J De prijs der jonge hennen -'MtfiHmc awjcuvteayip Zittingsdagen Afdeeling Agrarische inzet in Juli 1943 DE 0ROEI VAN HET Boeren gaven vorm aan veel wat bekoring geeft het Nederlandsche in landschap In het artikeltje over „De leverings plicht van eieren" eenigen tijd geleden in „De Landstand" opgenomen, schreef ik o.a., dat een ieder jonge hennen heeft kunnen krijgen, mits hij ze op het daarvoor aangewezen tijdstip had be steld; voorts, dat men niet meer be hoefde te betalen dan 3.32 per stuk, af bedrijf, onverpakt, inclusief omzet belasting. Vroeg men meer, dan had men zich onmiddellijk tot den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen, Bagijnenstraat 1 te Deventer, te wen den. Naar aanleiding van dit artikel ontving ik verschillende persoonlijke mededee- lingen en wat correspondentie, alles hier op neerkomende, dat men geen hen netjes van 7 weken wist te krijgen en verder dat men er in den zwarten handel schandalig hooge prijzen voor vroeg. Dit laatste verwondert me niets, daar ik reeds vóór den aanvang van het broed9eizoen op dat gevaar heb gewezen. Er zijn fokkers en vermeerderaars, die op mèèr dan schandelijke wijze mis bruik gemaakt hebben van het feit, dat de officieel vastgestelde eierprijs bene den den werkelijken kostprijs ligt en zich daardoor een vrijbrief hand gesteld meenen te zien, om voor hun „vrije eieren" maar elk bedrag te mogen vragen en dit nu eveneens voor de jonge hennen zijn gaan doen. Deze lieden maken er geen broodwinning, ook geen geldwinning, doch eenvoudig een goudwinning van, zulks ten koste van hun afnemers. Hoe harder tegen deze categorie wordt opgetreden, des te beter dit is. Dezer dagen was ik voor een andere aangelegenheid bjj den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen en daar werd een brief getoond, waarin men over een prijs van 20 voor jonge hennen schreef! Er zijn ook goedwillende fokkers en vermeerderaars. Laat ik zelfs aanne men, dat deze de meerderheid vormen. Ook weet ik, dat de opfok der henne tjes niet zoo vlot verloopen is als dit andere jaren het geval is. De voer- kwaliteit is slechter geworden, dus het weerstandsvermogen der dieren daar mee verminderd. De coccidiose heeft zich daardoor niet alleen beter kunnen doen gelden, doch werd bovendien ook nog in de hand gewerkt door het gun stige ontwikkelings-weer, dat we voor die ziekte gehad hebben. Wanneer men daarbij bedenkt, dat de coccidiose een darmziekte is en dat in de voedersamen stellingen een hoog percentage ruw- vezel zit, hetgeen veel eischen aan het darmstelsel stelt, dan heb ik daarmede drie factoren opgesomd, welke de coc cidiose. dus een kuikensterfte, zeer in de hand hebben gewerkt. Ook hebben de roofdieren slachtoffers gemaakt, doch voor zoover ik dit heb kunnen nagaan, lang niet in die mate als vorig jaar, omdat men thans beter op zijn hoede was, het gevaar immers kennen de. Dat zijn dus argumenten, die voor de goedwillende fokkers en vermeerderaars gelden, wanneer zij verklaren, dat zfj niets meer hebben af te staan. Maar dat er voorraad is, bewijst toch wel het feit, dat de jonge hennetjes in den zwarten handel te verkrijgen zijn. Nu vraagt men: Geef U ons een adres op, waar ik van die hennetjes kan krijgen. Daarop kan ik geen antwoord geven, want zij, die er een apart han deltje van maken, loopen niet met hun adres te koop en de goedwillende cate gorie is het materiaal al kwijt. Alleen kan ik dit zeggen en ik doe het met klem: Wanneer iemand weet, die van dat materiaal aan biedt of heeft verkocht, tegen een prijs welke hooger ligt dan 3.82, meld U dit dan onmiddellijk aan: Den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen, Bagijnenstraat 1 te Deventer. Ik venvacht wel, dat deze dan op krachtige wjjze zal weten in te grijpen. Ten slotte vraagt een briefschrijver, een Zeeuw, die een gezin van 8 personen heeft, of het niet onbillijk is. dat hij even goed 25 eieren per kip heeft af te rioan, als iemand, wiens gezin uit bv. 3 personen bestaat. Inderdaad zit daar een onbillijkheid in, doch tegelijk kan ik daar als mijn persoonlijke mee ning aan toevoegen, dat bij een t.z.t komende nieuwe regeling ook met die omstandigheid ongetwijfeld rekening zal worden gehouden, zonder dat hiervoor een administiatieve rompslomp noodig zal zijn. Holsteyn. Verkapte pachtverhooging In den loop van 1941 verhuurde de land eigenaar T. W. Anema te Leeuwarden een boerderij met bijbehoorend land voor een normale pachtsom. Buiten deze pachtsom bracht hij zyn pachter echter nog 100.per jaar extra in rekening voor een wagenhuis en broeihok, die bij de boerderij hoorden en liet hem boven dien nog ƒ432.betalen als bijdrage in een vroegere vertimmering van de boerderij. De kosten van deze vertimme ring hadden 1200.bedragen, doch hiervan was door den vorigen pachter reeds ƒ600.betaald. Di totaal betaalde de pachter het eer ste jaar 532.extra, zonder dat hiervan iets in het opgemaakte pacht- contract vermeld stond. Dit kwam dus Maandag 12 