wm f mm-r. st In Zeeland Aipjwiid Wie krijgt een gulden extra voor zijn brouwgerst V, reedschap op den schouder en alien twee aan twee, aansluiten. Voor den boer houdt de stoet halt; een der meisjes biedt hem de versierde pijp en zegt de volgende versregels op: Baas! hier heb je 't laatste van je zaad, •t Is te hopen, dat het 't volgend [jaar weer zoo "gaat Hier heb je een meie, niet hoog [van waarde, Zij is gesproten uit de aarde. 't Is een meie zeer vigilant [zorgvuldig Afgesneden uit den kant slootkant 't Is een meie van veel takken, Met den wensch van vele zakken, Alle zakken vol en rond, lederen zak van prijs twee pond. 't Is een meie van geel en groen, Ons is het om de fooi te doen. Niet alleen van bier en wijn, Maar ook gesuikerden brandewijn. Een algemeen hoera-geroep is het antwoord op dezen wensch en onder de gekroonde meie steekt de boer zijn mooi-versierde pijp aan. Maar de mannen zijn nog niet tevre den. Een van hen, die den grappen maker wil uithangen, springt boven op den hoop zaadstroo, en plaatst daarin een groven groenen tak, met een enkel kroontje voorzien, dat ook eer meie moet verbeelden. Is het wonder dat de vrouwen en meisjes hem daarmee voor den gek houden en uitjouwen? Maar de grappenmaker is daardoor niet in het minst ontmoedigd en met een van zijn kameraden, die beneden staat, begint hrj een tweespraak en roept: Daar komt hij an! waarop de vraag luidt; Wat heeft hij an? en het antwoord is: Grijs, gras grauw, Van allerhande blauw. Wij krijgen nu nog brood: met ham. Van 't krentenbrood een boterham, Daarbij een bosje droge visch, Wat zeker daar wel goed bij >'s. Ook lange pijpen en tabak, Een fooitje geld nog in den zak. Nu gaat de ..sukerkomme" rond, geheel gevuld met brandewijn, waarin zoute bolletjes drijven, en dan wordt de tocht naar de hofstede aangevangen. De knechts hebben de paarden voor de wagens gespannen en de twee vrou wen met de meie zetten zich neer op de zakken met zaad. Op de plaat® van bestemming aangekomen, gaan ze naar de deur van het woonhuis, waar de vrouwe verschijnt, die op dezelfde wijze geluk wordt gewenscht en die het werk volk op dezelfde wijze tracteert." Tot zoover Jan Vermeer. Het kooazaad- dorschen in Zeeland was dus al even zeer een feest gelijk dit in Groningen en elders het geval was. Het geven van een feestmaaltijd schijnt in Gro ningen langer stand te hebben gehou den dan in Zeeland. Het is zoo jammer, dat men voor al deze oude gebruiken terug ;e grijpen heeft in het verleden. In Groningen wil iemand, naar ik heb gehoord, het zaad- c'orschen, voor zoo ver het in deze abnormale tijden gaat, doen plaats vin den, gelijk dat eens bij onze voorouders gebeurde. En Zeeland? W. J. EELSSEMA. Velweke ebbe m'n 't g'ad over dat be- driefschap. 'k E toen gezeid daer nog es op terug te zulle komme. 'k E die organisatie van 't bedriefs- leven es bekeken en zoo ier en daer es geïnformeerd en noe za 'k julder es zegge, wat ik der van dienke. De zoogenaemde verticale organisatie zou iets ontzettend moois kunne weze. Ze noeme het verticale organisatie, om- dat van een bepaeld product verbou wers, den andel en de industrie, dus be- en verwerkers tesaemen georgani seerd bin. As dus maetregels vor 'n bepaeld pro duct genome en uutgewerkt motten oöre, dan öore ök aUe belangebbende groepen van dat product, die in eën lichaem tesaemen zitte, derover g'oord. Das mooi, 6e. Mar dan motte in zoo'n bedriefschap ök alle groepen uut de horizontale organisaties even sterk ver tegenwoordigd weze, de verhouding mot goed weze. De horizontale organisatie is de orga nisatie van de verschillende groepen van 't bedriefsleven apart, dus de boeren apart, den andel apart, enz. Bij die organisatie staen de verschillende groepen dus naest mekaore, vandaer dus horizontaal. In de verticale organisatie staen de verschillende groepen nie naest me kaore, mar daer oord een product als 't waere van benèjén naer boven ge volgd, vandaer de naem verticale orga nisatie. Deur 't begrip van bené jen naer boven volge, zien