De Landstand zet zich door Officieel orgaan van den Nederlandschen Landstand 2de Jaargang No. 25 Vrijdag 25 Juni 1943 Verantwoordelijk voor den inhoud: De Boerenleider. In October 1941 werd de Landstand op gericht. Dit was niet het stichten van een nieuwe ^vereeniging of het oprichten van een nieuwen landbouwbond. Wie het zoo ziet heeft den zin van den Land stand nooit verstaan. Het oprichten van den Landstand wilde zeggen dat het boerenleven en het georganiseerde leven, dat in Nederland in een halve eeuw en langer gegroeid was, 'n vasten vorm kon vinden. Wij kregen dus tot taak de be staande organisaties in de nieuwe orga nisatie op te nemen en daarin te ver werken. Wij dachten dat dit In een half jaar wel klaar zou z|jn. doch in plaats van een half jaar heeft het een jaar langer geduurd, zoodat wij op het oogen- blik pas kunnen zeggen dat de Land stand, in groote lijn, voltooid is. In het Agrarisch Front waren reeds het Boerenfront, Landbouw en Maatschap pij en de Actie Bouwman samengevoegd By den Landstand zjjn vele der bestaan de landbouwvereenigingen aangesloten of er in opgelost. De landbouwvereeni gingen die aangesloten waren bjj het Koninklijk Nederl. Landbouwcomité, welke alle in den Landstand zijn opge nomen, hebben het ons mogelijk gemaakt den Landstand te doen uitgroeien. Als eenmaal de geschiedenis van het landbouwieven zal worden geschreven, dan zal er in vermeld staan dat deze organisaties inderdaad mede hebben ge- werkt aan het behoud van ons hoeren dom en dat het beheer daarvan volko men in overeenstemming nvas met de beste eigenschappen van ons volks karakter. Het Boerenfront gaf de gees telijke stootkracht, Landbouw en Maat schappij gaf den gezonden boerengeest, de Actie Bouwman was een deel van den boeren strjjd en van hun lijden en ook dat moet worden opgenomen, de andere or ganisaties maakten het technisch moge lijk dat de Landstand een organisatie kon worden die tot in de onderdeden toe is uitgebouwd. Dat alles neemt echter niet weg dat het vaak moeilijkheden gaf al die organisa ties te verwerken. Elke organisatie werd gedragen door een eigen sfeer en een eigen richting en daar de Landstand nu eenmaal niet een eenheidsbond is van verschillende stroomingen, heeft het tyd gekost eer alles zich richten kon op het eigenlijke doel en dat was en dat is en dat blijft: „een hoerendom dat vrij is van grootkapitalistische invloeden en dat niet hoorlg is aan het staatsabsolu- tlsme". Het gevaar dat de Landstand een nieuw- soort eenheidsboerenbond zou worden was gedurende het laatste jaar latent aanwezig. Dat was de geestelijke erfenis der vroegere organisaties. Vroe ger toch was het zoo dat de overheid dwingend en dictatoriaal de gansche landbouwpolitiek regelde en dat het grootkapitaal, achter de schermen, de richtlijnen bepaalde de landbouworgani saties mochten meepraten en regelma tig by de „hooge autoriteiten" hun mee ning uitspreken. Dit hebben zij jaren gedaan en zjj hebben het goed gedaan en het was volkomei in de lyn van den liberalen tijd en het systeem van vóór Mei 1940. In onzen tyd en in den nieuwen tij-, komen de verhoudingen geheel anders te liggen. Dan krijgen wjj den opbouw van zelfstandige levenskryigen die leder hun eigen taak en hun eigen recht hebben. De overheid moet dan terugtreden in haar eigen sfeer en dat wil zeggen dat de overheid richtlijnen moet geven en wel zulke richtlijnen die in de Ievens- kringen zelf worden geboren en die daarna door de overheidsorganen in vaste richtlijnen worden vastgelegd. De levenskringen moeten zelf hun eigen zaken behartigen en alle maatregelen uitvoeren. De levenskring van boeren, of ruimer gezien de levenskring van hen die direct en indirect bij de voedselvoor ziening betrokken zijn, is de grondslag van den opbouw van de geheele volks huishouding. Zoo is het en zoo moet het zijn en de moeilijkheden van heden zyn nu dat wy dit vast moeten houden en door moeten zetten in een wereld die dat alles nog zoo moeilijk kan en wil verstaan. Bovendien maakt de oorlogs toestand een absolute doorzetting niet mogelijk Nu zyn er vele, trouwe vader landers en bekwame landbouwmannen die inderdaad een leidende functie zou den kunnen innemen, maar die 't stand punt huldigen dat het beter is met den opbouw te wachten tot na den oorlog. Dit standpunt ls volkomen verklaarbaar en ligt zelfs in de lijn van ons volks karakter. Echter vergeter, die mannen Het kersenseizoen Is In vollen gang. Over het werk ln den boomgaard wordt uit voerig verteld in een artikel: „B|J den kersenoogst", dat een plaatsje vond ln dit nummer op pag. 8. (Foto: Archief). een ding en dat is dat het grootkapitaal en de grootindustrie niet wachten tot na den oorlog, maar juist door de oor logseconomie gelegenheid gekregen heb ben zich duchtig en danig te doen gelden. Als de boeren met den opbouw nu zou den wachten tot na den oorlog, dan be hoeft men werkelijk geen profeet te zijn om te voorzien dat de ellende die wjj beleefd hebben na den vorigen wereld oorlog, zich zou herhalen in nog veel sterker mate. De Landstand is geen eenheidsboeren bond die pleiten mag by de „hooge auto riteiten" voor de boerenbelangen, maar de Landstand l« gelsomen opdat de boe ren hun eigen zaken zonden behartigen en ook de leiding mede zonden verkrij gen op het gansche terrein van de voed- selverzorging. Deze houding is het die ons sterk maakt ei tevens gehaat by velen die nog >e van gen zijn door den liberalen geest. Wonderbaarlijk is het hoeveel eerste klas praktische en tech nische menschen ons volk wel kent en hoe moeiljjk het Is voor dezulken zich los te maken van een geestesgesteld heid die, goed beschouwd, tegennatuur- lyk Is aan ons Nederlandsche en dus aan hun eigen volkskarakter. Het ligt b.v. in het geheel niet in den aard van ons volk dat de overheidsorganen tot op de dorpen toe de boeren zouden Be dillen en bedokteren. Geen Nederlander die dat durft te verdedigen en toch zyn er honderden goede vaderlanders die, zoodra zy ingeschakeld zijn in een der bestaande apparaten, hun geheele va- derlandsche opvattingen aan den kap stok hangen en staatsabsolutisten wor den van de ergste soort. Nog erger is het dat véle boeren die goed gericht voor den Landstand hun taak opnemen, binnen enkele maanden zich vaak laten afmatten door de geestesgesteldheid der staatsabsolutisten en dergenen die nog zwanger gaan van het industrieele en handelsdenken. Door de leiding van den Landstand is deze ontwikkeling met „de hand aan de pols" gevolgd. Nu de orga nisatie van den Landstand voltooid ls, is onze eerste opgave om op elk terrein en met iedereen waarmede wy te maken hebben In vastberadenheid vast te hou den aan den gezonden grondslag van den Landstand en dat is dus van de boe- renorganisatie die haar eigen recht en haar eigen eer handhaaft en daarom haar eigen zaken, In steeds stygende lyn, zal behartigen en doorzetten.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 1