Yeulenkeuring te Axel Wederom een fabrikant zwaar gestraft Installatie Boerenleider van Zuid-Holland Attentie Benoemingen Beste Lezers, n Stuitje geleje kreeg ik nog 'n boekje in 'anden mee 't verslag van 'n in 1930 geouë vergadering. 1600 Boeren waere toen bie mekaore gekomme om te pro testeeren tegen de te weinige belang stelling, die de regering en 't volk voor de landbouw 'adde. Op d'eerste bladzij stong 'n afdruk van 'n in 19 Ij'IS verspreid raembiljet mee d'opdruk: Het vólk vraagt om brood en spoedig!" Vunfentwintig jaer lae- ter moste de boeren 'n zelfde pamflet verspreië mee d'opdruk: „De boeren vra gen om steun en spoedig!" Waerom 'k dat noe schrieve Omdat m'n noe op 't ogenblik wee zoies mee- maeke. Op 't ogenblik ze d'n boer ök 'ard no dig, 'eel ard zelfs, en d'r is niks beter as 'n boer. As um mea vee produceert, dan is 't goed. Mae as zomedeen de oorlog wee 's ofgelope is, zu ze ons dan wee zo in de steek laete as de vorige keer f En 'oe kunne me dat voorkomme Lezers, 13 jaar vrom, op die vergoede- rieng in 1930, is 't gezeid: Deu van de boerenstand 'n eenheid te maeken. Dat konne ze in de vorige oorlog niet, en in 1930 konne ze 't ok nog nie. Mae ons kunne dat wè, en die eenheid is t'r d De Nederlandsche Landstand. En noe kunne d'r in de stad wè stem men opduuke die d zegge: Eige roem stienkt en nae de'n oorlog zu m'n wè 's 'n bitje praete mee de boerenhet is juust an o7is, an de boeren zelf om d'r tegen te waeken dd m'n zomedeen as 't mee d'oorlog gedaen is, dd m'n dan wee op d'achtergrond komme. Mee alle meugélvjke middelen zu m'n ons volk steeds 't begrip bie motte brienge dat wanneer d m'n ons volk vergelieke mee 'n boom, dd dan de land bouw de wortels daevan vorme en dat wanneer de wortels afsterve, dat dan ok de stam en de blaeren ver dorre Arbeidsgemeenschap no. 1, zo noemde de Leider van het Nederlandsche Volk de Nederlandsche Landstand, Boeren landarbeiders, visschers en hun gezin zijn de grondslag van ons volksleven. En zoo is het. Zonderdat me ons boven aolles en aollen willen verheffe, mot de boer toch de plekke gegeven worde, die um krachtens zijn werk toekomt. Zo is het en nie anders en de Landstand za d'r voo waeke, dat het ok nae d'n oorlog nie anders 'oort en dat vergae- deriyigen as die in 1930 nie meer voor zulle komme. Ik kreeg nog 'n brief van 'n boer die d m'n vroeg wat d'k toch op de Joden tegen Ik wil dae niet over uutweië, mae ik gelove dat ieder toch wè weet, dat de Joden op 't platteland 'elemaele nie erg geliefd waere. 'n Gemene streek noeme me 'n „Jodenstreek" 'n uutgestre- ken, vals gezicht, 'n odensnuit"En as je jeeige 'n O.W.er en meer aos van dat tuug voorsteld, of getekend ziet, dan bin 't altied mannen mee dikke koppen, dikke neuzen en dikke buiken! M'n jongste zeune las in „Pieter Marits" en ik kon 't nie laete om toen d t'n nae bedde was, d'r ok is 'n bladzijde of wat in te lezen. Mae 't eerste 't beste dat ak las, was dat 't JOODSE KOOPLUI waere, die d an de Zoéloés geweren en kogels ver kochten om onze Boeren-stamgenoten te bevechten, 't Gezegde „De Eeuwige Jood" ei toch wè 'eel vee grond van waer'eid! Kiek zie je, daerom motte ik zoo weinig van de Joden omdat ze deu aólle eeuwen een ons, niet Joden, verraje, verkocht en verkwanseld En as me 7iie oppasse zu ze 't noe nog 's én keer doeë en dan afdoende. Want zoas ro7\d 1890.1900 de Exigelsche Joden aan negers waepeyis verkochte oyn de blayike te bestrijden, zoo gaeyi die zélfde Engélsche Jodeyi d'r thans prat op dat 't eerste eskader mee negers be- ynayide vliegtuigen boveh het Westen van Europa z'n vernietigingswerk heeft aan gevangen. Wat bin voo die negers de cultuurmonu- meyiten van onze ouë steden, onze mou wen en hinders Evenvee as in 1900 voo de Zoeloes de blayike vrouwen e» hin ders waere, dat is niks! Zie je, daerom mo'k nie vee van de Joden Vlie weke schreef ik dat 't nog nie erg beuterde tusschen boer en errebeier. Weete je nog? Noe as ze zo doeë as die boer uut Biervliet, die d an z'n erre beier s ielk 'n bigge beloofde voo 35 gul den en toen a zé d'r omkwame 70 gulden vroog, ja dan is dat gin