Hoofddorp kweekt Landstand Rij- en "KT M7 Mg W 1 K ATensrlinnl thans Bs A M A 9 opleidingsinstituut voor Oostland boeren zegt zangleider Schaap het hem na. De man nen leeren zingen tijdens den marsch en als ze even op de plaats rust staan, klinkt zoo waar plechtig Rodenbachs Klokke Roeland over de veldenEen gevecht tegen Parti- sanen is het besluit van de oefening van dezen morgen, de mannen hebben geleerd hoe een handgranaat gehanteerd moet worden, hoe ze moeten tirailleeren. In Rogatschew, het depót in Oostland waar hun opleiding voltooid zal worden, zullen zij het gebruik der vuurwape nen kunnen leeren. Theorie hieromtrent heb ben ze in Hoofddorp al te verwerken gekregen. Het Schoolgebouw. Wij hebben het reeds kunnen constateeren, toen deze groep Oostlandboeren vier weken geleden arriveerde, en ons oordeel werd heden weer bevestigd: de inrichting is „model". Alles zeer eenvoudig, maar geenszins onhuise lijk. alles pijnlijk-zindelijk, van de slaap vertrekken af tot de tuigkamer toe. De school vormt voor den Landstand een rijk bezit, zij zal in folkloristische feesten*. welke in de toekomst nog georganiseerd zullen wor den zeker een groote rol spelen, enwat het eigenlijke doel van de school is, ruiters en menners afleveren, waarop onze boeren stand heel trotsch kan zijn. Daarvoor staat de goede naam van den leider der school borg In de cantme hebben ie ma nen zich ver zameld, het exercitie„leed" ls al weer ge leden. er wordt gelachen en plezier gemaakt. Aan den wand prijkt een kunstig aanplakbiljet vermeldende dat deze avond tn een sfeer van kameraadschap zal worden doorgebracht, dat verschillende artisten-uit-elgen-kring zul len optreden, dat het zelfs niet onmogelijk Is, dat de bekende dorstlesscher de heer Jan Ever even een kijkje komt nemen. De laatste avond Vier weken geleden zijn ze gekomen, onwen nig. vreemd tegenover hetgeen hen daarginds wacht. Men heeft ze flink aangepakt, inderdaad bin nenstbuiten gekeerd. Nu kunner ze tegen een stootje, de school heeft hun een flinke ruggesteun gegeven. Zij hebben alles meegekregen om onzen naam in Oostland hoog te houdenGr. Een gezellig stijlvol hoekje. Na gedanen arbeid is het hier goed rusten. Hoog bezoek. De directeur van de Oostcompagnie, de heer Krantz, kwam den eersten dag een kijkje nemen. Instructie. Met aan dacht volgen de mannen de theorie les. corrigeeren. Beter bewijs van de opvoedende kracht van dezen cursus is wel niet te geven. Er waren onder de d elnemers maar weinig leden van de N.S. B. vertelt Slob verder, weinig idealisten, meer menschen, die om mate- rieele redenen ,,er wat in zagen", een enkele avon turier. Het war precies hier als in dienst, eerst een :hte kankerstemming, een sfeer van niet begrij pen, van dwars tegen den draad in willen. Er zaten een paar verkeerde elemen ten tusschen de mannen, er was er zelfs één bij, die wegens ongeschiktheid uit Oostland was verwijderd en zich weer tusschen een nieuwe groep candidaten had gesmokkeld. Nu Jie verwijderd zijn, is een groep kameraden over gebleven, een groep man nen die op elkaar aan kunnen, die niet lachen om eikaars fouten, die elkaar opvoeden. Het zal dan ook zóó worden, dat voortaan geen contracten voor Oost land meer kunnen worden geteekend dan na afloop van de proefperiode hier aan de school, en op grond van een gunstig rapport. „Böse Menschen haben keine Lieder", zei Luther eens en hier op de school VAN BOVEN NAAR BENEDEN: By den kok In de keuken. Eerst verzorgde hij den Inwendigcn mensch op Schiphol, als chef-kok van de K.L.M., thans stilt hü den honger aan de rij- en menschool. Halt en front. Ex cursie o; het voor plein. Veertien mannen exerceeren in straf tempo op een klein ter- reintje. Een be vel snerpt, één van de mannen maakt zich los uit de groep en springt, de han den om de knie- en, als een kik ker eenige malen het terrein rond. Strafoefening, omdat hij niet had opgelet De onafwendba- re slagersjongen, - X grinnikt tegen - zijn medetoe- - t schouwer. een ouden heer van omtrent zeventien lentes, die voor