Fruitkweekers Voorkomen is beler dan genoien Voor onze 8 f! i C-h AATVt Van onze vruchtboomen zijn net alleen de appel en de peer, die van deze ziekte te lijden hebben Doordat sporen van de zwam Nectrio galligena in wonden binnendringen en daar tot ontkieming komen, heeft de infectie plaats Door de woekering van de zwam wordt het bast-, zoowel als het houtweefsel aan getast en sterft af. Er ont3taat een ingevallen plek. die door doode schors is bedekt, en waaronder bast en' hout zijn afgestorven De boom veiweert zich tegen de zwam woekering door het vormen van wondweefsel. tengevolge waarv- de eigenaardige oudere kan- kerw' u ontstaan. Dikwijls is de aantasting zoo erg. dat een tak of soms een geheele stam ge heel t ondom afsterft. Dan is het ge deelte. dat boven de wond is gelegen ten doode opgeschreven. Betreft het een stam. die. rondom is afgestorven, dan gaat de geheele boom dood: tenge volge van een tekort aan assimilaten stervei de wortels af. Opvallend is net, dat niet alle fruit- verscheidenheden in gelijke aiate vat baar zijn vooi de kankerziekte. Er zijn variëteiten, die m de practijk zoc goed als onvatbaar blijken te zijn: andere weer staan bekend om hun gevoeligheid. Over het algemeen K&n men wel zeg gen. dat appels meer last van kanker hebben dan peren. Vooral jndei de fijnere handappels komen er verschei dene voor. die groots moeilijkheden in de teelt opleveren, omdat zy zoo bijzon der gevoelig zyn voor kanker. Het schgnt wel, dat verhooging vaD kwa liteit hand in hand gaat met vatbaar heid voor verschillende ziekten, waar bij speciaal kanker op den voorgrond treedt Zooais we reeds opmerkten, treedt de kankerzwam m wonden het weefsel van den tak binnen, ontkiemt daar en breidt zich uit. terwijl het aangetaste weefsel afsterft. Het is onmogelrjk een bestrijding van de ziekte toe t" pas sen. die zicb richt op het doodec van de zwam- deze leeft in het ;nwindige van den boom en kan niet worder ge dood. Theoretisch zou het mogelijk zijn, de kiemende sporen te dooden. Daartoe zou men regelmatig alle mogelijke won den si wondjes bedekt moeten houden met een fungicide (bijv. Bordeauxsche pap i De bestrijding zou ran hierop neerkomen, dat de kiemende sporen zou den worden gedood door vrijgekomen koperzouten, net als bij de kiemende sporen var de Schurftzwam. Ln de practgk is deze bestrijdingsmethode onmogelijk: het is niet uitvoerbaar om alle wonden en wondjes steeds afgedekt te houden met het fungicide. De strijd tegen wonden Men zal dus moeten zoeken naar een andere bestrijdingsmethode. In de eer ste plaats kan men trachten te voor komen, dat er wonden ontstaan. En als zij noodzakelijkerwijze moeten worden gemaakt (bijv. bij het snoeien) dan moet men ze zorgvuldig afdekken, opdat de sporen er niet in kunnen doordringen. Verschillende soorten van wonden kun nen aanleiding geven tot het binnen dringen van de kankerzwam. Het zijn, zooals we reeds opmerkten, voor alles de snoeiwonden, maar ook moeten we rekening houden met kneuswonden, ont staan bij het plukken en Dij andere werkzaamheden, waarbij ladders in den boom" worden geplaatst. Ook zijn het de zéér kleine wondjes, die ontstaan bij vroeg invallende of strenge vorst, of de microscopisch fijne scheurtjes, die op de twijgen bij de knoppen ont staan bij aanhoudend nat weer die aanleiding tot infectie kunnen zijn. Al naar de plaats waar of de wijze waarop de aantasting ontstaat onder scheidt men in de practijk van de fruit teelt verschillende vormen van kanker. Men spreekt wel van: vorstkanker, waterkanker, knopkanker, topkanker, bloedluiskanker, maar in den grond is er tusschen deze verschillende vormen niet het minste verschil. Zij worden alle veroorzaakt door Vectria Galli gena die in wonden binnendringt en door haar woekering het weefsel van den tak doodt. Het zal duidelijk zijn, dat het voorko men van wonden de .aangewezen weg is om kankeraantasting binnen redelijke grenzen te houden. Nu is het gemak kelijk genoeg om snoeiwonden zorgvul dig te behandelen en af te dekken. Moeilijker wordt het als de bij de werkzaamheden in den boom ontstane kneuswonden moeten worden verzorgd. En juist dergelijke wonden waarvan de randen dikwijls dood weefsel vertoonen, en die moeilijk vergroeien, zrjn Ideale