ringen in Z ee uwsch-Vlaanderen Beste lezers! 'k Za d'r mete's op vïn gemak voo gae zitte, want da's van de keer wé nodig! M'n brief van twee weken vrom ei nog d 'eel wat stof opgejoge. 'Eel wat brie ven bin daer op gekomme. En 'k mó zegge, t is 'eel interessante en leer- zaeme lectuur gewist. Mae voor aolles mó 'k zegge: 't Schient dat ik de zaeken 'n bitje aol te zwart bekeke Wat uut de meeste brieven komt dit nae voren: ME REDDE ONS EIGE Wé! Mae dae komme ik nog wé op vrom. Eerst dit nog. De meeste d'r machtig anstoöt an genomme da 'k gin kinders van 16 jaar op de zelf binder wou zette". Noe zegge ze: Noem jie 'n jongen van 16 jaer nog 'n kind. Luuster mae wat d 'n lezeres uut Scherpenisse schrieft: yJJoemt U jongens van 16 jaer nog een kind? En is U een boer? Onze boer dienkt daer anders over, want die eit onze jongen in dienst en laet um aolles doeë en die mot om kwart over drieë uut bedde en om 4 uur in de weie en tot ollef zesse werke 'saevens en die boer wou ma acht gulden per weeke geve. Toen kwam het N.A.F. en noe eit um dan dertien gulden in de weeke". Mien 16-jaerig „kind" is d 'n jaer bie die boer!" Ja vrouwe, ik mö zegge, dat die zeun van joe bélangenae gin kind mé is. Mae mee „kind" bedoele ik zo'n ventje van de 3tad, zo op d'eerste of tweede klasse van 'n H.B.S., die d voo niks anders belangstelling as voo jazz en meer van die flauwe kul. Wat d dat betreft bin 'k 't eens mee, 'n aore briefschriefster Mietege- naemd, die zei: „Want een boerejongen van 16 jaer is 'n vent tegenover een uut de stad van 20 jaer." En wees 't 'r mae van overtuigd, dd ik voo JOE joon van 16 jaer ok MEER respect as voor ZO'N slungel van 20 jaer. In vinde aUenig mae, dat d'r zovee van die leeglopende gasten bin, die d bie- mekaore, zovee van ons voedsel opéte, dat ze d'r ok w&s wat tegenover konde stelle. Mae om dan nog 's vrom te kommen op die vrouwe uut Scherpenisse. Die is vreed kwaed op m'n, want ik trekke vee te vee de boeren voo. Luuster mé: „En, noe lees ik zo dikkels Bram, dat je ut voo de boeren op neemt en d'r partij trekt, mae der 'k tabak van, oor! In vin boeren rotlui, dé, noe weet je ét. Ik wou ok nog wé 's 'n litertje melk van de boer om dat 16-jaerig „kind" sterk te ouwen, om voo z'n boer te sloven, mae dat weigerde de boer zelfs ok nog! Zo is noe 'n boer. Die bin nog lang gin mens! Overigens kom me d'r nog meer mensen tot de conclu sie dat 'n boer gin mens is. 'Oe zouè ze anders ok die suuker an ivüle pakke en 'n ander zonder laete zitte! Boven dien, wie verdient noe eigelik die suu ker het 'arst? Ik zou dienke van 'n errebeier, want die laet z'n zweet d'r voo en nie de boer". Tja, vrouwe, bin jie noe nie een klein bitje TE scherp? O, ik weette 'eel goed, 't beutert nog belangenae nie tussen de boer en z'n errebeiers, (de goeie uut- gezonderd) En 'k weette ok 'eel goed, dat de schuld daevan voo 'n groot deel bie de boeren leit. Mae ok de eerebeiers schuld! Van beie kanten zu ze wat motte toe geven, en de boeren zü d'r eige goed tn d' ooren motte knöpe, dat de beste voer man nog gin kans ziet om mee 'n kar retje te rieën zonder d d'r paerden