Groeistoffen in den tuinbouw ing van omgeënt hout Bij het plukken der aardbeien 7 In den eersten winter kijkt men den geheelen boom na. Men dient den boom dan met verstand van zaken aan te zien. De jonge scheuten der ent-rijzen worden, voor zoover zij den ver keerden kant opgaan, in de juiste richting vastgebonden en wederom wordt een gron dige opruiming gehouden onder de over tollige wilde scheuten. Ook dan echter met beleid, omdat een deel van dit jonge hout noodig is voor de snelle overgroeiing der entwonden. De zoogenaamde saptrekkers mogen slechts geleidelijk worden wegge nomen. Om de 20 25 cm laat men een waterloot staan, die tot op 15 tot 20 cm wordt ingekort. Soms kan men de wilde loten gebruiken voor een betere vulling van de kroon. Het is dan echter noodig, om in het tweede jaar op de stompen een stukje edel rijs te zetten. By kroon- of spleetgriffeling op dik hout worden dikwijls meer dan één ent ge plaatst. Het is niet de bedoeling dat deze alleen blijven staan. De overtollige ver edelingen helpen echter mede bij het tot stand komen van een vlotte overgroeiing van de wond en zijn dus den eersten tijd onmisbaar. We kunnen tenslotte natuurlijk slechts een twijg als takverlenging hand haven en snijden daarom de overbodige enten tot op korte stompjes weg. En als we dan toch eenmaal aan het snoeien zijn, nemen we meteen de verlenging zelf onder handen: we korten de verlengingen in tot op ongeveer de helft en snoeien de zij twijgen in tot op vier tot zes oogen. Nog eenmaal wordt daarna het snoei mes er In gezet. \vy volgen dan ech ter al geheel de normale regelen der kunst. De verlenglngstakken worden matig teruggesnoeid, al naar hun sterkte en hun standplaats aan den boom. Alle te dicht 6taande en naar binnen groeiende twijgen worden ver wijderd en overbodige gesteltakken worden weggenomen, zelfs indien de daarop geplaatste veredelingen uitste kend vergroeid zijn. In den regel zijn de veredelingen dan volkomen één met de takken. De entplaatsen zyn prach tig overgroeid en hier en daar Is het edele hout al weer met vruchtknoppen bezet. Verdere snoei prikkelt tot hout vorming, In plaats van tot de vorming van vruchtknoppen. Het Is dan de tyd om onze nazorg voor de veredeling te staken. Z(j zijn geslaagd en de rest doet de boom zelf. BU het plukken worden do vruchten niet in de hand verzameld, maar stjjk voor stuk In de slof gelegd. (foto: Archief ,,De Landstand") Nu we zoo langzamerhand weer in den vollen aardbeienttjd gekomen zijn, ver dient het aanbeveling nog eens na te gaan, hoe wy het meeste profijt van onze aardbeien kunnen trekken. In de eerste plaats, omdat in dezen tijd de vraag naar deze heerlijke vruchten grooter zal zijn dan ooit, zoodat het noodzakelijk is voor een zoo groot mogelijke hoeveelheid te zorgen, en ten tweede, omdat dit de beste financieele resultaten waarborgt. Het gaat er niet alleen om, de vruchten zoo goed en zoo versch mogelijk aan de markt te brengen, neen, bovendien moet de consument ze in goeden staat ontvangen, eerst dan kunnen we te vreden zijn. Wanneer moeten wij plukken? Het beste tijdstip voor den pluk is even voor de volrijpheid, waarbij er op gelet moet worden, dat aardbeien, welke over twee dagen rijp zijn, tege lijkertijd worden meegenomen, want: rijp geplukt is te laat geplukt. De vruchten worden bij voorkeur rechtstreeks geplukt in de bekende on. diepe bakjes van papier bij cultuur in den vollen grond gebruikt met de Beverwijksche sloffen of chips. Niet bij handen vol tegelijk plukken! Elke geplukte aardbei wordt meteen neergelegd in het bakje of mandje anders beschadigen wij de vruchten en De gevolgde methoden: Gelijk bekend is groeistof tegenwoordig in diverse merken verkrijgbaar. In het boomkweekerscentrum Boskoop is het meest bekende preparaat hét Rhizopon, dat in den handel wordt gebracht als poeder en in tabletvorm. Rhizopon A bevat als werkzaam bestanddeel het