kritiek )er is gemeenschapsarbeid De pruinieiileelt Lof en De Internationale Bosclibouwconferentie in Slowakije Bijeenkomst Landvrouwen Wat" zouden deze menschen moeten be ginnen zonder den boer? Zy zouden verhongeren! En de boer, hij ploegde toort Dat zal hy immer blijven doen. Nu en ook over honderd jaar. Steeds besef fend, dat hy als boer PLICHTEN heeft. Wie echter zijn plicht getrouw jaar in jaar uit vervult, kan ook aanspraak maken op RECHTEN. Voorheen was het zoo, dat wel over de plichten van het plattelands volk gesproken werd, doch voor de rechten had men oog noch oor. Daarom moet het boerenvolk nu toch wel trotsch zijn op de standsorganisatie voor boeren, tuinders en visschers, die in het leven geroepen is om naast de plichten de rechten te stellen. Dit doet z|j niet van bovenaf met de vuist, doch van onderaf via het erf van den boer, waar men het beste voelt, wat het zeg gen wil voor het geheele Nederlandsche volk te werken. En als daarom een functionaris van dien Landstand door een buurman min achtend wordt aangezien, haalt hij de schouders op en voelt zich inwendig alleen een beetje teleurgesteld, omdat er nog alt yd menschen zyn, die willens en wetens him eigen belangen bena- deelen. Wanneer 't dan weer eens boe ren raadvergadering is en de resultaten van door den raad verrichten arbeid besproken worden, wordt de teleurstel ling, die hij over het afzydig staan van velen heeft grooter en dan zou hij wel door zijn dorp wilen gaan om het daar als een omroeper uit den ouden tijd uit te schreeuwen: „Beseffen jullie het dan niet, dat nu de tyd daar is om de rech ten, die ons altijd onthouden zijn te verwerven Alleen door jullie laksheid en kat-uit- den-boom-kijkerij gaat het soms nog zoo langzaam. Kom boerenvolk van Nederland! de Nederland«*che Landstand wacht TT! Uw plaats is nog vry. Hier wordt geen strijd voor het belang van een enkeling, of een groepje, doch een strijd voor net geheele volk geleverd." v. M. De laatste jaren zijn veel pruimen aange plant. Op de Z. H.-eilanden breidt de prui- menteelt zich echter niet uit. Men kweekt hier liever appel en peer, dan heeft men niet zoo veel te kampen met de loodglansziekte. (Stereum purpureum). Op Voorne en Putten vindt men op de meeste bedrijven pruimen, overwegend half- stam Victoria op 5 M., met onderbeplan ting van de roode bes Fay's Prolifec. Langs de kuststreek op de kleinere bedrij ven voldoet deze combinatie goed. Ook treft men struiken aan, maar niet zoo veel. Vooral de Reine Victoria wordt het meest op hulpstam aangeplant, daar deze variëteit nog al slap hout heeft en de tak ken op den grond komen te hangen. Een struikvorm die met de vertakking op pl.m. 50 cm. begint, lijkt ons echter ook zeer geschikt voor deze variëteit. Grond en Grondwaterstand Hoewel de pruimen wel een hoogeren grondwaterstand dan appels kunnen ver dragen, is een te lage ligging toch ver keerd, daar de boomen dan soms last van de gomziekte krijgen. kruimen wortelen niet diep, zoodat men op onbeschutte terreinen veel last kan ondervinden van scheefwaaien, daar moet men rekening mee houden. Verder vraagt de pruim een goed bemes ten grond; en evenals de andere steen vruchten, verlangen de pruimen veel kalk. Onderstammen De varkenspruim (Brussel) is tot nu toe wel de meest gebruikte onderstam; hij heeft het voordeel, dat het een goede groeier is, die gemakkelijk vermenigvul digd kan worden uit wortelopslag. Een na deel is echter, dat hij zoo veel opslag geeft. Het onderzoek naar pruimenonderstammen is nog gaande. De Myrabotaan B schijnt echter ook zeer goed te zijn en wordt den laatsten tijd meer en meer gebruikt. Deze onderstam kan vegetatief vermeerderd worden door aanaarden en stekken. Het is nog al een sterke onderstam en hy voldoet goed voor matige groeiers, zooals Reine Victoria. Matig groeiende onderstammen zijn Ma rianne en Common Plum. Deze worden échter tot nu toe weinig gebruikt. Zwakke groeieVs zijn Mussel en Pershore. Aan zwakke groeiers is echter niet veel behoefte, omdat de pruimen in het alge meen op jongen leeftijd reeds vruchtbaar zyn. Plantaf standen De plantafstand hangt niet alleen van de kwaliteit van den grond af, doch ook van de variëteit en van den onderstam. Matige groeiers, zooals Reine Victoria, hebben