Een waardevol en his De ridder die boekweit invoerde Ons bedrijf van week tót week Juni-merrie-premiekeuringeii te Oostburg en IJzendijke De 10de Augustus wordt veelal de datum genoemd, waarop de stoppel knollen gezaaid moeten worden. Vroe ger zaaien is natuurlijk beter, maar als het niet anders kan, dan is de week na 10 Augustus ook nog wel geschikt om te zaaien. Maar een schoone stop pel is dan wel een vereischte. Ook pas gescheurd groenland kan er voor benut worden. Wees niet zuinig met knollen zaaien, want men heeft niet gauw knollen te veel. Zij kunnen immers heel goed ingekuild worden. Minder schoone stoppel kan beter dezen herfst eens goed onderhanden genomen worden met cultivator en egge. Men bespaart daarmee op het schoonhouden voor het volgend jaar en heeft meer zekerheid voor het welslagen van den oogst 1944. Regen in den oogsttijd is vervelend. Maar aan den anderen kant ook wel eens een voordeel. Slooten en slootwal len kunnen dan eens netjes opgemaakt worden. Het bevordert de goede ontwa tering, terwijl het slootafval als humus- rrjke grondstof, direct over het land ge bracht, een goede werking kan hebben. Soms doet men beter het eerst in een hoop te zetten en pas het volgend jaar over het land te brengen. Vaak ziet men een zeer gunstige werking van dit slootafval. In dezen tijd van weinig kunstmest is het wel zaak op de kleintjes te passen. Een enkele richtlijn kan vaak den boer op een idee brengen. Zoo beschouwen wij deze rubriek dan ook als een her innering aan wat ieder wel weet, maar lang niet altijd toepast. De voorziening met arbeidskrachten is moeilijk. Ook is er vaak stagnatie door te weinig oogstmachines, omdat er geen nieuwe te krijgen zijn. De Gemachtigde voor den Oogst kan menschen en ma chines vorderen, om deze op andere plaatsen aan het werk te zetten. In veel streken was van oudsher buren hulp een dankbaar aanvaarde redding uit den nood. In onzen modernen tijd is deze burenhulp echter In nagenoeg de meeste streken niet meer in zwang. Maar is het nu niet beter, dat men elkaar onderling helpt, dan dat de Ge machtigde voor den Oogst hier op moet treden Dwangmaatregelen hebben altijd een onaangenamen bijsmaak. Burenhulp op eigen initiatief is een vriendendaad, die haar invloed ten goede zal hebben op de verstandhouding tusschen de boe ren onderling. Laten we zoeken naar wat ons bindt. Daardoor kunnen we ons kleine steentje bijdragen aan den opbouw van een betere wereld. Buren- hulp is beter en prettiger dan vordering van arbeidskrachten en werktuigen. Ieder ziet wel eens, hoe een ander in moeilijkheden zit. Laat hij dan de hel pende hand uitsteken, ook al vraagt dat van hemzelf soms een kleine opoffe ring. Op de bedrijven is tegenwoordig veel stroo. Benut dit goed, b.v. door de ge rooide aardappels er goed mee af te dekken. Dat is honderd maal beter dan aardappelloof. Men verliest er wel wat stroo door, maar dat is naderhand als bestanddeel van compost- en mesthoop weer zeer waardevol. Benoemingen Benoemd tot Commissaris van den polder Walcheren voor den gebouwden eigendom C. Holthuijzen te Middelburg. De Commissaris der Provincie Zeeland heeft benoemd tot technisch hoofdambte naar by den Provincialen Waterstaat in Zeeland, de technische ambtenaren by dien dienst A. Salomé te GroedeJ. Pouwer te GoesA. L. de Joag te TholenJ. B. Dekker te Middelburg en J. P. Overbeeke te Zierikzee tot opzichter in vasten dienst by den Pro vincialen Waterstaat voornoemd de tyde- lyke opzichters by dien dienst J. Dekker te Haamstede; A. F. Goecfcmondt te Tho len L. F. Kayser te Nieuwvliet en D. S. Frelier te Terneuzen. (slot) Wij vervolgen met den tekst van het document. Voor het eerste deel van dit artikel zie men ons blad van 30 Juli 1943. Transport L 107- 7-0 AUGUSTI 1795: Nog opge reden den 19 dito met een waegen, een knegt en twee paerden 's mor gens ten twee uren, we derom thuys gekomen den Zeiven dag 's avonds ten negen ure L 0-16-8 NOG GELOGIERS vier sol- daeten van den 24 dito s avonds tot den 3 Sept. 