Tuinbouw De groeistoffen in den tuinbouw r Het werk op den proeftuin te Boskoop De toepassing van groeistoffen, zoo deelde men ons mede in het Laboratorium van de Rykstuinbouw- school te Boskoop, is in de eerste plaats van belang bij het stekken van gewassen, die moeilyk te vermeer deren zyn, van houtige stekken b.v., die zonder groei stof nauwelijks wortel willen vormen. -Vakproblemen Bevordering der vruchtbaarheid door ringing PAG. 5 DE LANDSTAND VRIJDAG 28 MEI 104S Men is echter ook bezig in andere richting en experi menteert met groeistoffen by veredelingen. Het schijnt mogelijk, dat men bij soorten, die moeilijk vergroeien, met groeistof een snellere vergroeiing kan bereiken. Niet alleen lukt zoo'n veredeling dan beter, maar het vergroeiingsproces neemt bovendien veel minder tijd in beslag en ook dat kaïn van groote beteekenis zijn. Zoo bijvoorbeeld bij de Rhododendron, Sie bij de ver edeling, welke doorgaans in de wintermaanden wordt verricht, normaal zeven weken noodig heeft. Dat wil zeggen zeven weken verwarmde kasruimte, zeven weken brandstof. Door het gebruik van groeistof brengt men dezen trjd tot vijf zes weken terug, Verder gebruikt men groeistof bij het kweeken van zaailing-onderlagen. Er worden te Boskoop heel wat onderlagen geteeld met de bedoeling in korten tijd bruikbaar materiaal te krijgen voor de veredeling. Rhododendron-onderlagen komen in drie jaar tijds klaar. Indien die tijd met groeistof kan worden be kort, dan zal ieder dat hier toejuichen. De zaadbehan deling is echter nog in het stadium der proefnemin gen. Verschillende onderzoekers hebben daarmee tegen strijdige resultaten bereikt. Bovendien zijn goede resul taten verkregen met het stekken van gewassen, die zonder groeistof heelemaal niet tot beworteling te krij gen waren, al moet worden toegegeven, dat uit deze resultaten nog geen algemeene conclusies te trekken zijn. Wij hier in Boskoop, aldus deelde men ons mede, spe- cialiseeren ons op het oogenblik natuurlijk op die ge wassen, die voor Boskoop van belang zijn, n.l. op Rho dodendrons, Azalea's en Magnolia's. Begin 1943 telde Boskoop reeds meer dan 100 kweekers, die bij hun cultures groeistof gebruikten, meestal in den vorra van Rhizopon. In het algemeen worden in de practijk gunstige resultaten verkregen, maar het is niet ge makkelijk daarvan een duidelijk beeld te krijgen, omdat de kweekers de gunstige resultaten liever niet aan de groote klok hangen. Zij komen op den proef tuin om inlichtingen, en dat is maar goed ook, want het is met die groeistoffen zoo, dat men liever niet op zijn eigen houtje moet gaan knoeien. Er moeten serieuze proeven worden genomen, voor men kan zeg gen: zie, dat is de juiste behandeling voor de prac tijk. Voor dergelijk nauwkeurig werk is de kweeker niet geschoold en bovendien beschikt hij niet over een apotheek, zooals de Proeftuin die bezit. De jui3te gang van zaken is dus, dat de Proef tuin voor de belangrijkste gewassen uitzoekt, welke resultaten met groeistoffen te verkrij gen zijn en wat daarbij de beste behandeling en de gunstigste samenstelling van het toe te passen middel is. Van den Proeftuin kun nen dan weer aanbevelingen worden gegeven aan de practijk. In het jaarverslag van den Proeftuin vindt men een lijst met voorschrif ten voor alle mogelijke gewassen. Zoo noodig worden deze voorschriften aan het eind van een jaar van nieuwe proefnemingen gewijzigd of aangevuld. De behandelingswijze staat niet aanstonds vast. Het gebeurt n.l. maar al te vaak, dat men bij de eerste beoordeeling vaststelt, dat een bepaalde concentratie of een bepaalde methode de sterkste beworteling heeft opgeleverd, terwijl by verdere cultuur van het stek- materiaal blijkt, dat men beter een iets zwakkere oplosing had kunnen gebruiken. Soms komt bij latere vergelijking n.l. aan het licht, dat de aanvankelijk zoo krachtig bewortelde stekken, na verloop van eenigen tijd. by de minder krachtig bewortelde achter ge raken. Aan den anderen kant ontwikkelen zich behandelde stekken vaak beter dan onbehandelde, ofschoon aan vankelijk weinig verschil in beworteling viel op te mer ken. Dikwyls zijn de wortels echter krachtiger en lan ger uitgegroeid, zoodat zij beter in staat zijn voedings- zouten op te nemen. Voordeelen der behandeling Men merkt uit een en ander wel, dat een groeistof behandeling nog wel niet als algemeen geldende cul tuurmethode kan worden toegepast, maar dat ze toch enkele duidelijke voordeelen biedt, mits met kennis van zaken toegepast. Deze voordeelen zijn: 1. De stekken zijn eerder beworteld. 