Officieele mededeelingen Handelsberichten PAG. DE LANDSTAND VRIJDAG 28 MEI 1943 (of register)nummer in het rechteroor krijgt. Het jongveeregister wordt ook provinciaal bijgehouden, de hierin ingeschreven dieren krijgen een nummer in het linkeroor. In enkele vereenigingen vinden we een plaatselijke administratie. Wanneer deze goed bijgehouden wordt is dat ideaal. Jammer genoeg zijn echter op het oogen- blik geen nummertangen te krijgen, verscheidene ver eenigingen kunnen dus nog geen plaatselijk register invoeren, hoewel ze het graag zouden willen. Een enkele vereeniging kan voor het merken van de lam meren gebz-uik maken van een tang, die in het bezit is van een konijnenvereeniging. Afstamming van de bokken. Aan de hand van de op schrift gestelde exterieur- en productiegegevens en de dekdata worden nu ieder jaar de bokmoeders uitgezocht. De eigenaren van de aan gewezen bokmoeders zijn verplicht de daaruit geboren boklammeren, natuurlijk tegen vergoeding, aan den Bond te leveren. De Bond zorgt voor den opfok en tegen het komende deksei2oen worden de bokjes ge- klassificeerd en onder de vereenigingen verloot Hiermede heb ik den gang van zaken beschreven, zooals dat in de provincie Overijssel gebeurt. In som mige provincies zal het wat anders gaan in onder deden, maar het principe is hetzelfde. Soms zijn de bokken eigendom van de vereenigingen, in andere gevallen van de Bonden, waarbij de veree nigingen de boeken in bruikleen krijgen. De regeling van de keuringen, en vooral ook van de prijzen, loopt nog wel eens wat uiteen. De Nederlandsche Commissie voor de Geitenfokkery. Dit is dan de toporganisatie van alle geitenfokkers. Deze Commissie vertegenwoordigt de geitenfokkers bij de hoogere instanties, bepleit voedertoewijzingen en behartigt de belangen op alle mogelyke manieren, zoodat een uitgebreide taak voor haar is weggelegd. Den laatsten tijd is vooral een actie gevoerd tegen het houden van z.g. wilde bokken, dus niet volbloed- bokken. In enkele provincies (Zeeland. Zuid-Holland, Utrecht) is het houden of ter dekking stellen van niet goed gekeurde bokken verboden. Ook in Overijssel is een dergelijke verordening te verwachten en wel in die gemeenten, waar een geitenfokvereeniging is geves tigd. Het komt er op neer, dat naast de vereenigings- bok(ken) geen wilde bok (ken) ter dekking zullen mogen staan. Hiermede hoop ik eemgszins een overzicht gegeven te hebben vaji de organisatie van de geitenfokkeiij. Ir. A. E. BRUYING. Overzicht der inventarisaties van den land- en tuinbouw' over de jaren 19381942. De oorlogsomstandigheden hebben geleid tot belangrijke wijzigingen in de oppervlakten met verschillende gewassen beteerd, alsmede in den omvang van rundvee-, varkens- en pluimveestapel, hetgeen bij vergelijking der uitkomsten over de jaren 1939 eenerzjjds en 1941 en 1942 anderzijds valt te onderkennen. In het ..Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek", 1942, afl. 11/12, dat zoo juist verschenen is, zijn eenige tabellen opgenomen met een toelichting, waaraan het volgende is ontleend: De totale oppervlakte blijvend grasland blijkt in 1942 in ver gelijking met 1941 als gevolg van het op groote schaal scheuren van grasland met rond 100.000 ha. te zijn op genomen. Tengevolge hiervan nam in 1942 de oppervlakte bouwland met rond 89.000 ha. toe, terwijl de oppervlakte beteeld met groenten én fruit met 13.000 ha. werd uit gebreid. De oppervlakte bloemkweekerijgewassen vertoont sedert 