voo stae, m.a.w. dat de beste boer 't nog nie zonder errebeiers kan doeë en dat errebeiers gin LOON SLAEVEN bin mae z'n MEDEWERKERSwaevan ie ok nie 't onmeugelijke kan vraege. Want d'r bin m'n gevallen bekend, dat boeren voo 'n wildvreemd veintje uut de stad, die d zo'n stuitje kwam „op- sterke" meer over ao, as voo z'n erre beiers die d jaerenlang op z'n bedrief bin! Van d' aore kant mot d'errebeiers mee t bedrief mee leve, per slot is 't toch ok ulder belang. Zo zu boer en errebeier meer tot me- kaore motte komme. Mae noe genoegt, 'ter elpe gin groote woorden, ier mö de daed uutkomst brienge. En vrouwe as 't regenverlet van je zeune nie uutbetaeld 'oort, dan wen je jeneige mae tot ons, dan za je 't zieë oe gauw of 't gebeurd! Mae m'n bin afgedwaeld. Noe verder over dien oogst. Dae serrieft 'r een: „Mee d'n oegst mö je mae nie inzitte, 'oor, die kom nog makkellekker binnen zonder 'ulp as er mee en zo zwaer ts dat ok nie. Mae as me noe eerst 's vroge an de Duitse Autoriteiten onze joengens ier te laeten tot nae d'n oegst en dan de scholieren zolank op ulder plekke in Duitschland?" Kiek 's, 'k stel 't zeer op pries, dd je mien z'n langen brief geschreven eit, dat mö 'k zegge. Mae je draoit de zaek 'n bitje om, want AS me noe 's an de Duitse auto riteiten vroge, dae schiete me niks mee op. Me motte rekening e ouë mae wat d t'r noe bepaeld is en nie andersom. En d'r is noe eenmael bepaeld, dat onze jongens weg motte en de scholieren nie. Dae volgt dus uut, dat de scholieren ok d' anden uut de mouxoen motte steke. 'k Bint mee julder aollemael eens, d'r d gin enkele uutzonderinge motte weze, mae noe die d'r wé bin zu die gasten zich dat voorrecht ok waerd motte tone en mot 't uut weze mee dat gelanter fant. Want 't is net zo as 'n boer uut Schou- wen schrieft: ,^As je ziet oe onze jongens dae tn Duitschland noe eenmael noodzaekel\jk werk doeë (want 't kost wat 't kost, d'n oorlog mö gewonne ore), oe d ze dae Jf8 uure per week werke, en je stelt dae tegenover die scholieren die d 2 of S dae gen in de weke nae schole gae en bovendien nog 6 of 7 weken vacantie kriegge, dan spriengt j'n hart in je lief op!" Mae aol mee aol is 't bezxvaer van de meeste boeren: Ze zu toch mae vn de weg lope! ,JZet één goeien op de plekke waer d t'n oort en gin drieë, die d in de weg lope!" zegge ze. Mae die onetvaerendheid is gauw over" wonnen dat weet 'k uut eigen ervae- ring! Je zou mae 's tn Duitschland motte vraege, oe of d' oegsthulp geor ganiseerd is.' Mae jao, 't is niet zo as julder wille 6! 'k E natuurlijk ok brieven gekrege die aor mening toegedae bin. D'r bin d'r ok die d we degelijk wat menschen zouë kunne gebruuke, ge schoold of nie geschoold. Mae een dieng is t'r en dat komt in naebie elke brief wee vrom en da's dit. De meeste schrievers bin van mening dat 'r neffen de scholieren ok nog 'tl aore groep mensen „parasiteren" op 't werk van naore, zoas 'n briefschrie- ver 't uutdrukt. Dat bin de mannen die, zoas 't 'r een uutdrukt: ,Mee 'n actetasse deu 't land rieë, drie keer achter mekaore nae n zaaiplan komme vraege, kippen komme telle; 'n boer die d gin elektreik eit, electrisch wille laete dorschen en nog meer van die grappen". 