DE VERZORGING! De hoeve een toevlucht Voor de Landvrou wen De Landstand Zeeland in 2 Vooral in zand. en dalgrondstreken wordt vauk door de boeren een klein perceeltje tarwe gezaaid voor eigen gebruik. Tegen dezen opzet kan men weinig bezwaar maken, want de zandboer wil, wat logisch is, ook graag tarwebrood eten. Nu Is het echter vaak zoo, dat die kleine perceeltjes op voor tarwe ongeschikten grond, een zeer lage opbrengst geven. Dat Is voor den boer wel niet zoo erg, want het gaat hem er maar om, dat !»U vol doende tarwe voor eigen gebruik heeft. Kn dat heeft hy al gauw. Maar bezien we de zaak uit het oogpunt van het algemeen belang, dan wordt het wel wat anders. I'er bedrijf zyn die per ceeltjes tarwe met veel te lage qpbrengst niet van beteekenis, maar telt men al die perceeltjes by elkaar, dan wordt het een oppervlakte van vele. honderden h.a. Nu is het te hegrüpen, dat men op die hon derden h.a. beter een gewus kan verbou wen, b.v. rogge, dat op den grond thuis hoort en een goede opbrengst geeft, dan tarwe, die toch maar een halve opbrengst geeft. Er gaat zoodoende opbrengstmoge- ÏUkheid verloren, die beter benut kon wor den. Maar de zandboer moet toch ook broodtarwe hebben, zal men zeggen. Zeker, doch daar Is ook een mouw aan te pussen. Ook nu reeds bestaat de moge lijkheid rogge om te wisselen tegen tarwe voor eigen gebruik. Doch daar zit nogal wat administratieve rompslomp aan vast. Er zijn niet zoo heel veel boeren, die daar gebruik van maken. Wanneer deze om ruiling wat eenvoudiger wordt gemaakt, Is er o.i. geen bezwaar tegen den verbouw van tarwe voor eigen gebruik op zand-, dal. of veengronden te remmen. Dezer dagen viel ons een advertentie op, waarin tabaksplunten te koop werden aan geboden, volgens de mededeellng prach tige zware planten, met potkJult, waar door de plant b(j het uitzetten direct door kan groeien. Ieder, die wel eens een volslagen tabaks plant he^ft gezien, kan begrijpen, dat men nu In begin September geen tabak meer moet gaan uitzetten, want dat dit zeker geen volwassen planten meer kunnen wor den. De op den normalen t|jd uitgezette planten beginnen 4in al rijp te worden. Laat U door zoo'n advertentie niet in den waan brengen, dat U met nu te planten nog een fatsoenlijken tabaksoogst mag eerwachten. Dat is natuurlijk een onmoge lijkheid. In deze rubriek van 27 Aug. werd de aan dacht gevestigd op de voorbereiding voor oogst 15144. O.m. werd gezegd, dat de winterrogge thans gezaaid moet worden. De aandachtig" lezer zul begrepen heb ben, dat hier een abuis in het spel wus. Dedoeld was het winterkoolznad. De rogge Is nu nog niet aan de beurt. Daarvoor Is de maand October de aangewezen tijd. De huissluchtlngsvarkens brengen nog steeds groote moeilijkheden voor den hou der mede. Niettegenstaande het feit, dat van vele kanten, ook door ons, gewezen Is op het onhoudbare van de veel te hooge prijzen der biggen In den zwarten handel, Is er nog steeds geen regeling getroffen, om-leder, die een varken mag aanhouden, tegen redelijke prijzen aan een big to hel pen. Ook nu weer hoorden wy een geval, dat treffend den misstand teekent, die er op dit terrein bestaat. Een tuinder met een bedrijf van ruim I h.a. grond moest naast zijn huisslachtlngsvarken een con tractvarken aanhouden. Beneden ƒ200.