Brieven van Bram nut den Braekpolder I Bestrijding van schade door schadelijk gedierte B rouwgersttentoonstelling te Rotterdam Landbouw Winterscliool Sehoondijke VRIJDAG 28 MEI 1948 DE LANDSTAND PAG. 4 Bram uul den Braekpolder Beste Lezers! De boer is as zondebok bekend genoegd, mae dat 't ok in deze tied noy meu gelijk zou weze, nee. dat 'k tiie geloofd. Nie allenïy tn de officele persberichten over de beutei en t vleis dat d ze minder kreyemae ok tn de 'oofdarttkëls van de grote bloeden oor 't er over yeschreve. In 'n artikel Boeren en Buikriemenschrieve ze i/t een der grootste weekblaeden o.m, dat de boeren schuld d'r an bin dat ze noe ineens minder vleisch en beuter kriege. Ja, ja, ze weet wé rued! „Deze regelrechte aanslag op 't leven van ons volk moet slechts met den kogel vereffend worden •Ja, wat doch je wét Die vrekte boeren Zelf J .et e te en ons motte 'on ff er lieè. Zulder ebbe vun de verlenging van de gel digheid van de beuterbon geleze en ,,'t is eerlijk gezegd wel een beetje zuur te weten dat zy zelj nog geen stukje vleisch van hun huisslachting minder eten." „Wat de beutei betreft, dan is het reel wat veel gevergd, blijmoedig te moeten aanzien, dat de daders van deze misdaad tegenover ons volk, ók nóe nog 9 in plaats van 12 dagen met hun rantsoen moeten doen enz. Af fijn ze komme dan tot de slotsom dat de boeren dór plicht verzoekt 'ebbe en dat dae nie streng genoegd tegen opgetreë kan oore 't Betreffende blad 'ei 'n oplaege van meer as 'onderdduuzend exemplaere en 't artikel komt dus in 'anden van véle, véle per sonen. As die dat we leze, dan motte ze wé dienke dat die boeren toch nie vee zaeks bin en dat ze wezenlik d'r plicht verzoekt, Mae dae kom 'k dan toch tegenop. We leve noe drie jaer in d'n oorlog en in die drie jaer éi de Nederlandsche boer, zonder ok mae een schijntje invoer, 't bestae om 9 millioen mensen 't eten te geven. Ze zitte mee olie meugelike moeilijk'eden, d'r poerden bin geleverd, 't koeien aantal is gekrompe, 't pluumvee is verdwene, d'r grasland is geschoord, ze tekort an kunstmest, aan materiaal en an arbeids krachten. En toch biuuft het Nederlandsche Volk nog m t' eten. Broekpolder, 26 Mei 1943. DAT DANKT HET DEN NEDERLAND- SCHEN BOER' O, 'k weette 't wé. d'r bin onder een goeie groep aoltied kwaeë elementen. Zo is 't ok onder de boeren. D'r bin sabo teurs gewist, die d de melk in de dulve smete, d'r bin boeren die mplekke da ze d'r extra rantsoenen zei ft opete, voo 'ooge priezen verkope, mae die bin de naem boer nie mé woerd. 't Is dan ok glad fout, nae deze elementen de Nederlandsche boerenstand te beoor delen. En wanneer 't in datzelfde artikel 'n schande genoemd 'oort dat op de mart in de Bosch een geitte voor 1200 gulden ver kocht wier, dan is dat in d' eerste plekke miens inziens véé overdreve en in de tweede plekke zouë de boeren z ok liever voor 100 as voor 1000 gulden kope. Zukke buutennissig'eidjes drukke aolle- maele op de schoeien van de Briesbe'eer- singe, die d bliek gegeven éit nie tegen z'n taek opgewgsse te weze, daer ek 't trouwens d 's meer over ge'ö. Neffen zukke ernstige gevallen lees je ge- lokkig ok nog wé 's wat 'umoristisch in de krante. „Storm" vertelde van een boer tje die d 'n bitje eters nae de pastoor stierde mee 'n briefje ,,'ké nog 'n zaekje mee de krisisbeweging an d' and. D'eiers oef je niet te betaele mae as je 's 'n stik of wat wees-ge groetjes wou bidde voo de goeien afloop! Jammer dat 't pastoortje nie an z'n wees gegroetjes toegekomme is, want ie zovee „zwart" gekocht, dat 't zelfs de toch aol tied voo pestoors en dominees minzaeme controleurs opviel. Zie, onder zukke menschen schuult voo ons volk vee moer kwaed as onder de boeren. Die motte z'é, dan