Juli, Zwolle, 11.45-16 uur. Burg v. Kooienstraat 22. Dinsdag 13 Juli, Arnhem, 11-16 uur, Nrdl. Parallelweg l. Donderdag 15 Juli, Alkmaar, 11-16 uur, Kennemerstraatweg 23. Maandag 19 Juli, Leeuwarden, 9.30-14.30 uur, Willemskade 11. Dinsdag 20 Juli, Groningen, 10-16 uur. Martinikerk hol 32. Woensdag 21 Juli, Assen, 9-13 uur, OostersingeJ 25. Maandag 26 Juli. Utrecht, 13-16 uur. Catarijnenkade 5. Dinsdag 27 Juli, Goes, 12-17 uur. Groote Markt 28. Woensdag 28 Juli, Den Haag, 10-12 en 14-17 uur, Anna Paulownastraat 36. Donderdag 29 Juli, Botterdam, 10-12 en 13.30-15 uur. Wester singel 46. neer op een verkapte verhooging van de pachtsom, hetgeen voor den Inspec teur voor de Prysbeheersching te Leeu warden aanleiding was Anema een geld boete van 50.op te leggen en terug betaling van 532.aan den pacht er te gelasten. Correspondentie Antwoord van onzen medewerker Bijen teelt aan vragensteller uit A. De bedoelde Koninginnevallen kunt U nog probeeren te bestellen, o.a. bij onder staande adressen. Anders probeeren ze zelf te maken. De adressen luiden: Afd. Handel van onzeVereeniging, Bijenhuis, Wageningen; Handelsbijen- stand de Mesa, Santpoort; Frans Benne- kes te Deventer. Het beeld van onze landschappen is een vormingsproces geweest van eeuwen. In den voortijd was een groot deel van ons land één reusachtig oerwoud, dat de Rijn-Maasdelta overdekte van de hooge diluviale gronden tot aan den schoor- wal der duinen aan zee, de hooge zand en grindgronden met groote heivlakten tevens, en bewoond door de Germaan- sche Nomadenstammen uit het Oosten naar hier gekomen, en op wier vesti gingsplaatsen de Groote Volksverhuizing van invloed was. Aan deze nederzetting hebben we in het Oosten vooral de eerste Brinkdorpen te danken, de oudste centra van bewoning, meestal een van boomen voorzien gras plein, of grasrand als middelpunt der Markt. Om den Brink werd langzamer hand het bosch gerooid, want er was nü een vaste nederzetting, dus, behoefte aan bouwland. Op het gerooide terrein ontstonden de primitieve boerenhoeven. Vaak lag aan de andere zijde van den Brink 't weiland, meestal een strook groengrond langs 'n beekje, want met 't bezit van 'n veestapel (stalmest) stond of viel het vruchtbaar maken der markt- bouwgronden. Hieruit is de oude vesti- gingsregel op het diluvium te verkla ren, de oorspronkelijke dorpjes aan de riviertjes met éénerzijds het weidegebied (made) aan de andere zijde de minst onvruchtbare zand- en leemgronden als gerooid bosch (den esch) bebouwd met broodkoren en als middelpunt vaak bij het beekje de Brink. Waar geen beekjes of sprongen waren, lagen de dorpen aan de randen der hoo- gere gronden in Ie nabijheid van groen land, zooals b.v. de zes Gooische dorpjes rondom het hooge plateau met heide in het midden, en alle zes naar die kan ten, waar het welland der meenten te vinden was, en dat we later als gemeen schappelijk bezit der streekbewoners de Erfgooiers zullen terug vinden. Ook hier is sprake van den „esch", den „brink", enz., waaruit het Saksisch element, dat over de Veluwe hierheen drong, duidelijk te herkennen is. Laren is wel het meest westelijke Brinkdorp van Nederland. Ook Muiderberg heeft bij de kerk het typische -Taoplein, met boomen omringd. De kring bouwland om het Marke-dorp werd verdeeld door wild graven, greppels, die hét schadelijk wild moesten tegenhouden. De buitenste wild graaf werd een soort marke-grens. De dooden werden huiten den wildgraaf be graven, om volgen* het bijgeloof de geesten der afgestorvenen buiten het dorp te houden. Later vestigden zich boeren uit de Brink dorpen ook langs de breedere broekgron- den, dien zijn drassige strooken moe rasveen en beekklei aan de samenkomst van riviertjes, waar zij het groenland met primitieve zomerdijkjes tot behoor lijk weiland wisten ta maken_ Het Gooi heeft dus eenige andschaptypen, b.v. het heideland, de Engen, het Brinkdorp, en verderop de Eerr.hoevem In Friesland kan men spreken van het terpendorp. Van de primitieve *eteelt was de scha- penfok wel een van de eerste. Verschil lende driftwegen in de Gooische dorpen herinneren nog aan de oude schapen- di*ift, en de stegen in de Geldersche val leidorpen, wijzen de paden aan, waar langs de scheper met z'n wilgewolde schare opsteeg naar de hooger gelegen <y\7 heide. De ontginningen, w.o. te rekenen zijn de droogmakerijen, hebben vooral waar deze naai een bepaald systeem streefden sterk op het landelijke deel ingewerkt. En hier were, door den water bouwkundige veel .crk verricht. Niet voor niets staat in een der gevels van een Haarlemmermeerboerderij „Graan voor Visch'^ De beroemde Hollandsche polders ontstonden nier. Haast even in grijpend was de wijziging, die de spade bracht, toen zij in de hoogvenen werd gezet. De slooten verdwenen, de vrucht baar te maken dalgronden kwamen bo- (Slot op pagina 10, 3e kolom onderaan). v\U vM^. Een boerenerf In de omgeving van Nieuwe Niedorp.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 9