Loodglansbestrijding CFRUITTEELT Vmchtboomen en weersomstand igh eden voor onze Fruitkweekers De loodglansziekte heeft zich de laat ste jaren sterk verbreid. Waren het vroeger hoofdzakelijk alleen de pruime- boomen, die er door werden aangetast en er aan ten gronde gingen, tegen woordig doet deze ziekte zich ook in meerdere mate voor bij peer en appel, ja ook in het windschut van els en populier, alsmede bij den wilg en tal van andere boomen. Vooral daar waar veel en flink aan gesnoeid wordt, zoo als de knotwilgen bijv. Zoo bleek in een West-Friesche gemeente, waar de lood glansbestrijding met kracht wordt uit gevoerd, een groot aantal knotwilgen te zijn aangetast. Zij zijn dan ook alle gerooid. Hieruit blijkt dus klaar en dui delijk, dat de loodglanszwam Stureum Purpureum een echte wondparasiet is en meteen wordt het ons duidelijk op welke wijze wij de nog gezonde boo men kunnen behoeden voor deze ziekte n.L door alle gemaakte en ontstane wonden zoo zorgvuldig mogelijk te bedekken met goede verf „Kankerdood", entwas, e.d. Ook klei met koemest kan worden gebruikt. Zwarte en bruine teer zijn echter wel niet voldoende gebleken Alle gemaakte wonden behoeven ech ter niet te worden afgedekt, wat trou wens in de praktijk ook bijna onuit voerbaar zou zijn. Alleen de wonden aan driejarig hout en ouder schijnen zeer vatbaar voor infectie te zijn, zoodat die dus zooveel mogelijk moeten worden bedekt. De infectie vindt plaats door sporen, welke door de zwamlichamen vooral in den herfst en den winter ge maakt en uitgestooten worden. Deze zwamlichamen vormen zich alleen op reeds afgestorven hout van aangetaste boomen, dus ook op palen, enz. Afkom stig van boomen, welke aangetast wa ren door de loodglansziekte. Denk hierbty eens aan de knotwilgen en de groote bron van besmetting welke deze kunnen vormen! Een ieder m- specteere dus zyn boomen goed op deze gevaarlijke ziekte en rooie de exem plaren die geheel zijn aangetast zoo spoedig mogelijk Men verbrandt het hout of slaai het binnenshuis droog op tot het verbrand kan worden. Doch in geen geval op den gewonen brandstapel deponeeren! Zoodra dit hout n.i. afgestorven is, vormen zich de zoo gevaarlijke zwamlichamen weer. 13 een boom niet geheel aangetast, doch een enkele tak, dan kan men probeeren den boom te behouden door dezen rk —eg te nemen tot op het ge zonde hout. De gemaakte wond dekke men weer zoo spoedig mogelijk af. Een enkele maal weet het te gebeuren, dat een aangetaste boom over de lood glansziekte heen groeit; bij de zeer vatbare soorten pruimen als Reine Victoria bijv. is dit echter zeer zelden het geval, waarom men dan ook beter direct tot rooien kan overgaan, voor dat zich een bron van besmetting ge vormd heeft. Boomen welke de ziekte eenmaal vertoond hebben, ook al heeft men den aangetasten tak weggenomen merke men met een ring van witte of roode verf om den stam. By latere controle kan men deze stammen nog eens extra nagaan op het voorkomen van de ziekte. Ook bij den snoei bewijst dit merk nog weer goede diensten, want al is er volgens de wetenschap bij den snoei geen besmetting moge lijk, toch verdient het aanbeveling om eerst de gezonde exemplaren in zijn boomgaard te snoeien en later de aangetaste boomen apart, waar na men het snoeigereedschap kan ontsmetten met vruchtboom-car- bolineum of iets dergelijks. Ook zou infectie uitgesloten zijn in de maanden Juni, Juli en Augustus. Men raadt daarom wel aan, om in deze maanden zyn boo men te snoeien. Practische resul taten hiervan zijn mij niet bekend en gaarne zou ik hierover eens een fruitkweeker willen hooren die dit toepaste. Verder dient men zijn omgeving zoo veel mogelijk in acht te nemen omtrent het voorkomen van besmetting. Dus geen dood hout in heiningen en boomen. Geeft acht op het voorkomen van zwamlichamen, welke op nog levende knotwilgen soms in flink aantal aan wezig zijn. Verdei op hekpalen enz. Eigenlijk zou een verplichte loodglansbestrijding In het geheele land op zijn plaats zijn, alsmede een verplichte verduurzaming (wolmaniseeren) van al het hout, dat in de buitenlucht gebruikt wordt, waar door men kan voorkomen, dat zich hierop zwamlichamen vormen. En wie eenigszins met de loodglansziekte te maken heeft, koope Mededeeling no. 10 van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen waarin de ziekte uit voerig beschreven wordt. Kosten 20 ct. franco per post. Giro 18018. Deze uit gave is pas opnieuw bijgewerkt. W. V. Blijkens mededeellngen in verschillende bladen is het omstreeks 14 Juni de beste tyd geweest om den stryd tegen de spint aan te binden, d.w.z. op dat moment on geveer bevonden rich het grootst aantal splntdleren op de bladeren en de minste eieren. En daar door de tespuiting in den zomer .