m'n dus dat het begin bie den verbouwer leit, dus bie den boer. In de bedriefschappen motte dus de boeren het fundament vurme, waer de rest op gebouwd oord. Noe wete m'n allemael, dat 'n gebouw, dat geèif goed fundament eit, altied 'n bitje wankel staet. Zoo is 't noe mit die bedrief schappen ök. Het fundament, dus ier de vertegen woordigers van de boeren, laet nog al es wat te wenschen over. Noe zulle julder wel vraege, oe komt dat, dat het zoogenaemde fundament te wenschen overlaet en waerom verandere ze dat nie, waerom maeke ze 't nie sterker Waerom zette ze nie meer boeren in de bedrief schappen en dan boeren, dat wete op te kommen vor 't boerenbélang Dat za 'k julder dan ök es vertelle. Den andel en d'industrie bin vor 19^0 altied goed georganiseerd gewist. Toen nae Mei 19lf0 de ordenieng kwam, die tusschen twee aekjes broödnoödig was, ebbe den andel en d'industrie direct der belangen begrepe. Ze bin dan ök goed aneengesloten gebleve. Mar de boeren ebbe schienbaer der be langen nie begrepe, want die ebbe vor 't meerendeèl 'n kwaeje kop getoönd. Vor 19%0 adde andel en industrie m Cesarol is een nieuw veelzyuig werkend insectendoodend middel, dat voor den mensch en de hoogere dieren niet giftig is. Bij proefnemingen in 1942 heeft het zeer goed voldaan. Seringen kunnen in Augustus geoculeerd worden. Laat een kweeker op deze wijze uw struik met fletse bloemen omvormen tot een modernen vorm. Varkenshokken ontsmet men met natron loog. Na het opdrogen worden ze dan nog gekalkt. Stoppeiklavers zijn voor paarden vanaf be gin September tot half October een uit muntende en goedkoope voedselbron. Paar den zijn minder dan rundvee vatbaar voor opgeblazenheid Zceuwsehe meisjes helpen In de vacantie bU het binnenhalen van den oogst. (Foto: C.N.F.-Schimmelpen'ningh). regeerimgskringen vee invloed; z'adde de macht over den boer en die macht ebbe ze ök naedien goed wete te bewaeren. Toen de bedrief schappen dus gevurmd wiere, waere het weer andel en industrie 'die den boventoon kraoiden. Diegenen die de bedrief schappen moste vurme, stonde mit andel en industrie in nauw verband, ze benoemden wat boeren, waervan ze wiste, dat ze wel te knèjen waere en de eèren adde de macht weer. Noe is 't de taek van de Landstand, as eenigste boerenorganisatie om te zur- gen, dat de boerevertegenwoordigers in de bedrief schappen allemael vervangen oöre deur boeren, die de Landstand an- wiest. Dan bin m'n zeker, dat er boeren zitte, die der eige niet deur andel en industrie op der kop laete zitte. Dan zitte der boeren, die der eige vor advies altied kunne wende tot der eigen organisatie, dus tot de Landstand. De boeren, die der noe zitte, zitte der as enkelieng. Ze zitte der as 't waere as 'n visch op 't droöge, ze zitte ök nae lucht te hap pen en ondertusschen gaen d'andere mit der percenten deur. Dat mot verandere. Noe weet ik, dat de Landstand in Den Aeg der ard an werkt om t veranderd te kriegen. Er zitte ök al boeren, die deur de Land stand angeweze bin, in de bedriefschap- pen, mar er mot 'n tied komme, dat ze dat allemael bin, dan zal 't pas mit de macht van andel en industrie, die noe den boer nog steeds knechte, gedaen weze. We leve dus op oop van zegen. Het is bekend, dat er voor brouwgerst dit jaar 1.— per 100 kg extra wordt betaald. Nu krijgt men in de wereld niets voor niets, en ook deze toeslag moet door een teler worden verdiend. Alleen zomergerst behoorende tot de rassen Abed Kenia, Saxonia en Mansholt's tweerijige van pri ma kwaliteit komt in aanmerking. In het algemeen vinden we deze kwaliteitgerst alleen in de provincies Zeeland, het Wes ten van Noord-Brabant, Zuid-Holland en den kop van Noord-Holland Telken jare wordt echter een groot gedeelte van het aanbod afgekeurd, en wel om zeer gegron de redenen. Deze redenen ztfn in een vorige publicatie reeds genoemd, en komen op het volgende neer. De gerst is te nat, of bevat te veel tarwe, of is beschadigd hij het dorschen, of bestaat voor een groot gedeelte uit smalle korrels. Ditmaal zal worden