-# Ulri YES,HOUPKRU Groenvoer voor kippen voor den winter Bijenhouders opgelet ""CTT BOSCHWEZEN Ij0fj §i g^'HoUTVOORZIENlNG V ragenrubrlek. De (ourant Het Nieuws van den Dag 6 Nu de vroege aardappelen, erwten, rogge en andere vroegrype gewassen van het land komen is het dus tijd voor het ultplanten van voederkool voor de groenvoedervoorziening van net pluim vee in den aanstaanden winter. Meej nog dan in normale tijden vormt het groenvoer nu een noodzakelijk bestand deel van het kippenrantsoen, vooral als de dieren in de wintermaanden gedu rende langen tijd in het k°k opgesloten worden gehouden. Het groenvoer heeft groote oeteekenis voor den algemeenen gezondheidstoe stand van de dieren. Het houdt ze in een goede conditie, bezorgt nun. vooral als zy gedurende den geheelen winter binnenshuis worden gehouden, veel af leiding, waardoor het optreden van verschillende ondeugden, als veeren pikken, kannibalisme e.d. wordt voor komen en tegengegaan.. Zeer oelangrijk is echter, dat het groenvoer aar fok- toomen verstrekt een zeer gurstigen invloed heeft op de bevruchting, de broeduitkomsten en de kwaliteit van d# uitgekomen kuikens. Aan fokdieren mag dan ook gedurende den winter geen groenvoer worder uithouden. Dezen gunstigen invloed op de broed result aten ontleent het groenvoer in hoofdzaak aan gehalte aan carotine, dat ais pro vitamine A in den lever van de hen nen en hanen in vitamine A kan wor den omgezet. Een tekort aan vitamine A in hei rant soen brengt de dieren in een minder goede conditie, welke gepaard kan gaan met een algeheele ichamelijke verzwakking door diarrhee, verminder den eetlust, slechts spijsvertering. Een ontbreken van het (pro) vitamine A in het rantsoen veroorzaakt een ontste king var de cellaag, die de slijmvliezen van de verschillende inwendige orga nen beschermt, waardoor slijmvhesont stekingen kunnen ontstaan en de dieren zeer vatbaar worden voor alle mogelyke infecties en dientengevolge optredende ziekten. Zooals reeds is opgemerkt, heeft een vitamine-A-tekort *lechtp broeduit komsten ten gevolge, terwijl bij een blijvend tekort zelfs de eierproductie kan ophouden. Voor de wintergroenvoedervoorziening komen vooral de voederkoolen, zooals de boerenkool, de mergkool en de blad kool of duizendkoppige kool in aanmer king. De grootste hoeveelheden aan bladopbrengst geven de mergkool en de bladkool, echter staan zij in winter hardheid achter bij de boerenkool. Boerenkool, vooral de krulbladige soor ten, kunnen sterke vorst verdragen, mergkool slechts een paar gradun vorst, terwijl de winterharcheid van de blad kool zeer gering is. Toch verdient het aanbeveling deze beide of althans een van deze beide minder winterharde voe derkoolsoorten naast de boerenkool om hun hooge groenvoeropbreng st uit te planten. Door in het najaar eerst de mergkool en/of de bladkool op te voe ren, zoodat deze van het land zijn als de kans op strenge vorst grooter wordt, kan men practisch gedurende het ge- heele najaar en den winter over vol doende groenvoer voor de kippen be schikken. Tijdig uitplanten van de voe derkool is daarvoor noodzakelijk Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt van de Directie van den Landbouw te Beekbergen Uitbreiding van de pluimvee teelt in de Oekraine In de provincie Gasjssin in de Oekraine wordt thans een zorgvuldig uitgewerkt plan tot uitbreiding van de pluimvee teelt doorgevoerd. Uit 16 broedstations, die er thans reeds zijn en die met mo derne machines zijn uitgerust, zullen dit seizoen rond 60.000 kuikens afgele verd woeden. Deze jonge dieren gaan voor een deel naar de in deze provincie bestaande groote kippenfokkerijen, die zich voornamelijk bezig houden met de teelt van rasdieren. Onder deze kippen- fokkeryen zijn twee model-bedrijven, gebouwd volgens Duitsch en Neder- landsch voorbeeld. De heer F. W. Beekhuis van Till zal Donderdag 19 Aug. om 18 uur over Hilversum I, nog eens het nut van de bijenweide naar voren brengen en pleiten voor een goede bijenweide-organisatie. U moet niet verzuimen hiernaar te luiste ren. Nog eens de koniiiginneval De heer v. B. te K. schryft m*j naar aanleiding van mijn artikel over de Koninginneval, systeem Alley, dat ook de darren, welke door hun grootte even min als de moer door het rooster kun nen, in de bovenafdeeling gevangen