Wij maken rieten schoentjes lü |M' 1:IÜ (voor de landvrouwen) Wildschadecomniissies 99Land en Volk" Het oogsten van koolzaad 5 1 "I Rabarberjam met weinig suiker J inluis Het zooltje *--n onder gezien. Bechts: Zoo ziet ons schoentje er uit F!g. 2. We gaan na S om het begin heen dat ook goed van pa*. We steken heen en weer de blezen aan elkaar. Zijn we driemaal om die 6 cm. geweest, (zie 2) dan nemen we de lengte van de zool, we zorgen er voor, dat we aan den zqkant even ver verwijderd zjjn al« van de lengte der zool. Dan gaan we daaromheen weer verder werken tot we de gewenschte breedte van de zool hebben. We eindigen in de holte van den voet, door het gevlochtene stevig met touw of D.M.C. te omwikkelen (zie fig. 3). Zoo maken we ook het tweede zooltje, voor elk schoentje hebben we twee zooltjes noodig en één hakje. Voor het hakje werken we op dezelfde manier alleen gaan we niet om en om, maar Een uurtje vrijen tijd, daar beschikt ieder nog wel over, en dit uurtje benut ten we om strooien of biezen schoenen te vlechten, hèt mode-artikel van den tegenwoordigen tijd. Hiervoor hebben we noodig: stroo, biezen of papiertouw. Indien we stroo nemen mag dit niet geperst zijn. Evenals de biezen worden ze een paar uur vooraf vochtig ge maakt door er water over te gieten. Dan kunnen we beginnen met het Fig. 1. Het begin van het vlechtsel. vlechten van de zolen. Dit kan ieder een, immers vroeger vlochten we toch ons haar in mooie, lange vlechten T Welnu, zoo doen we nu ook met de zool van den schoen. We nemen 3 k 4 biezen, al naar gelang de dikte der biezen, dus hebben we 3 £L 4 biezen en vlechten zoo verscheidene meters. Daar na beginnen we met het model van de zool te leggen. We leggen het ge vlochtene steil, dus niet met den platten kant naar beneden. Voor maat 38 of 39 nemen we 0 cm. lengte (zie fig 1) en gaan daaromheen werken, met stevig dun touw. Indien we nog een restje D.M.C. of visschersgaren hebben, komt werken volgens teekening (zie fig. 4). Zijn we zoover dan nemen we gekleurd papiertouw, of indien we dat niet heb ben, kunnen we ook biezen nemen, zoo als we gebruikten voor de zooL We moeten nu onze fantasie maar eens laten werken, want voor het bovenste van het schoentje kunnen we verschil lende modellen nemen, neem eens een kijkje in een étalage, dan komt men wellicht op een idee. We nemen voor een schoentje als op de foto dertig touwtjes en vlechten die op de volgende wjjze. We beginnen met door een knoop alle touwtjes bij elkaar te houden. Dan nemen we het linksche touwtje en gaan dat, door een op een neer te werken naar rechts. Is het aan den rechtschen kant, dan gaan we weer om het link sche touwtje en gaan op dezelfde manier te werk. Wat zoo even boven was, komt nu onder te liggen. Hebben we zoo een eindje gevlochten dat over den voet past, dan eindigen we met de touwtjes r JN MAAG. £>£NED£/i L /KiNj l\y -m Hi EU VAST* v rtAUzr* D'T WAS CSGJft Fig. 8. Het zooltje is klaar aan elkaar te knoopen. Daarna leggen we de bandjes over één zooltje en vol gen ons eigen idee. We passen de band jes natuurlijk over den voet, waarna we ze aan het zooltje bevestigen. Ztfn we zoover dan wordt het hakje vast ge maakt aan de binnenzool, door op en neer te steken, daarna volgt de onder zool, die evenals het hakje, door op en neer te steken, aan de bovenzool wordt bevestigd. Hebben we nog wat dextrine, dan smeren we daar het zooltje mee in, en drukken het even stevig in het zand, 24 uren laten drogen, dan nog maals dezelfde behandeling. In plaats van stroo of biezen kunnen we ook stevig papier nemen. J. I Uus. De keuze van hetgeen men op het brood