wonder! Affijyi, dat kost um vuuf-onderd guldeyx, mae ik vinde 't nog vee te weinig, 't d'r vuuf duuzexid motte weze. Want da's toch potdomme gin meniere, De boer is noe kwaed op z'n errebeiers omdat 'n deur ulder '71 strop 'eit, en de errebeiers bin kwaed op de boer omdat ie ulder bemieterd eit. Allenig is 't er dit ver schil dat de leste mee recht kwaed bin, en d'eerste ten onrechte. Dae mö driexi- gend verbetering in komme! En noe, gegroet e?i het beste toege- weyischt van BRAM De veehouder, wien het voederprobleem vele zorgen baart, heeft in den loop der tijden tal van aanlokkelijke aanbie dingen gekregen van „kracht'-voeder dat dan met de meeste zorg zou z$n samengesteld en waardevolle bcstand- deelen zou bevatten. In de praktijk blijken deze bonvrije veevoeders ech ter meestentijds van nul en geener waarde te zijn en doen zij den gezond heidstoestand der dieren eer schade dan goed. Analyseering brengt veelal ontstellende feiten aan het licht: hooge percenta ges keukenzout, ijzersulfaat, kalk, of wel gemalen stroo, gedroogd en gema len zeewier en zelfs gemalen schelpen. De prijs van deze „kracht"-voeders, die meestal onder schoonklinkende be namingen op de markt worden gebracht, staat bovendien in vele gevallen in geen verhouding tot den kostprijs. En ook al is die verhouding eenigszins juist, dan nog is de prijs te boog. daar immers de voorschriften bepalen, dat de gevraagde prijs in overeenstemming moet zijn met het nut, dat de afnemer van het product trekt. Een waarde loos voer mag dus feitelijk niet ver kocht worden. De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te 's-Gravenhage heeft reeds menigen veevoederfabrikant of -han delaar, die van de omstandigheden mis bruik maakte, en tegen exhorbitante prijzen al dan niet waardeloos bonvrrj veevoeder in den handel had gebracht, zwaar gestraft. Dat hij soms nog mild is, kan blijken uit het geval Janssen te Hillegom, waarover eenigen tijd ge leden berichten in de pers verschenen. Janssen was door den Inspecteur ver oordeeld tot een boete van 1000. en verbod tot uitoefening van bet be roep voor den tijd van twee jaar Daar J. dit vonnis te zwaar vond, ging hij in Hooger Beroep, welke instantie hem een boete van 25.000 oplegde er hem bovendien voor den tijd van vjjf jaar verbood voedingsmiddelen voor mensch of dier te verwerken of te verhandelen. Dezer dagen heeft de Inspecteui den graanhandelaar M. van Buuren, Paulus Potterstraat 15, te Maassluis, tot een boete van 2000.veroordeeld en ook hem voor den tijd van één jaar verbo den het beroep van veevoederhandelaar in den ruimsten zin van het woord uit te oefenen. Van Buuren had konijnen, en kippen voer in den handel gebracht, waarvan de voederwaarde zeer laag moet wor den aangeslagen. Uiteraard vroeg ook hij voor zijn artikelen, die genaamd waren „Rex" en „Pik op", prijzen, die onder alle omstandigheden ongemoti veerd waren. De week van 18 tot en met 21 Juli Zondag 18 Juli van 8.008.15 uur, Hilver sum: „De zin van het boer-zijn". Dirk van de Bospoort heeft zijn gedachten laten gaan over de Hondsdagen. 10.0011.00 uur: „Wij zien de boomen en het bosch". Een klankbeeld, waarin wij boomen over boomen. In dit programma hooren wij allerlei over boomen, oude ge bruiken, sagen, waarin de boom de hoofd rol speelt, in proza en poëzie, samenge steld door Dirk van de Bospoort. Van 12.45—13.00 uur spreekt Dirk "van den Hul in de bekende serie: „Als ik het voor het zeggen hadover het onderwerp: „Als de rogge rijp is Maandag 19 Juli. Om 13.00 u. Hilversum I: vragen wij speciaal de aandacht van de vlasverbouwers voor een reportage over het vlasplukken volgens de Vlaamsche methode. Dinsdag 20 Juli van 13.0013.05, Hilversum, komt een Groninger boer voor de micro foon, die den luisteraars iets zal vertel len over het koolzaaddorschen in zijn jeugd. Woensdag 21 Juli van 13.00—13.10 uur gaan we over Hilversum I met eenige boeren op excursie langs een paar proefvelden in de omgeving van Assen. Donderdag 22 Juli, 11.0011.15 uur: „Over voeten wasschen en voeten vegen", door J. D. Bruining. In dit praatje worden U nadere bijzonderheden