MrJS ARBEIDSINZET Veuleiikeuring I VOOR DE JEUGD te Krabbendijke De veulenkeuringen van den Bond van Zuid-Bevelandsche Paardenfokkers werden 30 Juni 1943 te Krabbendijke, Kloetinge en Heinkenszand gehouden. Aangegeven waren 189 veulens, voorgrond: Avenir 1468 met 26, Clairon van Annie met 21, Frans van de Lente met 20 bekroonde afstammelingen. Clairon van Hoek volgde met 10, Kovacs van Kruinin- gen met 6, Xantos met 5, Clairona Steven en Carlo v. d. Schelpkreek elk met 4, Joli van de Frederica met 3, Baron v. d. Een dracht, Carlo v. h. Kerkje, en Albion elk met 2 bekroonde afstammelingen; Te KrabbendUke wint de keuring steeds aan belangrijkheid. De kwaliteit der veu lens was goed, vooral de kopnummers be loven heel wat. Btf de andere merrieveulens behaalde een dochter van de beste Certa van Castorine van A. J. Boone, een eerste prys. De beide eerste prijzen by de hengstveulens kwamen uit denzeflden stal. Een van de bekende Castorine, het andere van 'n doch ter van deze. Ook de eerste prys van de jongere merrie veulens Adri v. h. Hoogland een dochter van Hautain van de Wieringermeer en de bekende Herza v. h. Hoogland van J. van Langevelde van Kruiningen belooft heel wat voor de toekomst. Te Kloetinge kwam vooral Avenir K 1468 best voor den dag met een mooie collectie grove soortige best geiynde merrieveulens voor 1 Mei '43 geboren. Van de jongere merrieveulens werd een Clairon van Annie no. 1, ook een best veulen. By de eenjarige hengsten werd de Xan- toszoon Tonny eerste gevolgd door Carlo, een zoon van Frans v. d. Lente. Te Heinkenszand trok de keuring veel be langstelling. Begonnen werd met de 2- jarige hengsten. Vooral de koppaarden van de groote maat waren beste dieren, grof met veel hengst- uitdrukking. Een mooi succes voor den stal J. v. 't Westeinde-Vermue te Nieuwdorp die met Bento en Simon den eersten en tweeden prijs behaalde. Simon was boven dien een volle broer van den eerste-prys- winner der jaarlingen te Kloetinge. De kleine maat kon ons minder bekoren,.wel aardige goed gelijnde vossen. No. 5 vonden wy wel wat laag geplaatst. De klassen- merries geboren in 1942 vormden ook een behoorlijk goede klasse. Bij de oudere merrie-veulens bezette een best veulen van Avenir de eerste plaats. Grof, goed gebouwd gestopt veulen. No. 1 der jongere merrieveulens was een behooriyk veulen van Albion, By de oudere hengstveulens bezetten twee goede veulens van Kovacs van Kruiningen de eerste plaatsen, terwijl by de jongere beste zonen van Avenir de eerste plaatsen innamen. ii Ll Beste Leners! )A Om mae mee de deurre in uus te val len, d'r bin wee vreed vee klachten binnengekomme. Ze zegge wè 's as t eerste schoep over d'n dam is, volge d'r meer, mae zoo is 't 'ier ok. D'r waere d'r wee verscheidene bie, die 't nie waegden 'ulder naem d'r onder te zetten. Affijn, daer is de prullemand goed voo. Dan waere d'r natuurlijk ok bie, wier klachten tegéliéke mee dat van wat a'k verder schrieve, beantwoord bin. Dae gaeL.'ie dan. In d'eerste plekke iets wat d bie d' errebeiers vreed vee kwaed bloed gezet eit: de premie voor kool- en maenzaed! Volkomen terecht schrieve de meeste: Wie zou d'r as 't 'r op ankomt meer zweet voo gélaeten de boer of de errebeierf Waerom de boer aolles en de errebeier niks. Mee de suuker was 't noe zó goed geregeld en waerom kan dat noe wé niet zó En noe was 't 'r een lezer in Zonne- maire, die schreef: „Nae anleidinge van wat d je vlie weke schreef over 't regenverlet en de zin r die je daebie gebruukte: „Schrief mè 's nae ons en je za 's zieë, 'oe gauw of 't gebeurd", zou 'k noe we's wille zieë, Bram, dat 't uutkomt dat we zièë, 'oe gauw of de errebeiers meegerekend zulle 'ore, ok on de toekenning van de spijsolie". Mae m'n goeie vrind dae in Zonne- maire, jie 'aelt twee diengen deu de tcarré. Je weet toch ok wé net zo goed as ik, dat de organisatie van de Voed selvoorziening bie 't Rijk berust en nie 1*3 sS* bie den Landstand? En zooiank as 't oorlog is, bluuft dat wè zó ok. De boeren bin nie verplicht die olie af te geven! En noe mae dat regenverlet, dat was 'n wettelijke verplichtinge en die kunne ons dwienge om nae te komme, mae die olie is