2. De stekken zyn sterker beworteld. 3. Het bewortelingspercentage is grooter. Indien de stekken onbehandeld voor 50 bewortelen. sla gen er met groeistofbehandeling b.v. 90 ten hon derd. 4. Het is mogelijk, dat de planten zich na een groei- stofibehandeling krachtiger ontwikkelen. 5. Bij in kas gestekte gewassen kan het materiaal dikwijls reeds voor den winter naar een bak wor den overgebracht. De kasruimte is dan weer be schikbaar voor ander materiaal. Vele gewassen worden n.l. vlak voor den winter gestekt. Zij staan des winters in de kas en zijn in het voorjaar be- Het werk van den tuinder in deze week Spint-bestrijding bij druiven met naphtaline Waar spint in de druiven voorkomt, kan men het voor den bloei en na den oogst bestrijden door enkele keeren met een petroleum-emulsie te spuiten. Na den bloei is dit middel niet meer te gebruiken, omdat het den dauw van de vruchten te veel weg neemt. Dergelijke druiven zouden bij verkoop te weinig opbrrtigen. Na den bloei komt naphtaline in aanmerking, echter niet dadelijk. Wel kan dit middel 2 3 weken né. het krenten gebruikt worden, althans wanneer de weersomstandigheden zich er toe leenen. Deze laatste zijn van het grootste belang, want zonder een behoorlijke temperatuur bereikt men weinig of niets. Om spint te kunnen dooden moet het mogelijk zyn eenigen tijd een temperatuur van 95 gr. F. te bereiken en te behouden. Tevens moet een gewenschte naphtaline concentratie wor den bereikt door de ramen goed te sluiten. Naphtaline wordt in den handel gebracht als een schubvormig product, dat men vóór het gebruik zooveel mogelijk laat malen. Daardoor laat het zich gemakkelijk in de kas uitzaaien, terwijl de verdamping ook sneller plaats vindt. Het werk kan alleen met succes worden uitge voerd by zonnig weer en weinig wind. Door het sluiten der luchtramen ontstaat een hooge tem peratuur, welke men niet weer te hoog laat komen door het glas met krytwit af te schermen. Zou men deze maatregelen niet nemen, dan bestaat er kans op verbranding van gewas en vruchten. Wanneer men zich laat voorlichten door den Rijks- tuinbouwconsulent, of door een ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst, zullen schadelyke gevolgen uitblijven. Aan hen, die prei willen zetten en daarbU in voor gaande jaren veel last hebben ondervonden van vretery door de larven van het preimotje, kan hierbij de raad gegeven worden het eens te probeeren vóór half Juni Het is n.l. in de praktyk nog al eens voorgekomen, dat de vroeger gepoote prei veel minder last heeft van het preimotje. Daar peenzaad dit jaar, zooals reeds Is gebleken, minder dik opkomt, wordt aangeraden het zaad voor najaarspeen iets dikker te zaaien. worteld. Zy eischen aldus kasruimte en warmte, maar na een groeistofbehandeling kunnen de stekken nog voor den winter naar den warmen bak overgaan. De keuze van de methode en de concentratie der groeistoffen is een probleem op zichzelf, dat boven dien ieder jaar ingewikkelder wordt, omdat elke nieuwe proef weer leert, dat er groote verschillen zijn tus- schen de eene plant en de andere, niest alleen tusschen de verschillende soorten, maar zelfs tusschen de varië teiten van een soort. Wat voor de eene variëteit goed is, geeft bij de andere variëteit bepaald ongunstige resultaten etc. etc. Ook hierover kregen wij interes- santq inlichtingen, die wij een volgenden keer hopen weer te geven. G. D. L. M. (.Ingezonden medeüeeling) Naar -aanleiding van ons artikel over het ringen van vruchtboomen ter be vordering van de vruchtbaarheid, be reikt ons uit den kring onzer lezers een interessante mededeeling, die wy hieronder laten volgen ln de spelling, waarin zij ons bereikte. Het zal Uw lezers interesseeren. aldus deze mededeeling. ..dat voor dit sei zoen in Noord-Holland een proef In zake het ringen van vruchtbomen is opgezet, waarvoor een aantal struiken ia gebruikt van de peer Triomphe de Vienne, die zooals bekend, nog al eens moeilijkheden geeft by de vrucht, zetting. Deze proef, welke een zeventig strui ken omvat, is als volgt opgezet: 1. een aantal struiken is geringd. 