verteld over het oude gebruik in Groningen, het z.g. „voe- tenwasschen". Van 13.0013.05 over Hilversum 1 een praatje door F. W. Beekhuis van Till over het onderwerp: „Als de honing slinger draait". Vrijdag 23 Juli, van 15.3016.00 uur: „De zwarte dame van de batterij". Een luis terspel, gebaseerd op een Zeeuwsch Vlaamsche sage, door J. R. W. Sinnighe. Van 18.4518.55 over Hilversum 1 bren gen we met den verslaggever D. Hid- dlnga een bezoek aan het Rijkslandbouw proefstation te Groningen, waaraan ver bonden is het Bodemkundig Instituut. Zaterdag 24 Juli van 13.00—13.05 over Hil versum I practische wenken voor volks tuinders. Van 13.3013.40 uur gaan we met J. Filius uit Souburg het schoone Zeeuwsche eiland Walcheren bekijken. Van de Installatie van den nieuwen Boerenleider der prov. Zuid-Holland zal door den Ned. Omroep op 23 Juli a.s. van 13.0013.05 uur over den zender Hilversum I een reportage worden uitgezonden. Dezer dagen werd te Axel vanwege de Vereeniging voor Zeeuwsche fokkers van het zware Trekpaard een groote veulen keuring gehouden, waarvoor veel belang stelling bestond uit alle provincies van ons land. In alle klassen waren de veu lens van zeer goede kwaliteit en voor de talrijke aanwezige fokkers en kooplieden wa3 het een zeer goede dag. lil De uitgifte van boeken van de Hennequin bibliotheek wordt tot 1 September a.s. gestaakt. Hun, die nog boeken van deze bibliotheek In hun bezit hebben, wordt verzocht deze p.o. te re tournee ren. DE BIBLIOTHECARIS Aanwezig waren o.m. Jhr. J. van Vreden- burg, algemeen voorzitter van het Ned. Trekpaard Stamboek, alsook de algemeen secretaris, de heer L. A. Bom. Verder de heer Alf. Aernoudts, voorzitter stam boek, afd. Zeeland en de heer A. J. Lako, secr. afd. Zeeland. De jury bestond uit de heeren J. van 't Westeinde, Nieuwdorp en Iz. Groene- wege, Hoedekenskerke voor de hengst veulens en P. Dekker, Borssele en Abr. Vermeulen, IJzendüke voor de merrie veulens. De keuringen hadden een zeer vlot ver loop. De prijzen werden toegekend als volgt: Klasse I. Merrieveulens geboren voor 1 Mei 1943: 1. Bertha van Zaamslag, van Abr. Haak Cz., Zaamslag: 2. Mimi van Clairon, van F. C. Verhelst, Westdorpe; 3. Sarina van Sluiskil, van Jan van Hoeve, Sluiskil4. Hert|pi van de Stellehoeve, van Wed. W. Koster, Axel; 5. van Ed. Laureljs, Westdorpe. Klasse II. Merrieveulens geboren na 1 Mei 1943: 1. Margriet van Absdale van G. C. de Deckere, St. Jansteen; 2. Havana van de Stellehoeve, van Wed. W. Koster, Axel3. Paula, van P. Dieleman Wz., Hoek; 4. Caline de Zaam, van C. A. Dees, Zaamslag; 5. Lea van Hautain van R. de Smet, Westdorpe. Klasse III. Hengstveulens geboren voor 1 Mei 1943: 1. Nico van Annie, van Osw. Kerckhaert, Westdorpe; 2. Frans, van Abr. Haak, Zaamslag; 3. van Gebr. Daelman Jz., Westdorpe; 4. Avenir van Zaamslag, van Abr. Haak Cz., Zaamslag; 5. Pallietter van Coegors, van Wed. J. Dieleman, Axel. Klasse IV. Hengstveulens geboren na 1 Mei 1943: 1. Lector de Zuid, van R. P. de Munck, Zuiddorpe2. Lord van G. Govaert, Westdorpe; 3. Barnun, van P. Dieleman Mz„ Hoek; 4. Tom van Hoek, van H. de Jonge, Hoek; 5. Pompier van Sluiskil, van Jan van Hoeve, Sluiskil. Klasse V. Hengsten met afstammelingen: 1. Marguis van Jan Gerardshof, van M. van Traajjenhove, Axel2. Nico van i Groenewoud, van Lev. den Exter en Jac. 1/ Huüssen, Axel. IV BENOEMD tot: dükgraaf van den calamiteuzen Zimmer- man-Polder, J. van Damme te Rilland- Bath en tot leden van den Dykraad voor de waterkeering van dien polder, als vertegenwoordigers van dien polder J. M. van Bommel van Vloten te Goes en W. Walraven te Rilland-Bath dijkgraaf van den St. Pieterspolder (Phi lippine), C. A. Barbé te Philippine en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf D. E. Pllaet te Sas van Gent; dijkgraaf van den Cla3inapolder, J. Scheele en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf H. C. Horninge, belden t© Arnemuiden dijkgraaf van den Houwerpolder, J. Scheele en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf, H. G. Horninge, beiden t© Arnemuiden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5