«Heen de levende Meren gedood worden geen eie:en, is het dus zaak om juist te spuiten op een ,!{dstlp, waarop het minst aantal eieren voftrkomt. Dit is werkelijk In de praktijk van het grootste belang gebleken, zoodat men thans in de pers enz. deze tijdstippen zooveel mogelijk bekend maakt. Californische pap is dezen nog steeds de meest werkzame sproeistof. Vooral wan neer aan deze vloeistof nog een goede uit- vloeier v rdt toegevoegd, waardoor de bla deren gelijkmatiger worden bevochtigd, kan men op goede resultaten rekenen. Op deze wtfze bestrijdt men tevens de schurft- ziekte; «lus men slaat twee vliegen in één klap. In plaats van oalif.pap kunnen ook andere zwavelmiddelen worden gebruikt, welke b halve tegen schurft, ook in meer dere of mindere mate tegen spint werk zaam zijn. De calcium-monosulflden, zoo als Polmosulf, en het Indertijd gebruikte calmosul zijn onwerkzaam gebleken tegen spint. Ook de nieuwere <^per- en zwavelvrije middelen als Sch 1192 en Pomarsoi, hoe veel zij ook beloofden in verband met de geringere beschadigingen van blad en Met den bloei der fruitboomen beleeft de kweeker één van de kritieke pe rioden in de zorg voor zijn oogst. Veel toch hangt in dezen tijd af van omstandigheden, waaraan hij zelf niets vermag te veranderen, n.l. het weer. Een gunstige periode van warm zon nig weer tijdens den bloei, bevordert in de eerste plaats de gunstige ont wikkeling van het gewas zelve, alsmede de ontwikkeling van de bloemen. Flink uitgegroeide stampers met prima stem pels, welke open staan voor het op vangen van het stuifmeel, hetwelk op zijn beurt in ruime mate aanwezig is, zullen de bevruchting helpen opvorde ren. Door het mooie weer is er veel insectenbezoek, niet alleen van bijen, doch ook van andere insecten, zooals de pererouwmug, welke soms *n groo- ten getale kan voorkomen. Allen zul len meehelpen aan een goede bestuï- ving der bloemen, waardoor de kans op een goede bevruchting, en dus tevens op een goede vruchtzetting grooter wordt. Dit zijn alle factoren, waaraan de fruitkweeker heel weinig kan veran deren. Hij kan hoogstens zorgen de omstandigheden voor het optreden van deze goede weersgesteldheid zoo gunstig mogelijk te maken, door zijn boomgaard te planten in die streken waarvan be kend is, dat zrj een gunstig klimaat hebben, en te zorgen voor een goede beschutting tegen de gure windeo door een behoorlijk windschut. Bij het optreden van nachtvorst kan hij probeeren met nachtvorstbr'ketten of iets dergelijks, een kunstmatigen nevel te verwekken om deze nacht vorst tegen te gaan, doch veel verder reikt zijn macht niet om het weer te beïnvloeden. En toch is dit weer van het allergrootste belang voor net wel slagen van zijn oogst, ja deze kan er geheel van af hangen. Het weer kan ock van grooten invloed zyn op het optreden van den appel- bloesemsnuitkever. In koude jaren, waarin de appelbloesems lang aan de boomen zitten voor zij opengaan, heeft de appelbloesemsnuitkever meer gele genheid om zijn eitjes af te zetten tus- schen de ongeopende bloem dee len, met het gevolg, dat als het goede weer ein delijk doorzet, de appelboomen vol doodskoppen zitten. Uit de leeggevreten bruine knoppen zullen natuurlijk nooit vruchten kunnen ontstaan. Ts het weer daarentegen tijdens den bloei gunstig, dan openen de knoppen zich spoedig en de jonge larve van den appelbloesem snuitkever gaat dan ten gronde. Bo vendien krijgt de kever geen kans om lang met het leggen van eieren door te gaan. Ook hier een gunstige invloed dus van warm zonnig weer tijdens de bloeiperiode van de vruchtboomen. Daarom zal de fruitkweeker probeeren om ook onder ongunstige weersomstan digheden zijn oogst zooveel mogelijk veilig te stellen. Hij kan dit doer door te zorgen, dat