I IN DEZEN TIJD Officieele landbouw- mededeelingen De saneering van het zuivelbedrijf Zooals bekend wordt gewerkt aan een betere indeeling van de zuivelfabrieken. Het komt in sommige streken voor, dat er meer zuivelfabrieken zijn dan noodig is. en daarom zullen verscheidene fa brieken, wanneer ze nog niet gesloten zijn, moeten sluiten. Hier vindt ook de Landstand een taak, omdat men hierbij de boerenbelangen heeft te behartigen. Het is zeer noodig, dat hij aan deze zaak zijn volle aandacht geeft. De prak tijk bewijst dit met ettelijke voorbeel- den. Een enkel voorbeeld kan dit verduide lijken. In een streek werkt een coöpe ratieve zuivelfabriek met 500 leden leveranciers in de directe omgeving. Er staat echter ook een speculatieve fa briek, die in normalen tijd haar grond stof, de melk, betrok van verafgelegen productie-gebieden. Het is onze vaste overtuiging, dat in zoo'n geval, wanneer er sprake is van sluiting van één der twee bedrijven, het de speculatieve fa briek moet zijn, ook al is de inrichting daarvan momenteel iets beter. Deze wortelt n.l. niet in het veehoudersbedrrjf van die omgeving, terwijl juist de co- operatieve fabriek in die streek zegen rijk werk heeft verricht en nog kan vellichten. Dat de Landstand hier op de bres moet staan, is duidelijk, en men doet dat dan ook met hart en ziel! Iets lagere vleesclilevering? Als de teekenen niet bedriegen, zal er voor het volgend jaar geen exportleve ring worden opgelegd. Als gevolg daar van en door den ruimeren aanfok zal waarschijnlijk met een iets lagere vleeschlevering voor het volgend jaar kunnen worden volstaan. Zoo bezien, komt men tot de conclusie, dat de hui dige toestand ten aanzien van de vee- positie wel buitengewoon moeilijk is. Maar tevens krjjgt men wel eenige ge ruststelling ten aanzien van de toe komst. Het is dan mogelijk met wat meer optimisme het nieuwe jaar te be ginnen Mond- en klauwzeer De directie van den Landbouw doet ons de volgende opgave toekomen van sterf gevallen ten gevolge van mond. en klauw zeer in de week van 25 t.m. 31 Juli 1943: 14 Runderen15 Kalveren1 Schaap en 1 Geit. heffing worden verleend voor de opper vlakte, welke op contract voor een hande laar voor zaadwinning oogst 1944 met kool rapen, herfstknollen en voeder- of merg- kool wordt beteeld. De telers moeten deze ontheffing binnen 3 dagen na het sluiten van het contract, doch uiterlijk vóór 22 Augustus a.s., b\j het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten, VVassenaarsclie- weg 80, 's-Gravenhage, aanvragen. Een door beide partijen onderteekend duplicaat van hat teeltcontract moet bij de aanvrage zijn gevoegd. In het contract moet zijn vermeld: a. naam en volledig adres (ook provincie van inwoning) van den teler; b. districts- en registratienummer van den teler; c. de gecontracteerde oppervlakte; d. soort en ras van het gecontracteerde gewas. Deze ontheffing wegens zaadteelt kan door het Hoofdbedrijfschap ook wor den verleend aan telers, die op contract voor een erkend selectiebedrijf voor zaad winning oogst 1944 meiknollen, plukkool, roodekool, savoyekool, snykool, spruitkool, wittekool of koolrabi telen. In dit geval moeten de telers de aanvrage en het dupli caat-contract binnen 3 dagen na de af sluiting, doch uiterlijk vóór 22 Augustus a.s., bij het Bedrijfschap -voor Tuinbouw- zaden, Laan Copes van Cattenburch 137, 's-Gravenhage, inzenden. 3.. Afgezien van bovenstaande ontheffingen en van de mogelykhei'd, dat de Productie commissarissen voor gebieden of afzonder lijke bedrijven op andere dan klei-, zavel- en roodoorngronden toestemming geven in plaats van koolzaad aardappelen te ver bouwen, moet op elk bedrijf met meer tan 5 ha bouwland op klei-, zavel- en roo doorngronden 10 en op elk bedrijf met meer dan 10 ha bouwland op andere gron den 5 van het bouwland met winter- koolzaad of winterraapzaad worden be bouwd. Wordt deze verplichting niet na gekomen, dan zullen hooge boeten worden opgelegd, terwijl de nalatigen tevens zullen worden verplicht in het voorjaar 1% X zooveel blauwmaanzaad te verbouwen. Scheurpremie oogst 1944 Nu de zaaitijd van het winterkoolzaad spoedig aanbreekt of in sommige streken reeds is aangebroken, kan het dienstig zijn nog eens de aandacht te vestigen op de regeling, welke t.a.v. oogst 1944 voor het verleenen der scheurpremie geldt. Deze scheurpremie bedraagt 300.