Het nieuwe Europa heeft boeren noodig/ ZEELAND Officieel orgaan van den Nederlandse hen Landstand 2de Jaargang No. 26 Vrijdag 2 Juli 1943 Verantwoordelijk voor den inhoud: De Boerenleider. andstand „Zoolang het bloed van den stedeling zuiver is, draagt hij de eeuwige kracht van het boer-zijn in zich", aldus was de kern van het indrukwekkende be toog, dat de Boerenleider deze week tot de aanwezigen in een drukbezochte vergadering te Amsterdam richtte. Het betoog beteekende tevens een op roep aan tienduizend Amsterdamsche jongeren, weer boer te worden. De ste delingen immers zijn allen van huis uit boer, zij stammen uit groote Germaan- sche erfhoeven. Of de oproep is verstaan? De zeer vele vragen, welke na afloop werden gesteld, vormen een bewijs, dat de woorden van den boerenleider voor velen van hart tot hart zijn gesproken, en velen zullen zeer zeker de boodschap inderdaad hebben begrepen. Of de boodschap noodig was? Het hoerendom wij halen nu weer de rede aan is aan zijn laatste reser ves toe en ook voor de vernieuwing van de stad is het noodig, dat de eeuwige wenteling van het land naar de stad en van de stad naar het land zich voltrekt. Deze wenteling is een natuurlijk verschijnsel dat echter door een tegen-natuurlijk, slechts op winst belust stelsel werd onderbroken of tot verkeerde uitwassen aanleiding gaf. Het is immers niet zoo, dat het land en de stad twee op zichzelf staande werelden vormen. De werkzaamheden van den stedeling zijn ontstaan op de erfhoeven der voorouders. Stad en land hebben dan ook één ding steeds gemeen de afstamming en die afstamming brengt ook den stedeling terug tot het boer-zijn. Wat is nu de grootste opgave van den Landstand? De Boerenleider drukte zich aldus uit: „De marschrichting van het goede bloed te doen k'eeren. Het moet dus uit zijn met den trek van land naar stad. Het nieuwe Europa heeft boeren noo dig! Het zal niet langer zoo mogen zijn, dat tienduizenden en nog eens tien duizenden van het land naar de steden, naar Indië of Amerika trekken, zonder dat de steden een redelijk percentage gezonde menschen teruggeven aan het land. Is de stad in staat gezonde menschen te leveren? Velen meenen van niet. De Boerenleider weerlegde dit echter. „Ziet eens naar onze blonde Amster damsche jeugd", riep hij uit, en Uw oordeel zal anders zijn! De gezonde Amsterdamsche jeugd staat er borg voor, dat Amsterdam weer een West- friesche stad wordt. En dat is goed, want daarin ligt haar toekomst! Dezelfde krachten, die in de achter ons liggende jaren den boer trachtten kapot te maken, spanden ook samen tegen middenstander en arbeider. Boer en stedeling hebben één leed geleden en het zelfde onrecht ondergaan. Dit leed kan worden vergeten, wanneer de geheele moderne samenleving weer wordt ingesteld op de begrippen en levenswaarden, welke leefden op de erfhoeven. De gezonde stadsjeugd heeft weer toe komst op het land. Het is duidelijk, dat deze uitspraak velen wat te optimis tisch voorkomt, immers, het is alles geen goud wat blinkt, ook bij de stads jeugd niet! Selectie is noodig, de Boerenleider verzuimde niet, daarop de aandacht te vestigen; slechts de allerbeste stedelin gen zullen in staat worden gesteld weer boer te worden. Die goeden zullen op de verschillende scholen van den Land stand worden onderwezen en daarna onder toezicht van de buurtboerenlei- ders praktisch tewerk worden gesteld. Natuurlijk houdt dit alles een bodem- vraagstuk in. Grond voor duizenden boeren wordt echter op het oogenblik rèeds vrijgemaakt door de Germaan- sche legerscharen, deze grond vraagt om tienduizenden arbeidskrachten en in de toekomst zullen er nog meerderen hun werk kunnen verrichten. Geldzal bij de nieuwe grondaan- winningen in Nederland geen rol meer spelen. Er zal slechts naar capaciteiten en naar karakter worden gekeken. Niet echter de jeugd alleen krijgt een kans, de Boerenleider richtte zijn bood schap ook tot de ouderen, die door de omstandigheden werden gedwongen het land te verlaten en hun heil zochten in de stad. Ook hun riep hij een „wordt weer boer" toe. Zij kunnen direct terugkeeren naar het boerenbedrijf. Dank zij de N.O.C. zullen zij in het Oosten zich veel en veel meer verdien stelijk kunnen maken, dan achter hun melkwagentje in Amsterdam-Zuid! De boerenleider had een aandachtig gehoor tjjdens de vergadering te Amsterdam. (Foto: W. J. Warburg),

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 1