3-'44, win tergerst I s e Eest rivierkleigebied (vooral de Betuwe) de ver bouw van Vogels Agaer niet onbelangrijk ls toegenomen en daar thans 20 van het wintergerstareaal in beslag neemt. De belangstelling voor Mansholt's II is nooit groot geweest; gedurende de laatste 10 jaren heeft de totale oppervlakte alleen in 1940 12 bereikt, doch deze is thans •weer tot 6 teruggeloopen. De Vindicat beslaat meer dan de helft van de oppervlakte, terwijl de- Fletumer de laatste jaren zich op 27 blijft hand haven. De rassen Vindicat, Fletumer, Mansholt's 11 en Vogels Agaer gelijken overigens veel op elkaar. Alleen de kwaliteit van het zaad van Fle tumer, Mansholt's II en Vogels Agaer is niet zoo goed als die van Vindicat. De Fletumer is bovendien wat vatbaarder voor bruine roest. De Vogels Agaer geeft vaak een wat hoo- gere opbrengst dan de Nederlandsche ras sen, doch heeft als nadeelen de wat min dere kwaliteit van het zaad, de tragere latere grondbedekking, de iets latere ra ping, terwijl het stroo aan den slappen kant is. De verbouwde oppervlakte (totaal pl.m. 8 in Nederland blijft de laatste jaren vrijwel constant. Het oude landras Groninger wintergerst, waaruit de Nederlandsche rassen door se lectie zijn ontstaan, blijft in opbrengst bij deze rassen weinig ten achter. De winter- Duitschland hadden de leden van den eersten zitting en stem in den rijks dag en die van den tweeden waren in de eerste plaats die leenmannen van den keizer, die ook jurisdictie (regeermacht) op hunne goederen hadden. Majoraatsadel, welks bezitting (majo raat) als regel op .den oudsten zoon overgaat, kent ons land niet, daar vol gens ons burgerlijk wetboek alle kin deren gelijk staan in erfrecht. I De pauselijke adel is ingesteld door den Heiligen Stoel, die adeldom verleent zoo wel aan geestelijken als aan leeken I met titels als graaf, van Rome, enz. Behalve aan èen adelsdiploma of een adelsbrief, kan het recht op een adel- lijken titel ook ontleend worden aan een verklaring van het Departement van Justitie (Bureau Hooge Raad van Adel) dat dit afgeeft op grond van de aan dat department te houden adelsregis- ters of filiatieregisters. Aanhangsel van den familienaam Het eenig overgebleven recht van adel dom is, dat de adellijke titels geacht moeten worden bij den naam te hooren; men kan ze beschouwen als een deel van den naam. Volgens art. 18 van het burgerlijk wetboek worden de titels in de akten van cïen burgerlijken stand bij den geslachtsnaam opgenomen; dit geldt zoowel voor vreemdelingen als voor Nederlanders. Sommige eigenaars van zoogenaamde ambachtsheerlijkheden of landgoederen voegen den naam van hun eigendom achter hun geslachtsnaam. Deze toevoe gingen hebben met den naam niets ge meen. Daarom mogen ze ook niet in de akten van den burgerlijken stand opgenomen worden. De ambtenaar die het toch doen zou, is strafbaar. Hetzelfde geldt ook voor academische graden als meester en doctor alsmede voor titels aan ridderorden ontleend; deze zijn geheel persoonlek en behoo- ren in geen geval bij den familienaam. Bloedadel De adel moet de drager en de bescher mer zijn van de hoogste volksdeugden. Sedert langen tijd is hij dat in ons land niet meer, althans het- edele en bloedechte beschermen is verzaakt. Het is de hoogste moraal voor een volk en in de eerste plaats voor den adel te zorgen voor een gezonde, krachtige na- vastheid schijnt iets beter te zijn, doch het .stroo is slapper. De verbouw van dit oude ras is nog slechts van weinig be- teekenis. Mahndorfer Victoria, als vroegrijpend ras met kort stroo, kain op geen der grond soorten in opbrengst geheel meekomen. De kwaliteit van het zaad blijft bij de Nederlandsche rassen ten achter. Wegens de vroege rijping en het korte stroo, een goede dekvrucht voor klaver en een ge schikte voorvrucht voor koolzaad. Als zomergerst, zeer vroeg in het voorjaar ge zaaid, kan een goed gewas worden ver kregen. Het ras is echter niet geschikt voor brouwgerst. Van de verder in beproeving zijnde rassen