— per ha, doch zal tot 500.per ha worden ver hoogd, indien en voor zoover: a. op het oe- drijf winterkool- of winterraapzaad wordt verbouwd en geoogst boven de oppervlakte, welke de teler uit hoofde van een hem opgelegde of door hem overgenomen ver plichting moet verbouwenb. de op het bedrijf voor den oogst 1944 met aardappe len beteelde oppervlakte grooter Is dan die, welke voor den oogst 1942 met aardappelen is bebouwd. De aardappelteelt, welke in de plaats treedt van de verplichting tot ver bouw van kool- of raapzaad, telt bij de berekening van de verhoogde scheurpremie niet mee. Om voor bovenstaande scheurpremie in aanmerking te komen moeten de te scheu ren perceelen zoo spoedig mogelijk bij den productiecommissaris worden opgegeven en, voordat met het scheuren wordt begonnen, schriftelijk zijn goedgekeurd. Paarden voor oogst- vverkzaamheden Rectificatie De Gemachtigde voor den Oogst maakt bekend, dat, met uitzondering voor de pro vincie Noord-Holland, geen paarden van elders ter beschikking kunnen worden ge steld ten behoeve van de oogstwerkzaam- heden. De bestaande moeilijkheden zullen moeten worden opgelost door onderlinge hulp. In gevallen, waarin deze onderlinge hulp te kort mocht schieten, dient men zich te wenden tot den P.V.C., die be voegd is in dezen regelend op te treden. Voor Inlichtingen in verband met oogst- werkzaamheden kan men zich ook wenden tot de Inspecteurs voor den Oogst. winteroliegewas worden in de bekendma king winterkoolzaad en winterraapzaad en onder zomeroliegewas blauwmaanzaad en zomerkpolzaad verstaan. De teeltplicht van winterkoolzaad en win- -terraapzaad op klei-, zavel- en roodoorn gronden bedraagt 10 pet van het bouw land voor bedrijven met meer dan 5 ha ^bouwland Op andere gronden is het 5 pet. van het bouwland voor bedryven met meer dan 10 ha bouwland Degenen, die niet aan hun verplichting inzake de teelt van zomeroliegewassen voldoen, stellen zich bloot aan bestraffing op grond van het Besluit tuchtrechtspraak voedselvoorzie ning. Tijdelijke sluiting schapen- markten Met ingang van 25 Juli worden tot nader aankondiging geen geleidebiljetten meer afgegeven voor het vervoer van schapen en lammeren, behalve: a. bij verweiden tusschen de perceelen van hetzelfde be drijf b. voor vervoer naar slachtveemark- ten en noodslachtplaatsen. De handel in schapen komt hierdoor voorloopig dus stil te liggen. Verplichte koolzaadteelt oogst '44 Ter aanvulling op de In de pers versche nen mededeeling inzake de verplichting om voor den oogst 1944 winterkool- of winter raapzaad te verbouwen, maakt het Depar tement van Landbouw en Visschery het volgende bekend: 1. Evenals ln 1942 kan de Productiecom missaris toestemming verleenen om den teeltplicht over te dragen. Hiertoe moet vóór 15 Augustus a.s. een aanvrage bij de Landbouw-Crisis-Organisatie worden Inge diend. Bij de aanvtrtige moet zijn gevoegd een schriftelijke gedagteekende en onder- teekende verklaring van dengene, die de verplichting wil overnemen. Overdracht van de verplichting naar een andere pro vincie is slechts toegestaan met toestem ming van beide daarbij betrokken Produc tiecommissarissen. 