'k Oeve dae nie vee an toe te voegen wie a daer bedoeld oore. Die wé verstand van de landbouw in de meeste gevallen en dat zouë wé goeie werkers kunnen weze! Kiek 's mensen, dae bin 'k 't elemaele mee eens, en 'k dae as 's meer over gescheve. Dae deug niks van. Mae op 't ogenblik is t'r een dieng en dat gae voo aolles: DE OORLOG WIN NEN en reorganiseer en kunne me beter bewaere tot in de vredestied. Dan za d'r ok flienk mee de bezem gezwaaid ore. Geloof dat mé. As t'r nog mensen bin mee op of aan merkingen, dat weette ze: M'n adres is p.a. Postbus 31, Goes. En 'termee sluutte ik deze lange brief Nog een opmerking, speciaal voor „Miette uut de Slik'oeken „iemand uut Terneuzen". ANONIEME BRIEVEN 'oore nie beantwoord! Je kunne schrieve wat d je willemae wees dan ok zo flienk om d'r je naem onder te zetten! En noe, tot kommende weke. Gegroet van julder De gjoote maat was veel minder als klasse, de kqpmerrie echter goed. Goed was ook de klasse der 5-10-jarige merriën van de kleine maat; maar toch moest die in een streek als 't Land van Hulst veel beter zyn geweest. De eerste prijs was voor een dochter van Primera de Petit Enghlen en deze was wel zoo grof en wel zoo kastig als de meeste pro ducten van dezen vader. Zy verdiende haar plaats dan ook ten volle. Tweede werd Pascalie door Clairon de la Lys, die er extra voor stond. Volgden nog vele goede paarden waaraan deze streek zoo rijk is en waardoor er zoo gemakkelijk veel goed materiaal wordt voorgebracht, zoowel mer rlën als hengsten. De beste klasse van alle Zeeuwsche keu ringen was wel die der groote maat oudere paarden te Hulst. Dat was enorm! En in hoofdtaak uit de gemeente Graauw. Het is wel buitengewoon wat of hier door ge bruikmaking van de beste vaderpaarden der laatste 10 jaren werd verkregen. Reeds vroeg stond ,,de Graauw" bekend om de beste paarden die er werden gevonden. Na een betrekkelyken bloeitijd kwam er een inzinking, maar het goede bloed zat er diep fa en zoo kent de Graauw nu weer een tijdperk dat zyn goede naam van vroeger weer alle eer aandoet. Geweldige paarden stonden er in deze klasse. Een enkel paard dat wat te hoog stond geklas seerd, b.v. no. 6. viel dan ook direct op. Verder viel bij de meeste merriën op het buitengewoon grove beenwerk, verschillen de hadden hengstenbeenen en bij sommige was de bovenbouw naar rato. Vooral de eerste prijs <je enorme Honda van Melo door Clairon de la Lys is een paard dat momenteel moeilijk te kloppen zal zyn. Evenals de beste Alma van Melo die derde werd. z\jn deze beide paarden uit Frieda van Melo destijds van Gebr. Verstrakten te Graauw. Met hun broer en halfbroer Nico van Melo zouden deze paarden hun moedsr wel op de eerste plaats met af stammelingen helpen wanneer we nu een Nationale Tentoonstelling konden hebben. Mede door de beste Belgische import Su Espérance de Celles die tweede werd was vooral de kop dezer klasse prima. Hierin werden zeer veel dochters bekroond van Dragon d'Hondzocht. De groote maat is zijn force en omdat hij daarbij grof kweek te met goed