y -.i, '-...r. 4 Beste Lezers Dae bin m'n wee 's 'n keer. 't Leven oort t'r nie makkelijker op de leste tied, da's ies dat d waer is. Mae ik zou zö zegge, me lieve nog en da's vee waerd. Want noe kun je 't moeilijk en vee zwaerig'eden ontmoette, 't is toch aoltied zö, dat je 't mee kankeren nie beter kriegt. En ik gelove dat 'r 'n 'oop boeren bin die d dat dienke, want sommigen klaege zö 'ard dat je zou dienke dat ze op sterven nae dood bin. Daarom beste lezers, moed verloren, aol verlore. Ons dienke noe wè dat me 't zo ge weldig moeilijk en zwaer mae laete me 's even in de geschiedenis terug- blikke en ok in 't heden, dan zu m'n zieë dat 't hoerendom ok a 'eel wat moeilijker tieden gekent 'eit en dat toch aolles wee op z'n pootjes terecht gekomme is. Kiek mè 's 'oe in 't begin van onze Nederlandsche geschiedenis de toenmaelige bewonersaolles boer tegen indringers ten strijde moste trekken en 'oe a toen de vrouwen de ploeg voerden en de mannen 't zwoerdKiek mae 's nae de tachtig jarige ooi log en lees 's nae, 'oe of toen 't hoerendom geleje eit. Kiek 's nae onze stamverwanten uut Zuid-Amerika 'oe of die zich eerst 'n weg boenden in 't gevecht en dan laeter mee de ploeg een vreedzamer werk begonnen. Of kieke 's, om in de tegenwoordige tied te bluuven, nae onze pioniers in Oostland, en vraeg hem d'r 's op nae mee wat voo moeilijkheden of die te kampen En vraeg 't ok 'Mae's an de boerenvrouwen in Duitsch- land. Dan bin onze moeilijkheden nog mae kinderspel. 'Oe d t'r dae bedrieven bin die deu de vrouwe mee be'ulp van aore vrouwlui, hinders en ouwe man nen gedrevpi 'ore. En 't gaet dae toch ok.' 't Is nog nie voogekomme dat 'r dae wat van d'oegst op 't land bleef stae. Fn ik twiefele nie an, of ons, Zeeuw- sche boeren, zd 't gelukke, om ok dit jaer mee inspanning van aolle krach ten d'oegst wee klaer te kriegen. Want da's nie meer of minder as onze plicht, 'k Za d'n lesten weze, dat zeg 'k nog 's, om de moeilijkheden licht te tellen, mae waer 'n wil is, is 'n weg en voor aolles mö d'oorlog gewonne worde. Dat zégge 'k nogmaels en mee 'k weet nie 'oGvee naedruk. En dan rest m'n dan nog afscheid te nemen van julder. Want kommende iveke vertrekt Bram naer Duitsland om dae 's 'n alf jaertje kennis te nemen van wat of d'r daer de leste jaer en be reikt is op 't gebied van de land bouw en vee'ouerij. 'n Studiereis om zó 's te zeggen, mae tegelxeke mó 'k ne- tuurlijk d'anden uut de mouwen steke. Voo mien bedrief oef je nie benauwd te wezen, want m'n.twee zeuns bin d zo oud, dat die 't allenig ok' we kunne opknappe. Ik bedanke julder van 'arte voo de belangstelling die a 'k deu brie ven en deu persoonlijke gesprekken meuge ondereinde en 'a zou zeggen, d 'k in Duitsland bin, ope 'k julder zo af en toe nog wè 's wat van m'n be levenissen te vertellen deu middel van „De Landstand". En zo stienge we dan wé mee 'n Land stand zonder brief in dialect en 't was m'n toch bekend dat daer vee pries op wier gesteld. Toen 'k 't gelok dat Tc m'n neef „ARJAON UUT 'T PEEë- LANDdie d julder van vroeger nog wè bekend is, bereid gevonde mien werk voort te zetten en zö zu julder dan voortaan ielke weke de brief van Arjaon kunne leze. Arjaon is jonger as ik, mae ie weet, ok van 'eel wat mee te praeten, dus z'n brieven zu best de moeite 'van 't lezen waerd weze. En netuurlijk net zo goed as dat bie mien 't geval was, ök an üm kun je brieven - schrieve, mits je je naem en adres mae vermelde, 't Adres is Postbus SI, Goes. En noe beste lezers overal in Zeeland, Bram gaet julder groete. Ik wense je 't aolerbeste en