l l Regeling tariefloonen ff 1 1 m te Oost burg en IJzendSJke Een overzicht van het bedryf. Links de hangar, waar het te drogen product wordt binnengebracht. Midden de machinekamer en rechts de voorraadschuur. ontstaat en dus niet alles verwerkt kan worden, brengt hij het onverwerkte pro duct onder langs weer terug. Via een wormwiel wordt de klaver vervolgens door een rad geleid, dat alles weer naar boven in een breede buis slaat, waar de heete lucht er in komt en het eigenlijke droogproces een aanvang neemt. De hooge temperatuur wordt yerkregen door een electrischen oven, die automatisch op een bepaalde tem peratuur ingesteld kan worden en waar bij alles automatisch gaat. De heete lucht wordt bij een tempera tuur van 800 gr. C. in het* buizennet ge- yoerd, terwijl het afgekoeld nog altijd boven het kookpunt is! De klaver komt na droging weer naar beneden, doch een omloopmolen slaat alles weer naar boven en tegelijkertijd wordt het kapot Een uitstekend veevoeder Dit is in het kort de wijze, waarop hier van klaver een goed, langen tijd be- waarbaar, veevoeder gemaakt wordt. Het klavermeel is niet alleen een uit stekend veevoeder, het is zelfs nog beter dan het versche product! Uit scheikun dige analyses is vast komen te staan, dat het eiwitgehalte 3 maal zoo hoog is bij het klavermeel als bij de ruwe klaver! Van veevoeder wordt hier krachtvoeder gemaakt. Van welke be- teekenis dit 's winters is, nu er geen veekoekjes of dergelijke meer zijn, be hoeven wij wel niet nader aan te duiden. Allerlei producten worden er gedroogd, o.m. zeewier, gras, lucerne en vooral klaver. Speciaal wanneer het door nat weer onmogelijk is, de klaver droog binnen te krijgen, krijgt deze drogerij zeer veel aanvragen tot droging van het product. Op één werkdag, d.i. van ongeveer 7 uur 's morgens tot 10 uur voof het rooien van aardappelen, suiker- en voederbieten voor het jaar 19^3 De hakselmachine slaat de klaver In kleine stukjes, waardoor droging beter mogelijk is. f geslagen. Via een stel droogbuizen, waar het droge product van het niet-droge wordt afgescheiden, komt de klaver in een groote trommel met een afdeeling, waar product en heete lucht ieder huns weegs gaan; de heete lucht naar bui ten, het product nogmaals in een droog- trommel. Een hamermolen maakt alles dan nog eens wat fijner. Nogmaals wordt alles dan naar boven gezogen, waarna door middel van een cycloon stof en product gescheiden worden. Ten slotte komt dan alles in den zakken vuller terecht. 's avonds, wordt er een 2000 kw. elec- trische stroom en een 6000 kg. kolen gebruikt. Wanneer men dus over den 's-Heer- Hendriksk.dijk te Goes rijdt en het ge zoem en geronk van den cycloon hoort, als of er een eskader vilegtuigen in den aanval is, dan weet men wat daar ge beurt. Hier dient de moderne techniek datgene, wat wij allen voorstaan: het boerenbelang! De Gemachtigde voor den Arbeid Gezien artikel 10, 2e Jid van de landelijke regeling van Igpnen en andere arbeidsvoor waarden in den landbouw voor 1943 (Ned. Staatscourant van 1 April 1943, no. 64): Overwegende, dat het wenschelyk is om tariefloonen vast te stellen voor het rooien van aardappelen, suikèr- en voederbieten voor het jaar 1943: Gehoord de terzake ingestelde commissie van deskundigen Gelet op de artikelen 2 en 3 van de Ver ordening No. 3/1940, alsmede op de arti kelen 5, 10 en 11 van de