type kunnen wij er terecht dankbaar voor zijn, dat deze vader des tijds door de H.H. Kerckhaerd en de Maat werd ingevoerd. Axel is de laatste jaren een steeds in kwaliteit toenemende keuring. De twee jarige merriën waren hier beter dan in Hulst. In de kleine maat kwam een grove dochter van Nero v. Veerhoek eerste. Haar type en kleur herinneren echter meer aan de beste producten van Avenlr K 1468 van welken vader zy van moederszijde afstamt. Deze Avenlr K 1468 had in deze klasse ver schillende dochters bekroond waarvan wij gaarne noemen de uitstekende Gisy van Zuiddorpe die ook aan den kop had kun nen staan. Nog meer indruk maakte de groote maat waarin Certain van Lamswaarde met drie flinke ontwikkelde paarden met zwaar beenwerk voorop kwam. Vooral den 2en prijs zien wy zeer gaarne en eigeniyk had den wy haar aan den kop verwacht. De kleine maat der driejarige was goed en had ook een dito kop in de iets gerekte maar goed gebeende Talbot 1885-dochter Gornile. Ook hier was weer de groote maat veel beter door eenige beste Certain-doch- ters en vooral door de beste zware en ge beende bijou van Frederica-dochter Iréne v. Coegors, die met eere eerste werd. De tweede prys viel wel wat af in massa, omdat ook no. 3 en 4 zware moeders be loven te worden. Het Certainbloed vierde in deze klasse hoogtij. Regelmatig goed waren ook de beide klas sen vierjarige merriën. Extra zwaar en grof was vooral de eerste prys der kleine maat. Ze is gewonnen door Leon v. 't Kerkje. Ondanks haar minder vlotte gangen kon haar deze plaats toch niet ontgaan. De volgende twee merriën waren eveneens goede paarden. Zeker zoo goed was de groote maat. Een felle Nico v. Melo-dochter kwam terecht eerste voor een nog zwaardere dochter van Avenir v. Antonia-Hoeve van stal Dael- man. No. 3 was wat mager en no. 4 kon ook nog puik mee. Een zeer goede klasse was hier de 5-10- jar. kl. maat. Zoo'n echte typische Her- seur II de Cognebeau-dochter zooals wy er van hem verschillende kennen kwam voorop, gevolgd door de grove geblokte en zeer vlotte Robbie door Favori K 1760. Hierop volgden weer drie merriën met veel kwaliteit, pracht paanden en mede van de beste uit de streek, terwijl ook verderop nog vele goede paarden waren uitgetrokken. De groote maat was niet zoo goed en niet zoo talryk. Een zeer goed Paul v. Luntershoek product kwam hierin voorop. Diens producten staan verspreid door heel de streek; vermeld dient echter dat in den korten tijd dat hy hier heeft gedekt, veel goede merriën door hem zyn verwekt, met veel soort en een aan genaam type. In Axel trad evenals andere jaren vooral op den voorgrond de stal der Gebrs. Dael- man Jzn. te Westdorpe en de vooral met goede Jonge producten opkomende stal van Iz. de Feyter-de Mul te Axel. Keuring Terneuzen 108 aangegeven, 61 bekroond. 2-Jar. mer riën v. d. kl. maat: 1. Emma, 109941 van P. J. Dleleman de Klerk te Zaamslag; 2 Hermine 111204 van idem; 3 Flora van Sluiskil 107585 van Jan van Hoeve te Sluis kil; 4. Bertha 110200 van A. de Koeyer te Zaamslag; 5. Hazeline 110916 van C. Dekker te Hoek; 6. Bona 107869 van Abr. v. Hoeve te Ter Neuzen; 7. Irne 110285 van M. de Koeyer-de Feyter te Zaamslag; 8. Irma 110902 van P. Dleleman Mzn. te Hoek. Idem v. d. gr. maat: 1. Ida v. Othene 107572 v. A. de Kraker-de Feyter te Zaam slag; 2. Erna v. Reuzenhoek 111212 van J. A. Maris te Zaamslag; 3. Adèle v. Kam pershock 107550 van F. P. de Rubber te Zaamslag. 