BOEREN opgelet r Handels Een gulden extra voor brouwgerst De afd. Arbeidsbescherming van den Landstand in Zeeland brengt het volgende onder Uw aandacht: Er is officieel bekend gemaakt, datjpan telers van kool- of blauwmaanzaad wederom een premie zal worden verstrekt en wel in den vorm van extra spijsolie. - Met nadruk wijzen w\j er op, dat het een MOREELE VER PLICHTING van den boer is, ook zijn arbeiders hierin te laten deelen. Wie dit niet doet, is de eerenaam „boer" niet waardig. Immers, wanneer dé arbeiders er nidfc voor gewerkt hadden, zouden de boeren thans geen spijsolie krijgen. Het is daarom niet meer dan billijk, dat de arbeiders hiervan him deel krijgen, al is dit niet wettelijk verplicht. Het spreekt overigens van zelf», dat een kleine boer zijn arbeiders niet zooveel zal kunnen geven als iemand met een 100 ha. grond. Bedenkt, dat wanneer de boeren van hun arbeiders het volle 100 pCt. werkkracht en vaak nog meer eischen, dat dit verplichtingen meebrengt, die thans inge lost moeten Worden! Dus: BOER EN ARBEIDER IEDER ZIJN DEEL!!! Volgens een mededeeling van het Bedrijf schap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten zal voor gerst, oogst 1943, welke aan de aan brouwgerst gestelde eischen vol doet, een toeslag van ƒ1— per 100 kg. gegeven worden. Het is nu in het belang van alle partijen, dat afkeuringen zooveel mogelijk worden voorkomen. Indien we er van uitgaan, dat aan de allereenvoudigste eischen inzake ras e.d. is voldaan, dan zijn het in hoofd zaak de volgende gerstgebreken, welke tot afkeuring leiden. 1. Gerst te nat. Het vochtgehalte wordt tijdens de keuring door middel van den tast bepaald en steeksproefgewijs gecon troleerd door vochtsbepalingsapparaten. Vooral in jaren met regenachtig oogstweer wordt veel vochtige gerst aangeboden en vanzelfsprekend afgekeurd. Men kan zelfs zeggen, dat het hooge vochtgehalte het allervoornaamste gebrek vai onze Neder- landsche brouwgerst is. 2. Gerst vermengd met andere granen, vnl. tarwe. In brouwgerst mag geen ander graan voorkomen, evenmin als dit in zaai graan mag. Verontreiniging met tarwe vindt men veel na een strengen winter. Een tweede oorzaak voor vermenging met tarwe moeten we zoeken in de dorsclima- chines. Indien men een party tarwe en een partij gerst na elkaar dorscht in de zelfde dorschltast, kan het licht gebeuren, dat er wat tarwe <n de machine achter blijft. Deze tarwe komt geleidelijk aan in de gerst terecht en verontre'nigt daardoor de partij. 3. Korrels tijdens dorschen beschadigd. Dit gebrek is ernstiger dan het lijkt. Het komt hier op neer, dat de kafjes gedeeltelijk van de korrels verwijderd zijn door de dorschmachine. In ernstige gevallen komt kiembeschadiging voor. 4. Party bevat te veel kleine korrels. De brouwers verlangen een goed gevulde kor rel, men zegt wel dat de gerst buikig of stukkig moet zijn. Nu is het weliswaar mogelijk, om de fyne korrels in de pak huizen af te zeven, waardoor een party inderdaad veel verbeteren kan. Voordeelig is dit echter niet, zoodat men zal begrijpen, dat partyen met veel smalle korrels bij voorkeur niet genomen worden. Vooral in jaren, dat de gerst wat schraal groeit, is dit een r°den tot afkeuring. ZIEKE KOEIEN moeten het laatst ge molken worden en de melk In een speciaal gemerkte bus worden verzonden. BLOEDVERGIFTIGING is dikwijls te voorkomen door een wondje onmiddellijk met jodlumtinctuur te behandelen. DE LANDBOUYV-HOOGKSCHOOL te Wft- geningen