Achter v ploeg Onze reis naar Zuid-Duitschland DEN Bij den rijken oogst Wanneer gebruiken we conserveermiddelen 2 WBtMi Toen de maatregelen werden aangekon digd, Welke beoogden een einde te maken aan de te hooge biggenpryzen, heeft menige boer zijn schouders opge haald. Er waren ook zooveel maatrege len genomen en ze hadden zoo weinig geholpen! Of de bepalingen ten aanzien van de biggenpryzen afdoende zyn, moet nog worden afgewacht, een feit is het, dat de overheid de maatregelen streng toepast, door een nauwgezette controle op de prijzen. Hoewel vele boeren heb ben getracht door onderhAdsche ver- koopen aan deze controle te ontkomen, is het lang.niet allen gelukt. Snel is de straf op de zonde gevolgd, reeds legde de Inspecteur van de Prysbeheersching te Leeuwarden waarschuwende boeten op, welke varieerden van 100 tot 250. Wanneer men zich hieraan niet wil spie gelen, zullen de boeten ongetwijfeld hooger worden! Velen richten zich, nu de oogsttyd voor de deur staat, met hun moeilijkheden tot het bureau van den Gemachtigde voor den Oogst, iri de verwachting hierdoor meer mogelijkheid tot den aankoop van paarden en nieuwe werktuigen te ver krijgen. Aan deze verwachting zal even wel nie„ kunnen worden voldaan. "Gelyk bekend geschiedt de beoordeeling of de aankoop van een paard kan plaats heb ben in eerste instantie door het bureau van den Provincialen Voedselcommissa- ris. In de door deze Instanties gestelde regelingen voor de distributie wordt door den Gemachtigdevvoor den Oogst niet getreden, zoodat aanvragen voor den aankoop van landbouwwerktuigen en paarden door dezen gemachtigde worden doorgegeven aan de voor de distributie aangewezen bureaux. De landbouwers zullen elkaar moeten helpen, dit geldt zoowel voor paarden en tractoren, als voor kleinere machines en ploegen. Het bureau van den Gemachtigde voor den Oogst zal deze onderlinge hulpverleening, waar mogelyk, bevorderen. Slechts in zeer bijzondere gevallen, wanneer de onderlinge hulp onvoldoende resultaten afwerpt, zal van een vorderingsrecht ge bruik worden gemaakt. Hoofdzaak blijft, dat door de boeren gezamenlijk naar een oplossing der moeilijkheden moet wor den gezocht. We zullen het er allen wel over eens wezen, dat de Schepper dit Jaar den akker een goed gewas heeft doen voortbrengen. Nu het koren gemaaid wordt, het koren, dat nog altyd in het leven van den boer- akkerbouwer de belangrijkste plaats In neemt, al streefde de aardamtel het terzijde en is de suikerbiet een danige concurrent geworden, nu dat koren gemaald wordt is het pas goed duideiyk welk een beschot het gaat opleveren. Natuurlijk is dat meer dan ooit een reden tot dankbaarheid. En als alles In de wereld was, zooals het moest wezen, dan zouden we nu dus ge lukkige menschen kunnen wezen. Dan zouden we des avonds met een lied op de lippen huiswaarts keeren en 's mor gens met opgewektheid de paarden voor de binders spannen of de zicht over den schou. der hangen. y Maar hoe is het by de meesten? Als ze spreken, kankeren over dit en over dat, onvrede in het gemoed tegenover den buurman, die anders denkt en anders voelt, haat jegens „den vijand", die hier niets te maken heeft en toch kwam, weerzin tegen maatregelen, die de Overheid meent te moeten nemen en jaloerschheid op ken nissen, die gisteren waarachtig toch nog weer een gulden meer voor een pond clan destiene boter kregen dan zyzeif! Zoo sterk is hier en daar de wrok» #»t, nu zonen en knechts werden weg geroepen door een inderdaad zeer harden oorlogs- -dwang, men het verdraait om zelf een stap harder te Ioopen en soms niet aarzelt om te zeggen: laat om my den rommel verrot ten op het land! Zoo inderdaad is de stemming, althans by velen. Redeloos en dwaas, omdat men er nie mand mee heeft dan zichzelf, er niets door verandert aan de dingen, waarover men zich ergert en men dus eigenlijk anders niets doet dan zyn domheid aan de wereld vertoonen en zyn plichtsverzaking stellen tegenover een mildheid der natuur, die als het ware een duldeiyke les geeft, hoe het moet, als de wereld zichzelf vergeet. We zullen het nu over het hoe en waarom van den oorlog verder niet hebben, dan dat we U nog eens weer vragen, of het zoo best was, toen Amerika en Engeland in 1918 den strUd gewonnen hadden, zoo best, dat we naar zulk een overwinning weer moeten verlangen. Als ge even het verstand gê- t bruikt, dan zegt ge: nee, we zouden nu heelemaal een kolonie worden van de beurs- hecren daarginds, we zouden niet alleen meer hoeven te concurreeren tegen de koe- i lies we zouden zelf onderworpenen in kolo- i niaal