BrisVCn van Bram nnt den Braekpolder Zijde van 250.000 rupsen Ruiidveekeuriiigen in Zeeland Inhoud Benoemingen Braekpolder20 Juni 19*3. keld. Tegenstanders zit d'r aoltied wè Beste Lezers Zo, de Pienkstere m'n wee achter de rik en m'n gae mee frisse moed d'oegst tegemoet. 'k E mee Pienkstere nog 'n paer fe- mieljeleden uut de stad ovprge'ö. As je die zo 's 'oort vertélde, dan is 't dae op 't ogenblik noe nie bepaeld roos kleurig. D'r is genoeg, mae je mö nie vraege 'oevêe of t'r voo betaeld 'oort! In d'n zwart'andel is 't nog wè meuge- lik mee 'n volle buuk te lopen, mae voo d'n geweune mens? Noe bin d'r twee oorzaeken die d dÊe miens inziens 'ij groote rolle bie speele. D'eerste is de zwart'andel die a jam mer genoegd nog welig tiert, wat awee in verband staet mee de tweede oor- zaek, 't totaal onvoldoende controle apparaat op producten en priezen. Laet 'k noe 's 'n voorbeeld neme an de groenten. Van 't voorjaar is 't er in 'k weet nie oevee groote steden 'n groot gebrek gewist an groenten, twent d 't er op aore plekken te vee was. De ver deling van de producten over 't land deugde dus d 'eel weinig. Be'alve dd de menseji noe weinig konde kriege, moste ze d'r ok nog 'k weet nie oe vee voo betaéle. Kroppen slae van 80 cent, bloemkoole van 'n daelder, 't lieken wè fantastisch mae 't is toch wezenlijk gebeurd. In d'n boogerd wü t van 't jaer ok nie zo goed gelukke as vlie jaere. 't Za dan ok nie zovee fruit geve, Want d'r ei nog d 't een en 't aore tegenge werkt. Over tegenwerke gesproke! D'r bin nog aoltied boeren, die a dienke dd ze de Landstand ok nog kunne tegenwerke! Mae dat za ze toch nie meevalle. Want de Landstand driengt meer en meer in 't boerenleven in en langzaem mae zeker, aoltied mee beië benen op de grond, wordt de Landstand ok voo agrarische bestuurszaeken ingeschae- bluuve, mae w ezenlyke tegenstan ders die d niks van ons motte wete, die bin d'r machtig weinig. Dn eenen durft 't meestal nie an voo d'n aoren. Mae meestal d ze in de penarie zitte, ja, dan wete ze de durpsboerenleiders wé te vinden. Wat dat betreft, is die geschiedenis mee d'Ausweisen wè leerzaem voo ons ge wist. Sommige zeie 't in 't eerst rond- uut:.Noe bin 'k overaol gewist, en nog ze m'n nie kunne elpe. Noe kom te leste raed ok mè 's nae julder. Mae d'n leste tied gaet 't d anders. De mensen weette noe d dat ze beste 't rek mae nae ons motte komme. 'Oe eerder of ze komme, oe meer resultae- ten d 't meestal oplevert. As je op 't leste nippertje j'n eigen bie ons vervoegt, dan mot 'n ok nie kwaed weze, as 't scheef loopt. 'n Stuitje terug wilde nabie gin mens ok mae wat mee de Landstand te mae- ken mae noe wete 2? aollemaele d'r eige ineens te 'erinneren, dat ze mee- werke an de voedselvoorziening e en dus dat ze tot de Landstand 'oore. Goed, de Landstand eit aoïle mensen die d d'r recht op ao, noe ge'olpe. Mae wanneer d ons noe zomedeen julder medewerking voor 't een of aore vraege, doe dan wee nie net asof je van de prins gin kwaed weette En daemee sluutte 'k wee 's voo deze keer. 't Beste BRAM. De waarnemend Commissaris der Pro vincie Zeeland heeft benoemd tot des kundige tot het doen van de schatting der pachtwaarde van de gronden in den calamiteuzen Leendert Abrahampolder, Dhr. L. Kranenburg te Goes en tot des kundige voor de schatting der pacht waarde van de gronden in den cala miteuzen Suzannapolder, Dhr. W. L. Klompe te Tholen. In aansluiting op de in den Landstand van 4 Juni geplaatste uitslagen, laten wy hier onder de verdere keuringen volgen. Grijpskerke. Aanvoer en belangstelling zeer goed. De aanvoer bestond uit 6 stieren, 37 koeien, 5 vaarzen en drie kalveren. Aan prezen was 66.50 beschikbaar. 80 of meer punten kregen 17 koeien. Gapinge. Hier is het wel eens drukker geweest. De aanvoer bestond uit 5 stieren, 39 koeien, 4 kalfvaarzen, 6 jonge vaarzen en 4 groe pen van eig. 17 koeien kregen mger dan 80 punten. Aagtskerke. Aanvoer en belangstelling niet groot. Aan gevoerd werden 7 stieren en 16 koeien. 