1940 een achteruitgang als gevolg van de beperking van de teelt ten behoeve van den verbouw van groenten. Aleer groen Wat de afzonderlijke akkerbouwgewassen be- tieft, valt het in de eerste plaats op, dat de teelt van tarwe en rogge sedert 1939 als gevolg van de maatregelen tot stimuleering van de broodgraanproductie is uitgebreid. In 1942 is in het bijzonder de verbouw var. rogge nog aanzienlijk toegenomen en wel met rond 40.000 ha. De invloed van de strenge winters komt na 1938 zeer duidelijk tot uiting in de -verhouding van de oppervlakten winter- en zomertarwe. In 1939 zoowel als in 1942 over treft de oppervlakte zomertarwe die van de wintertarwe zeer aanzienlijk. Hoewel in 1940 en 1941 het uitvriezen van de wintertarwe blijkbaar van minder omvang is geweest, is toch de oppervlakte zomertarwe aanmerkelijk grooter dan in 1938. Sedert 1939 is de oppervlakte beteeld met haver belangrijk afgenomen als gevolg van de sedert 1940 geldende beper kende bepalingen van de teelt van dit gewas. Zoo bedroeg in 1939 de totale oppervlakte haver 163.000 ha. tegen 103.000 ha. in 1942, hetgeen dus een vermindering is van 36%. De oppervlakte beteeld met peulvruchten was vooral in 1941 zeer aanzienlijk. In 1942 is zij echter weer vrijwel gelijk aan die van 1939. Handelsge wassen. De oppervlakte handelsgewassen is in de jaren 1939 tot en met 1941 weinig veranderd. In 1942 heeft zij. echter een belangrijke uitbreiding ondergaan, welke voor namelijk het gevolg is van de toeneming van den verbouw van de land- en tuinbouwzaden en het blauwmaanzaad. De teelt va laatstgenoemd gewas, hetwelk in 1941 nog tot de zg. „verboden gewassen" behoorde, is in 1942 zeer aangemoedigd, toen bleek dat het koolzaad voor een be langrijk gedeelte was uitgevroren. Wat laatstgenoemd ge was betreft, zij nog vermeld, dat door middel van een Teeltpremie- aan de boeren, die ln het belang van de voed selvoorziening den verbouw van koolzaad uitgebreid of begonnen hadden, de mogelijkheid tot^verhooging van hun inkomsten werd geboden. Zooveel mogelijk is getracht den verbouw hiervan uit te breiden. Dat zulks niet in nog hoogere mate in de oppervlakte in 1942 tot uiting komt, is, zooals reeds werd opgemerkt, het gevolg van het uit vriezen van het koolzaad in den afgeloopen winter. In December 1941 werd namelijk een oppervlakte koolzaad van 12.035 ha. geïnventariseerd, waarvan in Juni 1942 nog slechts 4.036 ha. of rond een derde gedeelte aanwezig bleek te zijn. Aardappelenteelt uitgebreid De oppervlakte beteeld met knol-, bol- en wortel gewassen is in het bijzonder in de jaren 1941 en 1942 zeer aanzienlijk toegenomen, hetgeen het gevolg is van de maatregelen tot uitbreiding van de aardappelenteelt. De oppervlakte consumptieaardappelen bedraagt thans rond 159.000 ha, zoodat deze in vergelijking met 1939 met 63.000 ha. of 66 is toegenomen. Ook de verbouw van fabrieksaardappelen breidde zich in de jaren na 1939, toen de maatregelen ter beperking van de teelt allengs werden opgeheven, aanzienlijk uit. In 1942 bedraagt de oppervlakte fabrieksaardappelen rond 53.000 lia. tegen 29.000 ha. in 1939. De oppervlakte beteeld met suikerbieten geeft in de jaren 1938 tot en met 1941 slechts geringe wijzigingen te zien; in 1942 valt eenige verminde ring op te merken. De oppervlakte gr oenvoeder gewassen vertoont na 1938 een geleidelijken achteruit gang, welke voornamelijk is veroorzaakt door de vermin dering van de oppervlakte kunstweiden. Kundv