— kon hü geen big koopen. By levering van het contractvarken ontvangt hy misschien 70 i\ 80 gld. Daarvoor moet het dier dan ook nog gevoerd worden. Dit wordt dus wel een strop van meer dan 200 gld., om van liet voeren van het huisslachtlngsvar ken nog maar niet te spreken. Het betrof hier een gezin met 7 kinderen. Er konit dus voor dien tuinder toch al heel wat kijken, om voor zijn gezin In het onderhoud te voorzien. De toestand, zooals hy nu is, Is een sociale misstand, waarin toch zeker verandering moet worden gebrncht. Een andere briefschrijver wijst er op, dat hy volgens den Lundstand verplicht Is mede te werken aan do voedselvoor ziening van ons volk, maar acht het daartegenover den plicht van den Land stand er voor te zorgen, dat de boeren In de gelegenheid worden gesteld hun bc- dryf zoo goed mogeiyk uit te oefenen. Zeker, we zijn er van overtuigd, dat er groote moeilijkheden zyn en zeker ook, dat er misstanden zun, b.v. zwarte han del en bevoorrechting door leveranciers, waardoor men vaak niet kan krygen, wat men noodlg heeft. De Landstand tracht zooveel mogeiyk voor de boeren te berei ken, maar men moet niet vergeten, dat do Landstand niet alleen baas is. Vier jaren duurt nu de gewapende wor steling om de onafhankeiykheid van een geheel werelddeel tegen de machten en krachten, die met hun geld en hun goud heerschers willen zyn over de aarde en al, wat duarop en daarin Is. Veel is er in die vier jaren gebeurd, veel is er anders geworden dan by den aanvang van den stryd. Terwyi we deze regels schrUven is de lucht vervuld van het geronk van motoren en dreunen de afweerkanonnen. Die motoren dragen een last van dood en verderf naar dicht bevolkte steden, waar honderddui zenden menschen weer een nacht geen rust zullen vinden, omdat hun levens in nood zyn. Wat is dat een huiveringwekkende ge dachte. En toeh zitten wy en tikken rustig deze regels, de bestemd zyn om straks hier en daar weder iets van begrip te verwekken voor het waarom van de gruwelyke dingen, welke zich voltrekken. Inderdaad, gruwelyke dingen. Hoezeer de meeningen over allerlei verschynselen ult- eenloopen, daarover is leder mcnsch met een menscheiyk hart en een menscheiyk verstand het eens met lederen anderen mcnsch met ook zoo'n hart en ook zoo'n verstand. Vanwaar dan die Inneriyke rust by het weten, welk lot weer zooveel medemen- schen treft in deze zelfde oogenhlikken? Twee oorzaken zyn daarvoor. De eerste Is de overweging, dat de machten van het verderf nu elndeiyk gedwongen zyn om het vaische masker van menschlievendheid waarmee r,y zoolang de volken konden be driegen, af te werpen, zoodat ledereen zien moet, dat hun geen middel te gemeen, geen mogeiykheid te wreed is als het gaat om hun vermeende belan -en. Deze Ame rikanen en deze Engelschen, die zoo vro- meiyk op dien Zondag in 1939 den oorlog begonnen, zoogenaamd voor het heil der menschlieid, stellen zich hierir.eo zelve aan de kaak als de bruutste geweldenaars, die met dezelfde koelbloedigheid massa-moor den vanuit' de donkere lucht begaan als zy voor dien, in zoogfcnaamden vredestyd, honderdduizenden de bitterste armoede lieten lydcn, terwyl zy elders Gods koste- ïyke gewassen lieten vernietigen als er naar hun zin onvoldoende aan te verdienen viel. Deze rauwe spot met elk begrip van ridderiykheid en krygsmanseer Is het allerschrilste bewys voor de juistheid van inzicht by degenen, die hun volken aan de heerschappü d£j* kapitalistische schyn- democratieën willen onttrekken. Dat de Anglo-Anierikanen tot deze uiterste mid delen hun toevlucht moeten nemen na vier jaren van ontwyken van den eeriyken oor log, Is in wezen een getuigenis voor de kracht hunner tegenstanders en van die kracht is de toekomst van ons, in Europa afhankeiyk. En de tweede oorzaak voor onze rust is de wetenschap, dat de