Stroovoorraad en -gebruik Contracten voor knol zaden en verplichte koolzaadverbouw Verbouw aardappelen en koolzaad Officieele landbouw- mededeelingen „T 1 V 0 L 1" Productieslag- 1944. Nauwelyks is in de Wieringermeer de oogst van het land, of men begint weer met de inzaai voor het volgend jaar. Hier het omploegen van een aardappelveld, terwijl direct daarna de zaaimachine het veld reeds weer bezaaid met koolzaad voor het volgend jaar. (Foto: C. N. F./Kuiper) Den laatsten tijd bereikten ons vele be richten, ook klachten, dat men niet in staat was den nog aanwezigen voorraad stroo, afkomstig van oogst 1942, af te zet ten. Dat was een moeilijke zaak. Immèrs veel van dit stroo of vrijwel alles zat opge slagen in de schuren, waarin het koren van oogst 1943 weer opgeslagen diende te worden. Van dit oude stroo is veel naar buiten gezet en een deel alsnog verkocht aan veehouders e.a., welke het wel konden gebruiken. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat nog eenig stroo van 1942 aanwezig is, terwijl thans ook al wel als vaststaand mag wor den aangenomen, dat van oogst 1943 een flinke oogst verwacht mag worden, zeker meer dan normaal. In aanmerking genomen het feit. dat in 1943 veel meer -graan is verbouwd dan in 1942,. valt op te maken, dat uiteindelijk belangrijk grootere voorraad stroo dezen winter ter beschikking van den Neder- Jandschen boer zal staan dan de laatste jaren het geval was. De vraag mag thans worden gesteld: Waarheen met dit stroo, te meer, waar we er rekening mee njoeten houden, ddt de ruwvoeder-positie op onze veebedrijven gunstig genoemd mag worden. Immers de hooioogst was veelal zeer ruim, terwijl ook thans vooral de laatste 3 weken de grasgroei gunstig is geweest en dus aan genomen kan worden, dat van de 2e snede vrij veel ingekuild kan worden. Tevens is de veestapel, vergeleken bij het voorgaande jaar, weer iets afgenomen, al met al een heel verschil met de winters 1940/41, 1941/ 42 en betrekkelijk ook nog 1942/43, hoewel in de laatst genoemde periode een ieder vrij ruim rondkwam met het stroo, door dat de koeien zeker enkele dagen later werden gestald dan normaal en 2 weken eerder de wei ingingen dan de 2 jaren voor deze. Genoemde 3 winters werd aan de meeste veehouders minder stroo toegewezen dan ze wel verlangden, terwyl de gemengde bedrijven yan het door hen verbouwde Wij brengen nog even in herinnering, dat degenen, die knolzaden e.d. hebben ge contracteerd en uit dien hoofde vrijstel ling van den verplichten koolzaadver bouw hebben gekregen, toch in het vol gend voorjaar zomeroliezaden (blauw- maanzaad e.&) moeten verbouwen tot een geljjke oppervlakte als de kwijt gescholden kóolzaadverplichting, dus niet anderhalf maal zooveel. stroo veelal meer moesten inleveren dan ze lief was. We mogen rustig aannemen, dat dit dezen herfst wel iets' anders zal zijn. Een andere vraag is echter: zullen wy niet over te veel beschikken, m.a.w. zal voor het aan wezige stroo geen afzet zijn te vinden? We gelooven dit niet! Vanouds was het zoo: op de gemengde bedrijven werd het eigen verbouwde stroo vrijwel geheel ge bruikt op eigen bedrijf, men had het vee veelal ruim in het strooisel liggen, wat op zichzelf alreeds veel goeds inhield, echter tevens werd door deze handelwijze veel stroo uiteindelijk verwerkt naar den mesthoop. Waar we thans een strooprijs hebben van klein 20.per 100 kg., zal menige boer zich de vraag stéllen of het voor de doel einden hier genoemd ook te duur is. De opvattingen hierover zullen wel eenigszins uiteenloopen, echter laat ons bedenken, dat de kleine verstrekking van kunstmest en de verminderde hoeveelheid stalmest van minder kwaliteit het vormen van een goeden mesthoop zeer zeker aanbevelens waardig maken. Veel stroo in den mest houdt de vloeibare