zyn boomgaard in prima staat verkeert. Van vooral mei kali goed bemeste perceelen is bijv. hekend, dat zij beter nachtvorst verdragen. Bij een juiste beplanting met voldoend aan tal bestuivers zal de bestuiving ook zoo goed mogelijk kunnen zijn. Zorgt men daarbij voor méér bijenvolken dan strikt noodzakelijk zyn, zoodat zelfs bij ongunstig weer, korte en weinige vliegdagen de bloemen toch voldoende bezocht worden, dan heeft men zoo on geveer al het mogelijke gedaan wat gedaan kan worden om een goede ^be- stuiving te verzekeren, dus om een goe den oogst mogelijk te maken. Van deze genoemde maatrege'eu zyn er tevens bij, die niet alleen voor den bloei, doch ook voor andere dingen van belang zijn. Zoo zal een prima wind schut (flinke, desnoods dubbele laag populieren, eventueel met elzen) u voor veel windschade kunnen behoeden, niet alleen voor het afwaaien van den oogst, doch ook voor beschadiging van de boomen en bladeren. Veel blad is den laatsten tijd verwaaid en beschadigd. En minder blad beteekent nog altijd min der bladvoeding, dus minder groei en minder kans op bloemknoppen voor het volgend jaar, en daarmede dus kans op een geringeren oogst. Een goed bemeste boomgaard zal niet alleen een goeden groei vertoonen. maar zich ook beter van allerlei beschadigin gen kunnen herstellen en zal tevens in staat zijn elk jaar een groote hoeveel heid prima fruit voort te brengen. Dit jaar zijn de oogstverwach tingen voor de appels onverdeeld gunstig, al is op het oogenblik dat wij dit schrijven nog niets positiefs daarover te zeggen, om dat nog geen rui heeft plaats gehad. In ieder geval heeft het weer in den goe den zin gewerkt. Pruimen beloven minder veel daar de bloemzetting niet zoo sterk was i.v.m. den overvloedigen oogst het vorig jaar en datzelfde geldt ook voor de peren. vrucht, helpen heiaas niet tegen spint. Tevens kan men hier en daar lezen, dat het aanbeveling verdient om tegt de aan tasting "an de wormstekigheid, welke de zer dagen te verwachten is, vergif aan de sproeivloeistof toe te voegen. Zooals allen nu wel reeds zullen weten, bestaat er bij toevoeging van loodarsenaat aan calif. pap en andere zvavelp- >araten kans op ver branding door de vo: ning van het gevaar lijke Iood-sulfide. Behalve bij colloidale zwaveimlddelen als Cosan, Sullikol. Hier door kan men gerust loodarsenaat men gen. Ter menging in d< andere zwavel- sproeistoffen randt men tegenwoordig calciumarsenaat aan, doch ook dit bleek lang niet ongevaarlijk te zijnJa. zelfs afzonderlijk verspoten leverde calcium arsenaat in sommige gevallen beschadiging op, een beschadiging welke soms na 2 k 3 weken pas optrad, doch veel hardnekki ger was dan die met loodarsenaat Daarom betrachte men hiermede de grootste voor zichtigheid Veiliger is het. om deze v «-i gif bespuiting reeds toe te passen in de eerste bespuiting né. den bloei, wanneer doorgaans nog met kopermiddelen gespoten wordt. Loodarse naat kan hier dan zonder eenig gevaar wel vermengd worden en waarschijnlijk ook het calciumarsenaat. Het voordeel is, dat men op deze wijze direct de vretery be- strydt die reeds in len boomgaard aan wezig is van een enkele overgebleven rups, van den wintervlinder e.a. Het nadeel is, dat men felteiyk te vroeg spuit voor de bestrijding van de wormstekigheid net- geen in de praktyk vooral in goed onder houden plantages echter geen bezwaar is. Op deze foto ziet men hoe door wind in den frulttuin ernstige schade aangericht kan worden. (Foto: Archief) Meerdere jaren achtereen zagen wy reeds op deze wijze met succes de boomgaarden bespoten, zonder dat ook maar een geval van wormstekigheid zich voordeed. Be halve misschien in de omgeving van een fruitbewaar plaats e.d. waar de Carpo- capsa in kisten enz. had overwinterd. Ook met de nieuwe koper- en zwavelvrye mid delen is menging van loodarsenaat zonder kans op beschadiging mogelijk. Met cal ciumarsenaat zyn ons in dit opzicht geen resultaten bekend. Maar zooals wy reeds zeiden, deze stof is gevaarlyk en het ïykt ons zeer gewenscht dat men in de toe komst meer gebruik gaat maken van arse- nicum-vrye vergiften, welke zonder gevaar met alle mogeiyke sproeivloeistoffen ver mengd kunnen worden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 8