Het rooien van consumptie-aardappelen 2 Inkrimping van den veestapel en zwarte handel in alles en nog wat, het z^jn de aambeelden, waarop de boeren iedere week opnieuw hameren Ook deze week ontvingen wij weer tal- looze klachten en vragen hieromtrent en als steeds zeggen wjj: „Vragenstel lers, hebt volkomen gelijk, de te ver doorgevoerde levering is funest voor de bedryven en voor den consu ment, die ten slotte steeds minder melk en minder boter zal ontvangen. W(| blijven krachtig op verbetering aan dringen, zooals het nu gaat, gaat het onherroepelijk mis!" Voor de biggen Is thans een vervoerverbod afgekon digd, de P.B.H. geeft het bewijs slechts af op ge aankoopvergunning. Wie dus toewijzing voor contract varkens heeft, kan een vervoerbewjjs halen. Alle han del Is thans uitgeschakeld, niemand behoeft in theorie meer abnormale prijzen te betalen. Laat men het dan ook niet meer doen! Naar tvy vernemen Is een verkoopver bod voor veulens te wachten. Het zal tijd worden! Door de nieuwe maat regelen kan zeer zeker aan den clan- destienen verkoop paal en perk wor den gesteld. Ook op het gebied van de inlevering der melk zjjn nog wel wat zwarte plekken aan te wyzen, om byvoorbeeld over een geheel ander gebied, dat der visschery maar te zwij gen. Maatregelen worden beraamd om ook aan deze uitwassen een einde te maken. Het zonderlingste, als men het goed nagaat, Is eigenlijk, dat de boe ren zelf nog meewerken aan het vra gen van onevenredig hooge prijzen en daarmede hun eigen graf delven. Het is toch absurd, dat bijv. kippenhouders, die jonge hennen willen aanschaffen, daarvoor buitensporige prijzen moeten betalen aan hun collega's, de fokkers en vermeerderaars. Ook daar moest, dunkt ons, maar eens^en einde aan komen! Enkele vragen zjjn binnengekomen omtrent de toelatingseischen voor de cursussen voor 1 ui n houwvakonderwij zers, welke, zooals men weet, aan staanden herfst geopend zullen worden. Deze eischen zjjn: voldoende aantal jaren prubtijk en een grondige theo retische opleiding (tuinbouwschool, cur sus e.d.). De eischen zullen nog nader worden gepubliceerd, men dient dus nog even geduld te oefenen. De noodzaak van teeltafbakening voor de zaadteelt blijkt steeds meer. Men weet, dat het doel hiervan is het ge vaar van verbasteling door kruisbe stuiving te keeren. Vroeger deed men dat wel door afspraken met zaad telers, wettelyke regelingen zjjn reeds in tal van plaatsen tot stand geko men, vvy noemen bijv. die voor West- Friesland, regelende de zaadteelt van kool, radjjs, wortelen, bieten, uien, rammenas, snjjbiet, voerbiet, suiker biet, koolzaad en raapzaad, de zaad teelt van tuinboonen en spinazie in de Wieringermeer, de zaadteelt van wortelen en uien op Flakkee, de zaad teelt van pronk bootten in de gemeente Horst. Naar wij vernemen is thans advies gegeven over een tecltregcling voor de provincie Dfoningen, betref fende suikerbieten, voederbieten, snjj- bicten en kroten, over een teeltregeling voor Texel, betreffende voerbieten, bleten en spinazie, voor net West land betreffende bloemkool, voor het eiland Tholen betreffende kool en wortelen, voor den Lntigcndjjk betreffende kool, voor Wessem (L.) betreffende land- bouwwortelen. IN'atuunyk worden door de selectiebedrjfven de teeltregelingen met vreugde begroet! Gezegende arbeid Het oogstwerk 1» In vollen gang! De eene boer mag de andere niet wezen in zulke dingen, -de eene leeft meer met het hart en de andere meer met het hoofd, bjj den een spreekt een gevoel van dank baarheid voor den zegen op het gedane werk, een gevoel van trots over het ge slaagde gewas, terwyl de andere nuchter het beschot berekent en uitkient, hoeveel beter of ie ervan worden kan, maar vol doening geeft een goede oogst altijd en in alle omstandigheden. En dat Is een natuurlijke zaak. Een boer, die niet graag een goed gewas van 't land haalt, is net zoomin een goede boer als een vader, wien het onverschillig Iaat of zün zoon deugen wil of niet, een goede vader kan z(jn. Daarom geloof ik, dat er op het oogenblik althans één'ding is, waarin de boeren van Nederland het samen eens zgn cn dat is: erkentelijkheid voor den zegen op het akkerwerk. Want er is een korenoogst gegroeid, die sinds menschenheugenis niet beter was, althans in verschillende deelcn van het land. In een wereld, waarin de vernietigingswil van losgeslagen mcnschengeest kapot smyt, wat er maar kapot te smjjten valt en millioenen de ooren spitsen