mestdeelen beter gebon den, beter bewaard dus, terwijl de tot rot ting overgaande stroodeelen zeer zeker als mest in het land, hetwelk al reeds zeer zuinig wordt bemest, zeer ^vaardevol ge acht mogen worden. De waarde van stal mest en organischen mest in 't algemeen is door den heer Ir. Kerkhof in dit blad in voorgaande nummers uitvoerig uiteen gezet. Evenwel ook zonder veel berekening twijfelen we niet of de boer op de zand gronden zal het vormen van een goeden mesthoop waardeeren en daarvoor gaarne iets ruim in het stroo zitten. Welnu, we verwachten wel, dat hem hier toe dezen herfst en winter de gelegenheid zal worden gegeven en zoo zal er naar we meenen ook zeer zeker geen 'sprake zijn van een teveel aan stroo. We nemen nog deze gelegenheid te baat om ook den aardappelverbouwers er op te wijzen: nu er wel stroo is, bedekt ook nu vooral uw aardappels met een flinke laag stroo. lederen herfst blijkt weer, dat vele aardappels zeer tot schade der verbouwers en tot schade onzer voedselvoorziening te slordig d.i. veelal met te geringe bedek king worden weggezet. Dit gebeurt vooral direct na het rooien op het land. Ook hier geldt dus: nu er stroo is, benut het! v. d. V. Men krijgt 500 gld. per ha. scheurpremie, wanneer de oppervlakte aardappels of koolzaad wordt uitgebreid in verhouding tot 1942 voor aardappels en voor kool zaad boven den verplichten verbouw. Deze uitbreiding behoeft niet speciaal op het gescheurde grasland te worden ver bouwd. Wanneer in totaal de uitbreiding aan aardappels of koolzaad maar aan wezig is, dan is een en ander in orde. Oliezaadteeltplicht De vorige week is er op deze plaats op gewezen, dat onheffing van den oliezaad teeltplicht wegens den verbouw op con tract van koolsoorten, niet noodzakelijk inhoudt, dat er ook ontheffing wordt ge geven van den teeltplicht voor zomerolie zaden. Het blijkt wenschelijk deze kwestie met een paar voorbeelden te verduidelijken. Voorbeeld 1. Een teler heeft een koolzaad- plicht van 3 ha. Hij sluit een contract af voor 2 ha. zaad van roode kool en krijgt deswege ontheffing van den koolzaadplicht voor 2 ha. en (aannemende dat er ge vaar voor kruisbestuiving bestaat of, dat een geschikte ^Öorvrucht ontbreekt) tevens voor de resteerende 1 ha. Deze teler moet ondanks de hem verleende ontheffing voor 3 ha. van winteroliezaad in het voorjaar 1944 verbouwen: a. indien hij in 1942 of 1943 ook tuin- bouwkoolsoorten voor zaad heeft ge teeld, alleen 1 ha. zomeroliezaad (d.i. de 1 ha., waarvgor hij ontheffing heeft gehad wegens gevaar voor kruis bestuiving of omdat een goede voor vrucht ontbrak); b. indien hij in geen der jaren 1942 of 1943 tuinbouwkoolsoorten voor zaad heeft geteeld, 2 ha. zomeroliezaad (de ontheffing geldt dan niet voor zomer oliezaad) plus 1 ha. zomeroliezaad, alzoo in totaal 3 ha. Voorbeeld 2. Van denzelfden teler (die een koolzaad- teeltplicht heeft van 3 ha.) wordt ver ondersteld, dat hij een contract afsluit voor 2 ha. zaad van herfstknollen. Hij krijgt onheffing van 3 ha. (2 ha. con tract en 1 ha. gevaar voor kruisbestui ving). In dit geval moet de teler in het voorjaar 1944 in totaal 3 ha. zomeroliezaad ver bouwen. Het speelt dan geen rol, of hij in 1942 of 1943 al of geen zaad van kool soorten e.d. heeft geteeld, omdat herfst- knollenzaad een landbouwz.aad is. Uit bovenstaande voorbeelden moge blij ken, dat in heel veel gevallen de hier be doelde ontheffing practigch geen beteeke- nis heeft. Ze heeft alleen beteekenis in dien er sprake is van contractteelt van tuinbouwkoolsoorten (bloemkool, savoye- kool enz.) voor zaad en dan nog maar alleen, indien de contractant ook in 1942 of 1943 zaad van tuinbouwkoolsoorten heeft verbouwd. Inzameling oud bindtouw Iedere landbouwer is verplicht bij het dorschen van zijn productie