Hyikema selectie II en Breustedt 75/29, welke niet in de rassenlijst voorkomen, onderscheidt de Hyikema selectie II zich practisch niet van de bekende 3 Nederland sche rassen, terwijl de opbrengst er ge durende een 5-jarig onderzoek gemiddeld steeds iets beneden is gebleven. In ver band hiermede zal dit ras niet verder wor den beproefd. De Breustedt 75/29, nog slechts een paar jaar in beproeving, -komt in type veel met de Mahndorfer Victoria overeen. Het ras is even vroeg ryp, bezit ook kort stroo en is eveneens zeer vatbaar voor bruine roest. Het is echter wintervaster dan de andere gerstrassen, zoodat verdere beproeving ge- wenscht is. komelingschap. Daarvoor heeft de adel niet gezorgd en hij is dus voor ons alleen nog naamadel. Dit in tegenstelling tot den cuden boerenadel, die wel heeft ge zorgd voor instandhouding van zich zelf en van de soort, en nog steeds ?e bloedbron van ons volk is. Het platteland heeft voortdurend zijn waar dig bloed afgestaan aan de stad en is daardoor steeds de grondslag van ons volk geweest; steeds zijn de jongeren van het platteland naar de stad ge trokken en hebben daar nieuw en jong leven gebracht. Daardoor is de bevol king van het platteland de bloedadel van ons volk geworden. Niet alleen dat, doch behalve de bloedbron Ls het platteland ook de voedingsbron van ons volk. Het boerendom heeft zich in den grooten strijd om zijn bestaan door noesten arbeid altijd veel edeler ge toond dan de adel ooit geweest is. Groote beteekenis moeten we dan ook hechten aan de woorden van den Führer Adolf Hitler; ,,Ik ken slechts ééu adel en dat is de Adel van den Arbeid". M. A. AALBREGTSE Na gedanen arbeid is het zoet rusten. Zeeuwsche meisjes welke overdag bü het binnenhalen van den oogst hebben gehol pen, zitten 's avonds voor de deur te breien. (Foto: C. N. F./Schimmelpenningh) 4wn Uoüt '-t k der gelukkig m'n koölzaed weer in. 't Is best gegaen. Mit die regen was de grond mooi gevalle. Ik ebbe m'n koöl zaed in ertestoppel gezaoid. M'n vaoder ei mien altied geleerddat dat eèn van de beste stoppels is Ja, ja, ons zaoiden vroeger ök koölzaed, ök toen 't nog geèn verplichting loas. Noe t plicht is om koölzaed te zooien, bin der nog al menschen, die 't er niet op ebbe. Waerom niet, dat wete ze dik- kels zelf niet. Ze begriepe nie, waer 't om gaet; de diepere bedoelingdat 't de plicht is van de Nederlandsche boeren om der volk te voeden in dezen oorlogs- tied, ontgaet deze menschen. Ze leve nog altied in den tied van inkele jaeren voor den oorlogtoen ons boeren niet wiste oe m'n kruupe moste. Mar noe leve m'n in oorlogstied. Dat mot noe gezeid oöre, de bedriefsuutkomsten binnen noe beter as voor den oorlogal is 't nog nie alles koek en ei. We gaen op 'n ziespoor, op die bedriefs uutkomsten komme men nog wel es terug. Dat de boeren op 't oögenblik in d'r be- driefsvoering niet vrie gelaete kunnen oöre, staet as 'n paele boven waeter, dat motte m'n toch allemael begriepe. Zeeland is 'n provincie, daer a koölzaed toch nie vreemd is, dat mugge m'n toch wel anneme, ee. Ik kan der daerom mit m'n verstand nie bie, oe der boeren kunne weze, die koöl zaed zaoie in koölzaedstoppel. Dan be- griep je toch vooruit, dat je volgend jaer 'n slecht gewas eit. Noe zulle der meschien van diegenen, die dit leze, naer der veuroöd wieze en zégge, dat dat toch geèn mensch doet, mar toch is 't zoo. Ik gloöve, dat de menschen, die 't doen, niet wille begriepe, wat of ze doen. Ik vroeg er an eèn, die ök koölzaed in koölzaedstoppel zaoiden, waerom ie dat dee, en 't antwoord was, vor den opslag. t Is toch belachelijk. Die menschen dien- ke, dat koölzaed je land verpest deur den opslag. Ze dienke, dat in 'n gewas, dat nae koölzaed groeit, te veel opslag van koölzaed zal komme. Oe komme ze der bie. As ze de koölzaedstoppel lucht om- ploege en dan 't zaed uut laete kieme, ebbe ze nerges geèn last van. Vooral dit jaer, noe 't zaed zoo vroeg was en nogal 'n natte zeumer. As alles goed uutgekiemd is, je mit opslag vast en