Verordening No. 114/1942 betreffende de Ordening van den Arbeid Beschikkende Vaardigt uit de volgende regeling van ta riefloonen voor het rooien van aardappelen, suiker- en voederbieten ALGEMEENE BEPALINGEN. Artikel 1. Alle bestaande gewoonten en gebruiken, voor zoover niet by deze of een andere regeling afgeschaft, blyven gehandhaafd. Artikel 2. In de werkzaamheden volgens de hiernti te noemen tarieven is, tenzij anders ver meld, Inbegrepen, dat het lancj na het aardappelrooien, nadat het loof verwerkt is, afgezocht, van aardappelen ontdaan en schoon opgeleverd wordt, terwijl de aard appelkuilen behoorlijk bedekt moeten wor den. Artikel 3. Het tarief voor het rooien van aardappe len moet binnen de in de bijzondere arti kelen genoemde grenzen worden bepaald met inachtneming van de opbrengst per ha. Boven de tarieven wordt een toeslag ge geven van: 10 voor groenrooien van aardappelen. 10 voor rooien van aardappelen, welke op gescheurd land (gras) geteeld zijn; 10 voor rooien van aardappelen, welke niet mogen worden opgestoken 5 tot 10 voor aanhoudend slecht weer; 5 tot 10 voor zeer bijzondere omstan digheden, als zeer vuil land. buitengewoon lang loof, e.d. Voor het sorteeren van aardappelen in 2 maten en eveneens voor opmeten wordt een toeslag van 10 betaald, tenzy anders is bepaald. Artikel 4. Bieten moeten, tenzy in de volgende arti kelen anders bèpaald wordt, op hoopjes op het land geleverd worden, desgewenscht gedekt met loof. De bieten moeten behoor lijk van aarde worden ontdaan, terwijl voor suikerbieten tarraboete naar de fa- brieksschaal op den aannemer (rooier) kan worden verhaald, behoudens in geval van tarra, ontstaan door vervoer bij slecht weer. De tarieven gelden voor den ter plaatse normalen ryenafstand. - Artikel 5. Voor het rooien van rijkmakers en daar mede overeenkomende soorten wordt een toeslag gegeven van 10 boven de in de volgende artikelen vastgestelde tarieven voor het rooien van voederbieten. Artikel 6. Artikel 32 van de Landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den landbouw voor 1943 (Ned. Staatscou rant d.d. 1 April 1943 no. 64) Is niet van toepassing ten aanzien van de hieronder vermelde oogstwerkzaamheden, voor zoo ver deze tegen tariefloon worden uitge voerd. BIJZONDERE BEPALINGEN VOOR DE PROV. ZEELAND Artikel 25. Het loon in de provincie Zeeland bedraagt voor a. ooien van aardappe/en met de riek onder stroo of in den zak op den wagen geleverd j 125.— tot 350.— per ha; rapen achter rooi mach ine 0.20 totf 0.24 per hl b. rooien van suiKeroieten op lichten grond 60.— tot ƒ70.— per ha; rooien van suikerbieten op middelzware gronden 65.— tot ƒ80.— per ha. De bieten moeten op hoopen op het land. gezet of op den wagen geleverd worden. Indien tweemaal gekopt wordt, geldt een toeslag van 15.— per ha. c. rooien van voederbieten 50.tot ƒ60.— per ha met daarenboven ƒ15- per ha indien tevens opgeladen wordt. Het !oof moét desgewenscht uit de sporen worden verwijderd. Deze regeling geldt van 1 Augustus tot en met 31 December 1943. Zy kan te allen tyde door den Gemachtigde voor den Arbeid worden gewijzigd of ingetrokken. Tarieven voor Oogstcolonnes De Gemachtigde voor den Oogst heeft, na overleg met den Gemachtigde voor den Arbeid en in verband met de door dezen vastgestelde tariefloonen voor oogsten van bepaalde akkerbouwproducten, dc voor den inzet van zijn oogstcolonnes in rekening te brengen tarieven als volgt vastgesteld: Indien op grond van de tariefregeling van den Gemachtigde voor den Arbeid voor het oogsten van een bepaald akkerbouwproduct op een bepaald stuk grond een tarief per h.a. geldt vap 20.