Achter ploeg Een excursie naar Zuid-Duf tschland Onder den invloed van.... De Landstand in Zeeland DEN 2 De kwestie der arbeiderswoningen is thans zeer urgent. Het komt vaak voor, Cat in vroegere jaren een boer de bij z\jn bedr\jf bchoo- rende arbeiderswoning verhuurde aan iemand buiten zijn bedrijf. Veel boeren werkten toen uitsluitend met losse ar beiders. Nu is dat anders. Men heeft nu een vasten arbeider aangenomen en zit er nu mee, hoe dezen man te huisvesten, want op grond van het huurbescher- mingsbesluit kan de boer den tegenwoor- digen huurder er niet uitzetten. Hierdoor ontstaat een noodlottige ketting. De aan genomen vaste arbeider kan hierdoor zyn eigen huis niet verlaten, om op het be dryf van ztfn nieuwen patroon te gaan wonen. Zijn woning komt zoodoende niet vrij voor zijn opvolger by zyn vroegeren patroon, enz. enz. Dat dit tot groote moeilijkheden leidt, zoowel voor de be trokken arbeiders als voor de betrokken boeren, is ieder wel duidelijk. Naar onze meening dienen de specifieke arbeiders woningen van het bedryf ter beschikking van den boer te biyvcn. Daarom zal de Landstand er graag aan medewerken, hiervoor een oplossing te vinden. Heeft men moeilykheden, dan wil men deze wel ter kennis brengen van de provinciale afdeeling van den Landstand, die de ver zamelde gegevens kan doorzenden naar de rechtskundige afdeeling in Den Haag. De zwarte handel in melk en ook in andere producten heeft onrustbarende vormen aangenomen. Er verdwynt zoo veel, dat het werkeiyk zoo niet langer kan gaan. In verband daarmede willen wy de aandacht vragen voor een systeem zooals dat in België wordt toegepast. Uit een brief, dien wy daarover ontvingen, blykt, dat men in België de MELKLE- VERANTIE gekoppeld heeft aan de VLEESCHLE VERIN G. Dat zit zoo: Iedere melkveehouder heeft aan een be paalden aanslag te voldoen. Hij moet dus op grond van zyn veestapel en van zy'n bedrijfsomstandigheden een vastgestelde hoeveelheid melk leveren. Voor elke 5 liter melk, die hy meer levert, wordt zijn vleeschaanslag met 1 kg vermin derd. Levert hy echter minder dan zijn aanslag, dan wordt zyn vleeschaanslag verhoogd en krygt hy bovendien een flinke boete. Dit is dan speciaal het terrein van de melk- en vleesch voorziening. Het is ons echter bekend, dat in andere landen het systeem van een leveringsplicht per h.a. voor andere producten reeds lang be staat. Het komt ons voor, dat daar vele voordeelen aan vast zitten. Het is daar door mogeiyk den zwarten handel meer tegen te gaan, dan dat nu kan gebeu ren. Wanneer de boer n.l. een bepaalden leveringsplicht heeft, dan moet hy daar aan voldoen. Wanneer hij daaraan heeft voldaan, is hy verder vry. Kan hy meer leveren, dan zou voor dat meerdere een extra belooning moeten worden gegeven. Het is duidelijk, dat een dergelijk sys teem soepeler kan werken, dan het hui dige. Tevens behoeft het controle-appa raat niet zoo uitgebreid te zyn. Wel zit aan dit systeem vast, dat er een gron dige opbrengstraming moet gebeuren. Dit moet dan zooveel mogeiyk een indi- vidueele schatting zyn. Op grond van die schatting moet dan de aanslag worden vastgesteld. Nog een enkel woord over de veeleve ring. Zooals bekend, wordt de verplichte veelevering voortgezet tot de gestelde hoeveelheid vleesch is bereikt. Daarbij valt op, dat sommige provincies nog heel wat moeten leveren, terwijl andere pro vincies ongeveer „aan" zyn met de leve ring. Vooral In de laatste vreest men wel, dat het niet by de veelevering, zooals die nu Is opgelegd, zal blijven. Men heeft dan n.l. den indruk, dat om het vleeschrantsoen te handhaven, er heel wat meer vee nog noodig zal zyn. Maar juist doordat sommige provincies nog heel wat moeten leveren, behoeft men die vrees niet te hebben. Toen ik in de laatste weken 's morgens in de vroegte de maaiers het land op zag trekken en de melkers met gevulde bussen naar huis keerden, zoo gauw mogeiyk om ook maar met spoed aan den korenoogst te kunnen gaan helpen, toen kwam er een gedachte by me op, die 1b 17 toch eens voor wil leggen, In de hoop, dat ge den tyd vindt om er 'tennis van te nemen. Deze gedachte: als er nu een boer zou wezen, die, als zyn gewas ingehaald en veilig geborgen was, er eens aardigheid aan hebben zou om schuren en hergen in brand te steken en dan naar de weide te gaan en zijn beste melkkoeien dood te slaan, wat moest er dan met dien man gebeuren? Oók een vraag, zegt ge als mensch