om daar het nieuwste over te hooren en er zich over te verheugen, dat het „zoo goed gaat", in die wereld haalt de hoer van zjjn akkers den zegen van het leven! Want ten slotte is dat de zin van den oogst. De oogst ls het middel om het leven In stand te houden. En als we dan ook juist een ryken oogst mogen binnenhalen, is het dan niet, alsof de natuur zichzelf een vergoeding geven wil voor hetgeen de oorlog haar aan leven ontrooft? Is het niet, alsof bovcnmenschelijke wijsheid zich keert tegen den gruwciyken aanslag op liet leven in eiken vorm, zooais de heden- daagsche oorlogsiucthoden die eiken dag begaan? Laten we ons even herinneren, hoe de stryd ontbrandde. Een talrijk volk was beroofd van nood zakelijke bestaansmiddelen. Ifet kwam bodem te kort om in zijn behoeften te voorzien. Het was, ongeveer een halve eeuw geleden, begonnen, met zich bodem te verschaffen in den vorm van koloniën, zooals andere volken die ook hadden. Toen werden die anderen hang, dat dit groote volk hun te sterk zou worden en er viel hier en daar liet besluit, dat dit, hoe dan ook, moest worden tegengegaan. Geleidelijk van 25 tot en met 31 Juli 1943. Zondag 25 Juli, 8 uur: Vandaag is het St. Japik! St. Japik, St, Jauk of St. Jacob speelde een groote rol in het boeren leven. Want op dezen dag behoorde het koren rijp te zjjn en brak de drukste tijd vó.n het jaar voor den boer aan. U hoort dezen ochtend in „den zin van het boer- zjjn", gedachten van Dirk van de Bos poort over dezen tijd. Maandag 26 Juli van 13.0013.05 uur over Hilversum I brengt Land en Volk een reportage over het Juli werk op een Gro ninger boerdery We trekken met den reportage wagen door de Woldstrcek. groeide de oorlogsstemming, die tot de botsing van 1914 leidde. Het bewuste groote volk verloor den strijd en werd kleiner gemaakt dan het voordien was. Dit groote volk werd veroordeeld tot een leven in voortdurende armoede. Waarom? Omdat zyn vijanden aan de moeders van dit volk den moed wilden ontnemen om kinderen te baren en aan de vaders, die geen toe komst zagen, om kinderen te verwekken! Zoo zou dit volk ais machtsfactor worden uitgeroeid! Maar wat tot leven geroepen Is, dat sterft niet. En dat berooide volk moest leven. Het streed met alle macht en kracht om rykere oogsten, het ontgon eiken meter van zyn grond en het schreeuwde de wereld zyn rechtvaardigen eiscli om levens, ruimte in de ooren. En toen het bleek, dat de oogsten gezegend werden, dat de kracht van het volk van dag tot dag groeide, toen verheugde zich niet de wereld over dien groei, toen spanden alle machten wederom ter vernietiging samen en opnieuw was het oorlog. Maar de oogsten werden gezegend en het volk had een sterken arm gekregen, waar mee het zich land verwierf. Het leven zegevierde naar het scheen en de honger zou geen vrouwen cn kinderen laten krepeeren. Drie jaren heeft dat geduurd drie jaren, waarin de natuur mild genoeg was om brood te geven en meer brood, naarmate de behoefte steeg. Bitter hebben de vijanden van leven en orde getracht, de boeren er toe te brengen den honger op te roepen, die do natuur weigerde. De boeren deden dat natuurlijk niet. En nu de natuur weigert, nu moet de techniek het maar doen. Daarom regenen nu bommen op Europeesche steden, daar om verbranden zuigelingen en grijsaards in uit moord vliegtuigen gegoten fosfor, daar om storten heilige plaatsen In cn worden kostbaarheden van eeuwen gruwzaam ver nietigd. En terwijl dat geschiedt worden ver over de groote wateren de plannen uitgebroed om nu voor eens en voor altyd de gezonde leefkracht van de Europeesche volken uit te bannen. Die leefkracht zit In de akkers en hun oogst, in de kracht van het boerenvolkj^dat het levendér natuur ver zorgt. En daarom zal een krachtige boerenstand in een door Amerikaansch-Engeisch-Kus- sisch-JoOdsch geweld overwonnen Europa niet meer geduld worden, daarom Is-men het er nu al over eens geworden, dat Amerika de wereldgraanniarkt zal voor- Dinsdag 27 Juli van 13.00—13.05 uur over Hilversum I vragen wjj de aandacht van boeren en tuinders voor eenige nuttige wenken. Woensdag 28 Juli van 18.0013.10 uur gaan we over Hilversum I met den verslag gever D. Hiddinga een speurtocht onder nemen op een selectiebedrijf te Warf- h ui zen. Van 20.1520 30 uur over Hilversum II geeft A. J. Herwig voor de zelftuin- ders wenken over de cultuur van de aardbeien. En voor de bloemenliefheb bers vertelt hy het een en ander over