Het zwermen der bijen De leverings plicht van eieren Vonkjes Pluimveehouderij Het besluit van bet Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren van de vorige maand, waarbg werd bepaald dat ook aan de pluimveehouders, die in 1942 niet aan hun leveringsplicht voldaan hebben, door de P.B.H.'s een leverings- kaart kon worden uitgereikt, blijkt hier en daar nog al stof te hebben opge waaid. Op deze wijze is deze categorie gerechtigd pluimvee op zijn bedrijf te blijven houden, mits zg zich verplicht vóór 1 October 1943 per dier 50 eieren in te leveren, voor welke berekening hanen en woerden meetellen. Voor zoover 'k heb kunnen vaststellen, is de reden van dit laatste voornamelijk, dat er thans groote belangstelling voor jonge hennen blijkt te bestaan en dat zij, die aan hun tevermgsplicht-1942 hebben voldaan, zich thans wel eens bg het koopen der jonge nennen zien voor bij gaan door degenen, die het in 1942 met aun leverings plicht niet nauw na men. Ook in deze zou de deugd alweei heel siecht worden beloond. Laat ik voorop stellen, dat het inder daad onaangenaam moet zijn, wanneer men moet vaststellen, dat men gepas seerd wordt door degenen, die het met hun verplichtingen minder nauw nemen, misschien zich daar zelfs niet het min- ste van aantrekken. Dit dan in het al gemeen gezegd, want in het onderhavige geval liggen de verhoudingen toch wel eenigszins anders. Op de eerste plaats heeft een ieder een aantal kuikens kunnen bestellen, even redig aan het aantal stuks plüimvee, dat hij op zgn bedrijf mag houden. De prijzen waren gelijk aan die van het vorige jaar, dus neerkomende op 32^i cent per cendagskuiken. Had men liever jonge hennen, dan heeft een ieder, mits hij r'aarbij met den daarvoor vast- gestelden aanvraagtermijn rekening hield, een toewijzing voor zevenweek- sche hennetjes kunnen krijgen, was het niet bij Jan, dan toch zeker wel by Piet. Ik heb nog niet van één geval vernomen, waarbij dit niet heeft kunnen plaats vinden Ook voor de jonge hen netjes was de prijs gelgk aan dien van het vorige jaar, d.w.z. ƒ3.32 per stuk. af bedrijf, onverpakt, inclusief omzet belasting. Van een „beconcurreeren" door hen, die in 1942 niet aan hun leve ringsplicht voldeden, behoeft dus geen sprake te zgn, tenzij er met den prijs wordt geknoeid en in dat geval wende men zich subiet tot den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen. Bagijnen straat 1 te Deventer. Verder mogen zij, die in 1942 in ge breke bleven, alleen over een leverings- kaart beschikken, wanneer zy niet alleen voor dit jaar nog de vereischte 25 eieren leveren, doch bovendien nog eens 25 eieren extra, dit laatste als zoen offer voor hun nalatig blijven in 1942, hetgeen onze eiervoorziening voor dit jaar derhalve ten goede komt. Daartoe hebben zij zich by de uitreiking van hun leverir.gskaart-1943 moeten ver plichten. De mogelijkheid bestaat, dat er zullen zgn, die redeneeren: Och vorig jaar zijn we vrjj uitgegaan, ditmaal zal het ook wel zoo'n vaart niet loopen. Zij, die deze meening zijn toegedaan rnaken dan echter een grove vergissing. Op de eerste plaats heeft het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren dit jaar voor het eerst de regeling in handen gekregen en zal dit geval wel niet over zijn kant laten gaan. Men neemt nu eenmaal geen Besluiten, om die aan zijn laars gelapt te zien. Om een redelijke kans tot in levering te geven, heeft men den voor de regelmatig-leverende pluimveehou ders geldenden inleveringétermijn (wel ke loopt van 15 Maart1 Juli) voor hen, die in totaal 50 eieren moeten leveren, tot 1 October a.s. verlengd. Wat er zal gebeuren, wanneer men alsnog in gebreke zal blijven, kan ik moeilijk zeggen. Dat er niet maische boeten zullen vallen, al of niet gepaard gaande met inbeslagname van het op het bedrgf aanwezige pluimvee, komt my waarschijnlijker voor, dan sommigen op dit oogenblik misschien wel denken HOLSTEYN Maaien en zichten veroorzaakten in 1941 in totaal 452 ongevallen. Wees dus op uw hoede! Verpoten en verplanten doet men liefst b(j vochtig weer tegen den avond. Aan gieten is altijd gewenscht, behalve by mergkool. Voedermiddelen worden vaak vervalscht. Hoe groot de knoeiery soms is bleek by onderzoek van een monster kippenvoer, dat 28,8 keukenzout bevatte. Honden en andere kleine dieren kunnen sterven als ze likken aan voorwerpen, die met carbolineura zijn bestreken. Vlekziekteserum voor varkens leverde de Ryksseruminrichting ruim 2160 kg. aan 406 dierenartsen in het jaar 1941. Turfroet kan 4 stikstof bevatten, steenkoolroet 2.4 stikstof, 0.4 fos for, 0.1 kali en 4 kalk. Roet kleurt den grond mooi donker en weert In secten. Handen wasschen voor het melken is niet alleen noodig voor de reinheid, maar ook om de handen zachter te krygen. Zeere spenen moeten worden voor komen. De „Koninginneval" biedt tal van mogelijkheden het zwermen meester te blyven W Er bestaan allerlei methodes om het zwermen der bijen te verminderen of in gewilde banen te leiden. Daartoe behoort echter zeker niet het telkens wegsnijden der gebouwde moercellen, deze worden steeds weer opnieuw aan gezet, het volk, dat zich op zwermen blijft toeleggen, oogst weinig of niets, en tenslotte vliegt er toch te