gin wettelijke verplichting en dwang kunne me dae nie bie uitoef ene! Zoo zit dat, weet je! En noe schreef ik wé, 't is gin wette lijke verplichting, mae MOREEL is ielke boer verplicht z'n errebeiers mee te laeten deelen in wat a um extra kriegt. Want zonder die errebeiers d 't 'un dat extra's nie gekrege. En noe wil ik mae dit zegge: 'n Boer die a z'n errebeiers gin olie geeft, ont'oudt ze iets waer a ze volkomen recht op jae ik wil nog verder gae: DIE STEELT VAN Z'N ERREBEIERS! En wie dat doet is in mien oogen gin boer mee, mae 'n woekeraar. En zo bin d'r neffen deze menschen ok nog boeren die a stele van de ge meenschap. Want zulder geve d'erre beiers wë d'r deel mae wat doe ze? Ze 'oue nog gauw wat koolzaad achter, draeie 't deur 'n vruchtenpers en van bos ze één liter. D'r bin men schen die d nooit genoegd Da's dus de oliekwestie. Volgende zaek! 'n Vrouwe uut Waarde, die a overi gens nog 'n persoonlijk briefje kriegt, schrief t: „Er werd gezegd, dat er in de lichting '23'2lt geen onderscheid gemaakt zou worden en aangezien dat wel het ge val is, zou ik graag inlichtingen op mijn vraag lezen in ,J)e Landstand" van de volgende week. Als ieder zijn plicht doet, valt het juk toch lichter te dragen Vrouwe, wat d jie dae geschreven eit dat ik ok kunne schrieve, want ik Vrijwilligers komen helpen In vele buurtschappen wordt de komende oogst met een bedrukt hart tegemoet ge zien. God zegende den wasdom, vrijwel alles staat er prachtig voor, we mogen spreken van een gezegend jaar. Maarde oogst moet binnen. Door velerlei oorzaken is er thans echter een groot gebrek aan arbeidskrachten Ecu van da velen dia ook dit jaar weer willen werken. Geeft deze flinke jongens een kans zich weer verdienstelijk te maken. ten plattelande. Daarom die bedrukte harten. Een goede kant aan deze schaduwzijde is, dat juist nu weer de oude „buren- plicht" herleeft, dat in tallooze dorpen prachtige staaltjes van de gemeen schapsidee te zien zijn, dat geen uurtje, geen minuut verloren gaat. Ja, er zyn ook gevallen, waarin op andere wyze in de werkkrachtennood wordt voorzien. Dat boeren ƒ10.h ƒ15.per dag betalen voor een hulp, die vaak nog niet eens volwaardig is. Wat leven we toch eigenlijk in een vreemde wereld! Op het platteland wordt er gezwoegd van vóór zonsopgang tot nè, zonsondergang en in de stad loopen tallooze flinke krachten, jongens en meisjes rond, die kunnen werken, neen, die willen werken, geheel vrijwillig met inzet van al hun jonge krachten. De een wil den boer op om zich óók te geven in dezen moeilijken tijd voor het veilig stellen van onze voedselvoor ziening, zuiver uit idealistische over wegingen en de anderwel, die wil graag eens een boterhammetje meer eten dan thuis. Maar, cm den drommel, dat willen ze niet voor niets hebben, ze willen er voor werken Zoo zijn er honderden! Zonder dat er van onzen kant ook maar de minste „reclame" voor gemaakt is, zijn ze zich komen melden bij onze af- deeling Landjeugd. We hebben ze ver teld, dat ze niet naar den boer konden gaan om daar eens een prettig lui uitje te beleven, om den stadsmeneer of de stadsjuf uit te hangen en de menschen in den weg te loopen, maar dat het werken zou zijn, hard werken, zoolang de dag duurt. Wie daar geen idee in hadden, die vielen direct af. En zoo hebben we een kader gereed staan van frissche sportieve jongens en meisjes met stevige handen aan het lijf, die méé willen doen, niet voor spek en boonen (althans in de figuurlijke be- teekenis). Uitsluitend gezonde jongens en meisjes komen in aanmerking. Allen worden ze gekeurd, ze moeten kerngezond zijn vóór ze naar de boerderij mogen. Hun leef tijden varieeren van 15 tot 18 jaar. Een groot aantal van hen hebben wij reeds kunnen plaatsen, maar een nog grooter getal wacht nog op een oproep. Nu is onze vraag: Wie kan één of meer jongens of meisjes voor eenige weken gebruiken Wij weten? er zijn vorige jaren wel eens slechte ervaringen met stadsjeugd op het platteland opgedaan en vele boeren en boerinnen zijn huiverig voor het „experi ment". Maar dan was het meestal zoo, dat die kinderen op eigen houtje waren gegaan, ongecontroleerd, ongekeurd, zoodat ze alleen