met een gezond stel hersens. Zoo'n kerel is 6f een gek óf een misdadiger óf hy heeft te diep In het glas gekeken en Is onder invloed. Daar moet Ie dus naar behandeld worden. Zeer radicalen onder u zeggen: doodslaan, net zooals ie zy'n vee deed, anderen ver wijzen «x krankzinnigen?" tlcht of ge vangenis. Ik laat de keus, maar natuurlijk is ook mijn antwoord: zoo'n boer zou verwyderd moeten worden, want hem was geen be dryf toevertrouwd. Daar zyn we het dus over eens. Maar, beste lezers, 7,yn we het ook eens, als ik beweer: er zyn eigeniyk veie dui zenden van zulke brandstichters en moor denaars op eigen hoeve in ons land? Neen, natuurlyk zyn we 't nu niet meer samen eens. Want U kent er geen een, U kent alleen boeren, die al hun best ge daan hebben en zullen blyven doen om den oogst aan zyn doel te laten komen en die nog veel meer zorg voor hun geslonken veestapel hebben dan in gewone tyden. Er mag met een dollen kop eens iets gebeuren hier en daar, dat niet door den heugel kan, maar boeren, die eigen hebben en houden zinloos vernietigen, die zyn er toch niet! En oogenschynlyk hebt gü, die zoo rede neert, geiyk en heb Ik ongeiyk. Evenwel, wat is het kwaad van dien dwaas, boef of dronkeman? Dat hy zijn eigen bestaansmogelykheid vernietigt, maar ook, dat hy het leven van zyn volk aantast, het leven, dat God de Almachtige in de eerste plaats aan den boer ter verzorging toevertrouwde. En dat nu, dat doen velen in dezen tyd, zy het ook zonder dat zy het zich bewust zyn. Dat doen al degenen, die den vUand van een geordend leven in de kaart spelen. Zy, die de regelingen en voorschriften der overheid saboteeren. Zy, die zwarten handel bedryven en daar door den haat der volksmenigte tegen den boer opwekken. Zy, die stadsbewoners, die gezondheid en kracht zoeken op het land, voor een dag of wat in het jaar, veel te hooge prijzen afnemen. Zy, die huisvesting verleenen aan ontwor telde jeugd op dusgenaamde kampeerboer derijen, waar zeden en moraal door het slijk gesleurd worden. Zy die och het is niet noodig, de heele lyst van ongerechtigheden, welke dageiyks begaan worden, op te sommen. Er zyn zooveel manieren om den adel van het hoerendom te schenden en al die ma nieren dragen er toe bij, de plaats van den boer de toekomst onzeker te maken. Het heeft geen zin er de oogen voor te sluiten, dat e- een toenemende ontstem ming tegen den boer groeit in breede lagen van ons volk, omdat er zooveel boeren zyn, die zus of zoo munt probeeren te slaan uit den tijd. En velen weten dat zelf niet eens omdat zy dronken zyn, dron ken van een verderfeiyke propaganda, die de geesten beneveld heeft. Maar alle de zulken, die onder den invloed verkeeren, zijn bezig eigen en volkstoekomst te ver nietigen. Zy verwekken tweeërlei streven by anderen. In de eerste plaats, het stre ven, de haren weerom te halen en straks den Nederlandschen hoer In zy'n eigen vet te laten smoren als er overal ter wereld weer gekocht zal kunnen worden. In de tweede plaats het streven naar de ont eigening van den boer, die ais afzetter geen recht op een zelfstandige plaats heeft, een streven dus naar de praktyk van het communisme, dat geen vryen boer kennen wil. Het zyn deze twee levensgevaren, die de boeren, als zy niet leven en werken naar het gebod der orde, als zy niet den dienst aan de gemeenschap eerlyk betrachten, tegen zichzelf ontketenen. Dat weten de machten van het verderf heel goed en daarom maken zy haar propaganda, daar om gnuiven zy vni. voldoening over de domheid van den hoer, als ergens een dorp te hoop loopt om zich te keeren tegen orde en gezag en de knoeiers in bescher ming neemt. Laat dal nu uit zy'n! Blyf nuchter, doe uw plicht en red daarmee de toekomst! Dat is boerentaak! D. v. d. B. De prov. landvrouwen- leidsters hebben in Mei een bezoek gebracht aan Zuid-Duitschland In het hier volgende artikel geeft een der dames een Interessant verslag van de reis. Gehoor gevende aan de uitnoodiging van de Afdeeling Landvrouwen van den Reichsnahrstand, vertrokken Dins dag 18 Mei 1943 de Prov. Landvrouwen leidsters en de Landelijke Werkleidster met Frl. Berkenkamp, Referentln für Landfrauenarbeit voor een excursie naai Heidelberg, d.w.z. Heidelberg was het doel van den eersten dag. De Neder- landsche D-trein bracht ons langs den Rijn tot Ludwigshafen en na een reis van bijna 12 uur aan één stuk, kwamen we in de mooie, bekende Universiteits stad aan de