ongelege- nertyd een zwerm af, omdat men een kleine moercel, welke in een verborgen hoekje was gebouwd over het hoofd heeft gezien. Een betere methode is het maken van een kunstzwerm, een „vlieger" by'voorbeeld. Hierby moet echter het weer meewerken. Tenslotte weet echter een bijenvolk zelf wel steeds den besten tyd te kiezen, waarop het kan gaan zwermen. Op deze laatste stelling berust het beheerschen van het zwermen door middel van de Koninginne val van het Systeem Alley. Ik en vele anderen hebben van dit systeem reeds veel genoegen gehad, zoodat wg het niet graag meer zouden willen missen. Men zet het instrument voor het vlieggat, zoodra men zwermneiging bg een bgen- volk waarneemt. Een dubbele doos. Het toestelletje zelf is een sooft dub bele doos met twee afdeelingen boven elkaar. De onderste afdeeling is van voren afgesloten door een stuk moer- rooster, zoogenaamd Herzogrooster. Dit helt schuin naar voren omhoog. De bovenste afdeeling heeft van voren en van achteren een wand van Ko ninginnerooster en van boven een schuifje van hetzelfde materiaal. Beide afdeelingen zijn gescheiden door een plankje, waarin drie ronde gaten van drie centimeter middellijn. Op de beide buitenste gaten staat een kegelvormig fuikje van horrengaas met aan den top een gat, waar een gewoon potlood door kan. Het middelste gat kan afgesloten worden door een metalen schuifje, dat men van buiten kan uittrekken. Staat de val op haar plaats, dan kruipen de werkbijen ongehinderd door het rooster uit en in. Komt de zwerm af, dan \liegen de byen boven den stand, maar de moer kan wegens het rooster niet volgen. Ze loopt hiertegen omhoog, passeert een der fuikjes van horrengaas en komt in de bovenste afdeeling, maar kan deze niet verlaten. De nauwe opening, waar ze doorheen is ge komen, vindt ze niet meer terug; en overal is ze door moerrooster omringd. Nu treedt de imker of zyn helper op. De zwermende bijenkast wordt een eind verder gezet in den stand. Nauwkeurig op haar plaats komt een nieuwe byen- woning,' waarin tien raampjes met uit gebouwde raten of kunstraat. De val met de gevangen moer zetten we voor het nieuwe vlieggat, dus op de oude, bekende plaats. We trekken het schuifje open, dat de middelste opening van onze val bedekt. Hierdoor krygt de moer Juni, soms einde Mei reeds, ie de ttf<l waarin de by on gaan zwermen, een tyd, welke velen imker* groote zorgen brengt. De bekende deskundige de heer Chr. H. J. Raad ie In dit artikel aan het woord en vertelt over de Ko ninginneval van het systeem Al ley. Byenhouders, leest dit artikel met aandacht! gelegenheid naar beneden te loopen, het vlieggat in en dus in de nieuwe woning. De zwermende bijen, die intusschen be merkten, dat haar koningin niet van de party was, keeren naar haar oude aanvliegplaats terug en voegen zich door de bekende val heen bij haar moer in de nieuwe woning. Geen gevaar voor wegvliegen van den zwerm dus; geen tijdroovend scheppen en inkorven; geen moeizaam naklimmen in hooge boomen! Nog meer mogelgkheden! Maar hiermee zgn de mogelgkheden van onze onvolprezen val nog lang niet uitgeput. Stel: men moet in den zwerm- tgd eenige dagen van lyiis en er is niemand verder in de woning. Dan opent men, alvorens te vertrekken, eenvoudig het middenschuifje. Trekt er een zwerm uit tijdens onze afwezigheid, dan kan de moer niet mee, maar keert na eenige vergeefsche ontsnappingspogingen in de oude kast terug, waarheen de zwerm weer volgt. Na zgn afwezigheid terug gekeerd, sluit de imker het schuifje en nu kan hg, als de zwerm een of meer dagen later weer aftrekt, de zaak ge woon behandelen. Wie echter nooit overdag thuis kan zijn, eerst 's avonds terugkeert en tg- dens zgn afwezigheid geen helper thuis heeft, kan zich nog anders van de val bedienen. We vergrooten de bovenver dieping der val tot een kastje, waarin drie was raten kunnen hangen. Trekt nu tgdens onze afwezigheid overdag een zwerm af, dan komt de moer bovenin, zet zich op een der raten aldaar, de zwerm voegt zich by haar en 's avonds thuis komende kan de imker dezen ver der behandelen. We moeten nu nog even zien, wat er met onze verplaatste #ude bgenkast ge beurt. Hierin zitten de tien broedramen onderin, vol broed, met eenige moer cellen en ook wat honing. De honing- kamer, welke half gevuld boven het rooster stond, zetten we in de nieuwe woning boven op den zwerm. Alle vliegbijen, die uit de oude kast naar haar oogstveld vliegen, keeren vandaar in het vlieggat der nieuwe wo ning terug. Immers dit alleen is haar bekend. De verplaatste kast verliest dus al hare vliegbgen, die den zwerm zeer versterken. Spoedig komt in de oude kast een jonge moer uit en gaat ter bruiloftsvlucht. De overige moercellen worden door de bgen zelf afgebeten, daar er immers geen vliegbgen voor een nazwerm voorhanden zgn. Langzamer hand echter gaat ook het verplaatste volk weer uitvliegen en zal best worden voor den heideoogst. Voor velen, die vroeger last met bet zwermen hunner byen hadden, bleek de beschreven val een redder uit den nood. Chr. H. J. RAAD! De beschreven Koninginneval. Een deel van het moerrooster aan den voorkant is weggelaten, om het inwendige te toonen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 8