—. bedraagt het tarief voor de oogstcolonnes 28.bij een tarief van 25.— per ha. wordt het tarief van de oogstcolonnes 35.— en zoo voort, als volgt: 30- 42. j 35. (ƒ49.—), ƒ40.— (ƒ56.—), ƒ45.- (ƒ63.—), ƒ50— (ƒ70.—), ƒ55— (ƒ77—). 60— 84—), ƒ65— 9i._), ƒ70— (ƒ98.-), ƒ75— (ƒ105.-). ƒ80— (ƒ112—), ƒ85— ƒ11»—), ƒ90— (ƒ126.—), ƒ95.— (ƒ133.—), ƒ100 - (ƒ140.—), ƒ105.— (ƒ147.—), ƒ110— ƒ153.—), ƒ115.— (ƒ160.—), ƒ120— (ƒ166—), ƒ125— (ƒ173—), ƒ130— (ƒ179.—), ƒ135— (ƒ186—). ƒ140.— (ƒ192—), ƒ145— (ƒ199—). ƒ150— ƒ205.—), 155— 212—), 160— 218—). Het tusschen haakjes geplaatste bedrag is het tarief voor de oogstcolonne. merrie, evenals Ida v. St. Kruis, mooi paard, dat grover kon zyn. Vierjarige merries van de groote maat. Een zeer besten kop had deze klasse in de fraaie, groote, grove en ruime Pompier dochter Betsy v. eldzicht. In deze merrie komt het Mayeur de Gaes- beek-bloed even om den hoek kijken. No. 4 Mirza door Pompier hadden we liever omgewisseld mqt no. 2, Flora v. Blokshoeve, van denzelfden vader. Ook ln deze klasse kwam Pom- pier best voor den dag. Het succes ln de klasse 5-10-jarige merrlën kleine maat was voor Pri- mero de Petit Enghien, die hierin verschillende beste paarden liet zien, die uit munten door een best vol doend zwaar beenwerk en zeer vlotte gangen. Her- inlna d'Ahea door Primera »8 een best paard, sterk en met veel actie, wat ledereen bekoort. De heer G. I.. Lannoye had in deze klasse nog een excellente merrie in Ivresse d'Amice door Bayard d Hoves. We hadden deze merrie dan ook veel hooger verwacht. We zien ze dan ook liever dan no. 2. Hermine v. Oostburg is eveneens een beste, vlotte merrie, als zoovele ande re ln deze categorie en daarom was de gemiddelde kwaliteit dan ook zeer goed. 28 Bekroonden, die tot achter toe gezien mochten worden, is wel een heele prestatie. De groote maat gaf van zelf meer stuk en meer beenwerk te zien en hier in stonden formidabele merriën. Op ruime schaal gebouwd is ze4.er wel de overbekende Comtesse de Lomblsocull, al was ze dezen keer een beetje mager. Ze is door Bloc de Gages evenals no. 2 Fan nie, die, hoewel minder, toch ook een baas \an een merrie is. Hierop volgden vier beste Prlmera-dochters, die zich alle pulk lieten zien, grof genoeg, sterk gebouwd en vlot. Kené Blondeel van Eeden had in deze klasse twee geïmporteerde, enorm zware paarden aan de lyn. We zagen deze niet in beweging, maar we achten deze, Brindo- rine II de Zwjjnaerde en Etiquette de Maldegem moeder van Mimi v. d. Biezen capabel, om direct op de bovengenoemde paarden aan te sluiten. Maar de concurrentie was zwaar en ze kunnen niet op elkaar staan. Ge toond werden hier nog de prima Barnumdochter Ke- mula en de excellente Frl- meradoehter Oda d'Ahea, benevens de reeds be jaarde Nationaal Kam pioene Saira van Eeden, die zich prima had be waard, een paard, waarop onze fokkerij nog steeds trotsch mag zyn en eentje, zooals er niet elk jaar worden geboren. Alles by elkaar is Oost burg een pracht keurings plaats op een mooi ruim terrein en een bezoek over waard. Een waardevol en historisch document Wegens plaatsgebrek moest