eestapel De rundveestapel vertoont in 1942 in vergelijking met 1939 een achteruitgang, welke voornamelijk wordt veroorzaakt door de vermindering van het aantal stuks melk- en kalfkoeien en van het mestvee. De invloed van de noodzakelijk geachte aanpassing van den rundveestapel aan de eigen voederproductie komt reeds in de inventari satie van 1942 in het aantal stuks melk- en kalfkoeien tot uiting. Daarnaast valt in 1941 een zeer sterke uitbrei ding van het jongvee beneden 1 jaar op te merken. De nadien door middel van de verplichte veelevering getroffen maatregelen ter beperking van een te sterken aanwas van den jongveestapel hebben in 1942 weer geleid tot een vermindering van het jongvee jonger dan 1 jaar. Varkens eu pluimvee De schaarschte aan buitenlandsche kiachtvoedermiddelen als gevolg van het wegvallen van den invoer uit over- zeesche gebieden, heeft noodzakelijkerwijze geleid tot een sterke inkrimping van den varkens- en pluimvee stapel. Zoo bedroeg het totaal aantal stuks 'varkens in 1938 1.538.000 tegen 491.000 in 1942, zoodat dus van 1938 op 1942 de varkensstapel met bijna 70 verminderde. Het aantal hoenders, dat in de jaren 1938, 1939 en 1940 respectievelyk 29,6, 32,8 en 34,9 millioen stuks bedroeg, daalde in 1941 tot 7,7 millioen stuks, terwijl in 1942 nog slechts 3,7 mil lioen hoenders aanwezig waren. Ten opzichte van 1940 is dus het aantal hoenders in 1942 met bijna 90 afgenomen. Een vrijwel gelijke procentueele vermindering onderging de eendenstapel van 1940 op 1942. I'aarden en schapen Wat de tellingen der paarden betreft zy in de eerste plaats opgemerkt, dat de inventarisatie sedert 1940 ook de paaiden buiten den landbouw omvat, zoodat om deze reden de gegevens voor 1940 met de latere jaren niet geheel vergelijkbaar zijn. Het aantak veulens blijkt in 1942 aan merkelijk te zijn toegenomen. Het aantal andere paarden beneden 3 jaar ls echter in 1942 in vergelijking met 1941 van 61.000 tot 53.000 stuks afgenomen, waarop de vorde ring van paarden vermoedelijk van invloed is geweest. Het aantal schapen, he'twelk in de jaren 1940 en 1941, mede tengevolge van het feit, dat het schapenvleesch aan vankelijk buiten de distributie van vleeseh viel, aanmer kelijk is verminderd, vertoont in 1942 wederom een stijging. In 1942 bedroeg het totaal aantal stuks schapen 574.000 tegen 690.000 tn 1939, zoodat dus ten opzichte van laatst genoemd jaar de schapenstapel met 17 is afgenomen. Tuinbouw Bii den t u In b o u w ls in 1942 in vergelijking met 1940 de oppervlakte beteeld met warmoezerijgewassen en vroege aardappelen, exclusief de zaai- en zilveruien. met rond 12.000 ha. toegenomen, hetwelk door een uitbreiding van de teeltvergunningen mogelijk was. De oppervlakte pit- en steenvruchten blijkt vrij wel geen wijziging te hebben ondergaan, terwijl ook in de onderlinge verhouding der soorten (appels peren enz.) geen verandering van beteekenis optrad. De invloed van de ten aanzien van de bloembollen cultuur getroffen beperkingsmaatregelen komt in de ges-evens van 1940 t.m. 1942 in vergelijking met die van 1939 tot uiting. In 1942 bedioeg de oppervlakte met bloembollen beteeld 4.419 ha. tegen 7.239 ha. in 1939. hetgeen dus een vermin dering is van bijna 40 Inlandsche scheerwol 1943 In aansluiting op het in het begin dezer maand gepubli ceerde bericht inzake Wolaanslag 1943" wordt bekend gemaakt, dat het Ingevolge de Wolbeschikking 1939 No. 2 verboden is wol, geschoren van inlandsche schapen, te