je weette 'tvolhouë tot 't leste, opdat ok van onze genera tie laeter gezeid kan 'ore: ,JEN DE BOER HIJ PLOEGDE VOORT! Dus van 'arte gegroet van julder --"-rW -pi»ï yj - v - i W—5 *->■*, - V v - 'v v r» Naar aanleiding van een op ini tiatief van den Boerenleider in Zeeland genomen droogproef met aardappelen, brachten wy een bezoek aan een grasdrogerij te Goes. Wat wij daar zagen leek ons wel de moeite waard, dat wy er nog eens met den fotograaf terug kwamen. Door de prettige mede werking van den eigenaar der grasdrogery, Dh. Timmermans, is ons bezoek goed geslaagd. Vele menschen vragen zich af, als ze zoo langs de fabriek rijden of loopen: wat gebeurt daar eigenlijk? Wel, dat is kort gezegd: Van voor vee voeder geschikte grassen, die door hoog vochtpercentage niet voor lang bewaren in aanmerking komen, wordt hier door droging met heete lucht niet alleen een lang bewaarbaar veevoeder gemaakt, maar ook het eiwitgehalte 2 of 3 x verhoogd. Het belang hiervan is vooral in deze oorlogsjaren naar voren gekomen en de drogerij werkt nu geregeld tot 10 uur 's avonds, ja, soms wel dag en nacïjt aan één stuk. En nu dan de vraag, hoe gaat dat alles in zijn werk?, Beginnen we dan maar bij het begin. Wanneer de wagens met klaver (laten we dit product nu maar als voorbeeld houden) op het bedrijf arriveeren, wor den ze eerst op de weegbrug gewogen en daarna in de hangar gereden, waaf de bewerking een aanvang neemt. Op de foto hiernaast zien we de wagen* klaver staan, terwijl de klaver in de hak selmachine geworpen wordt. De duide* lijk zichtbare rupsband brengt de klaver in de machine, waar een ingewikkeld stel messen de klaver tot heel fijne stuky jes maakt. Dez^ stukjes worden uit dé slurf of op een hoop gespoten, of wan neer het bedrijf in volle werking is, rechtstreeks op den transportband. Deze transportband brengt de klaver naar boven en wanneer er een opstopping 2 Links: ruwe klaver; midden: het haksel; rechts; het eindproduct klavermeel. (Eigen foto's) In de week van 8 t.m. 14 Augustus i943 Zondag 8 Augustus van 8.008.15 uur over Hilversum I hoort men gedachten van Dirk van de Bospoort over „Oogstwol- ken trekken voorbij". JVIaandng 9 Augustus van 13.0013.05 uur. over Hilversum I brengen we met den" verslaggever D. Hiddinga een bezoek aan een bloemenkweeker in Aalsmeer. Dinsdag 10 Augustus van 13.0013.05 uur over Hilversum I hoort U een praatje door Drs. J. van Eyk over de toekomst mogelijkheden in de Pee' Woensdag 11 Augustus hoort U van 13 00 13.10 uur over Hilversum I in een •vraaggesprek met eenige boeren van Friesland het een en ander over den koolzaadoogst in Friesland." Van 20.15—20.30 uur over Hilversum II houdt de heer A. J. Herwig een praatje over het oogsten en drogen van tabak. Donderdag 12 Augustus van 13.00—13 05 uur over Hilversum I zal de heer A. J. Herwig den luisteraars vertellen welke groenten men voor den winter in het broeibakje kan zaaien. .VrUdag 13 Augsutus van 13 00—13.05 uur over Hilversum I, wenken voor Boer en Tuinder. Van 18.4518.55 uur over Hilversum I brengen we een bezoek aan het Rijks instituut voor Pluimveeteelt te Beek bergen. Zaterdag 14 Augustus van 13.00—13.05 uur over Hilversum I spreekt de heer T. Velthuijsen over de snoekbaarsvisscherij. Van 13.3013.40 uur over Hilversum I begeven we ons met Jac. Gazenbeek naar de Schans, een historisch land- %:hapsjuweeJ in de Geldersche Vallei. UITZENDINGEN VAN DEN REFERENT VOOR VOLRSCHK CULTUUR EN AGRARISCHE ZAKEN. Donderdag 12 Augustus van 11.00—11.15 uur over Hilversum 1 „Zorgvrie", een voordracht in de