Destrgd Landvrouwen Walchersche paardenfokkers De LandfrauenfUhrerin, Frau Ltischow en Mevr. UilenbergRupp, proevend van het Zeeuwsche fruit. ontmoeten elkaar Eenige weken geleden maakten onze provinciale landvrouwenleidsters een reis naar Duitschland. Verrukt over dit prachtige uitstapje kwamen de dames thuis. Overal waar ze in Duitschland kwamen, op boerderij of bedrijf werden ze gastvrij ontvangen. Begin Juli brachten een drietal Duitsche Vrouwen een tegenbezoek van enkele dagen aan ons land. Eerst werden Groningen en Friesland bezocht, daarna ging de reis via den afsluitdijk door den iWieringermeerpolder, naar Noord- en Zuid-Holland en ten slotte kwam 8 Juli de provincie Zeeland aan de beurt. Des morgens elf uur kwam het gezelschap, dat bestond uit Frau Ltischow, Land- frauenführerin, Frau Dr. Sprengel, Landwirtschaftratin, Frl. Berkenkampf, Referentin flir Landfrauenarbeit en Mevr. Uilenberg-Rupp, onze Landelijke Werkleidster afd. Landvrouwen in het mooie dorp Rilland-Bath aan. De Zeeuwsche Boerenleider was met de Zeeuwsche Werkleidster ter verwei- Prachtig fruit groeit en rijpt hier in den keurig verzorgden boomgaard. Het kool zaad stond reeds aan schelven, tcrwyl tarwe, aardappelen en graan een rijken oogst beloven. Te vlug moest afscheid genomen worden. Het bezoek gold nu boerderij „Zuidhof" in den Bathpolder. Na begroeting door de fam. v. Gorsel- Welleman werden de gebouwen en stal len bezichtigd. Tijdens een maaltijd, aangeboden door de prov. landvrouwenleidster sprak Frau Lüschouw de dames en heeren in keurige welgekozen woorden toe en wees op de vele opofferingen, die de Duitsche vrouwen zich thans getroosten en moedig dragen. Wij Zeeuwsche vrouwen werden diep ontroerd bij deze woorden en 't kon niet anders of we moesten erkennen, dat van de Duitsche vrouwen veel en veel zwaar dere offers gevraagd worden, dan van ons. Na het bezoek aan „Zuidhof" werd naar Yerseke gereden, alswaar we op het gemeentehuis gastvrij werden ont vangen. Daarna werden de oesterputten bezocht. Dan gingen we over den zeedijk door den Wilhelminapolder, waar we de verwoesting zagen die door den dijk val in April 1.1. is aangericht. Wij geraakten hier onder den indruk van het geweld en de macht van het water, welke hier werd getoond. Welk een strijd hebben de Zeeuwen tegen het water te voeren! We kwamen nu spoedig in Goes aan, jj) waar bij Mevr. Kakebeeke werd halt ge- F.' houden, voor een bezoek aan den kersen- boomgaard. H. Hier troffen we nog enkele dames en «jy heeren van den Landstand en gezamen- f'y lijk hebben we van de heerlijke sappige il!" kersen gesmuld. Zoo zijn we een dag te zamen geweest 'j| met onze buren en goed en hartelijk p. was deze dag. We hebben getracht elkaar te leeren verstaan, als menschen -l' van één bloed, één levensgebied en één gemeenschappelijk belang, en het is wonderwel gelukt. ijs Moge de band die nu gelegd is steeds hechter en steviger worden, in de nabije toekomst. Er is nog zooveel te zien en te leeren van elkaar. Mevr. GN. |j Waarom wordt deze bestreden toonen wat zij kunnen De Vereeniging van Walchersche paarden fokkers „Hippos" hield 1 Juli 1943 een druk bezochte keux-ing te Middelburg. Begonnen werd met oudere merrieveulens geboren in 1943. Deze vormden een behoor lijke. vrij goede klasse veulens echter zon der uitblinkers. Op de eerste plaats kwam een veulen van Intimus uit de bekende Astrid de Linge. De jongere merrieveulens waren best. 1 en 2 waren weer prima Avenir. Deze veu lens beloven heel wat voor de toekomst. De klasse der oudere hengstveulens was eveneens heel behoorlijk. Vooral de no's 1, 2 en 3 waren goede typische, goed ge lijnde grove veulens. Nolus is van Avenir, Uit de beste Certine van D. A. v. Nieu- wenhuyzen. No. 2 is voor Nelson en no. 3 een best veulen van Intimus. Ook de jongere hengstveulens waren goed, al was een kleine klasse. 