leefkracht der vol ken uiteindeiyk niet zetelt in die geteister de steden, hoe belangryk zy zyn, maar woont op de hoeven. Wy zullen het nu niet hebben over het veelgeprezen gezonde boerenbloed, maar wel is het goed, er even op te wyzen, dat meer dan ooit thans de hoeve de toevlucht van het volk is. wy zien het in eigen land, dat geenszins de zwaarste lasten van den stryd draagt, hoe ernstig ook hier voor velen het leed moge zyn, wy zien het hier, hoevelen heul zoeften bU dsn boer. En wy hooren hoe elders gansche stadswijken ontruimd worden en trein na trein de bewoners voert naar bulten, waar zy opgenomen worden onder de bescher mende hoevedaken. Want daar Is de veiligheid zooveel grooter, de kwetsbaarheid zooveel geringer. Wie zich deze werkeiykheid voor oogen houdt, die mag dankbaar wezen als hy boer kan zyn. Maardie moge ook de verantwoordeiykheid, welke zyn gun stige positie hem verschaft, begrijpen en verstaan! Daar ontbreekt het een en ander aan, dat weten we wel. Over het algemeen evenwel zal ons boerenvolk zich aan die verantwoordeiykheid niet onttrekken. Waar de hoeve toevlucht moet zyn, daar zal zy het wezen voor leder, die z(jn recht op een toevlucht niet verspeelde door eigen schuld. Recht op een toevlucht, dat heeft iedere volksgenoot, die bereid is zyn plicht te vervullen jegens de gemeenschap, waar toe hy behoort en jegens de toekomst dier gemeenschap. Daarom is het fout, als boe rinnen en boeren zich niet zouden inspan nen om voor luchtterreur of ander oorlogs geweld veiligheid zoekenden op te nemen en hun een tehuis te bezorgen. Wj| weten niet, in welke mate het in de naaste toekomst noodig zal zyn, dezen plicht te vervullen. Maar wy gelooven en vertrouwen, dat ook In Nederland overal, waar dit gevraagd wordt, de hoeve een toevlucht zal wezen, opdat zooveel mogelyk de kracht van ons volk bewaard biyve. De hoeve een toevlucht! Dit begrip is een rustpunt van niet hoog genoeg Je schatten waarde. Veel van die hoeven maken een volk sterk en geven het weerstand. Dat 's een kostbare les, die vooral deze vier Jaren van oorlog door sommigen geleerd zal zyn. D. v. d. B. Uit het Noorden van ons land bereikte ons de vraag: „Ho© inoefen wij Bieslook, Salie, Dragon Mierikswortel, Kervel, Pepermunt, Maggi-plant en Venkel verzorgen en door den winter bren gen? Alle Lundvrouwen In ons dorp die de lezing indertijd bijgewoond hebben, hebben bovengenoemde planten In hun bezit." We zullen de planten stuk voor stuk behandelen Bieslook Bieslook is een overblijvend, sterk- zodevormend gewas, dat meestal ver menigvuldigd wordt door de bolletjes, die aan bundels in den grond zitten. Als de planten pas aan den groei zijn, mag het loof nog niet afgesneden wor den, daar dan de kracht tot verdere ontwikkeling zou ontbreken. Later groeien ce te sterker uit, naarmate het blad meer gesneden wordt; voorai, wan neer van tijd tot tyd met regenachtig weer, roet wordt toegediend. Brj droogte baat dit niet, maar schaadt. Met water verdunde hoendermest is ook voedzaam. Het is te ontraden ora bij aanhoudenden regen U snijden, daar het water dan te lang in de open pjjpblaadies blijft staan en rotting veroorzaakt. Kan deze looksoort in Maart of Augustus door de jonge bolletjes vermeerderd worden, men kan haar óók heel goed zaaien. De zaaitijd is Maart-April. Salie Salle is een overblijvende, heesterach tige plant; zij is winterhard en houdt jarenlang stand. Men kan de struiken door stekken vermeerderen er? ook zaaien. Zaaitijd April-Mei in den kou den grond. Later geeft men den planten een