Beelcbergsche streek taal, door Ali Groenhuis. Vrijdag 13 Augustus van 15.30—15.55 uur over Hilversum 1 „Witte handel". Een boerengrap. Historisch verhaaltje hoe een zwarte handelaar zijn trekken thuis kreeg, door Fred. Groot. Vrijdag 13 Augustus van 19.1522.00 uur over Hilversum I „Van 't een op 't ander". Een Vrijdagavondprogramma van eigen bodem. Van 20.0020.45 uur gaat in dit program ma het klankbeeld van Jaap Mackenzie „Scherpenzeel". Verder werken aan dit programma o.m. mee: Thea Tulleken, met een Limburg- sche voordracht en Freddy Groot, de jeug" dige winnares van den Omroepstreektaal- wedstryd 1943, met een voordracht in de Westfriesche streektaal. vL\.- Junl-merrie-premiekenringeii Verslag keuring Oostburg Voor deze lceuringsplaats warén er in totaal byna 240 merriën aangegeven. Hier werdedan ook terecht door twee jury's gekeurd, welke goede regeling ook voor andere keuritigsphiatsen aanbeveling verdient. Van de 69 tweejarige merries werdener ten slotte 38 bekroond. In de kleine maat stonden er verschil lende beste jonge paarden, waarvan vooral de eerste drie uitblonken. Henriëtte van Vlerken steen, de kam pioen van de 18 maanders te Oostburg is zeer grof en zwaar en deze beste Willy 1891-dochter, wier moeder de beste Comte de Lombisoeuil is, had een concurrente aan de Certain, dochter Lidwina, die even eens diep en zwaar ge bouwd is. Ook no. 3 Meta van Veerhoek weer door Willy voornoemd, Is een paard dat ons zeer goed beviel. No, 4 was In 't been werk niet onaardig maar bovenop veel te min om zoo hoog te komen. Dan zagen wjj nog liever no. 13 een goede dochter van Baron de Caprycke, een ding met- toekomst. In de groote maat kwam er een beste Sidney-doch- ter aan den kop. Dit paard, Lisette v. Oostburg viel reeds op verloopen najaar in Oostburg. Hierop volg de een flinke Pompier dochter, die wat in den rug zondigde en dan Hydra v. Lindonck door Clairon's zoon, die er ook zyn mag, een merrie met toekomst. Volgden nog verschillende goede paarden. Deze beide collecties demonstreerden wel duidelijk, dat in deze streek de fokkery op een goede en breede basis rust. Een beste klasse vormden ook de driejarige merries v. d. kl. maat. 't Koppaard Mimia v. d. Biezen ver dient een extra vermel ding. In alle klassen stond er een merrie aan den kop. 't Waren echter allemaal geen koppaarden. Mimia echter wel. Rondom prima paard en het is wel zeer jammer dat haar vader Clairon K 1862 zoo vroeg naar Brabant is verhuisd. Ook Kitty v. Oostbnrg is een goede ruime merrie, evenals Astrid v. Pompier. Zy behoort dan ook tot de beste Pompier-de-Tomboig. dochters, door haar diepte, breedte en goed grof been- werk. Clairon K 1862 en Pompier de Tombois kwa- men in deze klasse best voor den dag. Men wake echter voor het bekronen van te kleine en te pop* perige Pompier-dochters, want daaraan heeft de fokkery toch niets. Driejarige merriën gro». te maat. Eveneens een goede klasse, maar lang niet zoo goed als de vo rige. Een felle dochter van Bayard d'Hoves kwam op de eereplnats, gevolgd door de dito gebouwde Kaatje van Oostburg, die gevulder had kunnen staan. De paarden van A. P. ltisseeuw zijn echter zwaar ziek geweest dezen winter en Kaatje zal een volgenden keer wel beter party geven. Vierjarige merries kleine maat. Terecht kwam hier in voorop de Pompier dochter Lady, dik, diep en breed, met beste beenea en voeten. Ze is verkocht naar Noord-Beveland, waarvoor ze een beste aanwinst beteekent. ^Ook Orelia door Frans X "1895 (Brevet) is een beste

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4