6 koeien kregen meer dan 80 punten. Meliskerke. Hier werd voor het eerst na jaren weer eens een keuring gehouden, die uitstekend geslaagd mag heeten Aangevoerd werden 3 stieren, 10 kalfvaar zen en twee jonge vaarzen Van de 59 aangevoerde koeien behaalden 15 meer dan 80 punten. Wolphaartsdijk. Hier was de belangstelling niet groot. De aanvoer bestond uit 3 stieren, 27 koeien, 2 vaarzen en 4 kalveren. 5 koeien kregen 80 of meer punten. Wissekerke. De aanvoer bestond uit 4 stieren en 17 koeien. De kwaliteit was goed. 5 koeien behaalden 80 of meer punten. Kamperland. Hier was de belangstelling en aanvoer zeer gering. 4 stieren en 1 koe werden voorgebracht. 's-Heer Abtskerke. Hier was de aanvoer zeer goea Deze be stond uit 1 stier, 28 koeien, 2 vaarzen, 4 stierkalveren en 4 vaarskalveren. Door den wnd. Burgemeester -was een me daille geschonken. Deze werd gewonnen door Starre van W. Mi; .erd. 2 Andere koeien kregen nog 80 of meer punten. Kapelle. Hier was de kwaliteit best. De aanvoer bestond uit 3 zeer goede N.R.S. stieren, 18 koeien, 1 kalfvaars en 3 kalveren. Deze keuring was in de plaats gekomen van den folcdag te Goes en omstreken die wegens mond- en klauwzeer werd uitgesteld. 10 Koeien kregen 80 of meer punten. Noordgouwe. De aanvoer bestond uit 4 stieren, 27 koeien, 3 kalfvaarzen en 1 kalf. Dé kwaliteit was goed, evenals de belangstelling. Meer dan 80 punten kregen 10 koeien. Noordwelle. Aanvoer en belangste .ing was niet groot. De aanvoer bestond uit 3 stieren, 15 koeien en 1 vaars. Hiervan kregen 3 koeien meer dan 80 pun ten. Tien geboden voor den zjjderups- kweeker 1. Zorg voor voldoende blad en pluk het zorgvuldig. 2. Geef den rupsen geen vuil, verdroogd of nat blad. 3. Neem de rupsen niet in han den dan by uiterste noodzaak. 4. Rook niet in het vertrek waar gy rupsen verzorgt. 5. Houd de voerbakken rein, ver wijder oud blad en uitwerpselen. 6. Voer niet te overdadig en op vaste tijden. 7. Merkt ge, dat de rupsen al het blad hebben verbruikt, geef dan den volgenden keer iets meer, al doende leert men de hoeveelheid kennen. 8 Laat geen zon op de rupsen schijnen, en ventileer goed. 9. Geef de spinnende rups ge dempt licht, stoot niet tegen de spinhut. 10. Behandel de cocons met zorg, deukjes verminderen de waarde Burgh. Hier was de belangstelling goed. De aan voer bestond uit 2 stieren, 27 koeien en 2 kalveren. 9 Koeien kregen 80 of meer punten. Kerkwerve. Belangstelling en aanvoer matig. 4 Stieren en 4 kalfvaarzen benevens 11 koeien, waar van er 1 meer dan 80 punten kreeg, werden voorgebracht. Zierikzee. De aanvoer bestond uit 1 stier en 6 koeien. Belangstelling gering. 3 Koeien behaalden meer dan 80 punten. Nieuwerkerk. Hier waren aanvoer en belangstelling beter. Aangevoerd werden 6 stieren, 23 koeien en 2 vaarzen. Hiervan kregen 10 koeien nTeer dan 80 punten. St. Annaland. Hier is het wel eens drukker geweest. Er werden 4 stiertjes aangevoerd van geen hoog gehalte en 11 koeien van goede kwa liteit, waarvan er drie meer d\n 80 punten kregen. Stavenisse. Aanvoer en belangstelling was niet groot. Aangevoerd werden 3 stieren, 7 koeien en 2 vaarzen. 1 Koe kreeg meer dan 80 punten. St. Maartensdijk. Hier waren aangevoerd 3 stieren en 14 koeien van goede kwaliteit. 5 Koeien be haalden meer dan 80 punten. Poortvliet. Hier werden 7 zeer goede 3tieren aange voerd en maar één koe, die werd opgenomen in het N.R.S. 2e JAARGANG No. 2* VRIJDAG 18 JUNI 19*3 De Landstand en de ge machtigde voor den oogst 1 2 2 Brieven van Bram 3 Rundveekeuringen in Zeeland 3 Zyde van 250.000 rupsen 3 Uitvinder en ontdekker 4 Nieuws uit het gewest 4 Voor de Landvrouwen 5 Wat „Land en Volk" brengt 5 6/7 Pluimveehouderij 8 Officieele mededeelingen9/10 Handelsberichten 10 BENOEMD tot: lid van den Drjkraad vap de water- keering van den calamiteuzen Leendert Abrahampolder, als vertegenwoordiger van het waterschap Oud- en Nieuw- Noord-Beveland, M. de