kan eten, houdt niet op bjj jam of stroop en misschien suiker als moeder eens een royale bui heeft. Er zijn immers veel rauwe broodbeleggingen zooals plakjes komkommer, tomaat, geraspte wortel en slaatjes van kropsla, postelein en andere zomergroenten. En straks komt de tijd, dat versch fruit, aard beien en bessen de jam kunnen afwis selen. Toch zal een eigengemaakte jam, die het rantsoen kan aanvullen, wel in den smaak vallen. Een frissche jam, mooi van kleur en lekker van smaak kan men maken van wortel en rabarber. Onderstaande hoeveelheid levert onge veer twee potten op. Deze kan men op een koele plaats een kleine week be waren. Rabarberjam met wortel. 250 gr. wortel, 250 gr. rabar ber (1 dikke steel), 100 gr. suiker. De worteltjes flink afboenen, in schijf jes snijden of grof raspen en met zoo veel water opzetten, dat ze net onder staan. De worteltjes 20 min. zachtjes laten koken. De rabarber in stukjes sngden, wasschen en aan de worteltjes toevoegen. De massa nog 10 min. laten koken, met een puréestamper fijn wrij ven, de suiker toevoegen en zoonoodig binden met wat aangemaakt aardappel meel. In de meeste gevallen is het bij- binden echter niet meer noodig, daar deze massa na afkoeling nog iets op stijft en dan de dikte heeft van jam. Flg 4. Zoo vlechten we het hakje (Teekenlngen en foto's van den schrijver) Een tweede rusthuis voor Landvrouwen Naar wij vernemen zal behalve het rusthuis voor moeders te Hilversum, nog een tweede tehuis worden ingericht in de omgeving van Maastricht. De moge lijkheid bestaat, dat Landvrouwen, die rust noodig hebben, ook in dit tehuis worden opgenomen. Landvrouwen, die meenen voor plaatsing in aanmerking te kunnen komen, dienen zich op te geven bij de Stafleiders der prov. kan toren, met vermelding wanneer opname haar het beste schikt. Men moet zich in ieder geval vier weken voor de ge wenschte data aanmelden. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij; Gelet op artikel 59 der Jachtwet 1923; Gelet op zijne beschikking van 26 Ja nuari 1942, Afdeeling van den Gemach tigde voor het Boschwezen, de Hout voorziening en de Jacht No. 99, Bureau Jacht, zooals deze is gewijzigd; HEEFT GOEDGEVONDEN: te benoemen, te rekenen van 1 Januari 1943 tot wederopzegging de onder B (I) en C vermelde personen respectievelijk tot leden en plaatsvervangende leden in de wildschadecommissiën voor de onder A genoemde gebieden en met ingang van heden tot wederopzegging de onder B (IE) vermelde personen tot leden in de wildschadecommissiën voor de onder A genoemde gebieden, van welke com- missiën als lid en voorzitter zijn aan gewezen de onder A aangegeven per sonen. Aan deze beschikking was toegevoegd de volledige lyst van de bestaande wild schadecomniissies, vermeldende onder A het betreffende gebied met het lid, te vens voorzitter, der betreffende com missie; onder B de leden der commissie; onder O de plaatsvervangende leden. Als lid onder B is vermeld en zoodoende benoemd voor elke provincie de pro vinciale Leider van het Bosch- en Jacht wezen, met dien verstande, dat, indien in de betreffende provincie meerdere commissies zijn ingesteld, de betreffende provinciale Leider In die meerdere com missies als lid is benoemd. W. G. Nieuwenkamp, Leider Afd. Boself- en Jachtwezen. Wat brengt in de week van 20 t.m. 28 Juni Zondag 20 Juni. We staan weer op den drempel van een hoogtijdag, n.l. het mid- zomerzonnewendefeest, wat de eeuwen door hèt feest was voor onze voorouders. Dezen Zondagmorgen zyn dan ook twee programma's aan het feest van de zon newende gewijd. Wanneer U van 8.0O— 8.15 luistert over H. I dan zult U ln het