zeker geèn last, gloöf dat mar van mien. Weest daerom iviesder én zaoid geèn koölzaed op koölzaedland. Alleèn as je koölzaed in 'n gescheurde weie gad eit, is 't nie erg. Zoo'n ge scheurde weie is ter sterk genogt voor mar ouw land in geèn geval. Andere goeie stoppels bin, zooas 'k al gezeid ertenstoppel en dan vlas en vroeg gerooide aerepels en dan vanzelf sprekend gescheurde weien. Gastestoppel is slecht, da's dit jaer weer gebleke, koölzaed op gastestoppel geeft 'n lucht gewas. Dus menschen, as je niet tegen f eige bin, gebruuk dan je verstand en zaoi je koölzaed in 'n goeie stoppel. Daer oor nog al wat graen achter g'ouwe 'as je dat zoo es oord. Dat gaet daermee glad nie goed. Noe bin m'n zoo gelukkig, dat de con trole niet te streng is, integendeèl vrii soepel, mar noe gloöf 'k toch, dat de zaek overdreven oord. Dat 'n boer der zelf van ete kan, is nie meer dan bïllek; as dat nie kon, zou 't ök niet deuge. Mar noe zulle julder 't toch wél mit mien eèns weze, dat 't nie noödig is, dat alle meugeleke en dïkkels onmeugeleke menschen der volop van mee ete, neèje, da's noe es glad mis. Ik oörden van de veearts, die kom bie alle boeren en bie alle boeren vraegt ie om wat graen. Die durve tegenover zoo iemand 't dan nog nie te laten, dus gloöf gerust, dat zoo iemand mit 'n kwantum terve zit, 'n pakuusouwer ge ilek. Noe ebbe dat soort menschen nog veel terve noödig ök, want ze luste natuur lijk alleèn gebuuld brood, krop uut de zak is nie goed voor de dames der maeg- jes. Noe zal der meschien wel es 'n tied komme, dat de controle nie meer zoo soepel is, dienkt er dan om, dat dat nie de schuld is van d'overeid. Daer oörd alles nog alles makkelek op gestoke. Mar weest er van overtuugd, dat de boeren die der noe misbruuk van mae- ke, de schuld ervan bin. Op zoo meniere vraege ze geweun om verscherpte con trole. Dan ebbe ze der zin. As 't an mien lag, zouwe ze die kriege ök, mar dan was 't meschien weer nie goed. n Mensch is tegenstrijdig, ee. ARJAON. Voor den tabaks-teler: Wanneer de tabaksoogst binnen is worden de tabaksblaren door z.g. fermenteeren voor verschillende doeleinden geschikt ge maakt. De bewerking is nog verschillend of men tabak verlangt voor sigaren, pijp dan wel om te pruimen. Voor pruimtabak gebruikt men tegenwoor dig soms weer de eest, een soort fornuis waarop de nog vochtige gekorven tabak tot een zekeren graad wordt verwarmd en- gedroogd. Deze eest treft men het meest aan bij z.g. eigenwerkers. In de fabrieken volgt men een anderè bewerking. De eest is het best te vergelijken met een ouderwetsch fornuis, waarin een flinke pot voor de verwarming en waarop voor keu kendoeleinden een paar gaten zijn aange bracht, waarin diverse pannen kunnen wor den geplaatst. Het eestfornuis wordt even als het ouderwetsche keukenfornuis ge stookt, maar de bovenkant is vlak en heeft geen openingen. Zy bestaat uit een rooster- plaat en daarop is een zinken bak beves tigd. Het vuur in den pot kan de warmte naar boven vrij uitstralen en verwarmt den bodem van den zinken bak tot een vrij- hoogen graad. (Zie teekening). Als nu de vrij vochtige van den kerfsnijder komende tabak verder zal worden bewerkt, wordt zij in den zinken bak uitgestrooid bij kwantums van 5 10 pond. Het kruid mag echter niet met den vrij heeten bodem voortdurend in aanraking blijven, dan zou het verschroeien en verpulveren, dus bij het eesten moet de arbeider de hoopjes voort durend omroeren zooals de bakker beslag in den trog. Het eesten is een zeer ongezond werk; de uit den zinken bak vrijkomende dampen zijii min of meer giftig en veroorzaken scherpe prikkels. Aan den van het geëeste product afkomenden rook en de kleur er van kan de werkman zien of 't droogproces ver genoeg is gevorderd. Voor pruimtabak moet de ge korven tabak 10 minuten in den zinken bak blijven voor shag 5 min. Het gedroogde kruid wordt op den tabakszolder uitge spreid, later op hoopjes gebracht en In zakken gedaan.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5