De boerenleenbanken «XI Vlekziekte bij varkens De groei van het Nederl. landschap Gebat met aardappelen 10 Z\\ bevorderen de zedelijke en maatschappelijke welstand van het platteland Er zyn maar weinig instellingen die zoo veel opgang gemaakt hebben in land en tuinbouwkringen als de boerenleen banken. Dit blijkt uit het aantal ocale Banken, dat bij de twee Centrale orga nisaties is aangesloten, n.l. 730 by de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en 569 bij de Centrale Boeren leenbank te «Eindhoven, in totaal dus ongeveer 1300 Banken. Dat deze Banken zooveel opgang hebben gemaakt, behoeft niet te verwonderen, omdat de boeren en tuinders vóór de oprichting der Boerenleenbanken voor een groot deel afhankelijk waren van geldschieters, die meestal een woeker rente voor het geleende geld eischten. Hierin lag een van de oorzaken van den ongunstigen financieelen toestand van verschillende agrarische bedrijven, zoo dat het niet veel moeite kostte, om de betrokkenen te overtuigen van de wen- schelijkheid credietcoöperaties op te richten, zooals die voor en na in Duitsch- land waren gesticht op initiatief van Raiffeisen, wiens leven en streven was gericht op het bevorderen van den ze delijken en maatschappelijken welstand van den landbouwer. Aangespoord door de regeering werden omstreeks 1900 In ons land in tal van plaatsen boerenleenbanken opgericht, die zich bij de twee genoemde centrales aan sloten en zich al spoedig gunstig ont wikkelden. Ze genoten het algemeen vertrouwen van de leden, die er, evenals niet-leden, hun spaargelden konden be leggen, welke een behoorlijke rente op brachten, terwijl voor uitgeleende gel den een matige rente moest worden opgebracht, daai het verschil in rente tusschen opgenomen en uitgeleende gel den slechts moest dienen om de onkos ten te bestrijden. In alles kwam duide lijk tot uiting, hoe deze instellingen het beginsel huldigden: één voor allen en allen voor één. Begrijpelijk was het dat men echter ook zorgen moest voor een reserve, want na eenige goede jaren is er altyd kans dat er ook slechte jaren Komen. De crisis jaren 1930'40 hebben duidelijk aange toond, dat deze reservevorming een daad van wijs beleid geweest is. Op het oogenblik hebben de locale Boe renleenbanken, aangesloten bij de Cen trale te Utrecht een reserve gekweekt van ongeveer 26 millioen gulden. By die te Eindhoven is dat bedrag in verhou ding tot het aantal aangesloten Banken. Uit de onlangs verschenen jaarverslagen van de oeide Centrale instellingen blijkt, dat er bij de plattelandsbevolking een groote geldruimte Is. Dit moet onge twijfeld worden toegeschreven aan ae huidige omstandigheden, die tot gevolg hebben, dat tal van bedryven, door de getroffen maatregelen, tot inkrimping van hun inventaris moesten overgaan, terwyl het bijna niet mogelyk is be drijfsmiddelen of gebouwen te vervan gen door andere of ze te laten vernieu wen. Men bedenke hierby, dat ook tal van middenstanders hun overtollige kas gelden by de boerenleenbanken depo- neeren, die hun zoo noodig ook crediet verschaffen. De locale Banken, die on der deze omstandigheden belangrijke bedragen ontvangen in den vorm van spaargelden, in rekening-courant of as aflossing van voorschotten (w.o. hypo thecaire) en zoo goed als geen nieuwe credieten hebben te verschaffen, depo- neeren die gelden by de Centrales. De goede en slechte jaren iri den land bouw weerspiegelen zich in het verschil tusschen deposito's en voorschotten bij de Centralea Zoo werd in 1917 bij de Centrale te Utrecht 49.921.500 meer gedeponeerd dan ze aan voorschotten verleende. In 1920 was dit verschil ge daald tot ƒ17.938.000; in 1928 is be doeld verschil 74.400.000, doch in 1932 slechts 36.019.000. In 1937 is het weer gestegen tot 100.570.000, in 1939 ge daald tot ƒ67.727.000, en in 1940, '41 en '42 is het respectievelijk omhoog gegaan tot 105.920.450, 178.314.900 en ƒ216.253.100! Als we nu nog meedeelen, dat onder de lasten op de verlies- en winstrekening van de Centrale te Utrecht een post voorkomt van ƒ205.487 voor betaalde belastingen en nog een van 600.000 als „gereserveerd voor vennootschapsbelas ting", dan blijke daaruit, dat ook de fiscus zijn deel krygt van de baten, die de coöperatieve credietstellingen beha len. D. B. De week van XI t.m. 18 Juli Zondag 1L .Juli, van 8.008.15 (Hilv. I). laat Dirk v. d. Bospoort in de serie ,,De zin van het boer-zijn" zijn gedachten eens gaan over den tijd „Tusschen hooi en koren". Maandag 12 Juli, van 10.1510.30 (Hilv. I) spreekt Chr. Volltamp over het leven van Fritz Reuter, den bekenden plat- Duitschen schrijver en wordt een ge deelte uit diens werken ten gehoore ge bracht. Van 13.00—13.15 (Hilv. I) houdt Prof. Dr. J. C. Drost een praatje over ,,Het nut van een Aardappelkweekersdag". Aardappelkweekers moeten dit kwar tiertje beslist vrijmaken. Er valt heel wat te leeren. Dinsdag 13 Juli wordt van 10.3010.45 door Thea Tulleken de vierde voordracht uit de oudste Maastrichtsche letterkunde ge houden onder den titel „Mestreechter sproak doe zeute taol". Van 13.00—13.05 <Hilv. I) brengt Land en Volk een reportage over de bloemen en groententeelt in Aalsmeer. Van 14.0014.15 draagt Jules Verstraete de belevenissen van een zeeman, die visch ging koopen, voor: „Een goedkoop zootje visch". Woensdag 14 Juli. van 1300—13.10. wordt een reportage gegeven uit de bekende Rij- en Menschool te Hoofddorp. Ieder, die met paarden te maken heeft, raden wij aan deze uitzending te beluisteren. Van 20.15—20.30 (Hilv. II) spreekt A. J. Herwig over het oculeeren van rozen en van vruchtboomen. Voorts wordt door hem de verzorging van de alstro- meria behandeld Donderdag 15 Juli, van 13.0013.05 (Hil versum I) geeft A. J. Herwig wenken voor het aanbrengen van vangbanden aan vruchtboomen. Vrjjdag 16 Juli, van 13.00—13.05 (Hilv. I), worden er wenken en nieuws voor boe ren en tuinders gegeven. Van 18.4518.55 (Hilv. I) wordt een bezoek gebracht aan het contrólestation voor melkproducten te 's-Gravenhage en wordt een en ander medegedeeld over hetgeen de Directie van den Landbouw doet t.o.v. heL. zuivelonderzoek. Van 19.15—22.00 wordt een bont en ge zellig Vrijdagavond-programma„Van 't een op 't ander" gegeven. Muziek, zang, voordracht. klankbeeld en reportage wisselen elkander af. Hierin komen o.m. voor: a. een voordracht van J. J. Uilenberg in de Drentsche streektaal: .,De reize naor de maon van Lammert Wever, hèn en werume in eene nacht" b. „over matten gesproken". Een luister- flits over de Wezenindustrie te Genemui- den c. twee voordrachten door Thea Tulleken in de Limburgsche streektaal, getiteld: „Kommuniefeste" en „Wie good Mes- treechse jonges Hollands kinne, of Wie de zuster van Dries uit de brakke tanpijn had". Zaterdag 17 Juli, van 13.00—13.05 H. I. brengt Land en Volk een praatje voor de visschers over „De riviervisscherij in (Vervolg van pag. 3) vlekziektebacillen nog een bepaald virus bevatten. Hij bereidde nu uit orgaanbry middels fitratie door geen vlekziekte bacillen doorlatende filters een vloeistof welke alléén het virus bevatte. Dit virus bij varkens ingespoten gaf een typische maagdarmaandoening met roodheid en bloedingen in maag en dikken darm. Deze ziekte verliep met gering^ koorts maar was verder niet heftig of doodelijk. Spoot men hiermede te zamen ook nog vlekziektebacillen in, dan kreeg hjj het echte beeld van de heftige vlekziekte. Alléén vlekziektebacillen doen het var ken dus geen kwaad bij inspuiting, samen met het virus wel. Er bestaat in zyn proeven dus een be paalde samenwerking tusschen de bacil len en het virus. Deze voorloopige onder zoekingen werpen een geheel nieuw en belangrijk licht op het vlekziekte-vraag stuk. Ze worden natuurlijk voortgezet. Men kan er echter reeds de z.g. ent vlekziekte mee verklaren welke soni3 ontstond in koppels na de enting. In ieder geval wijst het op een verband tusschen vlekziekte en een al of niet VROUWENUITZENDINGEN Om 8.45 's morgens worden op Maan. dag, Donderdag en Zaterdag over Hilversum I voor de huisvrouw recepten gegeven, terwül op Woens dag op denzelfden tfjd zal worden uiteengezet, wat doen wanneer ons kind last van z'n ingewandjes krijgt. Ten slotte wordt op Vrydag 15 Juli te 8.45 uur In deze reeks uit zendingen het een en ander mede gedeeld over het gebruik van kunst mest by kamerplanten. en om den Biesbosch", door A. Hartman. Van 13.3013.40 uur H. I gaan we met een Drentschen boer op stap in „De olde Lantschap". Het zal een genoegen zyn naar dezen Drentschen boer te luisteren, die zijn eigen bodem kan beschouwen met een blik, die méér dan alleen maar het landbouw-technische óf -economische om vat. (Vervolg van pag. 9) ven en hier gaven de veenkoloniën een nieuw welvaartstype, het karakter aan het landschap. In het laagveengebied kreeg men door turfwinning een ander beeld, de lage poluerlanden met hun vaarten en slooten, die tot meren ge vormde plassengebieden, als die van Loosdrecht, welk aspect wc ongaarne aan den voet der Gooische heuvels