programma van ,,De zin van het boer z(jn" gedachten hooren van Dirk van de Bospoort over ,.Op de hoogte van den zomer" Om 10.00 uur kan men een programma beluisteren, getiteld: „Ais de zomerzonne stil staat". Een uur gewyd aan zon en zomer bij de zonnewende, door D. van de Bospoort. Van 12.4513.00 uur H. 1 vraagt Dirk van den Hul uw aandacht voor een on derwerp, wat leder wel zal interesseeren, want het gaat over het eten. De meeste luisteraars zullen op dezen tyd juist aan tafel zitten en daarom spreekt Dirk van den Hul vandaag eens over het onder werp: „Geen lekkerder eten dan een zwaar verdiend maal". Vooral de kles- kauwers raden wy aan deze uitzending eens te beluisteren. Maandag 21 en Dinsdag 22 Juni telkens van 13.00—13.05 H. I brengt Land en Volk nieuws en wenken voor Boer en Tuinder Dinsdagmorgen van 10.3010.45 H. I vraagt Thea Tulleken uw aandacht voor een schets „Mestrichter Spraok; Doe zeute taol". Chr. Thewisse stelde deze voordracht samen uit de oude Maas- trichtsche letterkunde. Woensdag 23 Juni van 13.0013.10 uur kan men over H. I een reportage beluisteren over „De ontwatering rondom Meppel". lederen winter zag men de laatste jaren rondom Meppel het land onder water staan en velen zullen zich wel eens af gevraagd hebben, wat daarvan de oor zaak toch wel kon zyn. Hierover zal bur gemeester G. Wisman U Woensdag 23 Juni iets vertellen, want ook hy heeft een belangrijk aandeel gehad ln de ver betering van den waterafvoer in deze omgeving. Van 20.1520.30 H. 11 hoort U een ge- dachtenwisseling tusschen twee bestuurs leden van de Nederlandsche Vereeniging van Angorafokkers, G. de Josselin de Jong en H. A. Rozendaal over het on derwerp: „Hoe en wanneer het houden van Angorakonijnen voordeelig ia". Donderdag 24 Juni 13.0013.05 H. I zal de heer F. W. Beekhuls van Till ons iets vertellen over iemand in Duitschland, die veel voor het bijenonderzoek heeft gedaan en daar reeds ^ejl uniforme regelingen heeft aoorgevoerd. Het is werkelyk: „Een leven den bijen gewijd" Van 14.00—14.15 H. I „Van wassen en minder worden". U hoon ditjes en dat jes uit het volksleven rc id St. Jan. Vrydag 25 Juni 13.00—13.05 H. 1 brengt Land en Volk een reportage uit Bloem bollenland. We gaan met den verslag gever D. Hfddinga op bezoei by een bloembollenkweeker, die ons o.a. zal laten hooren hoe de Iris wordt gekweekt. Van 18.45—18.55 H. I vervolgen wy onzen tocht door het C.I.L.O. te Wageningen. Dr. Frankema en Dr. de Vries, beiden bekend door hun vele onderzoekingen, zullen ons rondleiden door de afdeelingen Grasland en Voederonderzoek. Dat de Directie van den Landbouw niet stil zit, zult U uit een en ander kunnen hooren. Verslaggever is D. Hiddlnga. Zaterdag 26 Juni van 13.0013.05 H. I brengen wy wenken voor de volkstuin ders. Van 13.30—13.40 H. 1 neemt W. J. Eels- sema ons op een diow&ndeltocht mee door den Oosthoek va Groningen, door het gebied, waar eens ie Dollart raasde en tierde en waar men nu golvende graanvelden ziet. Op onze wandeling door deze Nederlandsche korenschuur zullen wy veel schoons ontdekken van wat er leeft, groeit en bloeit op de vette kiel van het Old-ambt. Vrtydag 18 Jam, 18.45 uur, z*l Ir. W. C. van der Meer, rtyks- landbouwconsulent, in de serlet „De boer, de productie en de directie van den Landbouw", voor de microfoon van Hilversum I aanwijzingen geven voor het oog sten van koolzaad. Met het oog op het belang dat one land heeft b(j het binnen halen van een zoo groot mogelyken koolzaadoogst, wordt belangheb benden aangeraden niet na te laten, deze uitzending te beluis teren.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5