otn emtrw in 9 MILLIARD 6 Paardenfokkerij Déze keuringen werden gehouden te Cloppenburg (Z.-Oldenburg) en Roden- kirchen (N.-Oldenburg). Gekeurd wer den 2'^-jarige hengsten en 3 en 4-jarige merriën. Meest driejarigen. Alleen die vierjarigen mogen deelnemen die als driejarigen niet geprimeerd zijn. Mer riën zoowel als hengsten worden op de voorkeuringen uitgezocht. De merriën worden alle geprimeerd, mits de longen en oogen in orde zijn. Van de hengsten vallen er meestal nog enkele af. Op de voorkeuringen worden de merrieveulens en entërmerriën (alleen die als veulen niet bekroond zijn mogen hieraan deel nemen) direct gegrimeerd. In Cloppenburg verschenen 7 hengsten van welke er 2 afvielen. Een premie kregen: Cat. no. 2 v. Sudenberg u. pre- mlemcrrie Adebele III 46677 u. Hinden burg. Vader Ludenberg is een zoon van den volbloed Lupus. Deze hengst voert dus veel bloed. Hij heeft het breede, diepe model der volbloed Oldenburger, is zeer edel, heeft gehalte beenwerk, dat vol doende zwaar ia. Toonde ook beste gan gen. Cat. no. 4 v. Rheinfeldt u. premie merrie Ringeltaube VI 40078 v. Gruser. Zeer zware, breede diepe hengst. Cat. no. 50 v. Helmut u. Bandale 48234 v. Ger- nold. Fraai gelijnde, edele middenzware hengst. Kon meer foktype en hengstuit- drukking hebben. Cat. no. 6 v. Undo u. Dubrone III 50483 v. Gaufried. Beste, ge stopte hengst met zwaar beenwerk en beste bewegingen. Cat. no. 7 v. Sieghart u. premiemerrie Talone II 44746 v. Mar- schall. Klasse hengst, zwaar, breed en diep met sterken rug en gehalte been- werk. Gang zeer goed. In Rodenkirchen bleek wel duidelijk welk een buitengewoon besten jaargang twen- terhengsten Oldenburg dit jaar heeft. Nog nimmer te voren zagen we zulk een cq||ectie bijeen. Enorm zware hengsten, waaronder met pijpmaten van zeker 26 cm. En daarbij veel soort. Ook met de lange staarten kwamen deze zware heng sten nog mooi uit. Hieruit spreekt de adel. We hoorden de laatste jaren wel eens de meeriing verkondigen, dat Gro ningen Oldenburg bjjna benaderde wat den hoogtestand der fokkerij betreft. En nu is het wel waar dat Groningen de laaste jaren geweldig is vooruitgegaan, maar ditzelfde geldt ook voor Olden burg. En dit blijft een voorsprong be houden. Import van werkelijk beste hengsten uit Oldenburg is o.i. dan ook van groot belang voor de Groninger warmbloedfokkerij. Van de 26 voor Ro denkirchen uitgezochte hengsten vielen er slechts 3 af, zoodat er 23 geprimeerd werden. De bekroonden waren: Cat. no. 1 v. Gografu u. Erika 43374 v. Eichwald 2680. Enorm zware hengst, die ons wel wat te veel maat had en beter kon in 't achterbeen. Cat. no. 2 v. Geografu u. Algebone III 42713 v. Gruson 2763. Klas se hengst, fraai gritjnd en zwaar, toonde beste gangen. Cat. no. 3 v. Goldengel u. Schwarzita 47459 v, Gauherr 3482 Beste, sterk gelijnde, middenzware hengst kon in croupe iets anders. Gang en houding extra. Cat. no. 4 v. Gograf u. Geiszwalde 4908 v. Sigrat 3478. Klasse hengst, zwaar en met gehalte beenwerk, gang best. Cat. no. 5 v. Goldengel u. Grenella 48021 v. Dieter. Mooie, midden zware hengst, nog even kort in de crou pe. gang best. Cat. no. 7 v. Rheinfeld u. premiemerrie Delata v. Nordstern. Zware, breede, diepe hengst, kon iets sterker in den rug, gang best. Cat. no. 8 v. Grundus u. Königsruh II 45359 v. Gersbach. Enorm zwar/., breede, diepe hengst, gang goed, voorstand kon iets anders. Cat. no. 10 v. Goldbach u. pre miemerrie Antina 46007 v. Riedolf. Sterk