's morgens en kost en drank gegeven, koms thiendaegen, één schel ling daegs koms L 2- 0-0 SEPT. 1795: Nog tusschen den 3 en 4 dito gelogiere derthien soldaeten en s avonds en 's morgens kost en drank gegeven L 0-13-0 NOG VAN den 7 's avonds tot den 9 dito 's middags gelogier8 dry soldaeten en kost en drank gegeven L 0- 6-0 NOG OPGEREDEN den 8 dito s middegs met een waegen, een knegt en twee paerden en weder om thuys gekomen den 9 dito 's middags L NOG GELOGIERS den 11 voormiddaeg ten negen ure tot den 12 dito naer- middaeg ten twee uren twee soldaeten en kost en drank gegeven L NOG GELOGIERS vyfthien soldaeten van den 18 na e- middaeg ten twee uren tot den 20 dito 's mor gens te dry uren en kost en drank gegeven L NOG VIJFHTIEN soldae ten den 18 dito een maal kost en drank gegeven L SEPT. 1795: Nog gelogiers tusschen den 20 en 21 dito seven soldaeten en dry mael kost en drank gegeven L NOG OPGEREDEN den 21 dito 's morgens met een waegen, een knegt en twee paerden naer Brug- 0-13-4 1-10 0 Het gebedenboek verborg een geheim De boekweit afkomstig uit de Ooster- achelanden is in de Nederlanden inge voerd door een Vlaamsch edelman en wel ridder Joos van Ghistele, Heer van Axel, erfschout -van 't Huister en Axel- sche Ambacht. Hij was een zeer bereisd en geleerd man en woonde te Zuiddorpe, aan de Vaart van Axel naar Overslag op het kasteel Moere, een naam waarschijnlijk ontleend aan het riviertje de Moere. Ons gewest is ten nauwste met het geslacht van Ghistele verbonden, Noord en Zuid-Nederlanders zijn door deze sibbe met elkaar vereenigd. Heer Joos van Ghistele aanschouwde in 1446 te Gent het levenslicht. In 1451 werd zijn vader Gerard van Ghistele, na door een oproer uit Gent te zijn ver dreven, door de Gentsche magistraten verbannen verklaard, waarna hij zich terugtrok op het kasteel te Zuiddorpe. Veel bewogen was het leven van Joos van Ghistele.^Op jeugdigen leeftijd kwam hij aan het hof van Karei den Stoute en vergezelde dezen op al zijn veldtochten. Na een der veldslagen tegen de Luike naren sloeg men hem in 1464 of 1467 tot ridder. In 1477 koos men hem voor de eerste maal als voorschepen van Gent. Joos van Ghistele voelde zich sterk tot het Oosten, aangetrokken. Hij besloot dan ook een reis naar de Oostersche landen' te maken en vertrok met zijn gevolg op 15 Sept. 1481 uit Zuiddorpe. De groote reis, waarbij verschillende streken werden doorkruist, duurde meer dan drie en een half jaar; emstreeks midden Zomermaand van 1485 kwam van Ghistele te Antwerpen aan, gezond en wel, verrijkt aan kennis over de Oostersche volken en landen. Nog altijd duurden de woeiingen in Vlaanderen voort en in 1486 koos men van Ghistele wederom tot voorst hepen van Gent, en later trad hij op als Groot- Bal jem van Gent. Maximiliaan en Philips de Schoone verbonden hem als raadsman en ka merheer aan hun hof. Boekweit, een heidensch koren. In hoedanigheid van erfschout had hij ook het patronaat over de parochie kerken van Zuiddorpe, Zaamslag. Be oosten bij Ossenisse en Hontenisse. De juiste sterfdag van Joos van Ghistele is niet precies bekend, wel moet hij, volgens de geschiedschrijvers overleden zijn voor 17 April 1520. Algemeen wordt door de geschiedschrij vers aangenomen, dat hij van zijn Oos tersche reis de boekweit of Jaraeijnsch