nieuwe stam Het krijten der ramen Thripsbestrijding bij druiven Rliizoctonia „rotpoot" 7 (Waarschuwing 6) methode om oude boomen te verjongen (Teekening Proeftuin Z.H. Glasdistrict). De kroon met stevige stutten schragen, om deze zo voor neerslaan tijdens storm of door dracht te vrijwaren, is zeker reeds een stap in de goede rich ting. Maar de ondermijning door het steeds verder vermolmde hout gaat door en tenslotte kan het overschot van de stam de kroon niet meer torsen of voeden en het einde is daar. Om dit te ondervangen, heeft de boom een nieuwe stam nodig, desnoods meerdere! Hoe j spelen we dat klaar? Wij gaan daarbij als volgt te werk: In de laatste dagen van October of de eerste dagen van November, planten we een jonge gezonde stam boom uit de kwekerij op 1% 2 voet van de* oude stam. We maken daarvoor een flink ruim plantgat of, als we 2 of 3 jonge stammen willen geven, be werken wij bij voorkeur de geheele oppervlakte onder de kroon, zo mogelijk ruim 1 voet diep, als de wortels van de oude boom dit tenminste toelaten. Hierbij gaan we voorzichtig te werk en .moeten wij beschadiging der oude wortels voorkomen. De wortels der jonge stam snoeien we op de gewone wijze, n.l. zo, dat de wortelhals na de planting weer gelijk met de opper vlakte komt. De stam wordt schuin geplant, zo dat de jonge kroon tegen de oude stam komt. is dat gebeurd, dan is het gewenst, voor het hervatten van de groei in het voorjaar, wat mest, zo mogelijk liefst wat oude stalmest rondom de boom op de losgemaakte grond uit te spreiden. Heeft dat plaats gehad, dan ls ons werk tot begin April afgelopen. Dan nemen we een zaag en zagen de jonge kroon af, zodat de zaagwonden verticaal lopen en juist tegen de stam passen. Dan maken we in de oude stam een verticale èn een hori zontale insnijding tot op het hout, dus net omgekeerd als by het oculeren, een omge keerde T. dus 4L zaagwond van de jonge stam snyden we glad bij, de bastlippen in de oude stam lichten we op en de jonge stam wordt hieronder gestoken, on geveer op de wijze als het oculeren plaats heeft. Er moet voor gezorgd worden, dat de zaagwond der jonge stam overal tegen het hout van de oude stam komt. Wijkt de stam Iets naar buiten, dan Vs het nodig deze met dunne toploze koperen spijkers aan de oude vast te nagelen. Na deze bewerking hebben we alleen nog maar alle gemaakte wonden met ent- was af te dekken en diaar mee is ons werk klaai. Op deze wijze hebben we de kroon door de jonge stam een nieuwe gegeven en daarmee een nieuwe voed- selaanvoerder, die bij ge slaagde vergroeiing de kroon minder afhankelijk maakt van de oude aftake lende stam. De bewerking is te verge lijken met de z.g. huwelijks- griffeling, welke vroeger wel toepassing vond bij lig gende snoeren beplantingen, waarbij de top van het ene snoer in de rug van het andere wordt gelegd. M. (Spelling van den schrij ver. Redactie). Wees voorzichtig met de zon Nu reeds komen beschadigingen voor door directe zonbestraling. Ieder jaar weer bestaat groote kans voor deze beschadiging, die we tot de cultuurfouten moeten rekenen. Na een koele, donkere periode, komt onverwachts een dag, soms zijn het slechts enkele uren van heldere zonneschijn. Dit kan noodlottige gevolgen hebben! Vergeet dan niet naar de krijtspuit te grijpen. Bedenk dat de lichtintensiteit nu veel grooter is dan in de winter maanden. Druiven vertoonen spoedig bruine, ingezonken plekjes; vooral Black Alicante, Gros Maroc, Golden Cham pion en Muscaat zijn zeer gevoelig. Zulke beschadigde bessen zijn waardeloos. Geheele trossen kunnen soms bedorven zijn. Het is geen ziekte, de zon is de oorzaak. Daarom kroppen. Bij een worteldikte boven 6.5 cm. gaven alle wortels meerdere kroppen. Een worteldikte van 45 cm. leverde de beste op brengst, n.l. de dikste kroppen met een betrekkelijk laag percentage afwijkende kroppen. De heel dikke wortels zijn dus minder geschikt voor het trekken. Bij de selectie met het doel witlof te verkrijgen, dat hét beste resultaat geeft bij het trekken, moeten voor de zaadteelt geen wortels genomen worden, die dikker zijn dan 5 cm. doorsnede. Het is mogelijk en waarschijnlijk, dat breedkoppige wortels bij het trekken met meerdere kroppen te voorschijn komen. Voer de zaadwinning opgeplant, leveren zulke exem plaren doorgaans meer zaad dan de middelmatig ont wikkelde. Deze manier is echter onverantwoordelijk en nadeelig voor de witlofteelt. Om de kwaliteit van den witlofoogst te verbeteren, is het gewenscht, dat de zaadkweeker zelf zijn wortels trekt, om te con- trcleeren in hoeverre ze daartoe geschikt zijn. Om daarbij niet te veel uitval te hebben, is het doelmatig