2. By een ander deel is knopdunning toegepast. 3. bij een andere groep is zoowel ringing als knopdunning toegepast. 4. Eentge struiken ten slotte zy'n onbehandeld gebleven. Bij de opzet van deze proef is men van de volgende overwegingen uit gegaan Men kan proberen de vruchtbaarheid te bevorderen of de groei te temperen door onder de kroon een spiraalvor mige insnijding te maken in de schors van den stamhet is ook mogeiyk de schors in een rechte ring weg te nemen op zulk een wijze, dat rondom den stam een strook schors verwU- derd wordt van 3 S. 4 c m. breedte, waarbij men echter een stuk schors van ongeveer 3 c.m. laat zitten om te voorkomen, dat de boom afsterft. Nemen we de te verwijderen schors- ring smaller, dan overgroeit de ring weer te spoedig en staan we na ver loop van korte tyd weer voor het zelfde euvel. Zodra de wonde goed droog is, be dekken we haar met kankerverf of loodwithoudende verf ter voorkoming van infectie. Behalve door ringing kunnen we bij dat deel van ons uitgelezen sorti ment, dat niet steeds een bevredi gende oogst geeft., w.o. variëteiten voorkomen zoals Triomph de Vienne en Doyenne du Commiee. de vrucht baarheid verbeteren door dunning van het aantal bloemknoppen, het af steken der wortels en het toedienen van meer kali en/of fosforzuur. Dit laatste baat doorgaans niet of heel weinig. Ook door tussenplanting van goede bestuivers kan wel eens ver betering worden verkregen. Te sterke groei, met als gevolg het uitblijven der bloemknopvorming, kan worden tegengegaan door afsteking der wortels en ringing. Indien men groeibelemmering wil toe passen door wortels af te steken, dan doet men dit het be3t door op 1 M van de stam (dit is afhankelijk van de zwaarte van de boom) een greppel te g&an graven tot beneden de wor- telkroon, welke daarna weer gevuld kan worden. Is onvruchtbaarheid in het spel, on danks een groot aantal bloemen, zoals dat met de genoemde variëteiten en met de vroeger meer voorkomende Duchesse d'Angoulême meestal het geval is. Dan is er vaak succes te bereiken door verwijdering van minstens de helft der bloemknoppen tydens het gnoeiseizoen. Men snoeit daartoe van het vertakte vruchthout een deel weg. Een andere methode is het met de vingers wegbreken van de bloem knoppen, ongeveer half April, als dé knoppen flink zijn losgebarsten en de afzonderlijke bloemetjes reeds goed zichtbaar zyn. Ook in dat geval neme men gerust de helft der bloemen weg en meermalen kan ten gevolge daar van een styging van de opbrengst worden geconstateerd. Dit zoekt men zo te verklaren, dat die onvruchtbare variëteiten door de sterke bloei te veel zouden worden uitgeput. Dit wordt dan door tijdige bloemknopver wijdering voorkomen. De thans opgezette proef is bedoeld als een poging om het effect dezer beide methoden te vergelijken en tot een beter begrip te komen van da vruchtzetting bij genoemde moeiiyka variëteiten." M. Naschrift afd. Tuinbouw: De Triomph de Vienne behoort inder daad tot de moeilyke variëteiten. Ook bij de snoeiproeven te Vleuten is ge bleken. dat de vruchtbaarheid te be ïnvloeden Is. Met den zoogenaamden korten snoei werden byzonder goede resultaten verkregen. Dunning der bloemknoppen zal dus stellig het ge wenschte resultaat opleveren. Of rin ging daartoe ook in staat is, moet echter worden betwyfeld. Daarmee wordt de bloeiwilligheid ver hoogd en de Triomph de Vienne bloeit uiteraard al ryk genoeg.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5