sluit aan by H.B.S. 5-jarigen cur sus. Men leert er zelfstandige beoefening der landbouwwetenschap. DE VEKGELINGSZIEKTE bij bieten her kent men aan de oranjegele vlekken aan de bladpunten. De hobbelige bladeren, die dik en styf aanvoelen knappen bü samen- knypen. Het besmettende virus wordt vaak door bladluizen van de onkruiden overge bracht, dus goed wieden. MAAGD ARMLIJDEN bü konijnen moet grootendeels worden toegeschreven aan dieetfouten, b.v. nat gras, te veel kool bladeren of versche klaver. ALLE LOOFSOORTEN werken volgens Engels nadeelig op de kwantiteit en de kwaliteit van koemelk ais men er veel van voedert. Men geve het daarom liever niet aan melkvee, maar b.v. aan paarden of schapen. DE WATERVOORZIENING van het vee in de weide moet goed zy'n. Contróleer dit eens en zorg er voor, dat ook de stal in dit opzicht straks aan de te stellen eischen oldoet, KONIJNEN moeten vooral by warm weer kunnen drinken. Een handje liool er by en nimmer nat voer, dat zal veel sterfte voor komen. BEER bevat naast stikstof vry wat fos- forzuur. Een perceel, dnt dikwijls met beer Is bemest moet er patentkali b(j hebben om kaligebrek en chloorvergiftiging- te voorkomen. LANDBOUWONDERWIJS behoort elke flinke boerenzoon te ontvangen. Waar geen Winterscliool of Lag. Landbouwschool be zocht kan worden moeten cursussen wor den georganiseerd. Aanvoer- en stookverbod voor bloemisten jsewassen Van bevoegde (zyde wordt medegedeeld, dat voor het komende voorjaar wederom het zoogenaamde „trekverbod" uitgevaar digd zal worden. Belanghebbenden zullen er dus rekening mede moeten houden, dat het verboden zal zijn om voor I Februari 1944 alle daarvoor in aanmerking komende bol-, knol- en wortelstokgewassen, hees ters, vaste planten en potplanten door kunstmatige warmte uit den rusttoestand in groei of bloei te brengen (trekken of forceeren). Tot deze gewassen worden o.a. gerekend alle soorten, variëteiten en hy briden van tulpen, hyacinthen, narcissen, crocussen, irissen en lelietjes der dalen. Voorts zal het verboden zijn om vanaf 13 December 1943 tot en met 29 Februari 1944 de bovenbedoelde gewassen, heesters en planten, voor zoover daarvoor door den Inspecteur van den Tuinbouw geen uit zondering is verleend, op eenigerlei wijze ten verkoop aan te bieden, te verhandelen of te vervoeren. Tot deze gewassen be- hooren in de eerste plaats: sering, prunus triloba, Jap. sierkers, sneeuwbal, horten sia, tulp, hyacinth, narcis, crocus, iris en lelietje der dalen. Dit vervoer, en verkoopverbod geldt niet voor den normalen handel in bloembollen en planten in groenen toestand door kwee kers en handelaren. Ter voorkoming van misverstand wordt ons nog medegedeeld, dat de Inspecteur van den Tuinbouw geen ontheffing van het verbod zal kunnen verleenen op persoonlyke verzoeken van kweekers. Slechts indien cultuurtechnische omstandigheden daartoe aanleiding geven zal ten aanzien van bepaalde gewassen het maken van een uitzondering over wogen kunnen worden. Adreswijziging bureau oogstvoorziening Het Bureau Oogstvoorziening (Bureau van den Gemachtigde voor den Oogst) is met ingang van 21 Juli 1943 verplaatst van Bezuidenhoutscheweg 123125 naar Bezuldenhoutscheweg 77, Den Haag, Tel. 720060, inter], ietter G. Geen verkoop te velde De aandacht wordt gevestigd op de ver bodsbepalingen inzake verkoop te velde (gewas op stam) der onder het hoofdbe drijfschap voor Akkerbouwproducten -es- sorteerende producten, met name: Granen, Zaden, Aardappelen en Peulvruchten, (met uitzondering van die, welke groen geplukt worden en onder het Hoofdbedrijfschap voor Tuinbouwproducten ressorteeren). Ontheffing van de verbodsbepalingen kan slechts by wyze van uitzondering worden verleend door den Provincialen Voedsel- V eemarkt-overzicht Over het geheel ls de rundveehandel de vorige week kalm, ongeveer prijshoudend, verloopen. Rotterdam zette voor wat het kalf- en versche melkvee betreft duur in. maar het magere vee en wel v.n.l. het geen dienen moest als leveringsvee voor het Bedrijfschap van vee en vleesch gold lager en kon er moeiiyker geplaatst wor den. Ook de verdere markten verliepen flauwer, hoewel de prijs veelal wel behouden bleef, was Rotterdam b.v. voor wat de leve ringsbonnen betreft heel wat lager in pry's. Geleidely'k liep deze op de andere mark ten weer wat opZaterdags te Utrecht werd b.v. weer 1.50 per kg besteed, het geen ongeveer 10 cent per kg hooger was dan te Rotterdam. Merkbaar is dat de vraag naar leverings bonnen zich meer gaat concentreeren op de nog gangbare markten. De sluiting van enkele prov. waarbij ook nu N.-Holland en Brabant gevoegd zijn, werkt dit in de hand. Men heeft geen ruime keus meer. Het aanbod bleef voor den hooibouwty'd vrijwel constant. De vraag van veehou derszijde was over het geheel slap. Het was bijna alleen de handel welke het vee opnam. Te Zwolle verliep de handel kalm met een nauwelijks prijshoudend verloop hoewel het kalf- en versche melkvee zeer hooge prijzen noteerde. Utrecht eveneens een matige handel voor al in he£ versche melkvee. Aankoopvergun ningen waren zeer kort uitgegeven, van daar een geringe vraag van veehouders- zyde. Toch bleef de prij3 hoog; men be«- steedde voor een goede versche melkkoe van 1200 tot 1750 gld In het magere vee was de handel even beter door een ruime re vraag naar leveringsbonnen. Dinsdag was te Rotterdam een kort aan bod van kalf- en versch melkvee hetgeen kalm en prijshoudeno is geplaatst Mager en jong vee was er tamelijk aangeboden. Het verloop bleef kalm hoewel de prijs hooger was dam vorige week. Dit vloeide ln hoofdzaak voort uit den verhoogden bon- nenprys. Hiervoor was de vraag overwe gend besteed werd om de 1.50 het Kg. Veemarkten GOUDA, 15 Juli. 110 biggen, ƒ4.per week, handel matig; 130 runderen; 39 nuchtere kalveren; graskalf, alles over genomen. LEEUWARDEN, 16 Juli. Stieren 30; 259 Vettekoeien; 32 pinken; 27 gras- kalveren 215 nuchtere kalveren252 Weide schapen ƒ195—ƒ340: 58 Lammeren 10,145, beide per stuk Totaal aan voer 948 stuks. Overzicht: Biggen geen noteering. Scha- GOES Bezoekt Hotei-Café- Restaurant „TIV0LI" t.o. Statton Goes Tel. 2555 TE HUUR d TE KOOP GEVRAAGD WONING voor gezin van 6 per sonen, onversch. waar Br. ond. no. 6293/29 „Volk en Bodem" Postbus 281. Den Haag. Op boerderij, liefst in Ge: derland, Overyssel. Dren the, of Noord-Brabant, by voorkeur boschstreek, wordt PLAATSING gez voor jongen van 13 jaar. gedurende vacantle, teger vergoeding. BrievenFam Ketting, Kometenstr. 