ruimte van 70 cm., daar zij vrij hoog worden en breed uitgroeien. In natten bodem zijn ze niet op haar plaats; evenmin in de schaduw. Dragon Dragon uit zaad gekweekt heeft wei nig of geen waarde. Het ontbreekt haar te zeer aan den fijnen geur, waardoor de echte Dragon zich kenmerkt. De plant schiet niet in het zaad; ze wordt alleen door verdeeling van den wortel stok en ook wel door stekkeD verme nigvuldigd. Te vette, vochtige gronden, te veel schaduw zijn van nadeeligen invloed op het aroma. Ze heeft een zonnige plaats noodig en een vrij drogen, niet te vruchtbaren bodem. Zij kan jaren achtereen op dezelfde plaats blijven staan en groeit steeds breeder uit door zijscheuten, die gemakkelijk wortel schieten. Mierikswortel Mierikswortel is een overblijvende plant; zij heet ook wel peperwortel wegens de prikkelende, opwekkende eigenschap bij het gebruik als specerij. De vlee- zige wortel wordt in schijven of «tukjes gesneden en toegevoegd bij het berei den van verschillende spijzen en zuren. Dit gewas verloochent zijn wilder aard niet. De wortels woekeren soms zóó voort, dat ze schier niet meer uit te roeien zijn. Zij groeit en gedijt In eiken goeden, diep omgewferkten grond, doch een bemeste, vochtig-zandige bodem is het best. Men kan ze desnoods een eenigszins beschaduwde plaats geven. De planten moeten 25 cm, van elkaar staan om dikke wortels op te leveren. Ten einde er ook In den winter over te kunnen beschikken, is een bedekking noodig om den grond onbevroren te houden. Doelmatiger is het om het be- noodigde in het najaar uit te graven en in zand ingekuild, op een vorstvrije plaats te bewaren. Kervel Kervel is een 1-jarige plant, d.w.z. een plant die ieder jaar opnieuw ge zaaid moet worden. Daar de bladeren van in het zaad schietende kervel wei nig of geen waarde meer hebben, moet, om heel den zomer, jong, friscb blad te kunnen snijden, meermalen gezaaid worden. Men zaait van Maart af, bij opvolging tot Augustus toe, om de drie, vier weken een kleine hoeveelheid; in Juni-Juli op een beschaduwde plaats. In den nazomer schiet ze zelden meer in het zaad. Op een beschutte plaats is ze tegen een niet te strengen winter wel bestand, doch door de kou verkleurt het blad en gaat de kracht verloren. Pepermunt Pepermunt is een vaste plant, die een vochtige standplaats noodig heeft. Wan neer ze niet beschut staat, is net beter ze des winters te dekken. Maggi-plant of Lavas is een vaste plant. Zij groeit zeer forsch uit en heeft veel ruimte noodig. Op zwaren, voedzamen grond kan ze wel 2 M. hoog worden. Venkel Venkel is een winterharde plant. Meer jarige volwassen venkelplanten beslaan een groote ruimte en leveren veel zaad op. Toch verdient het aanbeveling ora jaarlijks opnieuw te zaaien. We doen dit bij voorkeur niet in het voorjaar, omdat dan meestal de zaadoogst te laat in het jaar komt voor bet be stemde doel. We zaaien liever m Juli of Augustus voor een vroegere, ruimere zaadopbrengst in den volgenden zomer. Het langwerpige zaad moet goed on- dergeharkt worden. By het uitdunnen geeft men den planten 4045 cm. afstand. C. N. UILENBERO-RUPP Redactie-adres: Zeestraat 89, Den Haag, Tel. 115754. Uitgave: Uitgeverij „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaatsing 26 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. per m.m. Abonnementen: Voor niet-leden van den Nederlandschen Land stand 5.— per jaar" of 1.25 per 3 maanden'. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281. Den Haag, Telefoon 11.65.88.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 2