zou den missen, en die een typisch water sportcentrum deden ontstaan. De in vloed dex boerderij in het landschap is veelzijdig, de zeer onderscheidene typen zijn talrijk. Op wel zeer bijzondere en vaak schilderachtige wijze stoffeeren de hoeven het landelijk plan. De boerderij is feitelijk in dit landschap gegroeid, omdat de ontwikkeling van het „Wirt- schaftsbedrijf" ten nauwste verband hield met het landschap er om heen. Hierbij zijn al dadelijk twee groepen te onderscheiden: de boerenhoeven der vee telers en die der bouw-böeren. Als ty pisch voorbeeld diene hoe bij de agrari sche crisis op het einde der vorige eeuw veel laag gelegen bouwland in weiland werd omgezet, uit een oogpunt van goed- kooper exploitatie. Deze verandering be ïnvloedde het landschapsvoorkomen sterk. Hiertegenover staat thans weer het omgekeerde: duizenden ha zijn ge scheurd en thans zal men o.a. in het Gooi aan den voet der Noordelijke heu vels een graanveld van pl.m. 1 vierkante km. kunnen zien, te midden der reus achtige vlakke Erfgooiersmeent. Zoo waren het de boeren, die vorm gaven aan veel, wat bekoring geeft aan een landschap! door virus veroorzaakte darmaandoe- ning. Dit klopt ook met het feit dat men altijd om entvlekziekte te voor komen, na de enting de varkens voor zichtig en wat schraal moet voeren. Dit om een eventueele darmaandoening geen aanleiding tot opflikkering te geven, waardoor een samenwerking tusschen de darmontsteking en de ingespoten vlekziektebacillen tot stand kon komen, met als gevolg entvlekziekte. Ook het optreden van de vlekziekte juist in het warme seizoen zal verband kun nen houden met de dan gemakkelijk vóórkomende ingewandsstoornissen. Köbe vond ook dat de darmvirusziekle immuniteit nalaat. Is deze van langen duur wat nog moet blijken' dan zou bet in de toekomst misschien voldoende zijn de varkens alléén hiertegen te enten. Da enting tegen de vlekziektebacillen zou dan kunnen vervallen en aldus een be langrijke besparing geven aan het altijd vrij dure serum. Voorloopig zijn we echter zoover nog niet en moeten we dus tijdig en zonder uitzondering onze varkens op de ge wone manier enten, vooral nu het weer van dien aard is dat we spoedig de eerste vlekziektegevallen kunnen ver wachten. J. M. Voor de Landvrouw, die meestal nog over een ruimen voorraad „bloemige" oude aardappelen beschikt, volgen hier onder eenige gebakrecepten. Kruimeltaart 20 Gr. boter of margarine, 65 gr. sui ker of vanillesuiker, 100 gr. gekookte fijn gewreven aardappelen, 150 gr. meel, 1 pk. bakpoeder, 100 gr. jam. Boter, suiker en de op den vorigen dag afgekookte, gepelde en fijn gewreven aardappelen worden met elkaar ver mengd, dan wordt de rest van de be- noodigdheden er by gedaan, en alles wordt tot een kruimelige massa samen- gekneed. De helft van het deeg wordt in den vorm gedrukt. De jam wordt er overheen gestreken en de rest van het deeg er overheen gekruimeld. In onge veer 45 minuten is de taart bij middel matige temperatuur goud-geel gebak ken. Aardappelkoek 125 Gr. gekookte fijn gewreven aardap pelen, 200 gr. meel, 65 gr. suiker, 30 gr. boter of margarine, citroenschil of aroma of vanillesuiker, 1 pk. bakpoe der. Boter en suiker en de fyn gewre ven aardappelen worden tot schuim ge roerd. Langzaam wordt het met bak poeder vermengde meel er bij gevoegd en alles wordt zoolang door elkaar ge roerd tot de massa kruimelt. Dan komt een deel van het deeg in den met boter bestreken vorm en drukt het deeg ste vig in den vorm. De rest van het deeg wordt er op gedaan. De bovenste laag blijft kruimelig. Baktijd bij middelma tige temperatuur 30 minuten. De koek wordt met poedersuiker bestrooid. Linzertaart 250 Gr. meel, 2*)0 gr. aardappelen1 pk bakpoeder, 75 gr. suiker, iets melk, citroenschil en -sap of -aroma, wat jam. Alle benoodigdheden worden tot een glad deeg verwerkt. Daarna deelt men het deeg in twee deelen. Met de eene helft wordt de bodem van den vorm, die iets vet gemaakt is, belegd en wordt er wat jam overheen gestreken. De rest van het uitgerolde en in reepen ge sneden deeg legt men er in ruitvorm over en een rand er om heen. Bij mid delmatige temperatuur wordt ongeveer in 3040 minuten gebakken. Aardappelhoorntje 250 Gr. gekookte fijn gewreven aard appelen, 125 gr. meel, 50—75 gr. sui ker, eetlepel boter of margarine, 1 ei of vervangmiddel van ei, 1 pk. bak poeder, jam, wanneer voorhanden wat poedersuiker. De fijn gewreven aardappelen, het met

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 10