is tegelieke de wortel van verzet en zwart'andel uutgereoid. Want de grote invloed die ze op de Sn deursnee gelovige boeren ébbe, gebruuke ze nie voor religieuse doeleinden, mae ze misbruuke ze voor d'r ophitsing en rodde- larij. Mensen, 'k gae julder wee 's groete. Tot kommende weke, BRAM. lil. EEDS eerder heb ik gewezen op de wenschelijk- heid van eene nauwe samenwerking tusschen de provinciale functionarissen van het Bosch- en Jacht wezen van den Nederlandschen Landstand en die der Nederl. Jagersvereeniging. terzake van de bestrijding van schade aan de te velde staande gewassen, zoowel door het viervoetige als het gevleugelde schadelijke gedierte. Verrassende resultaten. Het verheugt mij te kunnen zeggen, dat in eenige provincies de bedoelde georganiseerde samenwerking reeds tot zeer bevredigende resultaten heeft geleid. Enkele voorbeelden, mij ter kennis gebracht, mogen dit nader illustreeren. Zoo werd mij bericht, dat in een bepaald gebied thans reeds ca. 250 oude roeken werden afgeschoten. Hierbij komen nog de op last van den Plantenziektenkundigen Dienst door heb uit- stooten van nesten, onschadelijk gemaakte exemplaren. Ook las ik in een plaatselijk blad, dat met waardee ring werd gesproken over een vrijwel vernietigde kraaienkolonie. welke het speciaal op de volkstuintjes had gemunt. In een ander geval uit dezelfde streek werd op mijn verzoek een jachtgerechtigde onmiddel lijk aangewezen om het gesignaleerde ongedierte ter plaatse op te ruimen. Ook vernam ik, dat met succes in tuinen met den windbuks werd opgetreden. Het is dus bewezen, dat indien spoedig#en met overleg wordt opgetreden, heel wat onheil te voorkomen is. Uit een andere provincie verneem ik, dat van schade vrijwel niets meer te bespeuren valt, behalve dan van roeken en kraaien, welk gevogelte inmiddels krachtig wordt opgeruimd. Deze resultaten zijn om tweeërlei redenen verheugend en wel omdat zoodoende onze voedselvoorziening be schermd kon worden en m§de omdat hiermede de belangen van den boer zijn gediend en de bereidheid tot medewerking van de jachtgerechtigden door daden is aangetoond. Mogen alom in den lande spoedig gelijke resultaten worden verkregen. Klachten over schade. Intusschen is er een zeer gewenschte selectie ontstaan in de „gevallen van schade", die mij in den loop der tijden ter kennis zijn gebracht. De verhalen over schade, welke een ieder, die het wel meent met de belangen van ons hoerendom, in hooge mate zouden moeten verontrusten, behooren gelukkig vrijwel tot het verleden. Het bleek n.l. nog al eens, dat de klager letterlijk alles had nagelaten, wat die schade had kunnen afwenden, of wel, dat het streven uitsluitend was om zelf in het bezit te komen van een jacht geweer Deze „gevallen" komen gelukkig nog maar zelden voor. Ik blijf daarbij het standpunt innemen, dat ik voor zuiver persoonlijke wenschen niet kan optreden en ik dus niet kan, noch wil aandringen op uitzonderingen op beslissingen, die in deze door de Duitsche Overheid resp. Weermacht welbewust zijn genomen! Iets geheel anders is en blijft de omstandigheid, dat nop: steeds, en m.i. terecht, bijv. geklaagd wordt over schade door aalscholvers. Deze gevallen en ook die door al het andere schadelijke gedierte blijven mijn volle aandacht hebben. Naast de onontbeerlijke mede werking van onze bevoegde instanties, in het bijzonder wat deze aalscholverplaag betreft, zal een krachtig optreden door de bevoegde provinciale organisaties uitnemend werk kunnen verrichten en het zal ons allen, die hieraan mede kunnen werken, een voorrecht en een eer moeten zijn, juist onder de weinig gunstige omstandigheden, waaronder wij leven, te kunnen be wijzen wat door onderlinge samenwerking kan