T.B.C.! Zaamslag heeft een nieuwen burgemeester Benoemingen PAO. 8 DE LANDSTAND VRIJDAG 28 MEI 1948 Streekboevenleider Dielenian ah zoodanig geinstalleèrd (Van onzen verslaggever) E mooie en welvarende Zeeuwsch-Vlaamsche Ge meente Zaamslag kreeg Vrijdag 21 Mei zijn nieuwen burgemeester. In verband met het feit, dat de nieuw benoemde burgemeester H. Dieleman, tevens Streek- boerenleider is, werd voor zijn installatie van de zijde van den Nederlandschen Landstand in Zeeland, groote belangstelling getoond, zoodat met recht gesproken kon worden van een Landstandinstallatie. Toen in den vroegen morgen de zon stralend boven Zaamslag opging, wapperden de Landstand-, Beweging en Oranje-Blanje-Bleu-vlaggen reeds lustig van het fraaie Raadhuis. Tegen twaalf uur waren de meeste gasten reeds ge arriveerd, onder wien wij o.a. opmerkten: den Referent be*m Beauftragten des Reichskommissar$' H. Korte; den Gemachtigde van den Leider, J. Dekker met zijn adjudant; den Boerenleider voor Zeeland, W. F. van Gorsel; den Staf leider van den Landstand in Zeeland M. A. Aalbregtse; den Polizei-offizier beim S. D. in Terneuzen; den Provinciaal Arbeidsfrontleider, H. C. de Jongebaas en vele andere functionarissen van Bewe ging en Landstand. Nadat met het trammetje uit Terneuzen de laatste gasten gearriveerd waren, begaf men zich naar de waardig en fraai versierde raadszaal. De onder-kringleider van Terneuzen sprak een kort welkomstwoord, waarna de Gemeente-Secretaris het benoemingsbesluit voorlas. De wnd. burgemeester, Wethouder Haak, sprak den nieuw-benoemden burgemeester toe en hing hem de ambtsketen om. De Burgemeester spreekt Hij begon zijn rede met dank te betuigen aan den Rijkscommissaris voor het in hem gestelde vertrouwen en aan den Leider van het Nederlandsche Volk, Mu3- sert, die door het goedkeuren van de benoeming blijk gaf dit vertrouwen te deelen. Hij zegde toe, al het mogelijke te zullen doen, zich dit vertrouwen waardig te toonen. „Ik wil mijn taak als burgemeester aanvaarden door eerlijk en oprecht te handelen zonder aanzien des per- soons, zonder haat of antipathie. Ik geef U de verze kering, dat ik allen de vriendenhand wil reiken en wie meent mijn .vriend nog niet te zijn, kan dit worden." De burgemeester wees op den strijd dien hij vorig jaar gevoerd heeft om voor de Landarbeiders in het land van Axel den vrjjen Zaterdagmiddag te behouden, die dan ook behouden is gebleven. Onze landarbeiders zijn altijd bereid wanneer het noodig is, bijzondere diensten te verrichten en daarom is er dan ook een uitzonde ring gemaakt voor deze streek. „Het is nu in 1343 niet meer zoo, dat e>en boer z\jn arbeider kan ontslaan als het hem goeddunkt en een arbeider kan vertrekken als hy wil. Wy moeten weer terug naar de gebondenheid aan Bloed en Bodem, zoowel van de zijde der arbeider^ als van de zijde der boeren. Zij moe- Wy wezen U er reeds op, van welk belang REINHEID en ZINDELIJK HEID van mate riaal en personeel is. moet echter ook DEN STAL REIN EN' PROPER HOUDEN!! Wees niet bang er eens flink met den bezem door te gaan en de muren eens flink te schrobben! OOK REINHEID DER VOEDERBAKKEN IS VAN BELANG. Zorg er voor, dat de beesten regelmatig opgestrooid worden! Mest den stal regel matig uit. Voor alles dient U echter te bedenken: Eendracht niaakt macht, ook in de T.B.C.