Si* l TJT'ZZI: 'V - k,r°'"' T; 1 subsidie verstrekt; de overig 30 De Landstand in Zeeland 2 Een excursie naar Zuid-Duitsehland Nog steeds, en met reden, klachten over de biggenpryzen! Dat is een lydensge- schiedenis, want het wordt lntusschen te laat om nog op tyd een flink varken te {j mesten. Veelal wordt aangeraden een on- jji middellijke overname van de biggen door \P de 1M.C.A. met daarna een verdeeling onder de gegadigden. Dit zou inderdaad j'i voor het moment een oplossing kunnen Vi brengen. Gaat men daar echter in de toe- j komst mee door, dan verandert de zaak. Het is jammer, dat we het zeggen moe ten, maar heel veel biggenfokkcrs vinden den toestand van het oogenblik zoo slecht nog niet, want zy verdienen best. Natuuxv- lyk Is dat een volkomen a-sociale opvat ting. Maar met dit feit moet men rekening houden. Weet de niet-bona-fide biggenfokker, dat zyn biggen gevorderd zullen worden, dan zal het aantal biggen per toom wel 6terk dalen. Men begrijpt, wat we bedoelen: zü laten dan al hun biggen niet merken. Daar door ontslaat dan een tekort aan biggen, terwijl de ongemerkte biggen weer „zwart" verkocht worden. Het kan voorkomen, dat de bedrijfschappen, die hun werkgebied vinden In de regeling van den afzet der producten ook regelingen zouden gaan opstellen voor de productie. Dat is naar onze meening geen juiste op vatting. Waar het over de regeling der productie gaat, zal het de Landstand moe ten zijn, die daarvoor maatregelen voor stelt. l'rodiictie-regelingen raken direct het werkgebied van den boer! Hier ligt een taak voor den Landstand van grootc beteekenis en hy zal die taak zeker met groote nauwgezetheid verrichten. In de „Kellerei" te Muszbach wordt door gewéldig groote persen het sap uit de druiven gepérst en zeer zorgvul- dig behandeld om de fijnste kwaliteiten te kunnen verkoopen. We zagen vaten van 10.000 tot 45.000 L. inhoud. Daar naast rekken met millioenen flesschen. De vaten waren meerendeels leeg, want door de strenge winters hadden de wijnstokken zeer geleden en was de opbrengst sterk gedaald. Het zal 3 k 4 jaar duren voor de schade hersteld is. In de Pfaltz bevindt zich 18.000 ha. wijnbouw. Na de wandeling door de uitgestrekte kelders kregen we tot slot wederom een wijnproef in het vergader lokaal van het gebouw, waarbij ook het edelste product der „Kellerei": champagne, of in het Duitsch „Sekt" •p tafel kwam. Aan technische uiteen zettingen en redevoeringen ontbrak het geenszins, zoodat we eerst laat op den avond van dien eersten excursie dag in Neustadt aankwamen. Den volgenden morgen bezochten we het proefstation en daarna een proef- boerderij der I. G. Farbenindustrie „Limburgerhof". Het zou te ver voeren die verschillende laboratoria en proef veld jes te beschrijven; maar vooral dfe ons onbekende en de vele nieuwe vee voeder- en oliehoudende zaadgewassen, trokken de aandacht Limburgerhof is een modelboerderij, waar op het gebied ■r van de paardenfokkerij, veeteelt, pluim- Dc zaaizaadregeling 10431044, die onlangs vee. en varkenshouderij alles tot in de gepubliceerd Is, geeft aanleiding tot een paar opmerkingen. Het kan n.l. een ge- fi; vaar zyn voor een goede zaaizaad-voor- fI zienlng, dat voor de meeste landbouw- li zaden de handel in niet te velde gekeurd 'jl zaad direct bU het begin van het seizoen 'ij is vry gegeven. Alleen van lynzaad, groene vi erwten, schokkers, keniagerst en Mansholt Hamburger koolzaad Is de handel in on gekeurd zaad nog verboden. Wel heeft het Hoofdbedrijfschap de be paling gemaakt, dat de handelaren de door de boeren aangeboden partyen N.A.K. gekeurd zaad het eerste moeten afnemen. En eveneens z.al de prijs van het niet te 'j: velde gekeurde zaad door een heffing ge- fii bracht worden op nagenoeg het prijspeil van len nabouw N.A.K.