gebied, dus zooiets als koelies j worden. Maar goed, daar nu niet meer over. Nu alleen dit: de natuur zet merkwaardiger wUze tegen ziekte en afwyking vaak een extra groote groeikracht. Eet maar eens op, ais het byzonder lang gewinterd heeft of er heeft zich een andere uitzonderlijke toestand voorgedaan, waarvan het leven der natuur leed, dan komt op een oogen- blik de kentering en dan gaat het harder dan ooit met den wasdom. De statistieken bewüzen, dat in tijden vjin oorlog of ramp spoed, waardoor veel menschen omkomen, er veei menschen en vooral jongens ple gen geboren te worden. Wat daarvan precies de oorzaken zyn, be hoeven we niet uit te pluizen, het feit is voldoende, dat het leven zich des te beter weert, naarmate het meer bedreigd wordt. Dat is gezond en dat is goed. Goed en gezond Is het dan ook, als de boer, die naar en met de natuur te leven heeft, zich daarnaar, gedraagt. En als een ont- boerschte wereld, een kunstmatige wereld, de levensverstoring als hoofddoel gekozen schynt te hebben, als machten en krach ten van dood en verderf die wereld in crisis en nood storten, dan moet de boer met alle middelen zich daartegen te weer stellen en er zyn heilige roeping in zien, toch den boel In het gareel te houden! Wie daar goed by door denkt, die ziet zyn houding in dezen tyd duideiyk bepaald. Die houdt op met gezeur over dingen, die ten slotte niet het allerbelangrijkste zyn, die dankt voor de vruchtbaarheid van het land en zet daar zyn volle kracht naast om zoo te oogsten, welgestemd, dankbaar voor den dienst aan het leven en in goede samen werking met al zyn beroepsgenooten. Dat is de houding van den verstandigen boer! En gelukkig zyn er zoo nog velen, velen, die het heelemaal niet erg vinden om een uur eerder te beginnen en een uur later op te houden, die zoo het voorbeeld geven aan anderen, velen, die weten, dat, wie hard werkt, daarvoor het noodige toe komt en die daarom in dezen tyd eens wat extra's doen voor hun arbeiders ook. Zie, wie zoo in den ryken oogst het zy*ne 'doet, die kan ook nu een gelukkig mensch zyn. En wie het niet is, wyt het alleen aan zichzelf. D. v. d. B. vele Duitsche vrouwen, die wy op onze reis hebben ontmoet. Eén moeder, wier eenigst kind gesneuveld was, vrouwen, waarvan man, zoowel als zoons „ini Felde" zijn, broeders, die, daar ze allen in den oorlog zyn, elkander in meer dan drie jaren niet hebben gezien. Daarom Nederlandsche moeders, waa neer ge uw zoon moet laten gaan voor den arbeidsinzet in Duitschland, weet dan dat ze daar moeders zullen ont moeten, die meer gehard zijn, veel meer kunnen dragen dan gy dat nu nog kunt, maar weet ook dat de Duitsche moe ders het leed kennen en daarom ook het uwe begrijpen. H. ZWIERS—LUTH Eenigen tyd geleden zyn alle schapen van een genummerd oormerk voorzien. De bedoeling daarvan was, om by de a.s. levering van schapen den aanslag per bedryt door te voeren, zoodat dus iedere schapenhouder aan zyn aandeel in den leveringsplicht zou voldoen. Thans biykt, dat bij vele schapen de merken weer verloren gegaan zyn. Door het schuren met ue ooren zy'n merken losgeraakt. Wanneer nu niet direct maat regelen genomen worden, om hierin te voorzien, komt ie leveringsplicht per be- dryf op losse schroeven te staan. Wan neer n.l. niet kan worden nagegaan of de schapenhouders hun eigen schapen leveren, zal er natuurlijk weer bonnen- handel ontstaan. Daardoor worden dan de magere schapen geleverd en de vette, die op de bedryven aanwezig zyn, blijven waar zii zyn, met daarnaast nog weer de kans, dat die in den zwarten handel verdvvynen. Het is noodig, dat aan deze zaak aan dacht geschonken wordt, want zooals het nu gaat, loopt het weer verkeerd! Bludroiziekte veroorzaakt kleine knollen. Gebruik voor ongekeurde perceelen dan ook nooit de kleine maten als pootgoed. Voorbereidende Algemeene Landbouwcur- sussen kunnen bezocht worden door Jon gens van 13 Jaar en ouder. Behalve in Ned. Taal, Rekenen en Handelsaardryks- kunde wordt les gegeven in meer speciale Landbouwvakken. Eenzijdige stikstofbemesting van vrucht- boomen verhoogt de gevoeligheid voor vorst. in 1S40 bezat Nederland 49 grasdrogerijen met een totaalproductie van 7000 ton ge droogd gras. In 1942 waren er pl.m. 150 drogerijen met een totale productie van 35.000 ton. Nogmaals: Op onze laatste reis naar Zuid-Duitsch land, Heidelberg, Insel Reichenau, Markdorf enz., heb ik, omdat ik enkele dagen eerder moest vertrekken dan de werkleidster en de prov. leidsters, eenigszins officieel afscheid genomen, en den prov. leidsters op het hart ge drukt, dat we deze