-bestrijding Daarom: Geef U op als lid van de Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose en verdere besmettelijke ziekten onder het rundvee in Zeeland. Secretaris: A. CAPPON, Cornells Evers- dijkstraat te Goes. ten elkaar weer leeren achten en waardeeren en inzien, dat zy elkaar niet missen kunnen. Alles wat de bloei en welvaart van de nijvere bevol king in deze mooie gemeente ten goede kan komen, zal steeds mijn volle aandacht hebben. Maar het zal wel niemand verwonderen, dat ik als Streek boerenleider in het bijzonder voorliefde heb voor den Landbouw. Vooral omdat men hier technisch zoowel als practisch geschoolde boeren vindt, in het bijzonder op het gebied der aardappelseleetie en niet minder van paardenfokkerij en ander vee. Moge het groote bolsjewistische gevaar dat ons uit het Oosten dreigt, te niet gedaan worden en de bevol king van Zaamslag leeren inzien, dat het gaat om ,,M\j is «likwijls gebleken in den dagelykschen om gang met den boerenstand, dat er dikwijls geen sprake is van een kloof en «lat we meestal precies hetxelfde willen. Velen hebben zich echter over de toekomst nog geen vast denkbeeld gevormd. Meestal worden de maatregelen van tegenwoordig, die door omstandigheden, welke de totale o«»rlog meebrengt worden genomen en waar nu eenmaal alles voor moet wijken, verward met hetgeen wi) nastreven." Boerenleider W. F. v. Gorsel. één van beide, n.l. nationaal-socialisme of communisme. Het is dus onze plieht om met alle krachten, waarover wij beschikken te helpen strijden." Hierna sprak de vertegenwoordiger van den Beauftrag- te des Reichskommissars in Zeeland. Referent Korte Deze bracht de gelukwenschen van den Beauftragte over en verbond hieraan ook zijn persoonlijken wensch, daar de heer Dieleman en hij reeds lang op landbouw gebied samenwerkten. „Wees u van den ernst van dit uur ten voHe bewust, want u neemt thans iets in handen, dat buitengewoon kostbaar en verantwoordelijk is, n.l. de leiding van 3500 menschen, voor wie u als een familievader voor zijn familie, richting- en wegwijzer zijn moet. Het Nationaal-Socialisme met de grondgedachte „alge meen belang gaat vóór persoonlijk belang", verwacht van eiken werkeljjken Nationaal-Socialist die op de een of andere wijze een gemeenschap leidt, dat hij deze gedachte tot richtsnoer van zyn eigen optreden neemt. Zooals eens Frederik de Groote verklaarde: „Ik ben de eerste dienaar van mijn staat", zoo moet ook thans elke burgemeester handelen: U bent als boer in deze omgeving opgegroeid, U kent de menschen. weet hoe u hen aan moet pakken. Spc, wees verder op de duizenden soldaten, Duitschers zoo wel als Nederlanders, die hun leven gaven voor het afweer van het bolsjewisme. Moge niet alleen U, maar ook de inwoners uwer gemeente er steeds aan denken, dat het door het. offer van deze helden mogelijk is, dat de boer vrij op 74)11 hoeve arbeiden kan en dat niet een bolsjewist hier als burgemeester zit." Na deze woorden sprak de Gemachtigde van den Leider, J. Dekker. Spreker wees er op, dat hier onmiddellijk de indruk wordt gevestigd, dat hier een Landstandbijeenkomst plaats vindt. Dat is goed ook; want elke plechtigheid in Zeeland en elke bijeenkomst van ons Zeeuwen, kan niet3 anders zijn dan een uiting van onze verbonden heid aan bloed en bodem. „Gy zyt geen vakburgemeester" doch als boer en streekboerenleider zal het u niet zwaar vallen, de moei lijkheden van de landbouwers en landarbeiders te begrijpen. Gij hebt immers d"eze moeilijkheden alle zelf meegemaakt. Indien gij de drie bronnen van het Nationaal-Socialisme tot richtsnoer neemt, dan kan het niet anders, of gij zult slagen met uw werk. Deze drie bronnen zijn: Godsvertrouwen'; lief ie voor Volk en Vaderland; eerbied voor den Arbeid. Gij staat hier als Calvinist onder de Calvinisten. Wanneer men de geschriften en doelstellingen van Kuiper eens zou vergelijken met wat het Nationaal-Socialisme wil, dan zou men tot de overtuiging komen, dat elke Calvinist eigenlijk Nationaal-Socialist behoort te zijn." Tenslotte hield de Boerenleider voor Zeeland nog een rede. Hij zei o.a., dat het hem vanzelfsprekend verheugt, dat een zijner medewerkers belast Wordt met een leiding-gevende functie in het bestuursapparaat. Dit is dan ook de reden, dat naast de Bewegir g, ook Inlumd: 2e Jaargang