-zaad. In streken, waar weinig aan do N.A.K.- keuringen wordt gedaan, zullen de zaai zaadhandelaren, nu zy al direct de be schikking hebben over ongekeurd zaad (of beter: alleen op party gekeurd zaad) niet zoo vee' moeite doen N.A.K.-zaad van elders te betrekken, met als gevolg, dat wanneer de boeren er zelf niet sterk op aandringen, de uitzaai voor een zeer puntjes verzorgd is. De bedrijfsleider, Ir. Schafer, vertelde ons, dat hij eens vee kocht in Neder land. Hij was toen in Nieuwe Schans over de grens gekomen en herinnerde zich de uitstekende landbouwgewassen •v in „Holland". „So gut gepflegt, ganz (v wunderbar". Het deed ons Nederland- sche hart goed, dit te hooren uit den mond van een man, die zelf zulke hooge eischen stelt. In de nabijheid van Schifferstadt be- o zichtigden wij een tuinbouwschool, welke nog niet geheel afgebouwd was. i De uitgestrekte tuinen met broeiraam- kassen waren echter wel in orde. Eén ,j: Fransche arbeider (vakman) was bezig met een ploeg, die niet door een paard J0 maar door een kleinen motor, die voor groepen omvatte. In samenwerking met de N. S. V. (Volksdlenst) wordt door deze vrouwenorganisatie in Duitsch- land ontzaglijk veel gedaan om, vooral nu in oorlogstijd, overal waar noodig is, hulp te verleenen en de last der moeders in het bijzonder te verlichten. Na een gezamenlijken maaltijd vertrok ken we naar het "Meer van*. Constanz. De reis voerde ons door het schoone Schwarzwald langs vele bekende plaat sen als Villingen, Donaueschingen naar Reichenau. Het was laat in den avond en duister, toen we met een bus van het station over den dam naar het eiland reden. De Zwitsersche oever prijkte met tal- looze lichtjes tegen de hellingen en langs het water. Waren we bij ons vertrek van Heidelberg op het perron voorge steld aan Frau Küssner-Gerhardt uit Berlijn, Hoofd van de afd. Buitenland der Landvrouwen, die verder de reis meemaakte, in Reichenau, werden we verwelkomd door Frau Dr. Spiengel, Landwirtschaftsratin bij den Reichs- nahrstand in Berlijn, door de Landes- bauerin van Baden en nog enkele andere vrouwen. Den volgenden morgen vertel de de burgemeester ons van het ver leden en heden van het 400 ha, groote eiland. De bevolking bestaat uit 350 families, waarvan er 80 visschers zijn. Vroeger werd er wijn verbouwd, nu is groententeelt de hoofdtak van bestaan. Er waren 362 tuinbouwbedïijf jes en van af 1938 zorgde een voorlichtingsdienst voor intensiveering hiervan. De inspec teur leidde ons rond en met voldoening hoorden we, evenals bij ons bezoek aan de tuinbouwschool bij Schifferstadt, telkens als hij wees op een verbetering: „So wie man es auch in Holland macht". Nederland geldt wel in het bijzonder als een voorbeeld op tuinbouwgebied. Tijdens de crisis voor 1933 was ue toe stand zeer slecht geweest, geen afzet, geen belooning voor den harden arbeid. Door de marktordening was een gron dige verandering tot stand gekomen en hoewel men aanvankelijk aarzelend de nieuwe voorschriften aanvaardde, waren na een jaar allen gewonnen. Van Rijks wege werden aanzienlijke toeslagen verleend, b.v. in 1 jaar 30.000 R.M. voor het bouwen van betonnen bakken zaad. jj Daarom drukken wy onzen lezers nog eens extra op liet hartverlangt van uw leve rancier N.A.K.