2. Van den teeltpacht kan onder meer ont Aankoop van hooi De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd. dat de aan- en verkoop van hooi behoudens de vereischte toestemming VERBODEN is. Ten einde moeilijkheden te voorkomen dienen belanghebbende hiervan wel goede nota. te nemen. Aankoopvergunningen voor hooi zullen als regel slechts worden verstrekt aan particuliere paardeiihoudern en dan nog slechts voor levering via een erkend hooi handelaar. Aan- en verkoop van veulens De regeling is nu zoodanig, dat voor den aankoop van in 1943 geboren veulens steeds aankoopvergunningen noodig zijn, ongeacht of de veulens een leeftijd bene den of boven de 3 maanden hebben. Aan koopvergunningen worden op aanvraag verstrekt door de Afd. Paarden. Verkoop van veulens waarvoor nog geen identiteitskaarten zijn afgegeven, is ver boden. Verkoop dus geen veulens, waar van de identiteitskaarten nd£ niet in Uw bezit zijn. Vervoer van veulens Voor veulens welke zijn verkocht, dienen vóór den aanvang van het vervoer steeds geleidebiljetten te worden aangevraagd door den kooper. Deze geleidebiljetten worden uitsluitend afgegeven op de Afd. Paarden te Goes. Bij de aanvraag om geleidebiljetten die nen de aankoopvergunningen te worden overgelegd Aanvraagformulieren voor geleidebiljetten zijn zoowel te Goes, als bij de plaatselijke bureauhouders en pl. vertegenwoordigers verkrijgbaar. Meldingsplicht aan- en verkoop Zoowel degene die een veulen heeft ge kocht, als degene die een veulen heeft verkocht, is verplicht, dezen aan- of ver koop binnen 3 x 24 uur na het afsluiten der transactie te melden bij den plaatse lijken vertegenwoordiger. Dit geldt ook bij aan- en verkoop van paarden, welke nog niet over de taxatie- markt verhandeld dienen te worden, dus bij aan- of verkoop van premiemerries, fokhengsten, jong hengstenmateriaal en ingeschreven dravers en concourspaarden. Houdt aan dezen meldingsplicht stipt de hand, men voorkomt hierdoor moeilijk heden bij eventueele vordering van paar den. Aanvragen om aankoop- vergunningen voor paarden De stroom van aanvragen om aankoopver gunningen voor voljarige paarden, dus voor paarden van 3-10 jaar, houdt steeds onver minderd aan. Men diene echter wel te be denken, dat dit paardenmateriaal in den loop der laatste jaren, zeer schaarsch is geworden en er slechts bü uiterste noodzaak nog vergunningen kunnen worden uitge reikt b.v. bij sterfte van paarden of inge val een weermachtspaard moest worden gevorderd, dat in feite niet op het bedrijf kan worden gemist. Men houde hiermede terdege rekening. De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland Raaptarwe De Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat raaptarwe/-rogge vóór uiterlijk 31 October a.s. aan den Plaat- sel ijken Vertegenwoordiger moet worden opgegeven. Z\j, die verzuimen hier&sji te voldoen, ontvangen geen maalvergunning. Alleen voor geraapte tarwe en rogge wor den (mits tydig opgegeven) maalvergun- ningen uitgereiktvoor producten als gerst, haver enz, dus niet. Personfen, die zelf tarwe of rogge telen, ook al betreft het slechts een kleine op pervlakte, zullen geen maalvergunning voor raaptarwe respectievelijk raaprogge ontvangen. Het vervoer van raaptarwe/rogge van het eene district naar het andere of naar een andere provincie is in het algemeen niet toegestaan. Slechts in zeer bijzondere gevallen zal de Voedselcommissaris uitzonderingen op bovenstaande regelen toestaan. Teeltplan zoineroliezaden Het Departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat grondgebruikers, die in het voorjaar van 1944 niet of niet geheel aan hun verplichting inzake de teelt van een winteroliegewas hebben vol daan, verplicht zyn dan 1% maal de opper vlakte, welke nog aan het verplicht met deze gewassen te betelen percentage van hun bouwland ontbreekt, met een zomer oliegewas te bebouwen. Indien door het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwpro ducten op grond van de teelt van kool rapen, knollen, voederkool, mergkool of andere koolsoorten voor zaadwinning, dan wel op grond van bijzondere bedrijfsom standigheden vrijstelling van den teelt plicht van een winteroliegewas is verleend of indien de productiecommissaris wegens slechten stand toestemming heeft gegeven tot het doen omploegen van een winter