8.500.000.000 Een kostbaar stukje papier 2 Boekbespreking De Landstand -in Zeeland a jhphtuii6t w a T verzacnra maatscmawu™ MOLESTVERZEKERINGEN voor Gebouwen, Inboedels, Inventa rissen, vaartuigen, enr. Bedrijfsschade en huurcforvlng, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en pre- ciosa. Nalfjaartijksche Schaderegeling! Totaal werd reeds verzekerd voor ruim GULDEN Voegt daarbij ook Uw belang q. en vraagt inlichtingen bij uw --0 Assurantie bezorger I ACHTER DEN PLOEG (Ingezonden mededeeling) zelf kunnen zijn. Boven dat alles uit gaat de taak van den boer die heer en meester moet zijn op zijn eigen bedrijf. Door den oorlogstoestand kunnen er zich echter omstandigheden voordoen die. zelfs bij inspanning van alle krachten, toch de ver zorging van onzen oogst in gevaar brengen Pas dan maar ook dan alleen, door de uiterste nood zaak. moet een beroep gedaan worden op den Gemachtigde voor den Oogst. Indien wii zouden ver slappen en indien wij zoo weinig geestkracht zouden bezitten dat wij het initiatief uit handen zouden geven, dan zouden wii daarmede bewezen hebben dat wij onwaardig zijn weer vrije boer on eigen erf te worden. De boerenstand zal die rechten en die vriiheden bekomen die hij zelf waardig is te dragen. Een sterk eensgezind hoerendom moet een voorbeeld zijn voor het geheele volksleven en daarom zullen wij door een sobere levens wijze en trouwen arbeid de staats- overheersching en de staatsbe moeienissen terugbrengen tot die verhoudingen die in het belang zijn van ons volk en ook van den staat, dat wil zeggen dat de boeren het eigen bedrijf zullen beheeren, gesteund en gesterkt door de staatsorganen die ons onze richt lijnen zullen geven. Aan den arbeid dan en laat ons volk zien. dat boeren zich zelf redden Den HAAG, 14 Juni 1943. ROSKAM. Hakken en schoffelen by zonnig weer maken den grond niet droger, maar houden juist het meeste vocht beschik baar voor de plantenwortels, hoe tegen strijdig dit ook moge schijnen. Onvervalschte melk bevat geen nitra ten. Water in den regel wel. Voor den deskundige is het dus heeJ gemakkelijk na te gaan, of er water aan de melk is toegevoegd. Mergel verdient de voorkeur boven de meeste andere kalkmeststoffen op zand en dalgronden, wegens de langzame en minder heftige werking. Het overgroote deei van onze boeren en andere mannelijke plattelandsbewoners heeft in de laatste weken het oogenblik beleefd, waarop een stukje papier in den binnenzak opgeborgen werd, nadat het van alle kanten eens goed bekeken was. Een stukje papier, dat men letter lijk voor geen geld ter wereld zou wil len rullen, hoe gevoelig men ook overi gens voor het lieve geldje nog Is. 't Ja, dat geld! Het is maar een raar ding. Meer dan ooit vindt ledereen te genwoordig, dat het eigeniyk niets waard is en meer dan ooit laat men er zich door bewegen tot allerlei gekke dingen. Dat waardelooze geld, je kunt er alles nog maar voor krijgen en ieder een koopt er iedereen mee om, op het zoogenaamde platteland zoo goed als overal elders. Dat het daarbij in de meeste gevallen onverschillig Is, of het komt van vriend of „vijand" is een bijzonderheid, welke een zeer bepaalden uunk geeft van het karakter van een maar al te groot gedeelte van het Ne- derlandsche volk. Het helpt niet, daarover te praten of te schrijven, want degenen, die het zich zouden moeten aantrekken, lachen om elk beroep op geweten en eergevoel of karakter en zij gaan hun gang. Of het betere deel van het volk zich al schaamt, als uit den mond van den Rijkscommis saris de aanklacht klinkt: men geeft in Nederland ons, Duitschers, de schuld van den zwarten handel, maar men ver geet daarbij, dat het altijd Nederlanders zijn, die als verkoopers optreden. De op geld befasten geven ook daar geen