No. 21 Vrijdag 28 Blei 19itS Indrukken en gedachten XXXIX i Wat „Land en Volk" brengt 2 Boekbesprekingen g Zaamslag heeft een nieuwen burgemeester 3 Bestrijding van schade door schadelijk gedierte 4 Brieven van Bram 4 Tuinbouw -5/6/7 Akkerbouw 7/8 Weidebouw 8 Veehouderij 8 Officieële mededeeiingen 9 Handelsberichten g d*e Landstand meer dan anders vertegenwoordigd is, wat blijkt uit het groote aantal functionarissen dat aanwezig is. „Hoewel wy niet mogen verwachten, dat u naast uw zware taak van burgemeester dezelfde werkzaamheden voor den Landstand blijft verrichten, als gij tot nu toe gedaan hebt, toch zal het u in uw nieuwe ambt als burgemeester in een zoo by uitstek plattelandsgemeente als Zaamslag, mogelijk zyn om de zaak van den Land stand in uw nieuwe functie te dienen. De inwoners van Zaamslag kan ik feliciteeren met deze benoeming. Beter had men het volgens mij niet kunnen doen, dan een boer te benoemen als burge meester van een boerenbevolking, iemand die al hun zorgen en moeiten uit eigen oeleven kent en meevoelt. Het zal U, kameraad Dieleman, dan ook ongetwijfeld gelukken het vertrouwen van de bevolking te winnen en alle denkbeeldige kloven tusschen u en de inwoners te overbruggen. Ik zeg met opzet denkbeeldige kloven, want zya deze kloven tusschen de Nationaal-Socialisten en het Ned. Volk nu werkelyk wel zoo groot, als door velen wordt beweerd? My is dikwijls gebleken in den dagelijkschen omgang met den boerenstand, dat er dikwijls geen sprake is van een kloof en dat we meestal precies hetzelfde willen. Velen hebben zich echter over de toe komst nog geen vast denkbeeld gevormd. Meestal worden de maatregelen van tegenwoordig, die door om. „Elke plechtigheid In Zeeland en elke bijeenkomst van ons Zeeuwen kan niets anders zijn dan den uiting van on/.e verbondenheid aan bloed en bodem." De gemachtigde van den Leider. standigheden. welke de totale oorlog meebrengt, worden genomen en waar nu eenmaal alles voor moet wijken, verward met hetgeen wij nastreven. Vergeet niet, dat de meesten van hen die hiei bijeen zijn, zich reeds jaren voor den oorlog vertrouwd had den gemaakt met de Nat.-Socialistische ideeën, hetzij door de Beweging of door Landbouw-Maatschappij, waarvan de leden, wien het niet alleen t||doen was, om meer geldelijk gewin, maar om •werlrelyke boeren- idealen, ook nu op hun post staan, om de belangen van den boerenstand te behartigen, velen van hen zijn reeds als lid der Beweging toegetreden en één van deze velen zijt gij, Kameraal Dieleman. Kameraad Dieleman, ik vertrouw er op, dat gij als burgemeester van Zaamslag de hoereneer en boeren- trouw hoog zult houden en ik ben er vast van over tuigd, dat ge in uw nieuwe functie de noodige arbeids vreugde zult vinden." Na de aanbieding van een foto van den Leider, werd in café de Regt een druk bezochte receptie gehouden. In den middag werd daarna een gezamenlijke rraaltijd gehouden, terwijl de Landjeugd uit Borssele met dan sen, liedjes, enz. den middag vulde. Benoemd tot: plaatsvervanger van den dijkgraaf van den calamiteu- zen Leendert Abrahampolder, M. W. Arenthals tö Kats lArtgene) leden van den dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Jonkvrouw Annapolder, als vertegenwoor digers van dien polder. A. Visser en J. A. van Oeveren, beiden te Kortgene; lid van den dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Leendert Abrahampolder, als vertegen woordiger van dien polder, P. de Regt te Kats (Kort gene); leden van den dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Adornispolder als vertegenwoordigers van dien polder A. Brakman en P. Burgel, beiden te Nieuw" vlietf dijkgraaf en ontvanger-griffier aan den Westpolder J. J. de Looff H.VV/.n. te Kortgene. Houdt al uw vee vrij van

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3