in het algemeen aan 5 meter voldoende; de sterkere groeiers b.v. roode Reine Claude d'Ouillins, geve men 7 meter. Variëteiten De Reine Victoria mag in geen enkel prui- mensortiment ontbreken. Deze variëteit is zeer vruchtbaar, is zelffertief en geeft goede opbrengsten. Dunnen is echter noodzakelijk. Zij is zeer vatbaar voor loodglans. Reine Claude d'Ouillins, deze is zelffertiel en een goede stuifmeelleverancier, hy is ■wat laat vruchtbaar, en het hout is bros, zoodat de boom bij zware dracht gemak kelijk uit elkaar scheurt. Early Saxton is matig zelffertiel, en geeft geen hooge kilo-opbrengst; de vrucht is klein; het is een vroeg pruimpje. Wordt niet zoo veel aangeplant. Czar is een goede pruim, is een blauwe variëteit, is zelffertiel en zeer vruchtbaar, een nadeel is echter, dat hij zeer vatbaar is voor loodglans. De Czar wil echter niet groeien op varkenspruim. Eldensche Blauwe. Is een vroege pruim, die goed draagt. Is zeer geschikt voor den inmaak; het is geen kwaliteitspruim. Hij heeft gauw last van spint. Bovengenoemde variëteiten zijn wel de beste. De laatste jaren zyn ook nog al R. Cl. Althann en Ontario aangeplant. Deze variëteiten schijnen vry goed te voldoen. Snoei De snoei van de pruim komt, wat den vormsnoei betreft, overeen met die van de pitvruchten. Wij moeten echter bij het snoeien zorgen, dat wij niet te groote won den maken; de wonden moeten we afdek ken met loodmenie, tegen loodglans In den nazomer snoeien verdient aanbeveling. Het snoeihout moet worden verbrand. De belangrijkste ziekten De loodglansziekte (Stereum purpureum), is wel de meest gevreesde ziekte by de pruim; vele boomen zijn al ten onder ge gaan door deze kwaal. Bestrijding: Alle zieke boomen onmiddellijk verwijderen en verbrandengeen dood hout in den boomgaard laten liggen; snoeihout verbranden. De te maken wonden bij het snoeien afdekken met loodmenie of kan- kerdood. Liefst in den nazomer snoeien. Deze zwam is een wondparasiet, en de spore verspreidt zich in den winter. Door vroeger te snoeien kan men die vatbaar heid en besmetting van deze ziekte ge deeltelijk uitschakelen. Vitrose of smalbladigheid is een virus ziekte, waar weinig tegen is te doen. Bij ernstige aantasting verwijderen en gezond plantenmateriaal aanschaffen. Liefst N. A. K. gekeurd. Spinten In den wintfï® spuiten met 8 pet. minerale olie. Bladluis Spuiten in den winter met Shell W. U. 117 of Selinon e.a., en bij he vige aantasting spuiten met 1/10 pCt. Ni cotine in den zomerjammer is echter, dat de nicotine haast niet meer beschik baar is. Dunnen van den pruim Wil men een kwaliteitspruim telen, dan is het beslist noodzakelijk, dat men de prui men dunt; vooral bij de vruchtbaarste va riëteiten is dat noodzakelijk. Het uitdun nen van pruimen wordt in het algemeen goed betaald. Bemesting Wordt er met kunstmest bemest, dan geve men 800 kg. ammonsalpeter, 600 kg. super en 600 kg. patentkali per ha. De pruim vraagt een goede bemesting. Daar de pruimen zeer vroeg bloeien, be vriezen de bloemen nogal eens, zoodat men niet op geregelde oogsten kan rekenen. Van 1933 tot en met 1936 werden achter eenvolgens de volgende hoeveelheden prui men geteeld6, 8, 10 en 5% millioen kg. De boer zingt zijn eigen liederen Voor eenigen tijd heeft de Dienst voor Kultureele Aangelegenheden dei N.L. V.C. in België (d.i. de Belgische Land stand) een groote prijsvraag uitgeschre ven voor Boerenliederen. Er werden daarbij prijzen uitgeloofd van 1500, 1000 en 500 fr. Aanvankelijk was de slui tingsdatum van inzending bepaald op 1 September 1943 doch is nu verlengd tot 1 October van dit jaar. Het is een zeer goede gedachte op deze wijze te trachten aan het boerenvolk eenige echte eigen boerenliederen te geven. Nog veel te weinig boerenliederen, die den geest van het boerenvolk weergeven, hoort men ook in ons land. Het is hier al net mee als met alles, het populaire ligt het meest in het ge hoor, met als gevolg dat men ook over de akkers vaak liederen hoort schallen als ..Ouwe taaie". ..Als op Capri en „Ik ben verliefd op een keukenmeid". Hoe aardig het ook is deze liedjes af en toe eens te hooren, het is en blijft amusementsmuziek en geen volk $ïag zich verlagen deze liederen als volks liederen te gaan beschouwen. Wij be zitten