gelijnde, harde, middenzware hengst, moet nog wat uitkomen, gang best, voor iets afwijkend. Cat. no. 12 v. Udo u. Perlenbrobe 51688 v. Marcus. Beste, breede, diepe hengst met besten gang, kon iets rechter in 't achterbeen. Cat. no. 13 v. Rheinfeld u. premiemerrie Ar- mela IV 45590 v. Dieter. Klasse hengst, breed, diep en zwaar met gehalte been werk, gang eenvoudig. Cat. no. 14 v. Rheinfels u. premiemerrie Eishaube III 43285 v. Grano 3443. Mooie, middenzware hengst, gang goed. Cat. no. 15 v. Ulrich 3628 u. Dekorta III 49086 v. Rheinstein. Hengst met best gehalte beenwerk, maar matig in bovenbouw; de croupe is leelijk. Cat. no. 16 v. Edgar u. Eiskalte 40961 v. Gruson. Mooie, platte hengst met zwaar, gaaf beenwerk en besten gang. Cat. no. 17 v. Gaumont u. Pidema 44550 v. Rheinfiirst. Goede hengst, kan iets sterker in den rug, beenwerk voldoende zwaar en van best gehalte, gang best. Cat^no. 18 v. Godin u. Elfriedchen VIII 42204 v. Rheinstein. Klasse hengst met machtfgen bovenbouw. Beenwerk vol doende zwaar, gang best. Cat. no. 19 v. Der Oldenburger u. premiemerrie Tet- tea II 36240 v. Dittmar. Zeer zware, breede, diepe, gewelfde hengst van beste klasse, gang en houding extra. Cat. no. 20 v. Ludwart 3631 u. premiemerrie Goldbild 50251 v. Rheinfels. (Wordt vervolgd) „Volk en Bodem" In een speciaal Akkerbouwnummer wordt in het tijdschrift „Volk en Bodem", lei dinggevend orgaan van den Ned. Land stand, belicht, wat de Landstand tot heden voor de Akkerbouwers heeft bereikt, en wat zijn bemoeiingen in de toekomst voor deze groep Agrariërs zullen zijn. De des kundigen in de provincie hebben in dit ver band zeer lezenswaardige bijdragen ge leverd. Eenige belangrijke artikelen over landbouwtechnische vraagstukken den akkerbouw betreffende sluiten zich hierbij goed aan. Zoodat ook dit nummer alles-, zins waard is door de belanghebbende boeren te worden gelezen. De typografische uitvoering valt op, de kleurencombinatie had gelukkiger kunnen zijn. Boerderijboekhouding De vijfde druk van „Boerderijboekhou ding" van den accountant A. van den Berg is bij Nijgh en Van Ditmar versche nen. Een boekje, dat in de praktijk zijn waarde ruimschoots heeft bewezen en dat thans ook rekening houdt met de nieuwe belastingbepalingen. FRED. GROOT. Ncderlandsche Mogelijkheden in het Oosten, een reisverhaal van H. C. v. Maasdijk. Uitg. Neder- landsch Oost-Instituut te 's-Gra- venhage. Als brochure no. 1 is in de West-Oost- Reeks, uitgave van het Nederl. Oost-Insti tuut, een door H. C. v. Maasdijk geschre ven reisverhaal uitgekomen. Op boeiende wijze wordt in dit 32 pagina's groote boekje verteld over de in 1942 door een Nederlandsche delegatie gemaakte reis naar de Oekraine, die de werkzaamheden der Nederl. Oost-Compagnie inluidde. Aan het relaas gaat een inleiding van Drs. W. Goedhuys, dir. van het Nederl. Oost-Instituut vooraf, waarmee de West- Oost-Reeks ingeleid wordt. Hij zegt daar in. dat het de bedoeling is van de boek les, welke in deze reeks verschijnen zul len. bij een zoo groot mogelijk aantal Nederlanders voor dit nieuwe „land der onbeperkte mogelijkheden" belangstelling te wekken. Over net algemeen zullen de boekjes geen wetenschappelijke studies be vatten, evenmin echter zuiver leesstof bie den. Zij zullen den lezer op landbouw-, ge schied- en vollckundig, op economisch en 0.0.