koopen, te verkoopen, af te leveren, te be- en verwerken, te doe(i be- of verwerken, alsmede te vervoeren of te doen vervoeren, zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het Rijksbureau voor Wol en Lompen. De schapenhouders zijn verplicht alle in hun bezit, zijnde scheerwol te verkoopen en af te leveren aan de Neder landsche Wolfederatie, daartoe door genoemden directeur aangewezen. Binnenkort wordt nader bekend gemaakt, wanneer, waar en tegen welke prijzen de aflevering van de wol moet geschieden De af te leveren hoeveelheid wol zal in aantal vliezen ten minste gelijk moeten zijn aan het aantal overjarige schapen, dat op 2 Mei j.l. aan wezig was. De wol zal zich in goeden staat moeten bevinden. Het is den schapenhouders ten strengste ver boden hun wol voor eigen gebruik aan te wenden, deze te verkoopen (aan andere dan de Nederlandsche Wol- federatie), te verspinnen of te laten verspinnen. Het schenden van vliezen wordt gestraft. Bij niet-nakoming van het bovenstaande stellen schapenhouders zich bloot aan de toepassing van sanctiemaatregelen. Pluimveesteunregeling gedurende de zomer maanden De secretaris-generaal van hetDepartement van Land bouw en Visschery heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld. dat in verband met de werkzaamheden in den landbouw wederom besloten is voor het jaar 1943 de hulp verleening aan door de inkrimpingsmaatregelen in nood geraakte pluimveehouders gedurende de maanden April tot en met October stop te zetten. Brandstoffen bloembolfiiibedrijven Voor de distributie van brandstoffen voor de bloembol lenteelt is het zoo spoedig mogelijk aanvragen van een toewijzing voor brandstoffen voor na te noemen bedrijven en gewassen noodzakelijk. Als basis voor de eventueele toewijzing dient in het algemeen het door den kweeker met bolgewassen beplante oppervlak. Zij, die het 4 uiig jaar ten onrechte geen aanvraag indienden, omdat z\j in schuren of gedeelten van schuren van derden de daar voor in aanmerking komende bollen deden verwarmen, worden alsnog in de gelegenheid gesteld zelf een aan vrage in te zenden, evenals beheerders van nieuw ge vestigde of veranderde bedrijven. Tot het indienen van schriftelijke aanvragen onder vermelding van het be plante oppervlak hyacinthen, tulpen, gladiolen, dahlia's, amaryllissen en freesia's bestaat voor hen nog tot 1 Juni a.s. gelegenheid. Zij moeten worden gericht tot den Rijkstuinbouwconsulent Ir. K. Volkersz te Lisse. Te laat ingediende aanvragen kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Hy, die het vorige jaar reeds een op gave indiende en wiens bedrijf geen verandering van belang heeft ondergaan, behoeft geen nieuwe opgave te verstrekken, daar een controle an de beplante opper vlakte van zijn bedrijf vóór de toewijzing van brand stoffen toch plaats vindt. Registratie Het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten maakt bekend, dat. binnenkort aan belanghebbenden registratieformulie ren voor de teelt, van gladiolen, anemonen, ranonkels, lelies en dahlia's zuilen worden toegezonden. Een ieder, die oen of meer dezer producten tooit en geen registratieformulier heeft ontvangen, wordt in zijn eigen belang aangeraden zich onmiddellijk tot het be drijfschap Trompstraat 73. 's-Gravenhage. te wenden. Maximumprijzen en -marges Plantgoed Warmoezerijgewassen lil vervolg op bericht No. 180 dd. 16 April j.l. onder de daar genoemde voorwaarden wordt het volgende bekend gemaakt 1. Bij afname van 50 stuks van ten zelfde soort plantgoed geldt de prijs, die per 100 stuks is vastgesteld. 