Regt Marsz. te Kats; lid van den Dijkraad voor de waterkee- ring van den calamiteuzen Vlietepolder, als vertegenwoordiger van het water schap Oud- en Nieuw-Noord-Beveland, G. M. F. Bom te Wissekerke. dijkgraaf van den Noordpolder-bü-Axel, C. A. Dekker Cz. te Axel; lid van den Drjkraad voor de water- keering van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong Breskens, als vertegen- wordiger van dat waterschap, I. A. de 'Visser te IJzendijke; lid van den Dijkraad voor de water- keering van de calamiteuze polders Onrust _c.a., als vertegenwoordiger van den MariapoUler, E. van der Maas A.Z. te Wissekerke; lid van den Dijkraad voor de water- keering van den calamiteuzen Willem- Annapolder, als vertegenwoordiger van de waterschappen 's-Gravenpolder en Ooster-Zwake, J. Vermue te 's-Graven polder; leden van den Dijkraad voor de water- keering van den calamiteuzen Vliete polder, als vertegenwoordiger van dien* polder, E. H. van der Moere en J. K. Filius, beiden te Wissekerke; gezworene van het waterschap De Breede Watering bewesten Yerseke, J. de Groene te Wemeldinge en J. C. van 't Westeinde te 's-Heer-Arendsveen; Huizer proefbedrijf van de Ned. Zijdeteeltvereeniging boekte goede resultaten Nu de belangstelling voor de teelt van zijderupsen in ons land sterk toeneemt, meenen wij goed te doen een en ander over te nemen uit het jaarverslag van de Ned. Zijdeteeltvereeniging, waarin vooral de aandacht wordt gevestigd op het proefbedrijf te Huizen in Noord- Holland, dat was ondergebracht in een viertal lokalen van de Ambachtsteeken- school. Zeer vele leden van de vereeni- ging en andere belangstellenden, onder wie vele jongeren, hebben een bezoek aan het bedryf gebracht, allen hebben, aldus het verslag, genoten van het wonder, dat zjj te aanschouwen kregen. Men is dit ^jaar precies een maand later met de teelt begonnen dan in 1941, aller eerst moest gezorgd worden dat er vol doende blad aan de struiken was en dat was er door den kouden winter veel later dan anders. Het kweekseizoen heeft zich gekenmerkt door eep ge- stadigen regenval. Met dit euvel hebben alle kweekers te kampen gehad. Heeft men een bedrijf met een groot aantal rupsen dan is het nuttig te beschikken over een klein schuurtje of andere ge legenheid waar het blad kan worden gedroogd. Goede wenken heeft de vereeniging ver vat in de hierby afgedrukte „Tien ge boden". Er werd dit jaar een z.g. „Staffelteelt" toegepast, met tusschen- ruimte van vijf dagen gingen de eitjes in het broedkastje en zoo had men tel kens weer jonge rupsjes als de kleinste zich al weer wat wisten te redden. Dit jaar zyn er veel z.g. „geelspinners" ge weest. Over het algemeen waren de cocons veel kleiner dan die van het vorig jaar. Dit behoeft niet altijd nadeel te zijn, daar ook een kleine cocon goed hard en daardoor zwaar kan zijn. Be halve het coconbedrrjf, dat in de teelt en spinkamer werd uitgeoefend, exploi teerde de vereeniging in 1942 een ten toonstelling van voorwerpen, welke op den zijdehandel in vroegere tijden en in onzen tijd betrekking hadden. Verder waren er zydehaspels en voortbreng selen van natuurzijde aanwezig. Ook het spinnewiel, waarop de vlokzijde kan worden gesponnen, ontbrak niet. Het geheel, aldus besluit het verslag, is een succes geweest maar ook heeft het ons veel geleerd. Wij staan in Nederland nog in het beginstadium en alleen door het bedrijf uit te oefenen kunnen wij leeren, hoe het gedaan moet worden. Ieder jaar brengt ons nader tot het doel, dat wy nastreven en wat ik hoop, dat ook de leuze van al onze kweekers zal zijn n.L in Nederland een eigen zijdeteelt en zijde-industrie. (Wy hebben den indruk gekregen, dat b.v. onze Landvrouwen zeker niet spijt zullen hebben van een bezoek aan het be drijf. Het adres van de secretaresse Mw. Gerda van Ede, is Gerara Doulaan 24, Naarden; zij zal stellig alle ge- wenschte inlichtingen verschaffen, Red.)

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3