koren, waarvan de uitvoer streng ver boden was, heeft meegebracht tusschen de bladen van zijn gebedenboek. (Slot) Keuring IJzendijke. Deze keuring; is niet zoo belangrijk als die te Oost- burg;. Op de 18 maanden keuringen, die in deze streek al verschillende jaren gehouden z(jn, z(jn de kamploenprUzen dan ook meestal voor paarden uit het Oostburgsche fok- gebied. De keuring te IJzendijke is gefundeerd op mindere doeh grootere stallen dan ginds, maar het z(jn deze fokkeryen die op onze laatste Nationale tentoonstellingen met veel materiaal en beste vier spannen voor den dag kwamen. Terwijl de laat ste drie kampioenmerries ook uit deze streek kwa men. Twee hiervan waren doch ters en één was een klein dochter van den beroem den stamvader Mayeur de Gaesbeek, een hengst, die In het brengen van grove zware en zuiver ge bouwde premiemerries nog niet werd overtroffen. Op het bloed van dezen vader steunt nog gedeeltelijk de hedendaagsche fokkerij in dit paardentand. De opvolgingskwestie was als steeds een zeer moei lijke. Men meende met Barnum de Pincemaille een goeden zet te hebben gedaan en hy bracht ook verschillende niet onver dienstelijke paarden, maar voldaan waren de fokkers geenszins. De hoop spatte uit elkaar en leder dopte weer op zUn manier »Un boontjes. Jammer, en dat juist in een streek waar ge, wederom thuys geko men den Selvendag L 0-16-8 OCTOBER 1795: Nog op gereden den 16 dito 's morgens ten vyf uren met een waegeneen knegt en twee paerden naer Sluis, vandaer naer Brugge en wederom thuysgekomen ten een ure L 1- 0-0 NOV. 1795: Nog opgereden den 15 's morgens ten vier uren met een wae gen, een knegt en twee paerden naer Sluis, van daer naer Brugge en we derom thuysgekomen den 16 dito 's avonds te seven uren L 2- 0-0 JAN. 1796: Nog opgereden den 3 's middaegs ten een ure met een waegen, een knegt en twee paer den naer Eecloo wederom thuysgekomen den Sel- vendags 's avonds ten zes uren L 0- 6-8 NOG GELOGIERS een sol- daet van den 7 tot den 21 een paar prima vader paar den, onze mooie nationale fokkerij uitstekende dien sten zouden kunnen be wijzen. Verschillende fokkers zochten voor hun merries de beste hengsten op die bereikbaar waren, waar van we noemen de Dobbe- laere's en Temmerman. Deze gingen zelfs naar den ouden CIAIRON DE IA LYS en mede daardoor is het gekomen dat dit zeld zame vaderpaard vorig jaar by laatst genoemde werd gestationeerd, zoodat toen de geheele streek de gelegenheid kreeg om er mee te dekken, waarvan dan ook ruimschoot brulk Is gesuukt. BU de tweejarigen men er goede pr0<j van den ouden Cialro den kop en vooral d ste prijs der groote Is een beste merrU stallen de Dobbelaen den veel succes me Clalron-producten, deden hun paarden 1 de maten den kop. W gen ook gerust In klasse de aandacht gen op de productei Dien v. 't Kerkje. Wed. Dleleman.de F kreeg van dezen va dochters bekroond. 1 zijn llchtvossenprod De geestelijkheid had bezwaren tegen het uitzaaien van dit heidensche ge was en verbood derhalve in de pacht- contracten den verbouw er van Van Ghistele verbouwde het echter toch op zijn kasteel te Zuiddorpe en vandaar verbreidde de teelt zich over de ^Vlaamsche en Hollandsche gewesten. Over de laatste rustplaats van den grooten reiziger heerscht nogal ver schil van meening. Sommige geschied schrijvers beweren, dat hij in het koor van de kerkban Axel werd begraven, terwijl ander aannemen, dat men hem in de kerk van Zuiddorpe neeft ter ruste gelegd, daar de in 1817 afgebro ken R.K. kerk familiegraven der Ghi- stele's bezat. Op een der grafzerken was de geschiedenis van de boekweit te

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4