oliegewas, behoeft de betreffende met zo meroliegewas te verbouwen oppervlakte niet lVi -maal, doch slechts 1 maal de met winteroliegewas te bebouwen oppervlakte te bedragen. Slechts de verbouwers van tuinbouwkoolsoorten, die ook reeds voor oogst 1942 of 1943 deze koolsoorten voor zaadwitining hebben geteeld, zullen in dien zij thans ontheffing krygen van de verplichte teelt van winteroliezaden eveneens vrijgesteld zijn van deze ver plichte teelt van een zomerolieza&d. Deze vrijstelling van het telen van een zomeroliezaad zal niet gelden voor andere telers van tuinbouwkoolsoorten voor zaad- winning. Grondgebruikers op bedrijven waar volgens aanwijzing van den productie commissaris aan den teeltplicht van 'n win teroliegewas kan voldaan worden door 5 pet. van de oppervlakte bouwland meer met aardappelen te verbouwen dan in 1942, zijn vrijgesteld van de verplichting tot ver bouw van zomeroliezaden. Ten aanzien van overgenomen verplichtingen om win teroliegewas te telen gelden voor dengene, die de verplichting overgenomen heeft, de zelfde bepalingen als bij de normale teelt verplichting. Overdracht van den teelt plicht van zomeroliegewassen binnen de provincie is toegestaan, indien hiertoe vóór 1 Maart 1944 een aanvraag bij den pro ductiecommissaris is ingediend. Overdracht naar een andere provincie is slechts mo gelijk met toestemming van de belde be trokken productiecommissarissen. Onder LADDERS ophalen in kousen ONZICHTBAAR stoppen van beschadigde kleederen. Het is een uitkomst voor ieder HET AANGEWEZEN ADRES: WOL- EN KOUSENHUIS A. van den Bruele, Noordstr. 45. Terneuzen PERSONEEL GEVRAAGD MEISJE als hulp in de huishouding, in gezin van 4 volwassen personen. Genegen alle voorkomen de werkzaamheden te verrichten. Fam. ürijber, Kemperbergerweg 86 te Schaarsbergen bii Arn hem. Een BOERENARBEI DER, liefst goed kun nende ploegen en rijden en andere werkzaamhe den. Niet kunnende mel ken geen bezwaar. Zon dags vrij. Zich te melden bij Sprankenis. Wakker- dijk 156, Eemnes. Een jong BUITENMEIS JE, voor dag en nacht, voor huishoudelijke be zigheden, werkster aan wezig; leeftijd pl.m. 17 jaar. Br. onder no. 6481, Volk en Bodem, Postbus 281, Den Haag. LANDBOUWERS KNECHT Br. onder no. 6487, „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Een betrouwbaar PER SOON voor tuin- en huis werk en verzorging gei ten en konijnen. Bi met ref. en getuigschriften. Mevr. Ribbius Prins. v. d. Wiedlaan 32. Wasse naar. GEVRAAGD voor direct een boerenmeid ot boe rendochter. met ot zon der melken. Tj. v. d. Veen. Oppers 99, te Wol- vega. Een jonge HUISHOUD STER, in klein landb.- gezin, goede kost en loon. Br. ond. no. 6488, ..Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Gevraagd in gezin van 2 personen een MEISJE, voor dag en nacht. Hoog loon. Prima behandeling. Mevr. Steegman. Hoflaan 29, Wassenaar. TE KOOP AANGEBODEN AANGEBODEN: Groote punder .nieuw tuig zei len beugsleepnetten en baarnetten, prijs j 1000, J. Zoetebier. Bov. Nteuw- straat 59, Kampen. De Burgemeester der Gem. GOES, maakt bekend, dat op 17 Augustus 1943 te Goes, op de Groote Markt. Taxatiepaar- denmarkten zullen worden gehouden. BEZOEKT CAFE-REST. „DE BEUR S" Markt 9, Goes, Tel 2257 TREFPUNT VOOR H.H. LANDSTANDERS! Een vierjarig koudbloed PREMIE MERRIE, mak en eerlijk paard, bij A. Vleems, Eldrjk, post Da len. 3-1 witte VLAAMSCHE REUZEN, 4 mnd oud, ras, mooie dieren. In een koop samen S5.-, bij G. Cazemier. D 71a, Let- telbert, post Oostwold' (Gr.). AANGEBODEN: Groote nieuwe punder, nieuw tuig zeilen, met nieuwe aalkuil, prijs 11500.-. J. Zoetebier, Boven Nieuw- straat 59, Kampen. Te koop; een Holland- sche HERF "HCND, waakzaam en trouw. Stamboek. Raszuiver. H. v. Heukelen, Staakweg B 60, te Dirksland Staande SNOEKBAARS- BEUGNETTEN wegens opheffing bedrijf. Prijs per net 12.50, perkje met toebehooren 50.-. W. Koelewijn, Weikamp 72, Spakenburg.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7