// A 0N0ERUH0I W A pin VERZEKERING MAATSCHAPPIJ MOLESTVERZEhERINGEN voor Gebouwen, Inboedels, Inventa rissen, vaartuigen, enz. Bedrijfsschade en huurdervlng, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en pre- ciosa. HainaarlijKsche Schaderegeling! Totaal werd reeds verzekerd voor ruim GULDEN Voegt daarbij ook Uw belaag en vraagt inlichtingen bij uw Assurantie bezorger I (Ingezonden mededeellng) geografisch gebied inleiden in de Ooste lijke gebieden en een aanknoopingspunt geven voor verder onderzoek. Wanneer de nog te volgen boekjes op dezelfde wijze geschreven, geïllustreerd en typografisch verzorgd (ontwerp Nico de Haas) worden, zullen z(| stellig hun weg vinden en zeer zeker medehelpen de zoo noodige voorlichting over de Oekraine te geven. R. S. VAN MOURIK. Boekweit maait of zicht men als de eerste vruchten rijp zijn. Na behoorlijke be mesting kan winterrogge volgen. De oogsttyd der uien is aangebroken, wanneer het loof gestreken ligt. Met bet loof er aan laat men ze drogen met den bol naar de zonzijde gekeerd. De pluimveehouderij de Dekralite Het is voldoende bekend, dat de belang stelling onder de landbouwende bevolking voor de toekomstmogelijkheden in de Oekraine een groeiende is. Een drietal pluimveespecialisten uit ons land, waaronder een mijner vroegere assis tenten, bevindt zich reeds geruimen tijd in dat gebied. Een van hen, de heer M. W. A, de Geus, deed mij zeer uitgebreide ervaringen op het ge bied der pluimveehouderij aldaar toekomen, met de mededeeling, dat ik daarvan voor publiclteitsdoeleinden mag gebruik maken, waaraan ik thans gevolg zal geven. Daar bij twijfel ik niet. of het pluimveekennis- bezittende deel onzer lezers zal al heel spoedig de opmerking maken, hoeveel men daar nog bij qns ten achter is en welke gunstige vooruitzichten zich daar ook voor onze pluimveehouders zullen openen. D. J. Holsteyn. Als pluimveespecialist ben ik naar de Oekraine gegaan en werd daar als assis tent toegevoegd aan den Duitschen leider van het Geflügel Kombinaat te Uman. Dit Kombinaat beslaat een oppervlakte van 15 H.A. en omvat verschillende gebouwen, waaronder een eierverzamelplaats, broed- lokaal, plulmveemestery en -slachterij be nevens een koelhuis, terwijl wU er verder beschikken ovei een eigen electriciteits- en watervoorziening. Wanneer men het terrein betreedt, dan ligt links het kantoor, waar een ieder zich beeft te melden en waar ook de bescheiden worden uitgereikt, welke voor het afhalen van goederen worden vereischt. Verlaat men weer het kantoor, dan moet men zijn voeten duchtig op een désinfectaerm&t af vegen, waar de portier streng toezicht op houdt, daar ln Uman de hoendercholera nog veel voorkomt. Daarna treft men de eierverzamelplaats aan, welke een groote ruimte la, aan de achterzijde waarvan de eieren moeten worden afgeleverd. Deze eieren worden per panjewagen aangevoerd, in kisten van 700 stuks, met een stroo- verpakking. Op deze wyze worden de eieren tot over een afstand van 50 kilo meter aangevoerd. De gemiddelde aanvoer bedraagt dagelijks 120.000 tot 140.000 stuks en meisjes zorgen er voor, dat deze eieren snel worden uitgepakt, waarbij zij tegelijk worden geteld. Vervolgens gaan de eieren naar een schouwlokaal, waar op kwaliteit en verschheid wordt geschouwd. Ook hier verrichten meisjes dat werk en wordt da gelijks een aantal van 10.000 stuks door elk meisje verwerkt. De daarbij gebruikte schouwlamp bestaat uit een staande blik ken bus, waarin een eivormige opening, ln deze bus bevindt zich een electrisohe lamp. Wel had men in de Sovjet vroeger sorteer- machines. doch deze gaven te veel