Neckar aan, waar wij door Frl. Scherper, consulente bij het Landbouwhuishoudonderwijs en eenige leeraressen werden ontvangen. Den volgenden dag vertrokken we reeds vroeg uit Heidelberg naar Neustadt, vanwaar we met een autobus onze ex cursie door de Gau Westmark aan vingen. Vergezeld van de consulente en eenige leeraressen bij het Land bouwhuishoudonderwijs en dooi den Stafleider der Landesbauernschaft Westmark, reden we langs de oekende Deutsche Weinstrasse naar Grünstadt. Hier bezichtigden we het bedrijf der Familie Becker. Zoowel de keuken, bij keuken en waschkeuken, als de stallen en wijnkelders kwamen daar op oen bin nenhof uit. Vroeger was de mestvaalt vaak het middelpunt van bet plein, maar door de hygiënische begrippen van later tijden, was deze nu verplaatst naar de achterzijde der stallen Het be zochte bedrijf was een „Lehrbetrieb", hetgeen een eerenaam i3, een bewijs van een erkend goede bedrijfs. en huis houdelijke leiding. Deze titel wordt ver leend aan groote, middelgroote en kleine bedryven, en geeft den boer en boerin het recht leerlingen op te leiden. In bovenbedoeld bedrijf groot 32 ha., werkten 2 meisjes-leerlingen. Ze wer den opgeleid tot huishoudster en ver der was er een Pflichtjahrmadel. Het woonhuis dat wij bezichtigden, be vatte bjj- en waschkeuken en provisie kamer; boven: de slaap- en leerlingen- kamers en een afgesloten ruimte, waar de meeste gerookte vleeschwareD wer den bewaard. We zagen de van groote hoepels en neteldoek vervaardigde, han gende bewaarplaatsen van de vele Brunswijker worsten en de groote drie- deel ige meelkist, waarin het fijne witte tarwe- en het grove roggemeel werd bewaard. We daalden af in den grooten donkeren wijnkelder, waar de >pschrif- ten op de groote vaten ons vertelden van de soort en het jaartal van den be waarden wijn. Ook de groote wijnpers trok de aandacht. De paarden het rundvee en de varkens in de witgekalkte stallen, mochten gezien worden. De die ren staan winter en zomer op stal. Er wordt veel Lucerne hooi gevoerd De akkers, bestaande uit den besten leem grond van Duitschland leenen zich voor allerlei cultures; 6 ha. Destond uit wijnbouw Na nog een kijkje in den tegeD een glooiing liggenden tuin en den hoenderhof genomen te hebben, wer den we aaji tafel genoodigd. We lieten ons het aangeboden maal heerlijk sma ken en namen (veel te gauw naar het oordeel onzer gastvrouw) dankbaar afscheid om na ruim een half uur rij den langs de Weinstrasse te «toppen in Asselheim voor de boerderij var Herr Lehn. Dit bedrijf was kleiner, net be stond uit 16 ha. akkerland. waarvan 3 ha. wijnbouw. Deze boerderij was eveneens een „Lehrbetrieb" en zag er, hoewel alles naar verhouding kleiner was, even keurig uit als het eerste, dat wij bezichtigden. In alle ooerenwo- ningen trof ons ln de eerste plaats de practische inrichting der keukens en provisiekamers. De groote, van water bakken voorziene fornuizen en de doel matige keukenkasten werden zeer be wonderd. En de voortbrengselen dezer keukens niet minder. Bij Frau Lehn wachtte ons ..Kaffee mit Kuchen" in verschillende soorten. Na een rondgang door de woning en bedrijfsgebouwen werden we in den wijnkelder genoodigd, waar een met wit papier gedekte trfel en eenige banken stonden en wij onze eerste „Weinprobe" beleefden. Men kreeg den indruk, dat de boeren in de Pfalz trotscher zijn op hun goeden wijn, dan b.v. op hun gem. 23 L. melk gevende koeien of hun met zeer goede gewas sen bebouwde akkers, welke bijn» zon der uitzondering uitstekend onderhouden woeden door de hardwerkende vrouwen, die met de oudere mannen en mei be hulp van krijgsgevangenen allen land arbeid verrichten, zooals dat thans overal in Duitschland het geval is. Na een bezoek aan Asselheim reden we naar Muszbach, waar de Haupt- kellerei" der Rheinpfazer Winzergenos- senschaft" gevestigd is Waren d* wij nen, die we dronken in Grünstadt en Asselheim zelf geperst en verzorgd door de boeren, de meeste wijn houwers (Winzer) leveren hier hun druiven aan de „Kellerei" hunner vereenigmg of coöperatie. (Wordt vervolgd) Redactie-adres: Zeestraat 69, Den Haag, TeL 115754. Uitgave: Uitgeverij „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. per m.m. Abonnementen: Voor niet-Ieden van den Nederlandschen Land stand ƒ5.— per jaar of ƒ1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag, Telefoon 11.65.88.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 2