ra ken; en vraagt nu wat hij daarmee moet aanvangen. Antwoord Inderdaad werkt het be schreven instrument niet alleen als moer- val, maar ook als darrenval. We plaat sen het echter alleen voor het vlieg gat by zoodanig goed weer, dat een zwerm te verwachten is. Meestal komt een voorzwerm rond den middag af. (Hierby te letten op den verzetten tgd, waaraan de bijen zich niet storen!). In den namiddag kunnen we de val verwijderen. De gevangen darren kun nen we naar behoefte vrg laten, of laten verkillen door de val in de scha duw te zetten. Den volgenden morgen plaatsen we de geledigde val weer. Is de zwerm in de nieuwe woning over gevlogen, dan laten we de val nog een dag daarvoor staan, dan is het volk wel aan het nieuwe verbiyf gewend en kan de val verwijderd worden. Voor het afgezwermde volk mag na tuurlijk geen val staan. Immers moet hier de jonge moer tbr bruiloft kun nen uitvliegen, evenals de darren Ten slotte nog dit: Zit de moer in de bovenverdieping bij het afkomen van een zwerm, dan zijn daar ook vaak talrijke darren bij haar. Door hei roos ter is de moer dan soms moeilijk te onderscheiden. Beter vervangen we daarom het bovenste rooster door een reepje glas, waar doorheen de moer ge makkelijk te zien is. CHR. H. J. RAAD. 21 Augustus 1943 Zondag lö Augustus spreekt ln de serie ,,De zin van het boer-zyn" Dirk v. d. Bospoort van 8.00—8.15 uur. Van 10.0011.00 uur ,,Een mand met vruchten". Klankbeeld door Dirk van de Bospoort. Van 12.4513.00 uur over Hilversum I zal Dirk van den Hul in zyn bekende praatje „Als ik het voor het zeggen had", spreken over „De harde hand der orde". Maandag 16 Augustus brengen wy van 13.00—13.05 uur over Hilversum I eens een kijkje op een Zuidhollandsche boer- derij te Benthuizen met den verslag gever D. Hiddinga. Dinsdag 17 Augustus van 10.3010.46 uur, „O, heeriyke vacantietyd". Herinnerin gen van een bejaarden dorpeling aan zijn schoolvacantie, door H. Bos. Van 13.00—13.05 uur over Hilversum I, trekken wij met den reportagewagen naar Helium in Groningen, waar we een landbouwbedrijf bezichtigen. Woensdag 18 Augustus hoort U van 13.00 13.10 uur, over Hilversum I, reportage- flitsen over het maken van kaas op de boerderij. Donderdag 19 Augustus van 13.0013.05 uur, over Hilversum I, brengt F. W Beekhuis van Till nog eens het nut van de bijenweide naar voren en pielt voor een goede byenweide-organisatie. Van 20.0020.25 uur, „Augustus-Regen- maand". Klankbeeld door Dirk van de Bospoort en Chr. Vol kamp. Vrijdag 20 Augustus brengt om 13.00—13.05 uur „Land en Volk" nieuws en wenken voor Boer en Tuinder. Van 18.4518.55 brengen wy met de microfoon een bezoek aan de dfdeeling Konijnen van het Ryks-Instituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen. Zaterdag 21 Augustus feordt om 13.00 uur de aandacht van de volkstuinders ge vraagd. Van 13.3013.40 uur hoort U op de wekelijksche wandeling zomeravond- Impressies in de Hollandsche polders door Mevr. M. Koster-Molenaar. r~ Tot nu toe kende men in Nederland het Staatsboschbeheer, dat, zooals de naam zegt, het beheer van de staatsbosschen heeft. Toch weet de deskundige zeer goed, dat tot de werkzaamheden van het Staats boschbeheer veel meer behoort dan alleen het beheer van de staatsbosschen. In wezen had het reeds met het particuliere boschbezit in Nederland velerlei bemoei ing. Maar het is waar, dat de bosch- bezitters een groote mate van vryheid behielden en dat zy niet aan ordenende regelingen van den Staat onderworpen waren. Dit laatste zou niet zoo erg zyn in nor male tyden, waarin Nederland voor zyn houtvoorziening op invoer is aangewezen endien ook krijgt! In abnormale tijden evenwel heeft de Staat tot taak het bosch wezen zóó te lelden, dat dit in het kader van de houtvoorziening een bepaalde op brengst kan verzekeren. Het is dus een onderdeel van „Planwirtsehaft", die in dezen tyd, waarin de 'andbouw tot het uiterste wordt „geleld", niet verbazen zal. De maatregelen uit den vorigen oorlog en kort vóór dezen oorlog getroffen, had den ook reeds ten doel. den hoschopstand, zoomede de houtvoorziening van ons land zooveel mogeiyk te beschermen Daartoe worde slechts herinnerd aan het ingestelde algemeene kapverbod en de mogeiykheid tot het opleggen van kapdwang. Deze maatregelen, die men crisismaatregelen pleegt te