2. Bij afname van minder dan 50%tuks»mag maximaal de helft van den voor 100 stuks vastgestelden prijs in rekening worden gebracht Voor tomaten- en tabaksplanten mag by afname van 1 t/m 10 stuks 0.05 per stuk en bij afname van 10 t/m 25 stuks ƒ0.03 per stuk worden berekend. Algeheele vrijgave goedgekeurd pootgoed De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat het afleveren van goedgekeurd pootgoed voor consumptiedoeleinden aan het Prov. Bureau-V.B.N.A. thans voor alle rassen, klassen en maten geldt. De mogelijkheid om goedgekeurde pootaardappelen als zoo danig te verhandelen, is thans niet meer toegestaan. Af levering zal derhalve als consumptie moeten geschieden. Indien partyen pootgoed niet meer voor consumptie ge schikt zijn of geschikt, te maken zijn, kunnen deze nó uitreiking van een veevoederverklaring vooi veevoeder worden bestemd. Handelsvoorraden b(j den erkenden poter- handel moeten echter aan de V.B.N.A. worden afgeleverd, ook indien het pootgoed voor veevoeder wordt bestemd. Bestrijding Amerikaansche Kruisbessenmeeldauw Voor de bestrijding van den Amerlkaanschen kruis bessenmeeldauw zaï een hoeveelheid kopersulfaat en sodex worden beschikbaar gesteld. Aanvragen voor toewijzing hiervan, moeten worden gericht aan den Rijkstuinbouwconsulent, Grenadier straat 17, te Goes en kunnen worden ingezonden t.m. 31 Mei 1943. Bij de aanvrage moet worden opgegeven ne opper vlakte kruisbessen welke moet worden bespoten. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Noord-Brabant VEEMARKTOVERZICHT Schreven we in ons vorig overzicht nog dat een enkele markt een minder goed verloop had wegens een te kort aan ltoopers, waardoor daar de prys zich op een lager prijs niveau bewoog, dezen keer kunnen we daar niet van gewagen. Op alle markten in de vorige week gehouden was het verloop vlot tegen sterk verhoogde prijzen Vooral voor goed kalt- of versch melkvee is een hooge prijs besteed geworden zeker niet lager dan voor de genomen maatregelenprijzen voor een goede kalfkoe van 12 tot 1600 gld. kwamen geregeld voor. Ook voor het weidevee zijn buitensporig hooge prijzen besteed, o.i. zelfs zóó dat er bij levering aan het Bedrijfschap van vee en vleeseh zoo goed als geen weidegeld kan worden gegeven, we vragen ans dan ook af „waar zit het verstand bij zulk een inkoop". We nemen aan dat de weiders liever vee in hun lar.d zien dan hun land te hooien, echter vee aan- koopen hetgeen alleen risico en mogelijk ook nog verlies geeft is uit den boozezulke menschen vragen om be scherming tegen zich zelf. Het aanbod was over 't geheel wel wat ruimer, den Bosch en Zwolle maakten hierop wel een uitzondering, er was ook daar wel weer wat vee aangeboden maar toch korter als de week er voor In tegenstelling met de week er voor was er. nu te Den Bosch een vlotte vraag waardoor alles duur is geplaatst geworden.: we verfcaehten deze week ook daar weer een wat ruimer aanbod Leeuwarden had een tamelijk aanbod, de vraag was er echter belangrijk ruimer met als gevoig een vlotten verkoop tegen stjjgende prijzen: de handelaar was hier weer ruim vertegenwoordigd. Leiden had een kort aanbod van melk en weidevee hetgeen vrijwel in zijn geheel aan veehou ders is geplaatst eveneens tegen zeer hooge pryzen. Utrecht had al een zeer vlot vetloop, het aanbod maakte

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 9