invalspoorten voor een infectiezwam. Ook de wonden, ontstaan door vorst of aanhoudenden regen, die beide zéér klein en nauwelijks te ontdekken zijn, vormen door hun aard (dood of ver zwakt randweefsel) ideale invalsplaat- sen. Ook bemesting van belang Men moet dan ook zijn kankerbestrij ding richten tegen het ontstaan van deze laatste wonden en het verzorgen van alle grootere gemakkelijk te behan delen wonden. De bedoelde vorst- en vochtwondjes ontstaan in geil groeiende boomen eerder dan in boomen, die slechts matig groeien. We kunnen dikwijls zien, dat in aanplangingen, die slecht gemest worden, de kankeraantasting minder is dan in zwaar gemeste perceelen. Men heeft dan ook dikwijls beweerd, dat een zware stikstofbemesting de aan tasting door kanker in d!e hac.d zou werken. Deze bewering is in haar alge meenheid onjuist. We moeten zeggen, dat een eenzijdige bemesting met stik stof, en dan in het bijzonder van lang zaam werkende stikstof, zooals stal mest en zwavelzuren ammoniak, vooral bg een onjuiste bodemverzorging, de kankeraantasting bevorderen. Maar een jaarlijksche gift van onge veer 150 kg. zuivere stikstof per ha. behoeft absoluut geen aanleidmg te geven tot het optreden van ernstige kankeraantasting. Als men maar zorgt, dat de toegediende stikstofmest vroeg door de boomen kan worden opgenomen, zood'at in het najaar de groei niet te lang aanhoudt en het hout kan uitrij- pen en dat ook een onjuiste bodemver zorging (waterreguleering) het tijdig uitrijpen van het hout niet tegenhoudt, behoeft men niet bevreesd te zijn, voor het in ernstige mate optreden van kan ker. Ook moet men zorgen, dat de be mesting met stikstof niet eenzijdig is: ook de andere meststoffen moeten in voldoende hoeveelheid voor de boomen ter beschikking staan. Vooral kali moet in gemakkelijk opneembaren vorm aan wezig zijn. Wat de waterhuishouding van uen bo dem betreft, willen we opmerken, dat een behoorlijke voorziening van vocht in het voorjaar en den voorzomer nood zakelijk is. Tegen den herfst, dus in den tijd, waarin de vruchten en het hout moeten uitrijpen, moet de beschik bare hoeveelheid bodemvocht geleide lijk verminderen. Vooral op gronden, die niet in gras liggen, maar die zwart worden gehouden, mankeert hieraan nog al eens wat. Daarom zal men dikwijls op zwarte boomgaarden, die in gras komen te liggen, dat regelmatig wordt nullig gehouden, een sterke verminde ring van de kankeraantasting kunnen waarnemen. Kankeraantasting bij een appelboom Als iemand een bedrijf begint of be heert, dan is daar onder meer ook ge reedschap voor noodig. Geen enkele fruitkweeker zal het nog in zijn hoofd halen om b.v. zonder sproeimachine het bedrijf uit te oefenen. Zonder een dergelijke machine, hetzij een rug sproeier of een motorsproeimachine, is een goede ziektebestrijding ten eenen male onmogelijk, hiervan zijn welhaast allen overtuigd. Maar waar allen nog lang niet van overtuigd zijn, dat is, dat ook een be hoorlijke bedrijfsvoorlichting noodzake lijk is, wil het bedrijf goed geleid wor den, en vooral een flinke dosis parate kennis van alle mogelijke ziekten en bestrijdingsmiddelen. En daarom wil ik hier een lans breken voor de bedrijfs bibliotheek. Mijns inziens is bet beslist noodzakelijk dat iedere fruitkweeker in het bezit is van een voldoend aantal goede boeken en boekjes, alsmede vlug schriften, enz., behelzende alles, wat den fruitkweeker dienstig kan zijn om zijn beóTijf te leiden. Om echter „bij" te blijven met alle mogelijke nieuwigheden van ziektebe- bestrijding, bestrijdingsmiddelen, enz. zal het tevens noodzakelijk zijn om deze bibliotheek steeds aan te vullen met de nieuwe uitgaven, welke op bet ge bied van de fruitteelt uitkomen. Op deze manier verzamelt men zich een schat van gegevens, welke te allen tijde weer nageslagen kan worden, als men zich hier of daar inzicht over wenscht te verschaffen. Tevens kunnen de boe ken uitgeleend worden aan het vaste personeel, dat op het bedrijf werkt, om ook deze menschen met zooveel mogelijk dingen vertrouwd te maken. Als zij goed leeren waarvoor of waartegen zij bijv. moeten spuiten, zullen zij ook leeren dit op de juiste wijze te doen met de goede middelen. Dit is zeer veel waard, zeker zooveel als het bezitten van het