worden bereikt. Tegenwerking. Tenslotte nog dit. Ook enkele gevallen van kennelijke dwarsdrijverij werden mij ter kennis gebracht. Ik wil hierbij dengenen, die meenen dwars tegen den draad in te kunnen gaan en bijvoorbeeld zouden willen wei geren om door eigen jachtopziener in eigen jachtveld een behoorlijke opruiming te houden onder het schade lijk gedierte, of anderen daartoe in de gelegenheid te stellen, erop wijzen dat door hunne houding de voedsel voorziening en daarmede het volksbelang ernstig wordt geschaad. Dit kan en mag niet worden toegelaten. In dergelijke gevallen zouden de betreffende sancties tegen hen in het leven worden geroepen, die noch door mij, noch dooi 4»en zelf worden gewenscht en ik wil dus vooralsnog overtuigd blijven, dat ook Ivor Cr? gezonde verstand zal zegevieren. Toch zal het van nut kunnen zjjn, indien dezen enkelen dwarsdrijvers erop gewezen wordt, dat ons hoerendom hier geenszins machteloos staat en dat de voedsel voorziening van ons volk praevaleert boven de wen schen en de nukken van een halsstarrigen enkeling. Ook zonder diens verlof kan zijn jachtveld betreden worden, ongeacht hetgeen zijn weerspannigheid ver der met zich mede brengt. Ik herhaal echter, dat het gezonde verstand dezen enkeling wel tot inkeer zal brengen. Afd. Bosch- en Jachtwezen. W. G. NIEUWENKAMP. Het Nationaal Comité voor Brouwgerst noodigt de lezers van dit blad uit tot een bezoek aan de zesde nationale Brouwgersttentoonstelling. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de bo venzaal van het caférestaurant „Caland-West", Nieuwe Binnenweg 20 te Rotterdam en is geopend op 31 Mei van 12.30 tot 17 uur; 1 Juni van 9 tot 37 uur. De expositie vertegenwoordigt den brouwgexstoogst 1942, terwijl ook aan de pelgerst aandacht is ge schonken. Men zal o.m. kunnen bezichtigen: le. Een groot aantal monsters van verzameipartijen brouwgerst. Verzameipartijen zijn groote partijen, welke de verzamelaars uit verschillende kleinere te lerspartijen samenstellen. De gerst wordt daarbij tevens geschoond en is na deze bewakingen geschikt om aan de industrie te worden aangeboden. 2e. Een aantal monsters van telerspartijen brouw gerst. Uit de telerspartijen zijn de allerbeste uitge kozen. Men vindt in deze categorie zeer fraaie kwali teiten. 3c. Een overzicht van de gortbereiding. In verband met de aansluiting van de gortpellerijen bij het Na- CoBrouw zal de pelgerst ook vertegenwoordigd zijn. De beste monsters uit de afdeelingen verzamel- en telerspartijen worden met aantrekkelijke prijzen be kroond. In verband met de goede kwaliteiten van de gerst is een bezoek aan de tentoonstelling zeer de moeite waard. Bij de dezer dagen gehouden overgangexamens zijn be vorderd van de eerste klasse naar de tweede klasse: C. Almekinders te Zuidzande; A. Luteyn te Zuidzande; A. en L. Salomé te Zuidzande: G. de Bonte te St. Kruis: M. de Bruijckere te Sluis-Heille; P. Quaak te Sluis-Heille; R. de Bruijckere te Aardenburg; J. Butijn te Aardenburg; P. Dirkx te Aardenburg; J. Scheele Czn. te Aardenburg; H. Vercraeije te Aardenburg: J. Dhont te IJzendijke; A. Leenhouts te IJzendijke; J. Provoost te IJzendijke; C. Quaak Mzn. te IJzendijke; J. Scheele Dzn. te IJzendijke; J. Scheele Jzn. te IJzendijke; R. Dierikx te Sehoondijke; A. den Hamer te Sehoondijke; J. Moggré te Sehoondijke; J. Ramondt te Sehoondijke; B. v. d. Slikke te Sehoondijke; J. Kools te Cadzand: P. de Milliano te Oostburg; P. Ver- couteren te Retranchement; K. de Bruine te Water landkerkje. Eén leerling werd afgewezen; één heeft her-examen gedaan. Van de genoemden zijn 4 voorwaardelijk be vorderd. D« volgorde der namen is niet volgens rangnummer.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4