-gekeurd zaad, oorzoover dit eenigszins mogelijk Is. De Gemuchtigde voor den Oogst beschikt over rond 24.000 man, ingedeeld by de op den ploeg gemonteerd was, werd groot deel zal geschieden met ongekeurd A voortbewogen. Evenals bij de prcefsta- voor stalmest; in 1940-'41 werden 10.000 zaad tions waren ook hier installaties voor broeiramen gelegd. De opbrengst van |l- kunstmatige bevloeiing van het land 1938, welke R.M. 800.000 bedroeg, steeg Hl aangelegd. Ook de boeren leggen ge- nog aanmerkelijk door de adviezen van '1' meenschappelyk zulke installaties aan, den voorlichtingsdienst. Benalve één is, hulp te verleenen en den last der der groote oude kerken, bezichtigden f' droog is. Er wordt hiervoor 70 Ryks- dig Is, worden ingezet, om aan het vlot ,j i_ j verloop van de oogstwerkzaamheden mee ;V betalen de belanghebbenden. Na de te werken. Toch zal men het liever daar if koffie in Schifferstadt namen we af- ,a,t.n Eigen ver- W scheld van de ODa begeleidende leerares- schafte arbeiders zijn alleen al daarom beter k' T omdat men dun niet behoeft nf t. waeh- .'li: Landvrouwen en gingen per trein ten of een oogstcolonne al dan niet wordt 'jl naar Heidelberg terug. Ingezet. Overleg met de boeren in de £)en volgenden morgen werd deze stad omgeving en met den P.B.H. uit uw 6treek 11;, v - i') bezichtigd en bezochten we de Kreis- blyft dan ook zeer gewenscht. Vergeet daarbij ook niït, by het Gewestelijk Ar- beidsbureati werkkrachten te vragen. Met 't rooien der middelvroege consumptie- J'ji aardappelen is begonnen. Daarbij kan het J.' voorkomen, vooral na het weer niet al te V zeer meewerkt, dat er „ziek" In het loof V| voorkomt. Rooien bU regenweer is dan al 'i heclemaal uit den booze. Want dan krijgt men zeker ook „ziek" In de knollen. Ieder moet nauwkeurig toezien of zijn aard appels voldoende houdbaar zijn. Is er ge vaar, wendt D dan direct tot den land- koopman of den P.B.H.zoodat de partij I ten spoedigste afgenomen kan worden. /j Zoo hier en daar is men al begonnen met j het dorschen van zaaizaad. Breng dit 'i vooral zoo spoedig mogelijk naar de reini- gingsinstallatie van uw coöperatie of bandelaar. De totaal-capaciteit aan reini- gingsinstallnties Is toch al niet te groot. Zy moeten dus een zoo lang mogelykc campagne kunnen maken, om over zoo veel mogeiyk goed zaaizaad voor den land bouw te kunnen beschikken. Te velde en op monster gekeurd zand Is een van de voorwaarden, waarvan het welslagen van oogst 1944 voor een groot deel zal af hangen. stelle der N. S. Frauenschaft. Dit kring huis lag zeer mooi tegen een berghel ling aan den Neckar. De kringleidster gaf een uiteenzetting over de werkzaam heden der Frauenschaft en over haar arbeid in den grooten kring, die 65 v\|;y 'IV Vooreggen van het land bestemd voor stoppelknollen leidt dikwijls tot een te dichten stand. Voor spurrie kan vrij sterk worden geëgd. Kolengruis dat via den schoorsteen ont snapt en op de omliggende terreinen neer slaat kan chronische Arsenicum-vergifti- ging veroorzaken. De schrepel is een handig werktuigje om een landrol schoon te maken. Regenwormen maken veel gangen In den we hier nog het R. A. D.-kamp voor meisjes en een geheel naar de eischen des tijds gebouwde en ingerichte fröbel school. Met trots liet de burgemeester ons dezen keurigen model „Kindergar ten" zien. Dit was bet werk van de N. S. Volkswohlfahrt, door den oorlog had men nog slechts voor de helft kunnen afbouwen; de zuigelingenafdeeilng zou na den oorlog tot stand komen. Veel te vlug waren de 2 dagen op dit heer- lyke rustige eiland met de schilderach tige witte huisjes met groene luiken en roode geraniums in de vensterban ken, voorby gegaan. (Slot volgt). .V, bodem, waardoor luchtverversching en waterafvoer plaats kan vinden, 's Nachts trekken zy plantenresten in hun gangen en hebben zoodoende een gunstigen invloed op de structuur. Een zieke koe verplaatst men gemakkelyk door haar te jollen op een dek of zeil. Eenige manspersonen kunnen haar dan wegsleepen. Drinkbakken voor pluimvee kunnen het best geplaatst