de wortels voor het inkuilen te sorteeren en die met een dikte boven de 5 cm. er uit te houden. Voor de trekkers van witlof is deze sorteering, waarbij ook de te dunne wortels uitgeschakeld worden, aan te bevelen, om een zoo gelijkmatig mogelijk product te kunnen oogsten. Dit onderzoek heeft dus geleerd, dat de beste kwali teit lof wordt verkregen bij een worteldikte van 45 cm. Dunne wortels leveren dunne kroppen en heel dikke wortels kunnen een hooger percentage met meerdere kropjes van minderwaardige kwaliteit ge ven. Van belang is, dat, ondanks den grooteren uitval, voor de zaadwinning die wortels worden gebruikt, die bij het trekken goede hoedanigheden hebben te zien gegeven. De Rijkstuinbouwconsulentï Ir. J. M. Riemens. Eet werk van den tuinder in deze week bijgenaamd in tomaten Nu de tomatenplanten overal uit- gepoot zyn, komen al spoedig klachten over deze kwaal binnen. Deze schimmel huist in de meeste gronden, vooral wanneer er vroe ger veel aardappelen op geteeld zyn. Een vochtige en koude om geving is voor den groei van de zwam gunstig. Men moet daarom eerst dan poten, wanneer de grond voldoende op tempera tuur is gekomen. Men rekent daarvoor 57 gr. op 15 cm. diepte. Ook moet de bovengrond vol doende droog zyn. Zeer gevaarlyk is het diep te poten, want dan komt by het vullen der plantgaten de zieke kasgrond in aanraking met den weeken stengel. Daarom is het raadzaam afgeharde planten te ge bruiken en deze niet dieper te plaatsen dan ze ln pot en kist hebben gestaan. Moeten ztf toch dieper komen te staan dan late men de plantgaten onaangevuid. Zeer gewenscht is het den grond regelmatig met een cultivor te bewerken. Treedt de kwaal toch op, het geen zich demonstreert door slaphangen en een bruin plekje aan den wortelhals, verw ijder dan zoo spoedig mogelyk deze planten, zoodat zij nog vervangen kun nen worden. Is de kwaal meer al gemeen, krab dan den grond rondom de planten tot aan de wortels weg en smeer de wortel- halzen in met een oplossing van I kg. normaalpappoeder in 10 li ter water of gebruik Bordeausche pap of een koperoxchloride prepa raat. De hiervan te gebruiken concentratie is afhankelijk van het kopergehalte. Een paar weken later mogen de planten aange aard worden. Boven de zieke plek slaan ze volop nieuwe wortels. Is de stengel daarentegen rondom aangetast, dan is geen herstel meer mogelyk. Boonenziekten: By de pronkboonenteelfc moet vooral gelet worden op het voor komen van bacterieziekten, welke te herkennen zyn aan lichte en bruine stippen op de bladeren. Dergelijke aangetaste planten moeten worden verwijderd. bij fel licht, vooral na donkere da gen, krijten. Tomaten krijgen lichtgele vlekken aan de bovenzijde. Zulke' vlekken kleuren nooit geheel rood. In ernstige gevallen kan de vrucht een inge zonken plek krijgen, of treden spi raalsgewijze scheuren op. Men ziet dit in serres, meer dan in waren huizen, en aan de gevels sterker dan in het midden van de kas of het warenhuis. Dit wijst duidelijk de oorzaak aan. Dus ook hier directe zonbestraling buitensluiten door te kreten. Komkommers. Planten met weinig blad en zwakken groei hebben open plekken. Schijnt de zon direct op den grond, dan zitten de planten di rect onder het spint. Gaat men krijten, dan kan men ook wat min der luchten, waardoor tevens de luchtvochtigheid toeneemt. Bij feilen zonneschijn na donker weer gaan de planten gemakkelijk slap hangen. Wat krijten en weinig luchten geeft direct beterschap. Ook perziken, pruimen en vooral bessen onder glas kunnen ernstig door de zon be schadigd worden. Zet dus de krijtspuit gereed en U voorkomt vele cultuurfouten ten ge volge van overmatige belichting. Thripsbestrijding by druiven met Calcid Dit jaar schijnt de aantasting van thrips in druiven minstens even sterk te zijn als het vorig jaar. Een tijdige bestrijding is geen overdaad. Vóór, tijdens en den eersten tyd na het krenten van de druiven kan men de thrips in dit gewas alleen bestrijden met nicotine-preparaten. Een 3-tal a 4-tal weken na het krenten kan de bestrijding zonder eenig bezwaar met Calcid uitge voerd worden. Calcid is nog vry in den handel verkrijgbaar en is tevens goedkooper dan nicotine-preparatem Per M3 kasinhoud mag men hoog stens 0.4 gr. calcid gebruiken. Dit komt overeen met 200 gr. per nor male druivenkas van 40 m.' lengte. De behandeling moet uitgevoerd worden na zonsondergang bij wind stil weer. De grond en het gras moeten droog zij'n. De beste tempera tuur tijdens de behandeling is 65 70 gr. F. Den volgenden morgen direct luchten. De Rijkstuinbouwconsulent Ir. J. M. Riemens.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7