1 Voor Nesion die weer eens te meer bewees goed te fok ken gezien de weinig extr merries die hij bedient, no. 2 een beste Avenir en 3 weer een Intimus. Best soortige gestopte veu lens. De klasse eenjarige merries mochten ook gezien worden. De eerste prys was een beste bruinschim- mel door Aria's Clairon van Hoek no. 3 een Nelson no. 4 en 5 ook door Clairon van Hoek die toch ook wel beste merries kon geven. Bij de 1-jarige hengsten bezette een goede Clairon van Hoek de eerste plaats terwijl de 2e plaats ingenomen werd door een zoon van Kantos. De 2-jarige merries vormden een zeer goe de klasse. Ie Groote maat werd een beste Aria's 1 Clairon dochter, grof, goed gelijnd best type, echt groote-maatspaard. In de kleine maat stond haar stalgenoote, ook door Aria's Clairon uit de overbe kende Fulpine. No. 2 een aardig gelijnde Kovacs v. Krui dingen. De overigen waren ook beste soor tige paarden. De categorie meri'ies met af stammelingen was a'leen de reis naar Middelburg meer dan waard. Op de eerste plaats kwam Bertina Oranje met Aria de Linge en Calista de Linge. Op de tweede plaats de overbekende Ful pine stalgenoote van no. 1 met Astrid de Linge, Carla v. d. Linge, Dertine v. d. Linge, Fernanda v. d. Linge. Op de derde plaats Vita met Diana v. d. Linge en Meta van Mina's Hoeve. Aan deze lange rij prachtpaarden kon de echte paardenliefhebber zijn hart eens op halen. Walchei'en beschikt over uitsteken de fokmerries. Vooral de stallen Andr. de Buck, Grijpskerke. M. v. Strien te Nieuw en St. Joosland, D. A. v. Nieuwenhuyzen e.a. beschikten over uitstekende paardèn. Wel misten wij op deze keuring eenige overbekende fokstallen zooals C. Mesu en Wisse-Vogelaar van Nieuwland, J. Mal- jaars van Oostkapelle en J. de Visser Domburg enz. Ook de kleinere fokkers beschikken dikwijls over prima merries. Alleen moest Walche ren nog beschikken over een eerste klas vaderpaard. Een Aria's Claii'on wordt mo menteel erg gemist. Walchersche paarden fokkers let op uw zaak. De grondslag is er. Blijf op den goeden weg. Paart beste merries aan eerste klas vaderpaarden. Al leen dan komen we waar we wezen moe ten. Anders gaat het langzaam maar zeker bergafwaarts. Oogstinzet van den Nationalen Jeugdstorm In overleg met den Staf van den Na tionalen Jeugdstorm, gewest Zeeland, is de mogelijkheid geschapen, dat boeren, die om arbeidskrachten ver legen zitten, bijgesprongen worden door stormers en stormsters van den Natio nalen Jeugdstorm. Dit geldt voor de oogstwerkzaamheden van heden tot 1 September. Aanvragen voor deze werkkrachten dienen te ge schieden bij den Nederlandschen Land stand, Postbus 31 te Goes onder ver melding van soort der werkzaamheden, aantal werkkrachten ene. Ook boerinnen en arbeidersvrouwen, die door de oogstdrukte in het huishouden dringend hulp noodig hebben, kunnen een aanvrage inzenden. In beide gevallen is spoed zeer ge- wenscht. Over dit insect en zijn bestrijding Is reeds zooveel en zoo vaak geschreven, dat wij hier in 't kort alleen nog maar het hoe en waarom der bestrijding wil len aanstippen. Nu reeds enkele jaren studie en intensieve bestrijding van den kever achter ons liggen, kunnen wij alles gemakkelijker overzien en beoor- deelen dan vroeger het geval was. De voorspelling, dat de Coloradokever b.v. het einde der aardappelcultuur zou be- teekenen, is gelukkig niet in vervulling gegaan. Wel is gebleken, dat een zeer intensieve bestrijding van dit insect nöodig is. Echter behoeven wij ons door de moeilijkheden volstrekt niet te laten ontmoedigen. Wij moeten het gevaar evenwel ook niet onderschatten. Verzuimt men de eerste haarden tijdig uit te roeien, dan kan inderdaad de kever zoo catastro faal optreden, dat geheele velden kaal gevreten worden. De vraatzucht van het insect is enorm, dat is thans genoeg zaam bekend. Wy moeten het echter niet voorstellen als of dit, -wanneer de kever er eenmaal is, niet te bestrijden is. Dat blijkt al dadelijk wanneer wij naar het land van herkomst van den kever zien, Colorado (Vereenigde Sta ten van Amerika), waar de kever zeker het meest verbreid is en waar toch de aardappelcultuur gehandhaafd kon blij ven. Ook in Frankrijk, waar men indertijd verzuimd heeft opa de eerste besmet tingshaarden op te ruimen, is de aard appel, in het geheel niet verdwenen. De Plantenziektenkundige Dienst heeft b.v. vastgesteld, dat de Coloradokever in Frankrijk geen vermindering van den oogst meer veroorzaakt, evenmin als in de Ver. Staten en Canada. Waarom moet dan de kever bestreden worden? Natuurlijk in de eerste plaats omdat de vraatzucht van dit insect een groote bedreiging van onze aardappelcultuur vormt. Wel is gebleken, dat hij zeer goed door maaggiften te bestrijden is, maar juist door deze maatregelen worden de productiekosten sterk verhoogd, in het bijzonder door de tweemaiige bespuiting met Calciumarsenaat. Bovendien komt daar voor