worden op een gaasbodem om verontreiniging te voorkomen. Zondag 22 Augustus hoort U van 8.00—8.15 uur over Hilversum I in de serie: „De zin van het Boer-zyn", gedachten van Dirk van de Bospoort over: „Volle schu ren". Maandag 23 Augustus van 13.0013.05 hoort U een gesprek over den aardappelver- bouw voor pootgoed in Friesland. Dinsdag 24 Augustus van 13.0013.05 over Hilversum I brengt Land en Volk een nieuw programma en wel: „De boer in de pers". Het ligt in onze bedoeling dit maal het nieuwe blad voor de groente telers en het laatst uitgekomen nummer van „Volk en Bodem", dat aan de visschery in ons land is gewijd, te be spreken. Woensdag 25 Augustus van 13.0013.10 uur brengen wy over Hilversum L een be zoek aan een boerderij In het Wester kwartier van Groningen. Van 20.1520.30 uur zal over Hilver sum II A. J. Her-wig het een en ander vertellen over het oogsten en bewaren van appels en peren. Donderdag 26 Augustus van 13.0013.05 over Hilversum I brengt Land en Volk een praatje over de pioenen in den tuin, door A. J. Herwig. Vry dag 27 Augustus van 13.00—13.05 uur over Hilversum I brengt Land en Volk nieuws en wenken voor boer en tuinder. V-an 18.4518.55 uur over Hilversum I wordt in de serie: „Wat doet de Directie van den Landbouw", een reportage, uit gezonden over het Boter-Contröle-station te 's-Gravenhage. Zaterdag 28 Augustus, om één uur, vragen wy over Hilversum I vyf minuten de aandacht van onze visschers voor een interessante reportage over: „De roei- visscherij aan het Gooische strand". Van 13.3013.40 uur maken we over Hil versum I een wandeling over de groote stille heideOnze gids is Anno Teen stra. Uitzendingen voor de vrouw Van de radio-programma's, welke in het bijzonder voor de vrouw bestemd zijn, vragen tegenwoordig vooral ook de uit zendingen „Tusschen de Bedrijven", welke iederen Vry dagmiddag van 1 tot 3 uur plaats vinden, de bijzondere aandacht van de plattelandsvrouwen. In de afgeloopen weken beluisterden wij in deze geva rieerde programma's teksten en klank beelden, die zoo niet direct dan toch in direct gedeeltelijk het platteland tot onder werp hadden en op een voor de land vrouw bijzonder aantrekkelijke en aan vaardbare wijze gebracht werden. Vrijdag 20 Augustus was het genoemde programma b.v. geheel aan het kinderspel gewijd. Hierin werd de kerstening van het Germaansche boerenspel behandeld. Vrydag 27 Augustus is de uitzending ge heel gewyd aan den molen, die in al zijn schakeeringen bezongen, besproken en „bespeeld" wordt. Van de Twentsche watermolens, die in talrijke streektaal-ge dichtjes en in boeienden tekst worden be sproken, gaan we naar den molenaarszoon, zooals deze voor 100 jaar terug op de boerenkermissen bezongen werd. Een klankbeeld vertelt over den grooten mole naar Leeghwater, terwyl verder onder meer de oude gebruiken rond den molen in talrijke variaties behandeld worden. De ..Tusschen de Bedryven"-programma's worden niet speciaal samengesteld voor het platteland. Er wordt echter naar ge streefd 't platteland de daaraan toekomen de plaats te geven en de zeden en gebruiken van het vrouwelyke landvolk in een pret tig te beluisteren vorm weer te geven. Dat de samensteller van het gesproken woord in deze uitzendingen, J. Bongenaar, hierin geslaagd is, meenen wij. gehoord de reeds plaatsgevonden uitzendingen, te mogen vaststellen. Redactie-adres: Zeestraat Den Haag, Tel. 115754. Uitgave: Uitgeverij „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. per m.m. Abonnementen: Voor niet-leden van den Nederlandschen Land stand 5.— per jaar of 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag. Telefoon 11.65.88.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 2