indolylazijnzuur en wordt meestal ge bruikt in een sterkte van pet. Rhizo pon B bevat naphtaleenazijnzuur en wordt het meest gebruikt met een con centratie van 0.1 pet. De gebruikswijze vereischt nog eenige toelichting. Het meest bekend is de gewone opzuigmethode, waarbij de groei stoffen worden opgelost in water. Men laat de stekken daarin tot 24 uur staan; een deel der groeistoffen wordt er dan door opgezogen. Daarnaast heeft men de hierboven reeds genoemde poedermethode; daarbij wor den de stekken even met het ondereinde in water gedompeld en daarna door een poedervormig mengsel van talk en groei stof gehaald. Direct daarna worden de stekken op het stekbed uitgezet. Verder heeft men nog de zoogenaamde dip-methode. De oplossing waaruit de groeistof moet worden opgezogen, is daarbij aanmerkelijk sterker van concen tratie; in verband daarmede kan de tijd van vele uren tot enkele oogenblikken worden bekort. Tenslotte is er nog de pasta-methode; waarbij de groeistof in den vorm van een smeerseltje op de te behandelen planten wordt gebracht. Deze methode is voor stekken minder gebruikelijk, maar wordt daarentegen wel eens toe gepast bij de behandeling van moeilijk vergroeiende veredelingen. Dit zijn de belangrijkste methoden. Natuurlijk wor den variaties toegepast, die echter nog niet verder zijn gekomen dan tot het stadium der proefnemingen. De resul taten der hiermee genomen oriëntee- rende proeven zijn nog niet zoo, dat de practijk er reeds profijt uit kan trekken. Het besproeien van den grond van het stekbed, hoe logisch de gedachte ook klinke, biedt het gevaar, dat ook de schimmels en de bacterie-flora worden geprikkeld, en dat algemeen mossen eveneens een snelleren groei gaan ver- toonen. Krijgen deze op het stekbed de overhand, dan is het leed niet te over- krrjgen zij deuk- en kneusplekken. De slechte vruchten mogen echter niet blijven zitten, maar moeten apart ver zameld worden. Indien ze blijven zitten, kunnen de aardbeien aangetast worden door Rhizopus, een schimmel die echter geen levenskansen heeft bij onbescha digde vruchten, omdat zij niet in staat is door de onbeschadigde vfuchthuid heen te dringen. Bij het oogsten der bakaardbeien plegen de plukkers de aangevreten vruchten zoolang op het glas der een ruiters te leggen. Na den pluk worden deze aard beien dan, meest voor eigen gebruik, bijeen gehaald. Druk uw plukkers steeds opnieuw op 't hart de vruchten te behandelen als eieren, en niet als eierkolen Behoudens bij kleinere soorten, zooals Abondance, worden de aardbeien met de kelkbladen -geplukt. Bij kas- of bak. teelt worden ze liefst geknipt. De vroege morgen is de beste tijd voor 't plukken. Proefnemingen hebben aan getoond, dat de vruchten dan 't langst houdbaar blijven. Temperaturen boven de 40 graden zijn voor de aardbeien funest. Kunnen wij ze niet aanstonds afleveren, dan zetten wij de aardbei- sloffen dus op een koele plek. Om den anderen dag de bedden nazien, dat geeft den regelmatigsten en groot sten oogst aan eerste kwaliteitsvruchten. groeistof bij de verdeeling worden ge bruikt. Wij wezen er reeds op, dat men nier de groeistof Wel ens toedient in den vorm van een smeerseltje, van lanoline- pasta. Soms wordt zy ook met een pen seeltje over de wond gestreken, terwijl volgens een derde methode de griffels net als de stekken in een groeistof oplossing worden gezel en enkele uren vloeistof kunnen opzuigen. Bij de diverse methoden moeten echter worden aangeknoopt de eischen, die de practijk nu een keer stelt. Zoo kan de poederbehandeling bijv. niet op het veld worden toegepast, aangezien het poeder in den wind kan verstuiven. Van te voren moeten we dus hebben uitge maakt: „hier gebruiken wij de groeistof in opgesloten vorm en volgen de opzuig methode". Belangrijke stoffen zijn daarby de wond- hormonen, die in de planten worden gevormd bij verwondingen. De onder de verwonding liggende cellen