irissen. Donderdag 29 Juli van 11.0011.15 uur: „Zóó spreken de West-Friezen!" Een praatje over de West-Friesche Streek taal, door Arnold H. Sfeuwerts. De spreekster is Gré de Reus. Donderdag 29 Juli van 13.0013.05 Hilver sum I houdt A. J. Herwig een praatje over boschaardbeien of over de z.g. maandbloeiers. Is het U bekend dat U den heelen zomer aardbeien kunt eten? zien en Argentinië met Australië <n> vleesclimarkt. Zóó zal men Duitschland onder den duim houden cn met Duitschland heel Europa want als één lid lijdt, l(jden nu eenmaal alle leden! Dat men dit toch niet zien wil en dat men zich toch alsmaardoor schoone verhalen laat voorpraten door lieden, die van plan zyn om het zelf in Amerika straks best te hebben het is haast onbegrypeiyk. Hoeveel tevredener, hoeveel gelukkiger zouden we den gezegenden arbeid van den oogst kunnen doen, als het niet meer noodig was om over deze dingen te spre ken! Als we allen konden en wilden dienen, met volle overgave, de eeuwige orde van het leven, waarvan de ryke oogst van dit oorlogsjaar getuigt! D. v. d. B. Verschillende vragers willen weten, waarom zij nog niet in aanmerking ko men om aardappelen te rooien, terwijl soms in hun omgeving de nieuwe aard appelen van elders moeten worden aan gevoerd. Het is momenteel zoo, dat al leen die aardappelen mogen worden gerooid, die verbouwd zijn op een tuin bouwteeltvergunning. En dan gaan eerst die streken voor, die het vroeg ste zijn met hun. teelt. Het is begrij pelijk, dat ieder graag wil rooien, met het oog op het nagewas, maar men dient wel te begrijpen, dat het niet mogelijk is, alle vroege aardappelen in een korten tyd op de markt te bren gen. Het is noodig, dat daar eeu week of 8 mee wordt toegekomen, omdat de groote oogst der middelvroege en late aardappelen pas zal vallen na den graanoogst. Zoowel mogelijk wordt ge tracht aan rechtvaardige wenschen tegemoet te komen. Maar er dient reke ning gehouden te worden met een goede verdeeling van de beschikbare aardap pelen over de verschillende weken. Vrydag 30 Juli. Van 13.00—13.05 uur over Hilversum I brengen wij nieuws voor Boer en Tuinder. Van 18.45—18.55 uur over Hilversum I hoort U het een en ander over het nut van proefboerderijen en wat de Directie van den Landbouw hiervoor doet. We brengen een bezoek aan een ^oelboer- dertf in de Veenkoloniën. 19.15—22.00 uur: „Van 't een op 't ander". Een Vrijdagavond-programma van eigen bodem. In bonte afwisseling hoort U muziek, zang, voordracht en luisterspel. Van 20.00—21.00 uur gaat in dit program ma het luisterspel-klankbeeld van H. P. Wouwenaar: „Olie groeit op de velden!' Een koolzaadsymphonie in woorden. Bovendien gaan we met de microfoon nog op bezoek by de Familie De Boer. Zaterdag 31 Juli van 13.0013.05 uur over Hilversum I vragen wjj de aandacht van de visschers voor een praatje over do riviervisschery in het Zuiden van Lira burg. „Overijssel In 1795" dooi Dr. Joh. Theunisz. Uitgave: Uitg. „Hamer", Amsterdam. Dr. Theunisz behoort tot een der meest productieve historieschrijvers van deze oorlogsjaren. Voor de geschiedenis van het Saksenland vindt men In nem een zeer belangstellend en liefdevol onder zoeker. Thans was het het eerste jaar van de groote omwenteling aan het einde der 18e eeuw. dat zijn aardacht trok en uitvoerig geeft zrjn nieuwe boek de ontwikkeling der toestanden in het Overstichtsche weer. Vooral voor ons, die in dezen wende- tijd begrijpend en met open oogen staan en ervaren, is het doorlezen van den arbeid van Dr. Theunisz interessant, want eenige analogie is ongetwijfeld voortdurend op te merken en ander zijds Is het aardig te ervaren, hoe men toentertijd de omwenteling in de prac- tijk tot stand bracht, vergelijkende dat met tegenwoordig. Ook de reactie van degenen, die het oude wilden behouden op al het nieuwe is het lezen waard. Voor den Saks en meer in het bijzon der voor den Overijsselaar zal het werk opnieuw zijn kennis omtrent het leven zijner voorouders vergrooten. SLOB. De Landstand in Zeeland Redactie-adres: Zeestraat no. 69, Dep Haag, Tel. 115754. Uitgave: Uitgeverij „Volk en Bo dem". Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. per Abonnementen: Voor niet-leden van den Nederlandschen Landstand f 5.— per iaar of 1.25 per i maanden. Alle briefwisseling betreffende ex ploitatie, advertenties en abonne menten, aan postbus 281, Den Haag. Telefoon 11.65.88

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 2