zier om en zij voelen niet eens, welk een verdiende oorveeg daarmee uitgedeeld wordt. De Nederlander wil geld verdienen al is het aan handel met den duivel zelf, het is een oud woord, dat nog altijd de waarheid zegt. Maar goeü, wat dan ook veel boeren om geld willen doen of laten, dat eene papiertje, waar ik een paar regels over schrijven wil, dat Is niet te koop. Het is de „Ausweis", de bevestiging, dat men in het eigen land niet gemist kan HET KUITERBOEK door H. J. LIJSEN Uitgeverij La Rivière Voorhoeve Zwolle. In een begeleidend vouwblad wordt dit boek, „Het oorspronkelijke Nederland, sche Standaardwerk over Ruitersport" genoemd. Deze benaming is wat al te wijdsch, omdat de ruitersport-behandeling erin zich teveel uitsluitend beperkt tot het dressuurryden. Aan het springen, dat toch zeker ook tot de ruitersport be hoort gerekend te wordenwordt nog niet eens één heele bladzijde gewijd en dat bij een totaal van 121 bladzijden druk! Het terrein.ryden vinden we in het ge. heel niet behandeld. De schrijver zelf zal echter ook geenszins de bedoeling hebben gehad méér dan het dressuur roden te behandelen en ging by de ge heele samenstelling uit van de examen, eischen van de Federatie van Neder- landsche Rijscholen. Het is echter de vrg,ag of deze examens In hun huldigen vorm blijven bestaan. Afgezien daarvan is het wel een boek. dat voor den leek is te begrijpen, al moet het ons van het harte, dat dit boek weer duideiyk demonstreert dat elk in Nederland er gyn eigen opvattingen, uitdrukkingen enz. op rykundig gebied op na houdt, van éénheid is geen sprake en de schrijver heeft zich b.v. geen moeite ge*™ven om op de in de Nederlandsche worden eu dus vrygesteld zal zyn van plaatsing in de oorlogsindustrie elders in Europa. Hoe dwaas ook de angst van zoovelen voor Duitschland mag zyn, hoe nuttig de inschakeling voor duizenden van onze volksgenooten werken kan en hoezeer men het allerlei kankeraars en lijn trekkers gunt, dat zy eens leeren, wat de opgedrongen oorlog voor het Duit- sche volk beteekent, dat men deze vry- stelling in hooge waarde houdt, is van zelfsprekend, daar hoeft verder nlet9 over te worden gezegd. Dat men in een als het ware brandend werelddeel, dat één groot slagveld ge worden Is, een machtig vestinggebied, rustig kan blyven boeren op zyn oude plaats, ongehinderd zyn werk doen en in dat werk zyn loon vindt, heeft men er zich wel voldoende rekenschap van gegeven, wat het beteekent? Neen, het is waariyk geen wonder, dat velen in andere levenskringen den boer benyden om zulk een voorrecht. Maar toch is het niet in de eerste plaats deze gedachte, die ik wil uitspreken. Daar moet my een raadgeving uit de pen. Deze: laat men zeer zuinig op dit pa piertje wezen, niet alleen nu, maar ook later. Want het zal zonder twyfel nog van pas kunnen komen als eens een toestand van vrede en rust hersteld is en het leven, zooals men dat noemt, zijn gewone beloop weer neemt. Want weet u, wat deze „Ausweis" in feite is? Een merkwaardig document van de onmisbaarheid van den boer, zoodra het gaat om zyn of niet-zyn van een volksgemeenschap. Het plaatst hem officieel tn één front met den soldaat, die voor eer en vryheid, voor het be staan van zyn volk vechten moet, ja, meer, het verklaart, dat die soldaat niets doen kan zonder den boer, die hem voeden moet. Dat moet de boer onthouden en voor al de boeren jeugd! Want wie zijn oor scherp te luisteren legt, die kan alweer klanken genoeg opvangen, welke een bedreiging voor de ruitersport geldende regels aan te sluiten. De chaos op rykunstig gebied wordt dan eerder grooter dan kleiner. Soms is het boek nogaj oppervlakkig, onnauwkeurig en onvolledig. Het werk bevat vele foto's, welke echter niet alle den toets der critlek kunnen