij over H. I een Vrydagavondprogram- ma van eigen bodem, getiteld ,,Van 't een op 't ander". Muziek, voor dracht en zang. luisterspel en sport- bnhheltie passeeren in bonte afwis seling de revue. Van 20.0020.45 uur gaat in dit programma Karei van Dorp's luisterspel „De duivel in de Krimpenerwaard". Een boeiende schets uit het leven van beroemde alchimisten. Van 21.0021.15 uur H. I gaan we in het programma „Van 't een op 't ander" ook nog even op bezoek by de Familie De Boer. Zaterdag 5 Juni vragen wij uw aan dacht voor de wekeiyksche wande ling. Van 13.3013.45 uur H. I gaan we met Jac. Gazenbeek langs een slapenden dyk in de Geldersche Vallei. Land en Volk-uitzendingen over Hilversum I ZOXDAG S.Ofl—8.15 ..De iln v«n lipt boer zijn"; 12.45—13.00 Om de veer tien dagen Dirk v. d. Hul en Sibbe. MAANDAG 18.00—13.05 Land en Volk brengt DINSDAG 13.00—13.05 Land en Volk brengt WOENSDAG 13.00—13.10 Landbouw reportage DONDERDAG 13.00—13.05 Om de veer tien dagen Herwig „Zelf tuinieren" en bljenprantjes „In en om den hijenstand". VRIJDAG 13.00—13.05 Wat Land en Volk brengt....; 18.45—18.55 Wat doet de Directie van den Land bouw?; 19.1522.00 Van 't een op 't ander, klanken van eigen bodeni, een programma voor den boer. ZXTKRDAG 13.00—13.05 Om de veer tien dagen om beurten Volkstuin ders en Visseherij: 13.30—13.40 We keiyksche wandeling.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 2