breuk, zoodat men weer naar de ouderwetsche methode was teruggekeerd. Na de schou wing gaan de eieren naar het afleverings lokaal en komen ze in de exportverpak king en wel in kisten van 360 en 720 stuks. De verzending geschiedt in wagons, welke voor het afleveringslokaal rijden, aange zien er spoorrails op het terrein liggen. Achter de eierverzamelplaats ligt de ma lerij. Het voor het Kombinaat benoodigde voeder wordt hier namelijk zelf gemalen en ook gemengd, welk laatste al heel eenvoudig ls, aangezien de voedersamen stelling voor de kippen, eenden, ganzen en kalkoenen precies d|j^lfde is, iets dat we in Nederland onbestaanbaar vinden en hier blijkbaar toch goed gaat. Hierbij, moet echter worden opgemerkt, dat op het tot het Kombinaat behoorende pluimveebedrijf de dieren niet zoo op productie zijn ge fokt als wij dit ln ons land kennen. Op dit bedrijf is de gemiddelde Jaarproductie der hennen 120 eieren, terwijl dit aantal voor de boerenbedrijven 80 bedraagt. Tegenover de malerij ligt het koelhuis, waarin de verschillende ln het gebied Uman verkregen artikelen worden opgeslagen, tot dat het verdere transport kan plaats vinden. Voor de Juiste 'emperatuur zor gen twee ammoniakmacbines. systeem Börsig Berlijn, die daar al ruim 15 Jaar in bedrijf zijn. Verder gaande komt men aan het broed- lokaal, waarin 6 machines, elk met een capaciteit van 15000 eieren, staan. Des tijds hebben de Sovjets in Weenen 2 Nic- kerlmachines gekocht, een merk, dat vroe ger ook in ons land werd aangetroffen, doch toen door de kastbroeders geheel en al is verdrongen. Deze Nickerlmachlnes hebben de Sovjets toen zonder meer na gemaakt, daar de Sovjets zich van patent rechten niets aantrokken. Over de broe- derlj, de kuikenaflevering, enz. vertellen wij in het volgende nummer verder. (Wordt vervolgd) in de week van 12 t.m. 18 Sept. '43 Zondag 12 September van 8.008.15 uur H. I gaan we ons even verdiepen in den zin van het boer-z(jn. Dirk van de Bos poort laat nu zyn gedachten eens gaan over het onderwerp „Van toen tot nu". Van 12.4513.00 uur spreekt Dirk van den Hul over Hilversum I tot de luister aars over „Lastige kwesties". Maandag 13 September brengen wij van 13.0013 05 over H. I een reportage spe ciaal voor onze tuinders. Hieruit zult U kunnen hooren, wat de Landstand In Noord-Holland speciaal voor den tuin bouw aldaar doet. Dinsdag 14 September van 13.0013.05 brengt Land en Volk een reportage over H. I, betreffende een bezoek aan een Lagere Landbouwschool op Texel. Woensdag 15 September gaan we van 13.00 13.10 uur met den verslaggever D. Hid- dinga naar een selectiebedrijf in Warf- huizen. Donderdag 16 September van 13.0013.05 H. I volgt in de serie „In en om den bijenstal" een praatje van F. W. Beek huis van Till voor de bijenliefhebbers. Vrijdag 17 September van 13-0013.05 H. I brengt Land en Volk nieuws en wenken voor boer en tuinder. Van 18.45—18.55 uur brengen w(J over H. I een reportage over een bezoek aan het Rijkspluimvee-Instltuut te Beekber gen, waarin U o.a. in een vraaggesprek tusschen Ir. Hoogendoorn en G. de Jos- selin de Jong het een en ander zult hoo ren over de wetenschappelijke zijde van de -hutspluimveeteelt op bovengenoemd instituut. Zaterdag 18 September van 13 0013 05 vragen wy over H. I de aandacht van de volk3tuinders. Van 13.30—13.40 begeven wU ons met H. Bloem naar Vlieland en maken een radio-wandeltocht door het dum en langs het strand.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 6