het vervolg en slot van dit artikel over blijven staan. Aankoop niet te velde gekeurd zaaizaad Het is aan de handelaren in zaaigranen, die een overeenkomst voor 'den handel in deze producten met de Nederlandsche Akkerbouw-Centrale hebben afgesloten, toegestaan naast te velde goedgekeurde ook niet te velde gekeurde zaaigranen met uitzondering van Keniagerst en (in afwach ting van een nadere beslissing) Juliana- tarwe, rechtstreeks van telers aan te koo- pen. Hetzelfde geldt voor de handelaren in zaaipeulvruchten ten opzichte van de niet te velde gekeurde peulvruchten, met uitzondering van groene erwten en schok kers en voor de handelaren in fyne zaden, met uitzondering van lijnzaad, geelmos- terdzaad en Manshok's Hamburger kool zaad. Daar de telers verplicht zijn binnen zeer korten tijd na dorsching het zaad in te leveren, dient de handelaar voor iedere aangekochte party niet te velde gekeurde zaaigranen, witte en bruine boonen den telei een koopverklaring te geven. Voor de andere peulvruchten en voor de fijne zaden is dit niet noodig. Deze koopverkla ring moet door den teler aan de Pava- ambtenaren getoond worden, wanneer van hem inlevering wordt verlangd. Zonder deze verklaring is de teler gehouden onmiddel lijk aan zijn inleveringsplicht te voldoen. Geen granen of peulvruchten mogen in afwachting van een mogelijken verkoop voor zaaidoeleinden worden vastgehouden. Het ongekeurde zaaizaad, waarvoor een koopverklaring is afgegeven, dient binnen een nader door het Bedrijfschap voor Zaai zaad en Pootgoed voor Akker- en Wei de- bouw vast te stellen termijn aan den handelaar te zyn afgeleverd. Het niet te velde gekeurde zaad mag pas vervoerd worden, wanneer de heffing is betaald. De benoodigde Z.T.-vervoerbewyzen wor den dus na het innen van de heffing aan de telers verstrekt. Voorziening paarden en landbouwwerktuigen Het is gebleken, d-1 vele landbouwers ten aanzien van het oplossen van moeilijk heden, die voortkomen uit een gebrek aan landbouwwerktuigen en pcarden, zich tot het bureau van den Gemachtigde voor den oogst in Den Haag wenden. Ten einde vertraging zooveel mogelijk te voorkomen, dienen de landbouwers in de provin cies Noord- en Znld-Holland zich te wen den tot den heer N. J. Rempt te Haar lem, Zijlweg 160; in de provincies Zeeland» Noord-Brabant en Limburg tot den heer J. K. Melse te Ginneken, Ginnekenweg 226. Aankoop groene erwten voor zaaidoeleinden De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt het volgende bekend: De handelaren, die gerechtigd zyn tot den handel in zaaipeulvruchten, hebben thans van het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed bericht ontvangen omtrent do quoteeringsregeling voor groene erVten in. het seizoen 1943/44. In verband hiermede kan worden medege deeld, dat eenige handelaren, die zich in het seizoen 1942/43 niet geheel aan de rege ling hielden, de onaangename gevolgen daarvan hebben ondervonden, zoodat vol ledige medewerking wordt aangeraden. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat slechts zy, die een aankoopquotum van het Bedryfschap toegewezen gekregen heb ben, dit quotum geheel of gedeeltelijk kun nen overdragen aan een handelaar, die eveneens met de Nederlandsehe Akker bouw Centrale een overeenkomst voor den handel in zaaipeulvruchten heeft aange gaan.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5