125, Hilversum. commissaris in gevallen, waarin zulks in het belang van de voedselvoorziening iioud- zakelyk moet worden geacht. Van het bestaande verbod tot verkoopen en koopen van vlas wordt t.m 31 Juli a.s. algeheele ontheffing verleend, mits de Hoo per in hot bezit is van een hem door do Ondervakgroep Vlasbewerltende Industrie of de Ondervakgroep Groothandel in Stroo- vlas verstrekte aankoopvergunning en van eiken verkoop een verko' pbrief je wordt opgemaakt. Vervoerverbod ongemerkte lammeren Zooals bekend, mochten ongemerkte lam meren tot 1 Juli j.i. worden vervoerd, mits het vervoer plaats vond onder dekking van een geldig geleidebiljet. Nadrukkelijk wordt er thans op gewezen, dat bij ver voer van ongemerkte lammeren, evenals bij vervoer van ongemerkte schapen, in beslagneming zal volgen. pon en lammeren aanvoer kort, handel vlug, prijzen duur. Al het aangevoerde vee werd overgenomen door de M.V.C. PURMEREND. 20 Juli Veemarkt: Run deren, totaal 232 stuks. Vette koeien 227 voor de levering; stieren 5 voor de leve ring; veulens 8 ƒ800 tot ƒ1100 per stuk. Handel matig Nuchtere kalveren voor de slacht 79 voor de levering; nuchtere kal veren voor de fokkerij 79 145 tot 225. per stuk. Handel matig. Vette Varkens voor de slacht 8 voor de levering; biggen 218, tegen taxatieprijsschapen 127 245. tot ƒ310 per stuk. Handel matig; ram- lammeren 328 135 per stuk. Handel matig. ROTTERDAM, 20 Juli. Aangevoerd: 1420 dieren, waaronder 43 aarden, 168 veu lens. 167 schapen en lammeren, 56 nuch tere kalveren, 54 graskalveren 230 biggen en 702 runderen. Prijzen per stuk: Melk koeien ƒ1450, f1250, f1000; Kalfkoeien f1400, ƒ1200, ƒ1000, Varekoeien f850. f750. f650; Vaarzen f800, f650. f475: Pinken ƒ600. f500, ƒ375. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was als vorige .veek, de handel stroef, eerste en tweede kwaliteit waren de pry zen iets hooger, derde kwaliteit bleef onveran derd. Varekoeien aanvoer klein, de handel tamelyk en de prijzen waren iets hooger. De aanvoer van vaa zen en pinken was iets korter met matigen handel en goed prys- houdend. Zuivel GOUDA, 15 Juli. Algemecne markt: 37 Partyen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk van ƒ62,tot 62,50 2e kwal. met ryksmerk van 60.— tot 61, Handel: vlug. PURMEREND, 20 Juli. Gemeentel. Kaasbeurs: Verhandeld 4 partijen, wegende 10.000 kg. Handel vlug 40+ Hoogste prys ƒ55 tot 56. 20+ ƒ41, tot ƒ43.50. Kaasmarkt: Gewicht 171. Handel vlug. Kleine Boeren 1 40+ hoogste prijs 53. per 50 kilo. Pluimveemarkten LEEUWARDEN, 16 Juli - Pluimvee- markt: Slachthanen 1.50 tot 2.50; Sl&chtkippen 1.50 tot ƒ2.75; Jonge Ha nen ƒ1— tot 2.25; Jonge Duiven ƒ0.40, alles per stuk; Konynen ƒ1— per kilo. PURMEREND, 20 Juli. Pluimvee: Noord Hollandsche Blauwen (Kuikens) en Oude Kippen en Hanen (wit en rood 200, 0.90 per kilo; Oude kippen en hanen (blauw) 500, ƒ0.90 per klo; konijnen ƒ1.—; Een den 500, ƒ0.90, beide per stuk; jonge ha nen (wit en rood) 200, 0.90 per kilo. De foto's in dit nummer zy'n van: A. Ph. de Keyzer (1); Folkers (1); eigen foto (1). Seiectiebeclryi <v A. van Beek, MeUbsant biedt aan in de klas sen A en B goedge keurde pootaardappe- len van de soorten Furore, Bint ie Alpha Eigenheimer. Koop- mans Blauwe Scheuren in Cylinder- blokkeD worden m staal dichtgespoten zonder de montage van den CKitor N. V. Handel Mij. 0TT0 MüLLER Kerkstraat 126-427 Amsterdam-C. ADVERTEERT IN DE LANDSTAND BEZOEKT CAFE-liEST. „DE BEUR S" Markt 9, Goes, Tei 2257 TREFPUNT VOOR H.H. LANDSTANDERS! TAXATIE PAARDENMARKT te OOSTBURG op 27 Juli 1943 BENT U BANG om le spreken? Staat U te trillen op Uw beenen, klopt U het aart in de keel of zoekt uitvluchten als U tot een gehoor moet spreken? Donders' cursus helpt U over al deze moeilijkheden neen. Prosp. op aanvrage oy Dondersschool Laan v Meerdervoort 495, Den Haag.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7