doorstaan, en beter achterwege hadden kunnen blijven. Het boek bevat echter nog voldoende goeds, al zal de prijs een bezwaar z(jn om het in handen van „den gewonen man" te brengen. SLOB. „ZEELANDT VEREDELT met de wapenen der edele en aayzienlyke geslachten in het Souverain Graaf schap van Zeeland" door Mattheus Smallegange. Uitg. Liebaert, Amsterdam. Jurr. v. Toll, bekend voorman uit de Sibbekunoige wereld heeft een oud plaatwerk voorzien van een inleiding en dit geheel heeft de uitgevery „Lie baert" in 't licht gegeven. Smallegange was een 17e eeuwsch sibbekundige, die in 1676 voor 't eerst een „Beschrijving van den Zeeland- schen Adel met wapenkaarten" uitgaf. Later (1696) schreef hy de „Cronyk van Zeeland." Zeldzaam zyn „Besluit tot de Zeelandsche Cronyk" en „Bij voegselen tot de Cronyk van Zeeland." En toch moet de sibbekundige, heraldL cus en historicus al deze bronnen eigen lijk tot zijn beschikking hebben. Van daar dat de uitgeverij „Liebaert" dank toekomst inhouden er loopen overal menschen, die zich nu al voornemen om straks „den boer aan het verstand te brengen, dat ie niet altijd zooveel te vertellen heeft als in tflden van schaarschte." En als men In Amerika plannen ont werpt om in de toekomst Europa voor goed afhankeiyk te maken van de Ame- rikaansche graanproductie, dan knikken heel wat Nederlanders, dat zy daar graag het hunne toe bydragen, om den boer klein te maken. En ook als de Amerikanen geen kans krygen om de Europeesche markt weer te gaan beheerschen, zullen we die boerenvyandige elementen behouden en ons voortdurend tegen hen teweer moe ten stellen. Dan kan de herinnering aan dagen, toen de boer op zyn plaats moest blyven, om dat hy nergens beiangryker werk kon doen dan op zyn hoeve, van groot nut zyn en dan zal het kostbare papiertje van Mei 1943 zyn dienst by herhaling kunnen doen. Hetgeen natuurlyk niet wegneemt, dat de beste dekking voor de toekomst ver schaft kan worden door de houding van het oogenblik, een houding welke moet zyn, die van den vriend van bet volk en niet die van den volksvyand, die alleen maar verdienen wil. Helaas zyn er teveel die met afzetterspractyken hun volksgenooten zelf van zich ver vreemden en tegen de gevolgen daarvan is geen enkel papiertje opgewassen. Zooals tenslotte de daadkracht van een volk beteren waarborg voor de dekking van de staatspapieren biedt dan kelders vol goud, zoo zal ook de houding van de boeren de waarde bepalen van het officieele document van hun onmisbaar heid. Een boerenstand, die nu op redely ke voorwaarden zyn medemenschen door de moeiiyklieden heen helpt, zal zich daar op eens terecht beroepen kunnen, een boerenstand, die alleen „helpt", wie woekerpryzen betalen wil, zal terecht eens ontdekken, dat zijn papieren waar deloos werden. D. v. d. B. geweten mag worden voor baar initia tief ten einde de wapenkaarten voor noemd plus de „Beschryvlng van den Zeelandschen Adel" en het „Besluit" en de „Byvoegselen" gezamenlijk ver krijgbaar te stellen. v. Toll geeft in zijn inleiding een over. zicht van den arbeid en de moeilykheden, welke een man als Smallegange moest verwerken om ons zyn prachtig en kostbaar mafferiaal na te kunnen laten. Een uitgave zeer nuttig vooral in hoofdzaak voor dengene, die in Zee land heeft te zoeken of in Zeeland be lang stelt. SLOB. Redactie-adres: Zeestraat 69, Den Haag, Tel. 115754. Uitgave: Uitgevcrti „Volk en Bo dem". Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. pex m.m. Abonnementen: Voor niet-leden van den Nederlandschen Landstano 5.— per Jaar of 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende ex ploitatie, advertenties en abonne menten. aan postbus 281, Den Haag, Telefoon 11.65.88.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 2