een land als het onze, dat vóór alles op de veredeling is aange wezen, nog bij, dat uit de besmetting met den kever in normale tijden han delsmoeilijkheden kunnen voortvloeien En waar ons land in de toekomst het land zal zijn, dat het overige Europa van pootgoed en zaaizaad voorziet, is het noodzakelijk, dat wij trachten vrij van besmetting te blijven en de haarden die hier en daar reeds voorkomen., zoo radikaal mogelijk te vernietigen. Het is n.l. in het geheel niet onmogelijk, dat, wanneer de bestrijding in Frank rijk en de besmette landen streng door gevoerd wordt, de kever geheel over wonnen wordt. Dat is net groote doei waarnaar men streeft, lntusschen kan men in ons land al vast een soort bar rière vormen, die den kever tegenhoudt. Dit geschiedt ook: de verplichte bespui ting en het nauwkeurige afzoeken der aardappelvelden in de Zuidelijke pro vincies zijn a. h. w. de garantie, dat in het Noorden de kever nooit zal door dringen. Hoe de kever zich verbreidt. De kever kan zich op alle mogelijke manieren verplaatsen. Dat blijkt b.v. uit het feit, dat hij acht maal van uit Noord-Amerika naar Europa is overge bracht, ondanks het volledige invoerver bod van aardappelen en totale afwezig heid van invoer van groenten uit Ame rika, De larven zijn weinig bewegelijk, maar het volwassen insect kan zich op de volgende wijze verplaatsen: 1. Actief door vliegen. Dit kan zich wel uitstrekken over een kilo meter. 2. Passief door zich met den wind mee te laten voeren. Deze wijze van verbreiding is wel de gevaar lijkste. Het is voorgekomen, dat de kevers zich op deze wijze In èèn jaar 120 km. verplaatsen. De eerste haarden, die in 1937 in ons land gevonden zijn, moeten dan ook op deze wijze ontstaan zijn en wel door besmetting vanuit ge bieden op 70 km. afstand in België gelegen. S. Als verstekeling op wagens, spoor wagens enz. Hoewel dit zelden voorkomt, dient men toch terdege met deze mogelijkheid rekening te houden, want zoo moet de kever naar Europa gekomen zijn. 4. Ten slotte kan de kever ook ver breid worden door vogels, stroo- mend water, e.d. doch dit komt te zelden voor, dan dat het van practised belang zou zijn. Ook met pootaardappelcn zeil, met besmetten grond of potplanten wor den practisch nooit kevers over gebracht. Samenvatte- kunnen wij dus zeggen, dat het insec. ziofa vliegend verspreidt, waarbij het door den wind geholpen lean worden. Jui»L dit is voor ons van belang en daaroi moei mén in alle provinci** ernstig naai- den kever en zijn larven zoeker, dar. kunnen groote kosten en gevaren vermeden worden; als de eerste haarden maar tijdig ont dekt worden. Hoe den kever te herkennen? Interessant is het, om na te gaan op welke verwanten van den aardappel de kever leven kan. Dit is echter voor ons land van ondergeschikt belang. Tabak schijnt de kever niet te lusten, de zwarte nachtschade is niet zoo sappig als het aardappelblad, tomaat en eier- vrucht worden meest in kassen of wa renhuizen geteeld, zoodat wij zeer zeker volstaaln kunnen met ons te bepalen tot de aantasting bij den aardappel. Nu zijn er van wege den Plantenziekten- kundigen Dienst overal duidelijke af beeldingen van den kever, zijn larven, poppen en eieren en van aangevreten bladeren verspreid. Ook in ons blad werd eenige weken geleden uitvoerig geschreven ovei dit insect, met een duidelijke afbeelding er bij, zoodat wij ditmaal nog niet eens in een uitvoerige beschrijving zullen ver-vallen. Men zij echter op zijn hoede, overal waar men aangevreten aardappelblaö aantreft. Een minder genoemd Kenmerk is ver der het voorkomen van onregelmatige, grijze vlekken op de bladeren. Dat zijn de uitwerpselen, die van wege de be kende, geweldig*- vraat?ler insec ten zeer talrijk zijn. Bencnu zijn ten slotte ook de gedeeltelijk verplichte, oe- spuitingen met arsenicum. Wij willen er nog op wijzen, dat men deze ook combineeren kan met koperhoudende middelen of vervangingsmiddelen tegen de aardappelziekte. Aldus worden de kosten der bestrijding sterk gedrukt. Wanneer wij allen te zamen onze ver antwoordelijkheid kennen tegenover net volksvoedsel bij uitnemendheid, den aardappel, dan zal zeker niets nage laten worden om den Colorado-kever buiten onze grenzen te houden. Nalatig heid bij de bestrijding zooals in Frank rijk mag bij ons niet voorkomen. W. GELDOF

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5