reis als gasten van den Reichsnahrstand niet moesten be schouwen als een leuk uitstapje, hoe getroffen we allen ook waren door de schoonheid der natuur In dit gedeelte van Ryn en Donau, maar dat hier voor ons van de Duitsche Landvrouwen in het byzonder en van het Duitsche volk in het algemeen zooveel te leeren viel. Eén rpijner prov. leidsters maakte toen de opmerking dat de Duitsche land vrouwen toch zeker ook heel wat bij ons zouden kunnen leeren. Deze opmer king deed me^igenlyk genoegen, omdat nu nog eens' weer bleek, dat ook ons volk wel degelijk zijn gerechtmatigden national en trots heeft. Maar tevens be greep ik, dat ik in myn toespraak waar- schynlyk niet heelemaal duidelyk was geweest, want ik had met dat leeren geenszins de vaktechnische dingen van onze bedryven op het oog, maar de ideëele. Wij als landvolk moeten ons Veel meer bewust worden van onze be- teekenis in ons volk in zijn geheel, be reid zijn daarvoor te werken en te offe ren, en weten dat, indien wy als stand in een volk aan beteekenis winnen, onze plichten ten opzichte van dat volk in dezelfde mate grooter worden. Maar ik wil er dadelijk op laten vol gen, dat ik ons volk, dat klaagt over moeilijkheden die niet halen bij die van het Duitsche volk, zoo goed begryp. Maar juist omdat ik als Nederlandsche vrouw, onze moeilijkheden zoo goed be grijp, heb ik groote bewondering voor de Duitsche vrouw en moeder, die met een glimlach haar plicht doet en de grootste offers van goed en bloed brengt voor het voortbestaan van haar volk. Juist nu trof me dat, nu de arbeids inzet in Duitschland eischt, dat Neder landsche moeders haar zoons van 19 en 20 jaar laten gaan om in den vreemde te werken. Zoo vaak reeds zag ik ze vertrekken op onze perrons, deze drommen van jon gens, die zich inderdaad voorbeeldig ge dragen by het afscheid. My valt het moeilyk ze te zien gaan, onze bedryven hebben deze arbeidskrachten zoo zeer noodig en ik zou zoo graag dezen jon gens heel veel moeilijkheden die ze daar ongetwyfeld zullen ontmoeten, wil len besparen. Om deze moeilijkheden beter te kunnen dragen put ik dan kracht uit myn herinneringen aan de Als paddestoelen rijzen ze uit den grond, de conserveermiddelen. Het zijn er zoo veel, dat het lijkt alsof men op het oogenblik niet in kan maken zonder deze preparaten. Het tegendeel is eer der waar. De meeste conserveermiddelen bevat ten salicylzuur, benzoëzuur of benzoë- zure natron, stoffen, die voorkomen dat bederfveroorzakende bacteriën zich in den inmaak ontwikkelen. In plaats van de groenten en vruchten te sterilisee- ren en deze bacteriën te dooden, kan men brandstof-sparen door een conser veermiddel er aan toe te voegen. Men moet daarbij echter goed in het oog houden, dat indien men niet zéér nauw keurig de voorschriften navolgt, die op de verpakking van zoo'n middel zyn aangegeven, en men niet zeer zindelijk te werk gaat, het risico veel grooter is, dat de inmaak bederft dan wanneer men hem steriliseert Bovendien is een dagelyksch gebruik van een dergeiyken inmaak, vooral voor kin deren af te raden, omdat het de gezond heid kan schaden'. Om by de jambereiding suiker te bespa ren behoeft men geen conserveermiddel len te gebruiken. Want, indien men jam maakt met weinig suiker en er een conserveermiddel aan toevoegt, moet men de vruchtenmassa zéér sterk inko ken voor zy de goede dikte heeft. Het resultaat Is dat men slechts weinig jam overhoudt. Men is voordeeliger uit en krijgt een beter smakende jam, wanneer men haar met de normale hoeveelheid suiker be reidt en geen conserveermiddelen eraan toevoegt. Kookt men echter de vruchten niet tot jam, dan kan het gebruik van een con serveermiddel op brandstof en suiker wel eenige besparing geven. Wy waarschuwen evenwel tegen het ge bruik van inmaakdruppels en tegen luchtpompen, die gebruikt worden om inmaakglazen luchtdicht af te sluiten, zonder dat ze gesteriliseerd zyn. De inhoud van dergelijke flesschen kan nooit vry zyn van bederf veroorzakende bacteriën, al gaat men nog zoo zuide lijk te werk. Indien er geen conserveermiddelen aan toegevoegd zyn, bederft hij onherroepe lijk. De Landstand in Zeeland Redactie-adres: Zeestpaat no. 69, Den Haag, Tel. 115754. Uitgave: Uitgeverij „Volk en Bo dem", Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. per mm. Abonnementen: Voor nlet-leden van den Nederlandschen Landstand f 5.—. per jaar of 1-25 por i maanden. Alle briefwisseling betreffende ex ploitatie, advertenties en menten, aan postbus 281, Den Haag. Telefoon 11.65.88

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 2