uiteengezet, hoe men afkeuringen kan voorkomen In de eerste plaats dan het hooge vocht gehalte. Vanaf het begin van de Neder- landsche brouwgerstcultuur, in de jaren 19281929 is er door de brouwerijen op ge wezen, dat onze gerst te nat was. Buiten- landsche gerst is droger, en daardoor voor- deeliger en makkelijker in het gebruik. De toestand is zelfs zoo, dat dit hooge vocht gehalte de voornaamste handicap van in- heemsche brouwgerst is. Vaak krijgt het vochtige Hollandsche klimaat hiervan de schuld, en dit is tot op zekere hoogte ook juist. Het is echter eveneens een feit, dat de boer er veel aan kan doen. Het beste bewijs voor deze stelling is wel, dat er in vochtige jaren toch altijd telers zijn, die droge gerst inleveren. Ons advies luidt: Brouwgerst moet in de hok blijven staan, tot de schoovcn volkomen droog zyn. Brouwgerst dorsehe men bij voorkeur van het land. De eerste zin is duidelijk, zeer veel graan en ook gerst, wordt gedorscht of binnen gehaald, voor het voldoende droog is. Dit komt nooit meer goed, deze gerst voelt bij de keuring vochtig aan, en is geken merkt door een doffe grauwe kleur en een muffe reuk, het is geen brouwgerst. De tweede regel, n.l. het advies om bij voor keur van het land te dorschen, is gegrond op de ervaring, dat het vochtgehalte van de ingeleverde gerst in den loop van den herfst geleidelijk stijgt. Dit kan een gevolg zijn van het feit, dat in de herfstmaanden veelal onder minder gunstige weersomstan digheden moet worden gedorscht. Het NaCoBrouw adviseert daarom tot afdor- schen van het land. Dit heeft nog andere voordeelen, als goedkoopte en vroegtijdig ter beschikking komen van de brouwgerst. Een tweede reden tot afkeuring is gelegen in de vermenging met tarwe. In jaren, dat er tarwe uitwintert, wordt er veelal zomer gerst op deze akkers uitgezaaid. In deze gerstvelden ziet men ian tarwe-opslag, die, als ze niet verwijderd wordt, ver ontreiniging en afkeuring tot gevolg heelt. Een tweede schuldige is de dorschmachine. Indien er eerst tarwe en daarna brouw gerst wordt gedorscht, kan het gebeuren, dat er nog tarwe in de machine zit, welke geleidelijk vrijkomt en de brouwgerst ver ontreinigt. Zuivert uw gerstvelden van tarwe-opslag, er. maak de dorschmachine zorgvuldig schoon. Is dit laatste wegens tijdsgebrek niet mogelijk, houdt dan de ergste met tarwe vermengde gerst apart Een derde gerstgebrek is de dorschbescna- diging. Beschadigde korrels kiemen on regelmatig of in het geheel niet, beschim melen makkelijk en geven aldus aaniei- dig tot moeilijkheden in de mouterij. Dit is heel jammer, omdat het juist de droog ste partijen ziin, die makkelijk beschad.gd worden en daardoor onherroepelijk vpor de brouwerij verloren gaan. De eerste wys- heid ter voorkoming van dit euvel is regel matige contröle van de dorschmachine I Zoodra men in den *iittredenden graan- stroom beschadigde korrels aantreft, be hoort te worden ingegrepen. Men stelle dorschkorf en beuker niet te nauw, en ver- mindere desnoods het aantal toeren met een procent of vyf. Een gulden toeslag is deze betrekkelijk kleine moeite wel waard. Landbouwers, let hier nu eens op, en laat de beste partijen volledig tot hun recht komen door ze niet te beschadigen bij het dorschen Dat een pariy brouwgerst niet te veel kleine korrels mag bevatten is duidelijk. Deze korrels worden er uitgeschoond, en dat beteekent verlies. De gulden toeslag maakt voorschoonen loonend, daarom Schoont smalle gerst, vóór U ze voor do brouwerij aanbiedt.. Het spreekt vanzelf,, dat er verder niets aan de gerst mag man- keeren; een partij, die van nature niet deugt, wordt door schoonen geen brouw gerst. Heeft men echter prima gerst, die wat smal van korrels is, dan is voorschoo nen aan te bevelen. Ten slotte zij er op gewezen, dat brouw gerst vroegtijdig, d.w.z. in het begin van het seizoen moet worden ingeleverd, en dat men den juisten rasnaam op üioet geven. Ons laatste advies is: Levert vroeg; en op naam!

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5