worden door deze stoffen geprikkeld tot deeling, met het gevolg, dat de wond wordt afgesloten en spoedig overgroeit. Als wij ook deze stoffen hebben leeren gebruiken, zal het ons mogelijk zijn een snellere vergroeiing tot stand te brengen tusschen ent en onderlaag Een van deze wondhormonen, het traumatine- zuur, is korten tijd geleden geïsoleerd. Op den proeftuin te Boskoop heeft men er reeds resultaten mee gehad bij de veredeling van Rhododendrons maar de verkregen winst is nog te gering en nog niet van belang voor de practijk. Inmiddels zijn thans op groote schaal proeven met Rhododendron-hybriden op gezet, waarbij vooral dit traumatine- zuur wordt beproefd. Het Verdere onder zoek in deze richting is dus gaande en we mogen aannemen, dat er zich nog allerlei verrassingen op "dit gebied zul len voofdoen. Verwacht mag worden, dat in den loop van dit jaar waarde volle nieuwe gegevens zullen worden verkregen. G. D. L. M. G roei stof-com bi naties Een wonderlijke ontdekking van den laatsten tijd is het nut van de zooge naamde co-factoren, da* wil zeggen van tot het welslagen der behandeling mee werkende stoffen. Dikwijls zijn dit an dere groeistoffen dan die welke we wil len gebruiken, soms ook zwakke suiker oplossingen, ja zelfs kunnen het die stoffen zijn, die ons al lang als vita minen bekend zijn. Klaarblijkelijk hebben deze dus ook in het weefsel der planten een belangrijke taak. Zooals bekend worden zoowel de suikers als vitamine BI in de bladeren gemaakt. Zij dalen langs de vaatbundels omlaag en zetten, als ze daar zijn aangekomen, de wortels tot krachtiger groei aan. Door kunstmatige toediening van deze medewerkende stoffen kan men de wor telvorming doen toenemen. Als de plant gemakkelijk te stekken is, dan is dat klaarblijkelijk niet noodig; dan zitten er voldoende suiker en voldoende vita mine BI in zoo'n plant.- Maai is er een tekort, dan gaat het er net mee als bij ons, dan geven we een vitamine tabletje en de zaak is gezond. Verschillende sierheesters zooals kers en malus, worden meestal veredeld. Als door toepassing van groeistoffen of van groeistoffen en co-factoren eigen wor teling kan worden verkregen, zou dit de teelt aanmerkelijk vergemakkelijken. Afgezien daarvan kan ook rechtstreeks Het werk van den fruitteler in deze week De tijd om vangbanden om te leggen is aangebroken De appelbloesemsnuiiKeverB kwamen dit voorjaar plaatselyk weer in groo- teu getale voor. Hoewel de schade tengevolge van den ryken bloei niet zoo groot is, is het toch gewcnscht, [lat de fruitteler daartegen maatrege len neemt om sterke uitbreiding vi.ii de plaag in 1944 te vourkomen. Aangezien de bestryding met buoui kleurstoffen nog 'n het stadium van onderzoek verkeert, biyit voorloopig het wegvangen der volwassen kevers de aangewezen weg. Hen legt hier toe zoogenaamde vangbanden om de stammen der boonien. Thans is het de tyd om deze handen, welke uit papier of uit jute (reepen van oude zakken) bestaan, op een hoogte van DA a VA m. aan te brengen. De kevers zoeken hieronder een schuil plaats. Daar zy iedere schuilplaats op de stammen voor Hel nemen, moe ten deze stammen vóór het leggen der baiulcn met een stalen borstel oJ krabber worden schoon gemaakt. Alleen by goed glad gemaakte stam men zullen veel kevers onder de ban den kruipen. Voorts moeten de ban den om ALLE stammen worden ge legd, dus niet alleen by appelboo- men, maar ook om die van pere- boomen. Een absolute eisch is het om den ge heelen zomer tot de vorst Invalt, de banden regelmatig schoon te maken. Dit kan byv. geschieden door ze af te nemen en bovei een emmer met bytende vloeistof, byv. houtearboli- neum, uit te schudden. Deze con- tröle moet minstens één keer per maand geschieden, liefst tydens koud weer. By slechts eenmalige controle In het geheele seizoen, heeft het aanbrengen van vangbanden weinig zin.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7