kwamen voor kattekwaad en eten. Via onze afdeeling Landjeugd gaat het echter anders. De jongens en meisjes weten, dat de boer hard werken van ze zal verlangen, dat de boer het recht heeft, ze bij luiheid of brutaliteit zonder meer naar moeder terug te jagen, dat ze zich stipt hebben te gedragen naar de regels van het huis en dat er op hen gelet wordt. Voor him werk mogen ze mee-eten, wat de pot in de oogstdagen schaft en boven dien krijgen ze een klein zakgeld, dat de boer zelf naar prestatie kan vaststellen. Maar dit moet geen „verdienen" worden, dienke d'r precies eender over. As 't dan nie erg is, dat 'n boerejongen mid den uut z'n femielje %n werk weg- ge'aeld 'oort, dan mot 't 'k nie erg gevonde 'oore dat de gasten die d nog op scholegae en van die leeftied bin uut d'r studie ge'aeld 'oore, in Duitsch- land gae werken en over 'n jaer of wat mae 's verder lere. Daze dan d'elft ver- gete bin kan ik niet 'élpe, dat leert wè bie! Mae 't is noe eenmael anders be schikt en dat zou noe nog nie erg weze as ze 't mae 's wiste te waerdere! Mae zejope nog as vroeger of d 't r gin vuultje an de lucht is, mae allebei d'r tengels in d'r zak, schelden en vloeken van onmacht tegen diengen, waer ze glad niks van of wete en dan lache ze de boertjes nog uut achter d'r rik 'ok. Wat ze die wee 's lekker bie de neus Ik vind 't ronduut gezeit 'n groote schande! Want -eerst, toen d 't bekend was dat d'r voor den landbouw Aus- weize wiere uutgegeve, toen kwaeme ze opzette en waere ze in eenst bedrijfs leider of knecht of wat ok. In ielk ge val, ze waere in den landbouw. En noe bin ze ineens wé nie in den landbouw mae zoeke ze wee gauw 'n plekje op d'een of andere schoole! 't Oort tied dat dae tegen op getreje 'oort. Verder nog dit. Bie aol die pessemisti- sche geluiden die d 'k laete 'ooren is 't 'r toch nog een lichtstraaltje. Want de Nationale Jeugdstorm is 't mee mien eens, dat 't schande is dat d'r in de vacantie nog een jongen zó van 14 19 jaar niksdoend rondloopt. En daer- om ei d'ele Jeugdstorm van 't gewest Zeeland, meisjes zowè as jongens, z'n eige angebode voo oogstliülp. As d'r dus nog bin, die d wezenlik vee verlege zitte, laete ze dan 'n briefje schrieve an den Landstand Postbus 31, Goes, en 't komt in orde. En noe sluute m'n de zaek, t beste en tot kommende weeke. Gegroet van wij houden het op ƒ1.ƒ2.per week. Nu is nog voor velen een bezwaar, het risico dat men loopt met „andermans kinderen in huis','. Nietwaar, een ongeluk ligt op een klein plaatsje. Ook hieraan is gedacht. De door de „Landjeugd" uit gezonden kinderen zijn allen tegen on gevallen verzekerd. Maar, zullen velen zich afvragen, wat moet ik zoo'n stedeling laten doen? Dat valt geweldig mee! In de eerste plaats komen deze stede- lingetjes om aan te pakken, om op de boerderij een goed figuur te slaan, hun gezonde lichaam geheel in te zetten. En, waar een wil is, is een weg... Hoeveel tijdroovende karweitjes zijn er niet op ieder bedrijf, waarbij ongeschoolden met een beetje handigheid spoedig gewaar deerde krachten zijn? Ieder voor zich weet die op te noemen. Flinke jongens pakken alles aan. Het gaat er slechts om hun even leiding te geven. En dan de meisjes, ook voor haar is er werk op het land in overvloed, maar daarenboven in de huishouding, niet bij den boer alleen, maar ook bij den land arbeider. Boer en landarbeider gaan met hun ge zin, met ieder lid daarvan dat mee helpen kan, het land op. Maar er zijn kleintjes, waarop gepast moet worden... dat kost weer een arbeidskracht, die niet mee kan, het huis moet schoon ge houden worden, dat kost weer kostbare uren, zoowel bij boer als landarbeider, 6ók hiervoor kan een fiksche meid uit de stad een waardevolle hulp zijn. Wie hulp wil hebben, kan deze dus direct krijgen. Onze organisatie is geheel ge reed om te draaien. Men heeft zich slechts te wenden tot het Landstand kantoor in de provincie of rechtstreeks tot de afdeeling „Landjeugd", Korte- naerkade 9, Den Haag, tel. 116408, met opgave of men één of meer jongens of meisjes wil hebben, eventueel van welke kerkelijke gezindheid, wanneer en hoe lang.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4