zjjn moegestreden, afgewerkt cor pus de steun van een boompje heeft ge zocht en er met zjjn handen in zijn zak tegenaan staat te lummelen. Foppekast Poppekast? Onhollandsch Onhollandsch? Bittere roodzaak voor deze mannen, Oost landboeren in spe, de strenge militaire scholing aan de rij- en menschool van den Nederlandsehen Landstand te Hoofddorp! Er is op de onbegrensde vlakten van het land der zwarte aarde méér noodig dan vakkennis en goede wil, er zijn daar al te veel ongelukken gebeurd, een enkele maal is de goede naam der Nederland- schc boeren daar reeds te grabbel gegooid en dat is precies een enkele maal te veel. Het roer moest om, en het roer ging om. Wie in de toekomst naar Oostland wil rijden, moet eerst o bittere Ironie van het noodlot een scholingstijdperk door maken in de rtf- en menschool te Hoofd dorp. waar alles wordt gedaan behalve rijden en mennen momei teel. Daarove^ straks meer. Onhollandsch, deze exercitie en die straf oefening9 „Néé", zegt de leider van de school, de heer W. Slob, „ons land heeft in het ver leden zijn plaats in de wereld ook niet gekregen door de handen in den zak te houden, nu wij onze ..laats hebben verloren en er een kans is een nieuwe te krijgen, worden allereerst „kerels" gevraagd. Kerels, die leiding kunnen geven, die door hun houding respect afdwingen, door een ijzeren zelfdiscipline een voorbeeld geven; kerels, die zich niet door hun omgeving naar beneden laten halen, maar kerels die hun omgeving de baas zijn Het type van „de Nederlanders" die tegen een deur hangen, kunnen ze in Oostland niet gebruiken, en hoewel het als paarden man niet in mijn lijn ligt, heb ik nu tot taak. de cursisten als het ware binnenste buiten te keeren, om te zien wat er in zit. Men moet goed begrijpen, dat het nie- mands belang, ook dat van den betrokkene zelf niet. is. menschen naar Oostland te zenden, die bij voorbaat gedoemd zijn er te mislukken, en of ze zullen slagen of mislukken kunnen wij hier na afloop van of soms al gedurende den cursus zelf. vrij goed vaststellen Zoo'n strafoefening lijkt nu misschien kin derachtig. We hebben ze nog wel kinder achtiger. Er was een lucifer gevonden ergens in het gebouw, waar die niet thuis hoorde. De lucifer is plechtig met een kruiwagen zoolang rondgereden, tot de sloddervos zich wel heilig voorgenomen zal hebben nooit meer een lucifer te laten slingeren Het is niet kinderachtig, wie in kleine dingen niet precies is, zal het in groote nooit worden. Men moet niet vergeten, dat men hier in Nederland nog door zijn omgeving in toom wordt gehouden, daar in Oost land is de omgeving geen stimulans. Daarom leeren we de mannen hier ook angstig precies zijn, en angstig zindelijk op klee- reifc en lichaam. Met een voudige middelen, witkalk met blauwsel en carboli- neum hebben we hier sfeer en zindelijkheid geschapen, en we hopen nu maar dat de mannen iets van deze sfeer zullen meedragen naar het Oosten. Daarom is de opleiding hard, zeer hard, vóór alles in het belang van de man nen zelf. Ik weet het dat ze zich hier na een week, na twee weken als een klein kind voelen, dan komt voor hen het kritieke moment: volhouden of het bijltje er bij neer gooien. Maar dan gaan we weer opbouwen, krijgen ze meer zelf respect dan ze ooit hebben gehad, gaan ze zich kerels voelen. En daarom exerceeren ze nu vandaag, den laatsten dag van hun aanwezigheid nog weer eens op dat kleine terreintje en wor den de puntjes nog eens extra op de 1 gezet. D^ vertegenwoordigers der groote bladen zijn uitgenoodigd het gebouw te bezichtigen en van eenige oefeningen ge tuige te zijn." „Böse Menschen haben keine Lieder Dienstleider Wijker laat ze alzoo exercee ren en marcheeren en daarbij valt het op, dat de mannen elkaar zooveel mogelijk helpen en eikaars fouten trachten te De Rij- en Menschool van den Ned. Landstand te Hoofddorp is thans de grqpte zeef, waar uit de gegadigden voor Oostland kaf van koren wordt gescheiden. Een onzer medewerkers bracht er een bezoek.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4