3-jar. merriën v. d. kl. maat: 1. Martha v. Othene K? van A. H. Dekker Jz. te Zaam slag; 2. Nora v. Kampers- hoek K? van F. I'. de Kub- ber te Zaamslag; 3. Julma v. d. Zwaan K? van II. M. de Kegt te Ter Neuzen. Idem v. d. gr. maat: 1. Al wi ne K? van J. de Rcgt-Diele- man te Zaamslag; 2. Iréne K? van J. J. Iluissen-de Bruyne te Ter Neuzen; S. Dora K? van Abr. van Hoeve te Ter Neuzen; 4. Urda K? van M. Dieleman Mzn. te Zaamslag; 5. Benita K? van Abr. Dleleman te Zaamslag. 4-jar. merriën v. d. kl. maat: I. Ada v. Hoek K 30262 van A. B. W. Mtndt te Hoek; 2. Dora v. Acron K 30253 van P. de Jonge-de Kraker te Ter Neuzen; 8. Erna v. Zorgvliet K 30294 van L. W. de Regt te Zaamslag; 4, Lr bin a K 30244 van P. Dleleman Mzn. v.n.5. Flora K 30279 van M. Dleleman Mzn. v.n.; 6. Ca- line v. Zorgvliet K 30295 van L. W. de Regt v.n.; 7. Bea trix K 30290 van W. Dleleman te Zaamslag; 8. Dalla v. Hock K 30263 v. A. B. W. Kindt v.n. Idem v. d. gr maat: 1. Ma- risca v. Sluiskil K 30259 van J. v. Hoeve v.n.; 2. Esdar v. Vogelschor K 30264 van H. de Jonge te Hoek; 8. Flora K 30257 van J. J. Hulssen-de Bruyne v.n.. 5-10 jar. v. d. kl. maat; 1. Madame v. Alsteln K 27800 van Anth. H. Dekker Jzn. v.n.; 2. Hermine K 23924 van J. de Regt-Dleleman v.n.; 3. Annie v. Acron K 28008 van P, de Jonge-de Kraker v.n.; 4. Martha K 28003 van Anth. Tollenaar te Hoek; 5. Cora v. Othene K 27973 van A. do Kraker-de Feyter v.n.; 6. Cora v. Othene K 27973 van K. de Koeyer-Dc Feyter v.n.; 7. Liza v. Avenir K 25104 v. A. E. de Moor te Sluiskil; 8. Marie K 25231 van Adr. tie Roeyer v.n.; 9. Juliana K 23962 van 1'. Dieleman Mzn. v.n.; 10. Dalia v. Orthene R 29774 van A. de Rraker-de Feyter v.n.; 11. Roba R 28016 v. Maurlci Wauters te Sas v. Gent; 12. Mirza v. d. Zwaan R 23952 v. H. M. de Regt v.n. 13. Laura R 27995 van Jan v. Hoeve v.n.; 14. Mora v. d. Zwaan R 25100 van II. M. de Kegd v.n.; 15. L'berta R 30248 van Ed. Hofman te Ter Neu zen; 16. Elza R 20973 van M. de Feyter te Hoek; 17. Gerda R 28015 van idem; 18. Ena v. Othene K 27968 van Anth. H. Dekker v.n.19. Brina d'Or R 27991 van P. Dieleman Ml. v.n. Idem v. d. groote maat: 1. Doca v. Reuzenhoek R 22415 van J. A. Marls v.n.; 2. Bea R 27971 van J. de Regt-Die- leman v.n.; 8. Emma R 23969 van A. B. W. Kindt v.n.; 4. Beatrix v. Liza K 27947 van Aarn. Dleleman Jzn. te Zaam slag 5. Prudentia K 22405 van J. de Regt-Dleleman v.n.; 6. Emma K 27965 van J. Diele man Wzn. te Zaamslag; 7. Jacoba v. Acron K 28009 van P. de Jonge-de Kraker v.n.; 8. Juliana v. Mars K 20958 van idem; 9. Paula v. Kampers- hoek K 27945 van F. I'. de Rubber v.n.10. Elza K 25242 van J. Dieleman Wzn. v.n.; 11. Julma K 22433 van Jan v. Hoeve v.n.; 12. Paula v. Zorg vliet K 27976 van L. W. de Regt v.n. (Wordt vervolgd).

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7