de eindjes oud touw te verzamelen en in te leveren bij een handelaar tegen ontvangst van een inleveringsbewijs. Dit inleveringsbe- wijs dient zorgvuldig te worden bewaard en later bij de aanvrage om nieuw touw te worden ingeleverd. Van degenen, die niet of niet voldoende oud touw hebben ingezameld, kan een heffing van 1. per kg. worden gevraagd. Van de verplich ting tot inzamelen kan geen enkele vrij stelling worden verleend, dus ook niet indien de dorschmachine is voorzien van lossnij-apparaat. Leveren slachtvee Veehouders, die nog onvoldoende op den rundvee-aanslag 1943 geleverd hebben, die nen thans met spoed den achterstand aan te zuiveren. Wordt aan dit verzoek geen gevolg gegeven, dan volgt onverwijld een lastgeving tot leveren, waaraan binnen 7 dagen moet worden voldaan. Overigens wordt den .veehouders, die slachtrijp vee hebben en nog niet geheel aan den aanslag hebben voldaan, drin gend verzocht dat vee af te leveren. Dit geldt ook voor runderen, die vrijwel slachtrijp zijn en op contract geleverd worden. Herfstinventarisatie Ten behoeve van de herfstinventarisatie, die inmiddels begonnen is, wordt den ge- organiseerden verzocht gegevens klaar te maken omtrent het aantal stuks runderen, schapen en varkens, die in voorraad ge houden worden alsmede gegevens betref fende de gehooide oppervlakte en den aan wezigen voorraa.1 gras-, klaver- en lucerne- hooi. Ook de uitgezaaide oppervlakte kool zaad (of de oppervlakte, die men voor nemens is uit te zaaien) klaver enz. .en stoppelgewassen zal worden opgenomen. DE WND. PROV. VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND. öetalingen aan telers Door het Kantoor van den Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland wordt bekend gemaakt, dat de betalingen aan aan telers voor ingeleverde producten bij het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouw producten, Afd. Zeeland, met ingang van 30 Augustus 1943 niet meer zullen geschie den op een zitdag te Middelburg te houden door de Nederiandsche Landbouwbanlt N.V. doch dat deze bank voortaan de volgende Boerenleenbanken op Walcheren zal in schakelen. Ongeveer 14 dagen na levering dienen be trokkenen zich tot den kassier der betref fende Boerenleenbank te wenden. De betalingen zullen dan bij de navolgende Boerenleenbanken geschieden Arnemuiden v.d. gemeenten Arnemuiden en Nieuw en St. Joosland. Biggekerke v.d. gemeente Biggekerke. Domburg v.d. gemeenten Domburg en Aagtekerlce. Grijpslcerke v.d. gemeente Grijpskerke. Koudelterke v.d. gemeente Koudekerke. St, Laurens v.d. gemeenten St. Laurens en Middelburg. Oost en West Souburg v.d. gemeenten Oost en West Souburg en Vlissingen. Ritthem v.d. gemeente Ritthem. Serooskerke v.cfc gemeenten Serooskerlte, Oostkapelle en Vrouwepolder Veere v.d. gemeenten Veere en Gapinge. Zoutelande v.d. gemeenten Zoutelande, Me- liskerke en Westkapelle. Het rechtstreeks afleveren van lijnzaad aan exporteurs De W'nd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend dat de telers/vlassers in Zeeuwsch Vlaander'en het ongekeurde lijn zaad rechtstreeks aan de erkende expor teurs mogen verkoopen onder de volgende voorwaarden De controle op en de monstername na het afrepelen blijft volledig gehandhaafd. Binnen 10 dagen na het afrepelen. moet het zaad aan de betreffende exporteurs zijn afgeleverd op Z. T. vervoerbewys. Dit Z.T. vervoerbewijs wordt door den P. H. B. uit sluitend afgegeven aan de telers/vlassers op vertoon van het dorschbriefje. Lijnzaad, dat na 10 dagen niet afgeleverd is aan een bevoegde exporteur, zal door de P.A.V.A. als slagzaad worden ingenomen. Teelt en bereiding van tabak De teelt van tabak is de laatste jaren zeer sterk uitgebreid. Een heel goed boekje, waarin de teelt, het oogsten en bereiden van tabak wordt beschreven is no. 28 v. d. Mededeelingen van den Tuinbouwvoorlichtingsdienst, ge schreven door Ir. H. J. A. Slits. Ten gerieve van hen, die dit boekje willen bezitten, hebben wij een aantal exemplaren besteld, die wij tegen den kostenden prijs van 0.32 beschikbaar stellen. De boekjes kunnen worden afgehaald op Groote Markt 20 te Goes, terwijl franco toezending volgt na ontvangst van het be drag (giro 199365). GrOES Bezoekt Hotel-Café-Eestaur. t.o. Station Goes Telef. 