gereedschap zelf. Veel te weinig menschen zijn hiervan nog overtuigd, en daar wil ik nog eens op wijzen. Wat geeft het of gij al groote sommen geld uitgeeft voor gereedschap bestrijdingsmiddelen, kunstmest, enz., als gij toch niet weet hoe gij deze op de juiste wijze aan moet weDden? Daarom of gij Tuinbouwonderwgs ge- poten hebt of niet, ga voort om u zelf zooveel mogelijk te ontwikkelen. Geef u op als lid van een daartoe bestemde vereeniging, bezoek lezingen, ga op excursie niet alleen, doch abonneer u ook zooveel mogelijk op bladen en tijd schriften, welke voor u van belang kunnen zijn, en vergeet vooral niet steeds de nieuwste uitgaven van boe ken, mededeelingen en vlugschriften aan te schaffen. Deze hooren zeker even noodig bij den inventaris van gebruiks voorwerpen, als het gereedschap zelf. En waarom zult ge, indien er honder den guldens besteed worden aan be- drrjfsbenoodigdheden, ook niet enkele tientallen guldens uittrekken om te weten te komen, hoe men met deze be- drijfsbenoodigdheden bet beste en voor- deeligste kan werken? V. Nog iets over de ocutaticmode Naar aanleiding van tiet artikel van den Heer K. Dikstaal over de oculatie- made, bereikten ona enkele mededeelingen uit de prac tijk over leefwijze en be strijding van dit Insect. ..Myn eerste Kennismaking met dit voor ons zoo scha delijke insect", zoo bericht ons een boomkweeker, ..was pl.ro Jaar geleden op een Zeeuwsche boom kweeker ij De schade, door de oculatiemade veroor zaakt. was toen zoo erg. dat van een ware plaag gesproken kon worden. Sommige veredelde soorten werden voor 40 tot 50 pCt. vernietigd. Er wordt daar in den regel geoculeerd van half Juli tot half September. Een verschuiving van dezen tijd is natuurlijk op een groot boomkweekersbedrijf zeer moeilijk, daar men dan niet op tyd klaar kan komen. De <chade en het beeld van het Insect zijn volko men gelijk als omschreven werd tn de bijdrage van den Heer Dikstaal. Of de made echter leder jaar ln een even groot aantal op treedt, is mij niet be kend". Tot zoover onze brief schrijver. Wij hebben ons in dezen gewend tot den Rgkstuinbouwconsulent v. Seeland en Westelijk Noord Brabant, Ir. G. de Bakker, die ons bevestigde, dat in de achter ons liggende jaren de oculatiemade in derdaad gevoelige schade heeft aangericht. En nu de bestrgding. De eerstgenoemde schryver dekte de entwonden af met paraffine. De oculatie om winden met naftalinedra- den, zou de galmug weer houden haar eitjes in de wonden te deponeeren, doch hij heeft hieromtrent geen ervaring. Over dit laatste bericht Ir. G. de Bakker ons het volgende: ,,Aanvankeiyk werd de oculatie afgedekt met ent- was. Dit had evenwel be zwaren. Daarna werd er geregeld gewerkt met pa raffine met een laag smelt punt. Hierdoor kwam een betere afdekking tot stand en werd ook aan de ocu latie geen schade aange bracht. De mug wordt zoo doende verhinderd haar eieren af te zetten. Nu tegenwoordig geen pa raffine meer "erkrggbaar is. wordt gebruik gemaakt van Ceresine. een oranje kleurig. synthetisch pro duct met laag smeltpunt. Sedert het algemeen in ge bruik nemen van genoem de voorbehoedmiddelen is de aantasting sterk in beteekenis teruggeloopen, hoewel de beschadiging nog steeds wordt waarge nomen". Een andere medewerker vermeldt hetzelfde, doch -vgst er op, dat men bg het bedekken der entwon den met entwas of paraf fine oppassen moet dat het oog van het schildje niet geraakt wordt, anders kan dit niet uitloopen. Hij bevestigt, dat in de prac- tyk goede resultaten be reikt worden met gesmol ten paraffine. Ook de Plantenziekten- kundige Dienst bevestigde dit, doch deze had geen ervaring omtrent het ge bruik van entwas en raf fia. De tUd van oculeeren. Ook op dit punt werden wy van verschillende zy- den ingelicht. De Zeeuw sche boomkweeker meen de, dat men het tgdstip aiet verschuiven kon, ge- sien de moeilijkheden om dan nog op tijd klaar te tcomen. Er zijn hiertegen echter nog andere bezwaren, om- iat, hoe langer men wacht, des te moeiiyker het ocu leeren wordt, l.v.m. 't zich weer vastzetten van den bast. Vooral by rozen, die op Rosa canina en R. ru- biginosa worden geocu leerd is dit onmogeiyk, doch by vruchtboomen zou het te probeeren zgn.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 8