tientallen echte frissche volkslie deren, doch daarnaast mag men gerust van officieele zijde de dichters onder de Nederlanders eens aansporen, eenige goede onvervalschte boerenliederen te componeeren. In België heeft men een voorbeeld gegeven dat zeker navolging verdient. Het is alles boer, wat de klok slaat Iedere Nederlander is er trotsch op wan neer hij buitenlanders hoort spreken over een Rembrandt, een Vermeer of anderen grooten schilder. Ook in dezen tijd telt ons land nog menig kunstschil der die den naam van zijn vak en ons land hoog houdt. Het publiek is echter niet zoo veel- eischend en wanneer iets zonder bon te krijgen is, koopt het maar al te licht ook artikelen die geen knip voor de neus waard zijn. Zoo stonden wij dezei dagen voor de etalage van 'n grooten kunsthandel in een vrij voorname provincieplaats. Vele schilderijen waren daar tentoongesteld, doch nelaas waren de meesten slechts een poging om een schilderij te worden. Vooral de landschappen rijkelijk versierd met boerenhofsteden waren in grooten getale aanwezig. Doch juist om deze hofsteden gaa.t het. Het waren van' die echte bordpapieren villa'tjes, zooals wij eenige jaren gele den overal als paddenstoelen uit den grond zagen verrijzen. En die vereeuwigt men nu op een kostbaar stuk linnen met even kostbare olie-verf, omdat het plat teland en zijn bewoners in de mode zijn. Er was nog een mooi schilderij in die etalage. Een oude boerin, voor een stulp gezeten, druk bezig metaardappelen schillen. Het mensch geleek niets op een boerin, kon er ook niet op lijken, want ze was natuurlijk slechts ontsproten aan de fantasie van een „kunstschilder", die weet dat de boerenbevolking „in trek" is. Het is niet prettig voor den winkelier, doch wij hopen dat deze kunstige schil derkunst spoedig op den rommelzolder zal belanden, om daai getuigenis af te leggen van een voorbijgaanden oorlogs tijd waarin men het volksdeel dat voor de voedselvoorziening zorgt aanbidt. Wanneer de „kunstschilders" niets beters kunnen schilderen laat ze het volk dan op een andere wijze dienen, door b.v. bij den boer op het land te gaan wer ken. Misschien kunnen ze dan ook nog eens een studie maken van het „echte" platteland v. M. In de Hooge Tatra werd van 31 Aug. tot 4 September de zitting gehouden van de Internationale Boschbouwcen- trale. Deze centrale, welke haar zetel te Berlijn heeft, werd in 1938 opgericht en houdt zich bezig met alle problemen, verband houdende met de productie èn het verbruik van hout. Leden van de Internationale Bosch- bouwcentrale zijn, behalve Slowakije, Duitschland, Kroatië, Denemarken, Spanje, Finland, Frankrijk, Hongarije, Italië, ^lexico, Noorwegen, Bulgarijë, Nederland, Roemenië, Zweden, Zwitser land en Turkijë. De volgende landen hebben hun deelname aan de zitting toegezegd: Duitschland, Bulgarijë, Kroa tië, Denemarken, Spanje, Finland, Frankrijk, Hongarijë, Italië, Roemenië, Zweden en Zwitserland. Op het pro gramma van de conferentie in de Hooge Tatra stonden kwesties van het houtver- bruik tijdens den oorlog, den versterk ten houtaankap, de verbetering van de bosschen na den oorlog, de voorziening van de verschillende landen, de zorg voor de boschweiden en de uniforme klassifi- catie en houtmeting. (Europress). n\|V- Houtasell bevat 6 tot 10 pet. in water oplosbare kali en enkele procenten fos- forzuur. Lymbftnüeri ter bestrijding van den kleinen wintervlinder moeten half September om de stammen bevestigd worden Sterkere veulens worden ei geboren, wan neer de dragende merriën werken. Een paard vergaat als het niet ver gaat. Aardappelen die behept zijn met de aard appelziekte moet men alléén rooien als grond en gewas droog zijn Veewagens spelen bij de verbreiding van sommige ziekten (bijv. de varkenspest) dikwijls een belangrijke rol. Let er op, dat ze schoon zijn. Op Dinsdag 14 September a.s. zal te Goes in de „Prins van Oranje" een prov. vergadering gehouden worden van de afd. Landvrouwen van den Nederlandselien Land stand. Punten der agenda zyn: Indrukken van de reis naar Duitschland. Vlaamsche declamatie. Vertooning van de film „Nyvere handen". In de pauze bespreking over het maken van pantoffels, kinder schoentjes en biezen sandalen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5