2555 Houden en het vervoeren van geiten. Het vervoerverbod voor geiten is van 23 Augustus af opgeheven met dien verstande, dat alleen geleidebiljetten mogen worden afgegeven voor het vervoer van geiten en bokken, alsmede geite- en boklammeren van een geitenhouder naar een geitenhou der, aan wien een aankoopvergunning is uitgereikt. "Vervoer naar een markt blijft .verboden. Aankoopvergunningen worden uitgereikt aan personen, die op 1 Januari 1943 lid waren van een geitenfokvereeniging en aan hen, die vóór 1 Juni 1943 geiten en/of bokken hebben gehouden. Bovendien kun nen arbeiders, kleine boeren en tuinders, die voorheen geen geiten hadden, doch over voldoende voeder beschikken en de geiten op eigen bedrijf kunnen houden, hiervoor in aanmerking komen. Aanvra gen voor aankoopvergunningen in te die nen bij de Plaatselijke Bureauhouders. Voorts is bepaald, dat een ieder ten hoog ste twee geiten (d.w.z. vrouwelijke geiten, die ten minste eenmaal gelammerd hebben) alsmede twee geitelammeren (d.w.z. vrou- ïveuöke geiten, die nog niet gelammerd hebben) naag aanhouden. Een groot aantal geiten mag alleen worden aangehouden, indien namens het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch daartoe een schriftelijke ver- is verleend. Zij, die op 1 Januari 1943 reeds lid waren van een geitenfokver- ®enig'ng, dienen zich hiervoor te wenden tot den secretaris, terwijl alle overige per sonen zulks bij den Plaatselijken Bureau- houder moeten aanvragen. Vervroegde afroep van contractrunderen Alle contractrunderen, welke vóór 1 De cember a.s. moeten worden geleverd, wor den afgeroepen vóór 1 October a.s. Hier onder zijn niet begrepen runderen, welke op naweide-contract worden gehouden. Contractanten worden na 1 September a.s. in de gelegenheid gesteld om naweide-con- tracten af te sluiten, waarvan de levering vóór 15 December a.s. zal moeten geschie den. Deze runderen zullen echter alleen worden afgeschreven van dei# leverings plicht 1944. Het afschrijven van contract bonnen op de levering 1943 zal dus na 1 September a.s. niet meer kunnen geschie den. Handel in stamboekschapen. Voortaan kunnen wederom geleidebiljetten worden verkregen yoor het vervoer van stamboekschapen en'- stamboeklammeren naar bedrijven van stamboekleden. Markten mogen voorshands nog niet worden gehou den. De handel in stamboekdieren op fok- veedagen is wel toegestaan, mits de kooper kan aantoonen, dat hij lid is van een erkend schapenstamboek. Aan handelaren zullen alleen, dan vervoerbewijzen worden afgege ven, indien zij een vergunning van het stamboek overleggen, dat zij gemachtigd zijn een nader aan te geven aantal scha- fen aan te koopen ten behoeve van nader e noemen stamboekleden. Afhalen veevoederbonnen De Wnd, Voedselcommissaris voor Zee land brengt ter kennis van de georgani seerde veehouders, dat zij de veevoeder bonnen voor de periode 3—30 October 1943 op 6 en 7 September a.s. af kunnen halen bij den PI. Vertegenwoordiger. Tegelijker tijd zullen door de P. Vertegenwoordigers de havertoewijzingen voor het seizoen 19431944 worden uitgereikt. Later afhalen heeft tot gevolg, dat géén voederbonnen zullen worden uitgereikt. Be bonnen moeten vóór of op 9 September d.a.v. bij den gebruikelijken handelaar worden ingeleverd.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7