noemen, dienden evenwel in het algemeene kader van het boschwezen en de houtvoorziening te worden bezien en ln organisch verband wetteiyk te worden geregeld. Daartoe is thans het Staatstoezicht op de bosschen ingesteld, dat uitgaat van de gedachte, dat de boscheigenaar het beheer van zyn bosschen volgens de regels, die het algemeen belang eischt, dient uit te oefenen. Indien de boschbezitter volgens die regelen te werk gaat, zal het Staats toezicht hem weinig deren. Er bestaat echter uiteraard een groote categorie van boschbezitters. die voor een „doelmatige en duurzame verzorging" van hun bos schen den eersten tijd zeer veel behoefte aan deskundige voorlichting en aan raad en bijstand zullen hebben. DE TAAK. De taak van het nieuwe Staatstoezicht op de bosschen, aan het hoofd wasyvan als zoodanig«de directeur van het Staats boschbeheer is gesteld, en waarby de houtvesters van het Staatsboschbeheer als organen zyn ingeschakeld, wordt dan ook in het afgekondigde besluit omschreven als zijnde niet alleen de uitvoering van alle wetteiyke maatregelen, die op bos schen betrekking hebben, doch ook het deskundig voorlichten van en raadgeven aan de boscheigenaren. Het is begrijpelijk, dat men in dat verband ook de verhooging van de productiviteit van het bosch op den voorgrond neeft gesteld. Doch men moet deze opdracht aan boscheigenaren en Staatstoezicht zón zien, dat het bosch niet alleen als hout producent, doch niet minder als belangryke factor in ons volks leven (natuurschoon!) dringend noodig behouden dient te worden Deze verschillende. Ja. tegenstrydige doel stellingen stelt het besluit Het is een zware opgaaf voor de autoriteiten van het Boschbezitters, wier bosschen 50 ha of nieer beslaan, zyn voortaan ge houden bedryfsplannen op te maken en dienen deze door het Staats toezicht op de bosschen te laten goedkeuren. In dit verband Is het niet ondienstig even na te gaan, waarop een en ander nu elgeniyk berust. Staatstoezicht. Ten einde nu by de uit voering omslachtigheid zoo veel mogeiyk te vermyden, voorziet het besluit in het vaststellen van een eenvoudige bedrijfs regeling voor alle bosschen ln Nederland. Deze bedryfsplannen. waarop in dén aan hef werd gedoeld, vallen uiteen in een jaarlyksch kapplan, dat de perceelen van het bosch, de hoeveelheden te vellen hout en de houtsoorten aangeeft, alsmede een kuituurplan, dat de werkzaamheden van aanplant, verzorging enz. in het komende jaar bevat. Met behulp van deze gegevens, waarvoor de richtlijnen door het hoofd van het Staatstoezicht op de bosschen zullen worden gegeven, hoopt men zoowel het bosch in besten staat te behouden, alsook de houtproductie op te voeren. Het hoofd van het Staatstoezicht op de bosschen heeft de tot nu toe bij den pro ductiecommissaris voor den boschbouw en de hcrutteelt perustende bevoegdheden, te weten de kapvergunningen en de kap- lastgevingen, overgenomen. Ook zal dit orgaan de hoeveelheden, die jaariyks in elk bosch moeten worden geveld, bepalen. Dat daarby, alsmede by het bepalen van de bestemming van het hout, in nauwe samenwerking met het Ryksbureau voor Hout te Amsterdam zal worden gehandeld, behoeft geen nader betoog. Bij de uit voering van dit besluit zyn, zooal$ «gezegd, boschwezen en houtvoor'ziening ten nauw ste verbonden en beide zullen naar het zich laat aanzien daarvan de vruchten plukken. nY- Stalmest, die ondiep wordt ondergewerkt geeft in de meerderheid der gevallen beter resultaat dan diep ondergebrachte mest. De vertering geschiedt gemakkelyker. Stroo in verschen toestand ondergewerkt als mest veroorzaakt een hongerend schraal géwas, omdat alle ammoniak en salpeter uit de omgeving door bacteriën en schimmels wordt vastgelegd. Erwtenstroo overmatig aan paarden ge voerd werkt niet alleen purgeerend maar kan ook bloedwateren veroorzaken. Het past goed by tarwe- en vlaskaf. Het uurloon der smeden „Het minimum uurloon voor smeden van 29 jaar bedraagt in de betrokken gemeente 47 cent, terwijl, indien de betrokken per soon sinds den zomer van het vorige jaar in dienst Is. hy recht op 6 werkdagen vacantie heeft. De aanschaffing van rywielbanden loopt uitsluitend over den plaatselyken Distri- butiedienst, zoodat hier geen ac'vies over ls gegeven". (Ingez. mededeeling).

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 6